Magnus Kofod: Svært ikke at være tilfreds

FC Nordsjælland var det bedste hold, men måtte nøjes med 1-1 ude mod Viborg FF i Superligaens nedrykningsspil.



FC Nordsjælland spillede bedst, men kunne ikke udnytte en sløv præstation fra Viborg FF, og holdet fra Farum måtte derfor rejse skuffede hjem med 1-1 i bagagen efter fredagens kamp i Superligaens nedrykningsspil.

FC Nordsjælland dominerede store dele af kampen mod Viborg, og derfor var cheftræner Flemming Pedersen ærgerlig over det uafgjorte resultat.

Han mener, at FC Nordsjælland spillede en meget bedre kamp end Viborg.

– Spillemæssigt var vi klart det bedste hold, så det føltes lidt som et nederlag, at vi kun fik uafgjort.

– Vi fik ikke omsat vores indspil og indlæg til chancer, og det gjorde det svært at vinde kampen.

– Men vi kan kende os selv, og vi lignede tidligere tiders FC Nordsjælland med dominans og flydende spil på bolden, siger Flemming Pedersen.

FC Nordsjællands anfører, Magnus Kofod Andersen, mener også, at holdet var spildominerende, men efterlyser større afslutningsslyst foran mål.

– Vi var klart det hold, der havde kontrol i kampen. Selvfølgelig kom vi bagud, men jeg synes ikke, at Viborg blev farlige.

– Vi stod godt defensivt og erobrede mange bolde, så snart vi mistede den. Vi skulle have lavet flere mål, for der var gode muligheder for at få en masse afslutninger sendt afsted mod mål.

Selv om holdets præstation var til mere, så er Magnus Kofod Andersen tilfreds med holdets pointhøst mod Viborg.

– Vi havde håbet på mere, men nu har vi fået fire point på to kampe mod Viborg, og det er svært ikke at være tilfreds med, for de er et godt hold og ligger over os i tabellen, siger anføreren.

I Viborg-lejren var cheftræner Jacob Friis ikke tilfreds med holdets første halvleg. Han føler dog, at Viborg kom bedre med i anden halvleg.

– FC Nordsjælland fremtvang mange boldtab fra vores side, og i første halvleg var de en tand skarpere end os.

– Vi fik lidt mere flow i spillet i anden halvleg, og der synes jeg, at holdet havde flere positive faser, siger cheftræneren.

Selv om FC Nordsjælland har taget fire point fra Viborg i de to seneste spillerunder, fryder Jacob Friis sig ikke over, at hans mandskab ikke skal møde Farum-holdet igen foreløbigt.

– Jeg synes, at det har været spændende. Vi er afklarede omkring Nordsjællands kompetencer, men det er klart, at de spiller godt, og at de har gjort det svært for os i de to seneste kampe, siger Jacob Friis.

Næste opgave for FC Nordsjælland er på hjemmebane, hvor OB kommer på besøg. Viborg skal møde Vejle i næste spillerunde.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Langer ud efter trænerlegende

Køber engelsk klub

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

I chok over Manchester United

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

631 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Skræmmende Chido Obi-scener

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Kritik preller af på Arteta

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

– Det må for alt i verden ikke ske!

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu er Dreyer historisk

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Arne Slot dybt frustreret

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

‘Han tisser isterninger’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

– Det vil jeg aldrig gøre!

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson