Magnus Kofod: Svært ikke at være tilfreds

FC Nordsjælland var det bedste hold, men måtte nøjes med 1-1 ude mod Viborg FF i Superligaens nedrykningsspil.



FC Nordsjælland spillede bedst, men kunne ikke udnytte en sløv præstation fra Viborg FF, og holdet fra Farum måtte derfor rejse skuffede hjem med 1-1 i bagagen efter fredagens kamp i Superligaens nedrykningsspil.

FC Nordsjælland dominerede store dele af kampen mod Viborg, og derfor var cheftræner Flemming Pedersen ærgerlig over det uafgjorte resultat.

Han mener, at FC Nordsjælland spillede en meget bedre kamp end Viborg.

– Spillemæssigt var vi klart det bedste hold, så det føltes lidt som et nederlag, at vi kun fik uafgjort.

– Vi fik ikke omsat vores indspil og indlæg til chancer, og det gjorde det svært at vinde kampen.

– Men vi kan kende os selv, og vi lignede tidligere tiders FC Nordsjælland med dominans og flydende spil på bolden, siger Flemming Pedersen.

FC Nordsjællands anfører, Magnus Kofod Andersen, mener også, at holdet var spildominerende, men efterlyser større afslutningsslyst foran mål.

– Vi var klart det hold, der havde kontrol i kampen. Selvfølgelig kom vi bagud, men jeg synes ikke, at Viborg blev farlige.

– Vi stod godt defensivt og erobrede mange bolde, så snart vi mistede den. Vi skulle have lavet flere mål, for der var gode muligheder for at få en masse afslutninger sendt afsted mod mål.

Selv om holdets præstation var til mere, så er Magnus Kofod Andersen tilfreds med holdets pointhøst mod Viborg.

– Vi havde håbet på mere, men nu har vi fået fire point på to kampe mod Viborg, og det er svært ikke at være tilfreds med, for de er et godt hold og ligger over os i tabellen, siger anføreren.

I Viborg-lejren var cheftræner Jacob Friis ikke tilfreds med holdets første halvleg. Han føler dog, at Viborg kom bedre med i anden halvleg.

– FC Nordsjælland fremtvang mange boldtab fra vores side, og i første halvleg var de en tand skarpere end os.

– Vi fik lidt mere flow i spillet i anden halvleg, og der synes jeg, at holdet havde flere positive faser, siger cheftræneren.

Selv om FC Nordsjælland har taget fire point fra Viborg i de to seneste spillerunder, fryder Jacob Friis sig ikke over, at hans mandskab ikke skal møde Farum-holdet igen foreløbigt.

– Jeg synes, at det har været spændende. Vi er afklarede omkring Nordsjællands kompetencer, men det er klart, at de spiller godt, og at de har gjort det svært for os i de to seneste kampe, siger Jacob Friis.

Næste opgave for FC Nordsjælland er på hjemmebane, hvor OB kommer på besøg. Viborg skal møde Vejle i næste spillerunde.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Magiske Messi slår til igen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Overvejer AGF-forlængelse

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Superliga-profiler topper international liste