FC Københavns startopstilling til forårspremieren i Aalborg var imødeset med stor spænding. Der hersker tætte positionskampe adskillige steder på holdet, og Carsten V. Jensens første startopstilling gav derfor et tydeligt fingerpraj, om hvilke spillere den nye cheftræner foretrækker.
En af de største og vigtigste positionskampe hos de danske mestre foregår i midterforsvaret, hvortil FC København i januar måned hentede Kris Stadsgaard i Malaga. I forvejen råder “Løverne” – udover de skadesramte Mathias “Zanka” Jørgensen og Peter Larsson – over de to islandske landsholdsspillere Sölvi Ottesen og Ragnar Sigurdsson, og det var blandt trioen Stadsgaard, Ottesen og Sigurdsson, de to startpladser i Aalborg skulle fordeles.
Da bolden langt om længe rullede i Aalborg søndag aften stod det klart, at Kris Stadsgaard og Sölvi Ottesen står tilbage som sejrherrer i midterforsvarernens positionskamp, mens Ragner Sigurdsson sidder tilbage på bænken som taberen. Her sidder han nu med en dårlig smag i munden og ser frem til et forår med prædikatet “reserve”.
– Jeg er ikke tæt på en startplads. Det er Sölvi og Kris, der spiller, og ikke mig. Det er skuffende og slet ikke sjovt, siger Ragnar Sigurdsson til tipsbladet.dk.
Islændingen fik godt med spilletid i træningskampene op til sæsonstarten, men da det blev alvor, måtte han se sig henvist til bænken. Og her regner han med at blive resten af foråret.
– Vi er midterforsvarere, og her bliver der ikke skiftet ud. Du skal have midterforsvarere, der spiller hver gang. Det er tydeligt, at de to (Ottesen og Stdsgaard, red.) står foran mig, og spiller de godt, er der ikke så meget jeg kan gøre, bedyrer Sigurdsson.
Den islandske landsholdsspiller, der kom til FC København fra svenske IFK Göteborg sidste sommer, er dybt skuffet over reserverollen efter en efterårssæson, hvor han markerede sig stærkt og spillede 13 ud af 18 Superliga-kampe fra start.
– Jeg troede, jeg skulle spille. Det tror jeg altid. Men desværre er det ikke sådan. Det er skuffende, og nu tænker jeg da på, om jeg har valgt rigtigt ved at komme til FCK. Samtidig synes jeg, at jeg spiller godt nok til at beholde pladsen, så jeg må forsøge at kæmpe mig tilbage, forklarer Ragnar Sigurdsson.
Men er det sådan, at du er begyndt at overveje, om du måske skal se dig om efter et nyt sted at spille til sommer?
– Det vil jeg ikke kommentere på. Det kunne bringe mig i problemer, fastslår islændingen.
Ragnar Sigurdsson har ikke fået en tydelig forklaring på reserverollen, der ikke blot får konsekvenser for tilværelsen i FC København. Den påvirker også det andet jern, den stærke midterforsvarer har i ilden.
– Jeg risikerer at tabe min landsholdsplads, så det er skidt for mig på alle måder. Jeg har ikke de bedste dage i mit liv, slutter han.
Ragnar Sigurdsson kostede FC København et sted mellem fem og seks millioner kroner, da han blev hentet til klubben som den første forstærkning forud for sæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Danske klubber scorer millioner på VM
Danskerne har stor tiltro til Norge
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Monsterbud på vej
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TRANSFER