Skuffet AGF-anfører forstår utilfredse fans

AGF har kun vundet en ud de seneste seks kampe. Det irriterer både holdets fans og anfører Patrick Mortensen.



Fire uafgjorte, en sejr og et nederlag.

Det er status for AGF i de seneste seks superligakampe, efter at aarhusianerne søndag spillede 1-1 på udebane mod Randers.

Efter den uafgjorte kamp mod Randers luftede de medrejsende AGF-fans deres utilfredshed ved at synge, at de ville have en sejr i Viborg, som er den næste opgave i Superligaen for AGF.

Målscoreren til 1-1 i kampen og anfører for AGF, Patrick Mortensen, kan godt forstå, at fansene er skuffede, for det er han også selv.

– Det var langt fra en optimal præstation fra vores side.

– Jeg synes, de (fansene, red.) skal være utilfredse. Det er vi også selv. Vi vil jo også gerne selv vinde mere.

– Jeg synes kun, det er fedt, de har store ambitioner på vegne af os, siger anføreren.

Der var stor aktivitet hos AGF i transfervinduet, og i kampen mod Randers var der flere spillere, som sad ude med skader og karantæner.

Ifølge Patrick Mortensen skal holdet have tid til at finde hinanden og få bygget de interne relationer op. Det, mener han, er noget, der tager tid.

– Det er klart, vi stræber også efter mere, men vi har også fået nogle nye spillere og solgt nogle vigtige spillere, og nu er vi ved at bygge noget nyt op, og det er klart, ting tager tid.

– Vi spillede et nyt system mod Randers, og vi har nogle skader, dog uden det skal være en undskyldning. Der var nye positioner og nye relationer, men vi spillede også mod en modstander, der gjorde det godt defensivt.

– Havde vi taget en sejr mod Randers eller haft 3-4 point mere, så havde det været en fin start.

– Vi skal bare fortsætte, kigge på rejsen, for det er en rejse, og så skal det nok blive godt, lyder det fra den 34-årige angriber.

AGF ligger nummer fem i tabellen med 13 point, men kan blive forbigået af FC Midtjylland senere søndag. Uwe Röslers mandskab har fem point op til Brøndby på den tredjeplads, som holdet selv snuppede i sidste sæson.

Inden AGF skal en tur til Viborg i næste runde af Superligaen, venter der en udekamp mod Nykøbing FC i pokalen.

/ritzau/





Spurs-stjerne tager pis på Arsenal




Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er interesseret i Christian Eriksen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK