FC Københavns startopstilling til forårspremieren i Aalborg var imødeset med stor spænding. Der hersker tætte positionskampe adskillige steder på holdet, og Carsten V. Jensens første startopstilling gav derfor et tydeligt fingerpraj, om hvilke spillere den nye cheftræner foretrækker.
En af de største og vigtigste positionskampe hos de danske mestre foregår i midterforsvaret, hvortil FC København i januar måned hentede Kris Stadsgaard i Malaga. I forvejen råder “Løverne” – udover de skadesramte Mathias “Zanka” Jørgensen og Peter Larsson – over de to islandske landsholdsspillere Sölvi Ottesen og Ragnar Sigurdsson, og det var blandt trioen Stadsgaard, Ottesen og Sigurdsson, de to startpladser i Aalborg skulle fordeles.
Da bolden langt om længe rullede i Aalborg søndag aften stod det klart, at Kris Stadsgaard og Sölvi Ottesen står tilbage som sejrherrer i midterforsvarernens positionskamp, mens Ragner Sigurdsson sidder tilbage på bænken som taberen. Her sidder han nu med en dårlig smag i munden og ser frem til et forår med prædikatet “reserve”.
– Jeg er ikke tæt på en startplads. Det er Sölvi og Kris, der spiller, og ikke mig. Det er skuffende og slet ikke sjovt, siger Ragnar Sigurdsson til tipsbladet.dk.
Islændingen fik godt med spilletid i træningskampene op til sæsonstarten, men da det blev alvor, måtte han se sig henvist til bænken. Og her regner han med at blive resten af foråret.
– Vi er midterforsvarere, og her bliver der ikke skiftet ud. Du skal have midterforsvarere, der spiller hver gang. Det er tydeligt, at de to (Ottesen og Stdsgaard, red.) står foran mig, og spiller de godt, er der ikke så meget jeg kan gøre, bedyrer Sigurdsson.
Den islandske landsholdsspiller, der kom til FC København fra svenske IFK Göteborg sidste sommer, er dybt skuffet over reserverollen efter en efterårssæson, hvor han markerede sig stærkt og spillede 13 ud af 18 Superliga-kampe fra start.
– Jeg troede, jeg skulle spille. Det tror jeg altid. Men desværre er det ikke sådan. Det er skuffende, og nu tænker jeg da på, om jeg har valgt rigtigt ved at komme til FCK. Samtidig synes jeg, at jeg spiller godt nok til at beholde pladsen, så jeg må forsøge at kæmpe mig tilbage, forklarer Ragnar Sigurdsson.
Men er det sådan, at du er begyndt at overveje, om du måske skal se dig om efter et nyt sted at spille til sommer?
– Det vil jeg ikke kommentere på. Det kunne bringe mig i problemer, fastslår islændingen.
Ragnar Sigurdsson har ikke fået en tydelig forklaring på reserverollen, der ikke blot får konsekvenser for tilværelsen i FC København. Den påvirker også det andet jern, den stærke midterforsvarer har i ilden.
– Jeg risikerer at tabe min landsholdsplads, så det er skidt for mig på alle måder. Jeg har ikke de bedste dage i mit liv, slutter han.
Ragnar Sigurdsson kostede FC København et sted mellem fem og seks millioner kroner, da han blev hentet til klubben som den første forstærkning forud for sæsonen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER