For godt to måneder siden kunne Ishøj IF fra Danmarksserien løfte sløret for, at man havde lavet en aftale med Nicki Bille om at spille for klubben. Den tidligere danske landsholdsspiller blev fyret i Lyngby Boldklub for præcis et år siden, og angriberen har efterfølgende haft en turbulent tid på den private front.
I Ishøj IF stod man klar med en fremstrakt hånd og en vej tilbage til fodbolden, og klubben meldte klart ud, at man var tålmodig og forventede, der ville gå noget tid, inden Nicki Bille ville være i form til at spille kampe.
Nu er der gået godt to måneder, og Ishøj IF har spillet ti ligakampe. Nicki Bille Nielsen har ikke været på banen i et eneste minut.
– Hvis jeg skal være helt ærlig, så går det ikke så godt. I starten kom han til træning, men nu har jeg ikke set skyggen af ham i tre uger. Jeg har set på Instagram, at han vist nok løber lidt, men jeg ved ikke så meget. Jeg har SMS’et med ham nogle gange, og hver gang skriver han “jeg kommer, jeg kommer”, men det gør han ikke. Han kommer i hvert fald ikke til at spille kampe for os i år, siger Murat Kutuk, der er sportsdirektør i Ishøj IF, til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Heldigvis har vi Christian Offenberg, der lige nu er topscorer i Danmarksserien. Ham kan hverken Nicki Bille eller Nicklas Bendtner slå af lige nu.
Sportsdirektøren fastslår, at døren stadig står åben for Nicki Bille i Ishøj IF.
– Vi er klar til at give ham en chance igen til vinter, så han kan være med i foråret. Men det kræver jo i første omgang, at han kommer til træning. Jeg er selvfølgelig skuffet over det her forløb. Vi har koblet en masse gode mennesker på ham, og så er det bare ikke okay, at han gør sådan her. Når man har været i den situation, som Nicki har, handler det om at omgive sig med gode mennesker, der vil ham det godt, og det vil vi her i klubben. Det ærgrer mig, at han ikke tager imod.
– Da vi hentede Nicki, var han lidt faldet ned mellem to stole, og vi ville gerne hjælpe ham på plads – det vil vi stadig. Nu virker det, som om han igen er faldet ned mellem de samme to stole, lyder det fra Murat Kutuk.
Ifølge Ishøj-bossen viste Nicki Bille lovende takter helt i starten, hvor han løbetrænede for at komme i bedre form, men også var med i lidt småspil sammen med holdkammeraterne.
Læs også:Nicki Bille har fundet ny klub: Skifter til Danmarksserien
– Han gav helt sikkert, hvad han havde i sig i starten, men det var tydeligt, at han var meget langt fra topformen. Man kunne da sagtens se, at han godt kan spille fodbold, men det hjælper ikke, når formen er helt i bund. Jeg er 43 år og i langt bedre form end Nicki, siger Murat Kutuk.
Du udtalte for to måneder siden, at du så en oprigtighed i Nickis øjne – gør du stadig det?
– Ja, jeg vælger i hvert fald at tro på ham. Han virker troværdig, når jeg SMS’er med ham, men det kan jo ikke hjælpe noget. Der skal også handling bag ordene.
Ishøj IF er nummer fire i Danmarksseriens pulje 2.
Læs også:Efter drabsforsøg: Strudal var nervøs for Nicki Bille

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Teemu Pukki dominerer

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Flot gestus af Tadej Pogacar

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Legende færdig i Wrexham?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Som Bambi på glatis!

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Thomas Frank deler godt nyt

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

– Det er en fantastisk kombination

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Dansk klub skriver historie

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche
