FC Nordsjælland spillede bedst, men kunne ikke udnytte en sløv præstation fra Viborg FF, og holdet fra Farum måtte derfor rejse skuffede hjem med 1-1 i bagagen efter fredagens kamp i Superligaens nedrykningsspil.
FC Nordsjælland dominerede store dele af kampen mod Viborg, og derfor var cheftræner Flemming Pedersen ærgerlig over det uafgjorte resultat.
Han mener, at FC Nordsjælland spillede en meget bedre kamp end Viborg.
– Spillemæssigt var vi klart det bedste hold, så det føltes lidt som et nederlag, at vi kun fik uafgjort.
– Vi fik ikke omsat vores indspil og indlæg til chancer, og det gjorde det svært at vinde kampen.
– Men vi kan kende os selv, og vi lignede tidligere tiders FC Nordsjælland med dominans og flydende spil på bolden, siger Flemming Pedersen.
FC Nordsjællands anfører, Magnus Kofod Andersen, mener også, at holdet var spildominerende, men efterlyser større afslutningsslyst foran mål.
– Vi var klart det hold, der havde kontrol i kampen. Selvfølgelig kom vi bagud, men jeg synes ikke, at Viborg blev farlige.
– Vi stod godt defensivt og erobrede mange bolde, så snart vi mistede den. Vi skulle have lavet flere mål, for der var gode muligheder for at få en masse afslutninger sendt afsted mod mål.
Selv om holdets præstation var til mere, så er Magnus Kofod Andersen tilfreds med holdets pointhøst mod Viborg.
– Vi havde håbet på mere, men nu har vi fået fire point på to kampe mod Viborg, og det er svært ikke at være tilfreds med, for de er et godt hold og ligger over os i tabellen, siger anføreren.
I Viborg-lejren var cheftræner Jacob Friis ikke tilfreds med holdets første halvleg. Han føler dog, at Viborg kom bedre med i anden halvleg.
– FC Nordsjælland fremtvang mange boldtab fra vores side, og i første halvleg var de en tand skarpere end os.
– Vi fik lidt mere flow i spillet i anden halvleg, og der synes jeg, at holdet havde flere positive faser, siger cheftræneren.
Selv om FC Nordsjælland har taget fire point fra Viborg i de to seneste spillerunder, fryder Jacob Friis sig ikke over, at hans mandskab ikke skal møde Farum-holdet igen foreløbigt.
– Jeg synes, at det har været spændende. Vi er afklarede omkring Nordsjællands kompetencer, men det er klart, at de spiller godt, og at de har gjort det svært for os i de to seneste kampe, siger Jacob Friis.
Næste opgave for FC Nordsjælland er på hjemmebane, hvor OB kommer på besøg. Viborg skal møde Vejle i næste spillerunde.
/ritzau/
KOMMENTAR
Vanvittigt imponererende – du kan gøre det igen!
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
En kæmpe sejr
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
