Skuffet AGF-anfører forstår utilfredse fans

AGF har kun vundet en ud de seneste seks kampe. Det irriterer både holdets fans og anfører Patrick Mortensen.



Fire uafgjorte, en sejr og et nederlag.

Det er status for AGF i de seneste seks superligakampe, efter at aarhusianerne søndag spillede 1-1 på udebane mod Randers.

Efter den uafgjorte kamp mod Randers luftede de medrejsende AGF-fans deres utilfredshed ved at synge, at de ville have en sejr i Viborg, som er den næste opgave i Superligaen for AGF.

Målscoreren til 1-1 i kampen og anfører for AGF, Patrick Mortensen, kan godt forstå, at fansene er skuffede, for det er han også selv.

– Det var langt fra en optimal præstation fra vores side.

– Jeg synes, de (fansene, red.) skal være utilfredse. Det er vi også selv. Vi vil jo også gerne selv vinde mere.

– Jeg synes kun, det er fedt, de har store ambitioner på vegne af os, siger anføreren.

Der var stor aktivitet hos AGF i transfervinduet, og i kampen mod Randers var der flere spillere, som sad ude med skader og karantæner.

Ifølge Patrick Mortensen skal holdet have tid til at finde hinanden og få bygget de interne relationer op. Det, mener han, er noget, der tager tid.

– Det er klart, vi stræber også efter mere, men vi har også fået nogle nye spillere og solgt nogle vigtige spillere, og nu er vi ved at bygge noget nyt op, og det er klart, ting tager tid.

– Vi spillede et nyt system mod Randers, og vi har nogle skader, dog uden det skal være en undskyldning. Der var nye positioner og nye relationer, men vi spillede også mod en modstander, der gjorde det godt defensivt.

– Havde vi taget en sejr mod Randers eller haft 3-4 point mere, så havde det været en fin start.

– Vi skal bare fortsætte, kigge på rejsen, for det er en rejse, og så skal det nok blive godt, lyder det fra den 34-årige angriber.

AGF ligger nummer fem i tabellen med 13 point, men kan blive forbigået af FC Midtjylland senere søndag. Uwe Röslers mandskab har fem point op til Brøndby på den tredjeplads, som holdet selv snuppede i sidste sæson.

Inden AGF skal en tur til Viborg i næste runde af Superligaen, venter der en udekamp mod Nykøbing FC i pokalen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-profil med hattrick i målfest

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kroatien – Ghana

Colombia – Portugal

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’