Skuffet Ragnar Sigurdsson: Jeg er reserve

En dybt skuffet Ragnar Sigurdsson har tabt kampen om spilletid i FC Københavns midterforsvar til Sölvi Ottesen og Kris Stadsgaard.



FC Københavns startopstilling til forårspremieren i Aalborg var imødeset med stor spænding. Der hersker tætte positionskampe adskillige steder på holdet, og Carsten V. Jensens første startopstilling gav derfor et tydeligt fingerpraj, om hvilke spillere den nye cheftræner foretrækker.

En af de største og vigtigste positionskampe hos de danske mestre foregår i midterforsvaret, hvortil FC København i januar måned hentede Kris Stadsgaard i Malaga. I forvejen  råder “Løverne” – udover de skadesramte Mathias “Zanka” Jørgensen og Peter Larsson – over de to islandske landsholdsspillere Sölvi Ottesen og Ragnar Sigurdsson, og det var blandt trioen Stadsgaard, Ottesen og Sigurdsson, de to startpladser i Aalborg skulle fordeles.

Da bolden langt om længe rullede i Aalborg søndag aften stod det klart, at Kris Stadsgaard og Sölvi Ottesen står tilbage som sejrherrer i midterforsvarernens positionskamp, mens Ragner Sigurdsson sidder tilbage på bænken som taberen. Her sidder han nu med en dårlig smag i munden og ser frem til et forår med prædikatet “reserve”.

– Jeg er ikke tæt på en startplads. Det er Sölvi og Kris, der spiller, og ikke mig. Det er skuffende og slet ikke sjovt, siger Ragnar Sigurdsson til tipsbladet.dk.

Islændingen fik godt med spilletid i træningskampene op til sæsonstarten, men da det blev alvor, måtte han se sig henvist til bænken. Og her regner han med at blive resten af foråret.

– Vi er midterforsvarere, og her bliver der ikke skiftet ud. Du skal have midterforsvarere, der spiller hver gang. Det er tydeligt, at de to (Ottesen og Stdsgaard, red.) står foran mig, og spiller de godt, er der ikke så meget jeg kan gøre, bedyrer Sigurdsson.

Den islandske landsholdsspiller, der kom til FC København fra svenske IFK Göteborg sidste sommer, er dybt skuffet over reserverollen efter en efterårssæson, hvor han markerede sig stærkt og spillede 13 ud af 18 Superliga-kampe fra start.

– Jeg troede, jeg skulle spille. Det tror jeg altid. Men desværre er det ikke sådan. Det er skuffende, og nu tænker jeg da på, om jeg har valgt rigtigt ved at komme til FCK. Samtidig synes jeg, at jeg spiller godt nok til at beholde pladsen, så jeg må forsøge at kæmpe mig tilbage, forklarer Ragnar Sigurdsson.

Men er det sådan, at du er begyndt at overveje, om du måske skal se dig om efter et nyt sted at spille til sommer?

– Det vil jeg ikke kommentere på. Det kunne bringe mig i problemer, fastslår islændingen.

Ragnar Sigurdsson har ikke fået en tydelig forklaring på reserverollen, der ikke blot får konsekvenser for tilværelsen i FC København. Den påvirker også det andet jern, den stærke midterforsvarer har i ilden.

– Jeg risikerer at tabe min landsholdsplads, så det er skidt for mig på alle måder. Jeg har ikke de bedste dage i mit liv, slutter han.

Ragnar Sigurdsson kostede FC København et sted mellem fem og seks millioner kroner, da han blev hentet til klubben som den første forstærkning forud for sæsonen.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Silkeborg IF – Viborg FF



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

AGF – OB

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Han er på vej væk fra AGF



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

Tottenham boykotter Viaplay

“De havde det bedste transfervindue”



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Stor mystik om Patrick Pentz

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Brøndby afviser to danske klubber

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Tæt på en falliterklæring, FCK

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Per Frimann hylder Brøndby

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afviser kæmpebud

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller