Skuffet ekspert: AGF er ikke en medaljekandidat

Lige nu er AGF langt fra et niveau, hvor de skal regnes som medaljekandidater, mener Flemming Povlsen.



Én sejr i seks kampe. 

Det er facit for AGF, der har glemt, hvordan man vinder i Superligaen. 

Søndag fik man med hiv og sving skaffet et enkelt point i 1-1-kampen mod Randers FC, da Patrick Mortensen udlignede i de døende minutter på et straffespark. 

Det betyder også, at AGF lige nu har fem point op til Brøndby på tredjepladsen, men måske skal sidste sæsons bronzevindere slet ikke skal bruge tid og kræfter på at tænke på at vinde medaljer igen. Discovery-ekspert Flemming Povlsen ser nemlig slet ikke AGF som medaljekandidater lige nu. Det sagde han efter kampen på Discovery. 

– Som det ser ud lige nu, når jeg kigger ind i truppen, så er de ikke. De mangler den kvalitet. De to-tre spillere inde centralt, der skal sørge for at holde spillet kørende, der skal skabe tryk med deres bolde frem i banen, der skal modtage bolden fra den bagerste del af banen og gejle det videre fremad. De er der ikke i øjeblikket. Så det bliver hakkende, det bliver individuelt, det bliver ikke sammenhængende. 

– Hvis man ikke har en sammenhæng i sin offensive tilgang til at skabe chancer, så bliver chancerne en mangelvare, siger han om AGF-holdet, hvilket kan ses i afspilleren over artiklen.

AGF står da også kun noteret for ti scoringer efter sæsonens første ni kampe, hvilket ikke ligefrem skriger af medaljepotentiale. 

Klubben skal næste gang i aktion mod Nykøbing FC i pokalen, mnes Viborg venter næste weekend i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

De er interesseret i Christian Eriksen

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

17 minutter for United – nu skal han til VM

De vil gerne have Jens Jønsson

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Historisk finale! Han er verdens bedste

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Patrick Mortensen færdig i AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Kan sikre millioner til AGF