Magnus Kofod: Svært ikke at være tilfreds

FC Nordsjælland var det bedste hold, men måtte nøjes med 1-1 ude mod Viborg FF i Superligaens nedrykningsspil.



FC Nordsjælland spillede bedst, men kunne ikke udnytte en sløv præstation fra Viborg FF, og holdet fra Farum måtte derfor rejse skuffede hjem med 1-1 i bagagen efter fredagens kamp i Superligaens nedrykningsspil.

FC Nordsjælland dominerede store dele af kampen mod Viborg, og derfor var cheftræner Flemming Pedersen ærgerlig over det uafgjorte resultat.

Han mener, at FC Nordsjælland spillede en meget bedre kamp end Viborg.

– Spillemæssigt var vi klart det bedste hold, så det føltes lidt som et nederlag, at vi kun fik uafgjort.

– Vi fik ikke omsat vores indspil og indlæg til chancer, og det gjorde det svært at vinde kampen.

– Men vi kan kende os selv, og vi lignede tidligere tiders FC Nordsjælland med dominans og flydende spil på bolden, siger Flemming Pedersen.

FC Nordsjællands anfører, Magnus Kofod Andersen, mener også, at holdet var spildominerende, men efterlyser større afslutningsslyst foran mål.

– Vi var klart det hold, der havde kontrol i kampen. Selvfølgelig kom vi bagud, men jeg synes ikke, at Viborg blev farlige.

– Vi stod godt defensivt og erobrede mange bolde, så snart vi mistede den. Vi skulle have lavet flere mål, for der var gode muligheder for at få en masse afslutninger sendt afsted mod mål.

Selv om holdets præstation var til mere, så er Magnus Kofod Andersen tilfreds med holdets pointhøst mod Viborg.

– Vi havde håbet på mere, men nu har vi fået fire point på to kampe mod Viborg, og det er svært ikke at være tilfreds med, for de er et godt hold og ligger over os i tabellen, siger anføreren.

I Viborg-lejren var cheftræner Jacob Friis ikke tilfreds med holdets første halvleg. Han føler dog, at Viborg kom bedre med i anden halvleg.

– FC Nordsjælland fremtvang mange boldtab fra vores side, og i første halvleg var de en tand skarpere end os.

– Vi fik lidt mere flow i spillet i anden halvleg, og der synes jeg, at holdet havde flere positive faser, siger cheftræneren.

Selv om FC Nordsjælland har taget fire point fra Viborg i de to seneste spillerunder, fryder Jacob Friis sig ikke over, at hans mandskab ikke skal møde Farum-holdet igen foreløbigt.

– Jeg synes, at det har været spændende. Vi er afklarede omkring Nordsjællands kompetencer, men det er klart, at de spiller godt, og at de har gjort det svært for os i de to seneste kampe, siger Jacob Friis.

Næste opgave for FC Nordsjælland er på hjemmebane, hvor OB kommer på besøg. Viborg skal møde Vejle i næste spillerunde.

/ritzau/





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

De danske kvinder tager førstepladsen

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Vil have ham væk fra FC København

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Melder om voldsom magtkamp i FC København



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Bombe – Superliga-klub nævnes



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mourinho tog røven på Zeca

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

– Der får David at vide, at han er fyret

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Højlund står til at slå personlige rekorder

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Narteys krav til ny kontrakt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Rasmus Højlund i massiv modvind

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

FCM ansætter ny topboss

Skal han på landsholdet, Riemer?

‘Tottenham er i overhængende fare’

Jonas Schwartz lander nyt job

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division