Magnus Kofod: Svært ikke at være tilfreds

FC Nordsjælland var det bedste hold, men måtte nøjes med 1-1 ude mod Viborg FF i Superligaens nedrykningsspil.



FC Nordsjælland spillede bedst, men kunne ikke udnytte en sløv præstation fra Viborg FF, og holdet fra Farum måtte derfor rejse skuffede hjem med 1-1 i bagagen efter fredagens kamp i Superligaens nedrykningsspil.

FC Nordsjælland dominerede store dele af kampen mod Viborg, og derfor var cheftræner Flemming Pedersen ærgerlig over det uafgjorte resultat.

Han mener, at FC Nordsjælland spillede en meget bedre kamp end Viborg.

– Spillemæssigt var vi klart det bedste hold, så det føltes lidt som et nederlag, at vi kun fik uafgjort.

– Vi fik ikke omsat vores indspil og indlæg til chancer, og det gjorde det svært at vinde kampen.

– Men vi kan kende os selv, og vi lignede tidligere tiders FC Nordsjælland med dominans og flydende spil på bolden, siger Flemming Pedersen.

FC Nordsjællands anfører, Magnus Kofod Andersen, mener også, at holdet var spildominerende, men efterlyser større afslutningsslyst foran mål.

– Vi var klart det hold, der havde kontrol i kampen. Selvfølgelig kom vi bagud, men jeg synes ikke, at Viborg blev farlige.

– Vi stod godt defensivt og erobrede mange bolde, så snart vi mistede den. Vi skulle have lavet flere mål, for der var gode muligheder for at få en masse afslutninger sendt afsted mod mål.

Selv om holdets præstation var til mere, så er Magnus Kofod Andersen tilfreds med holdets pointhøst mod Viborg.

– Vi havde håbet på mere, men nu har vi fået fire point på to kampe mod Viborg, og det er svært ikke at være tilfreds med, for de er et godt hold og ligger over os i tabellen, siger anføreren.

I Viborg-lejren var cheftræner Jacob Friis ikke tilfreds med holdets første halvleg. Han føler dog, at Viborg kom bedre med i anden halvleg.

– FC Nordsjælland fremtvang mange boldtab fra vores side, og i første halvleg var de en tand skarpere end os.

– Vi fik lidt mere flow i spillet i anden halvleg, og der synes jeg, at holdet havde flere positive faser, siger cheftræneren.

Selv om FC Nordsjælland har taget fire point fra Viborg i de to seneste spillerunder, fryder Jacob Friis sig ikke over, at hans mandskab ikke skal møde Farum-holdet igen foreløbigt.

– Jeg synes, at det har været spændende. Vi er afklarede omkring Nordsjællands kompetencer, men det er klart, at de spiller godt, og at de har gjort det svært for os i de to seneste kampe, siger Jacob Friis.

Næste opgave for FC Nordsjælland er på hjemmebane, hvor OB kommer på besøg. Viborg skal møde Vejle i næste spillerunde.

/ritzau/





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Den største genistreg i Superligaen?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Ny storklub jagter Roony Bardghji



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

‘Så brænder hele København ned’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

Nedtur for Højlund og Napoli

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Steve Cooper storroser stjerne

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Få mål i Herning

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC