For godt to måneder siden kunne Ishøj IF fra Danmarksserien løfte sløret for, at man havde lavet en aftale med Nicki Bille om at spille for klubben. Den tidligere danske landsholdsspiller blev fyret i Lyngby Boldklub for præcis et år siden, og angriberen har efterfølgende haft en turbulent tid på den private front.
I Ishøj IF stod man klar med en fremstrakt hånd og en vej tilbage til fodbolden, og klubben meldte klart ud, at man var tålmodig og forventede, der ville gå noget tid, inden Nicki Bille ville være i form til at spille kampe.
Nu er der gået godt to måneder, og Ishøj IF har spillet ti ligakampe. Nicki Bille Nielsen har ikke været på banen i et eneste minut.
– Hvis jeg skal være helt ærlig, så går det ikke så godt. I starten kom han til træning, men nu har jeg ikke set skyggen af ham i tre uger. Jeg har set på Instagram, at han vist nok løber lidt, men jeg ved ikke så meget. Jeg har SMS’et med ham nogle gange, og hver gang skriver han “jeg kommer, jeg kommer”, men det gør han ikke. Han kommer i hvert fald ikke til at spille kampe for os i år, siger Murat Kutuk, der er sportsdirektør i Ishøj IF, til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Heldigvis har vi Christian Offenberg, der lige nu er topscorer i Danmarksserien. Ham kan hverken Nicki Bille eller Nicklas Bendtner slå af lige nu.
Sportsdirektøren fastslår, at døren stadig står åben for Nicki Bille i Ishøj IF.
– Vi er klar til at give ham en chance igen til vinter, så han kan være med i foråret. Men det kræver jo i første omgang, at han kommer til træning. Jeg er selvfølgelig skuffet over det her forløb. Vi har koblet en masse gode mennesker på ham, og så er det bare ikke okay, at han gør sådan her. Når man har været i den situation, som Nicki har, handler det om at omgive sig med gode mennesker, der vil ham det godt, og det vil vi her i klubben. Det ærgrer mig, at han ikke tager imod.
– Da vi hentede Nicki, var han lidt faldet ned mellem to stole, og vi ville gerne hjælpe ham på plads – det vil vi stadig. Nu virker det, som om han igen er faldet ned mellem de samme to stole, lyder det fra Murat Kutuk.
Ifølge Ishøj-bossen viste Nicki Bille lovende takter helt i starten, hvor han løbetrænede for at komme i bedre form, men også var med i lidt småspil sammen med holdkammeraterne.
Læs også:Nicki Bille har fundet ny klub: Skifter til Danmarksserien
– Han gav helt sikkert, hvad han havde i sig i starten, men det var tydeligt, at han var meget langt fra topformen. Man kunne da sagtens se, at han godt kan spille fodbold, men det hjælper ikke, når formen er helt i bund. Jeg er 43 år og i langt bedre form end Nicki, siger Murat Kutuk.
Du udtalte for to måneder siden, at du så en oprigtighed i Nickis øjne – gør du stadig det?
– Ja, jeg vælger i hvert fald at tro på ham. Han virker troværdig, når jeg SMS’er med ham, men det kan jo ikke hjælpe noget. Der skal også handling bag ordene.
Ishøj IF er nummer fire i Danmarksseriens pulje 2.
Læs også:Efter drabsforsøg: Strudal var nervøs for Nicki Bille

TransferLIVE: Præsenterer FC København-emne

Tog United-stjerne til Danmark: Vi er gode venner

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

Eksperter kårer Superligaens bedste transfervindue

Jubler over stor Brøndby-transfer

Afsløring: Boysen og Tange køber dansk klub

Eriksen har været i dialog med denne klub

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Midtjylland køber Lucas Loss

Disse Superliga-spillere er fortsat på klubjagt

TransferLIVE: Nu bekræfter Brøndby

Dygtig spiller, FCK – kan stort set det hele

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Afsløring: Hillerød Fodbold laver rekordsalg

Han kunne have været død

Farzam Abolhosseini fremhæver Brøndby-salg: Vildt!

Superliga-angriber spottet – skifte tæt på

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Clement Bischoff

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Afviser Christian Eriksen-mulighed

Særlig aftale i pausen: Forlader Danmark

FC Midtjylland bekræfter stor historie

Ajax præsenterer Kasper Dolberg

Topchef stopper i FC Midtjylland

Bayern München tæt på ny angriber

Overrasket: Jeg kunne have fulgt Vingegaard

Fremragende, OB – ligner et perfekt match

Afsløring: Bombe – Brøndby sælger Clement Bischoff

Efter skadeshelvede: Nu taler “AC”

På vej til OB? ‘God spiller – ham kender jeg godt’

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen

Afsløring: Choktransfer på plads – her er prisen

Horsens på rov i FC Midtjylland

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

Revser storklub

Målfest i Cornwall

Afsløring: Kasper Dolberg på plads i Ajax

Ajax jagter dansk Dolberg-alternativ

Jonas Vingegaard tilbage i førertrøjen

Dansk kæmpetransfer var sekunder fra kollaps

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Rundens Hold i Superligaen – 7. runde

FC København arbejdede på flere midtbane-emner

Brøndby begik stor brøler

Froholdt er nødt til at gemme sig væk

Afsløring: Brøndby har flot Bischoff-klausul

Chok – Lyngby fyrer Morten Karlsen

Tullberg ny cheftræner i FCM – her er kontrakten

Lars Lilholt hylder FCK-transfer: – Et eventyr

Farvel Ederson – goddag Donnarumma

Afsløring: Kolding IF køber rekorddyr østriger

Dolberg-gyser – Ajax kræver svar nu!