Magnus Kofod: Svært ikke at være tilfreds

FC Nordsjælland var det bedste hold, men måtte nøjes med 1-1 ude mod Viborg FF i Superligaens nedrykningsspil.



FC Nordsjælland spillede bedst, men kunne ikke udnytte en sløv præstation fra Viborg FF, og holdet fra Farum måtte derfor rejse skuffede hjem med 1-1 i bagagen efter fredagens kamp i Superligaens nedrykningsspil.

FC Nordsjælland dominerede store dele af kampen mod Viborg, og derfor var cheftræner Flemming Pedersen ærgerlig over det uafgjorte resultat.

Han mener, at FC Nordsjælland spillede en meget bedre kamp end Viborg.

– Spillemæssigt var vi klart det bedste hold, så det føltes lidt som et nederlag, at vi kun fik uafgjort.

– Vi fik ikke omsat vores indspil og indlæg til chancer, og det gjorde det svært at vinde kampen.

– Men vi kan kende os selv, og vi lignede tidligere tiders FC Nordsjælland med dominans og flydende spil på bolden, siger Flemming Pedersen.

FC Nordsjællands anfører, Magnus Kofod Andersen, mener også, at holdet var spildominerende, men efterlyser større afslutningsslyst foran mål.

– Vi var klart det hold, der havde kontrol i kampen. Selvfølgelig kom vi bagud, men jeg synes ikke, at Viborg blev farlige.

– Vi stod godt defensivt og erobrede mange bolde, så snart vi mistede den. Vi skulle have lavet flere mål, for der var gode muligheder for at få en masse afslutninger sendt afsted mod mål.

Selv om holdets præstation var til mere, så er Magnus Kofod Andersen tilfreds med holdets pointhøst mod Viborg.

– Vi havde håbet på mere, men nu har vi fået fire point på to kampe mod Viborg, og det er svært ikke at være tilfreds med, for de er et godt hold og ligger over os i tabellen, siger anføreren.

I Viborg-lejren var cheftræner Jacob Friis ikke tilfreds med holdets første halvleg. Han føler dog, at Viborg kom bedre med i anden halvleg.

– FC Nordsjælland fremtvang mange boldtab fra vores side, og i første halvleg var de en tand skarpere end os.

– Vi fik lidt mere flow i spillet i anden halvleg, og der synes jeg, at holdet havde flere positive faser, siger cheftræneren.

Selv om FC Nordsjælland har taget fire point fra Viborg i de to seneste spillerunder, fryder Jacob Friis sig ikke over, at hans mandskab ikke skal møde Farum-holdet igen foreløbigt.

– Jeg synes, at det har været spændende. Vi er afklarede omkring Nordsjællands kompetencer, men det er klart, at de spiller godt, og at de har gjort det svært for os i de to seneste kampe, siger Jacob Friis.

Næste opgave for FC Nordsjælland er på hjemmebane, hvor OB kommer på besøg. Viborg skal møde Vejle i næste spillerunde.

/ritzau/





Nu er Dreyer historisk




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Bo Henriksen lander TV-job

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

FC Midtjylland med politianmeldelse

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Dansk drømmehug i Serie A

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Chokpris på Victor Froholdt

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Boro deprimerer Blues

‘Det er tæt på uforklarligt’

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede