SL-boss: Bruger ikke energi på de andres budgetter

Viborg FF har med stor succes spillet sig i Europa og ligner i denne sæson et Top 6-hold. Men det får ikke klubdirektøren til at drømme om at vokse sig lige så økonomisk stor som eksempelvis AGF eller FCK.



Viborg FF formåede i sidste sæson at kvalificere sig til Conference League, efter man havde slået AaB i Europa-playoffen, og i de første 10 runder har VFF i både tabellen og spillet lignet en klub, der er på vej mod en plads i Top 6.

Sidste sæsons præstation var imponerende set i det lys, at samtlige Superliga-konkurrenter havde et større budget end de grønblusede oprykkere, og i denne sæson er det kun oprykkerne Lyngby og AC Horsens, der skal klare sig med færre penge til lønninger og transfers end VFF.

Den slags overpræstationer i forhold til økonomien er ofte svære at fastholde over tid, men selvom finanserne i Viborg vokser og planer er store, bruger Morten Jensen ikke megen tid på at drømme om, hvad Viborg mon kunne udrette med budgetter som dem i Århus, Herning eller København.

– Vi skal ikke bruge en masse energi på at række ud efter de andre klubbers store budgetter, for vi kommer aldrig derop. I hvert fald ikke på den korte bane. AGF spiller i Danmarks næststørste by, og de løfter deres ting, men deres investeringer er bundet op af, at de skal have en transfermønt, der skal være væsentligt større.

– Andre klubber skal i Europa League eller Champions League. Der er vi ikke endnu med vores penge, og det er ikke sikkert, at vi nogensinde kommer det. Men mindre kan også gøre det, for vores primære mål er stadig at etablere os i Superligaen, siger Morten Jensen til Tipsbladet.

175966

Aktiemajoriteten i Viborg FF blev sidste år købt af to af grundlæggerne af selskabet Better Collective, der driver en forretning med en omsætning i milliardklassen.

Som nogle måske husker fra TV MidtVests Viborg-serie ‘For Enhver F*cking Pris’, affødte de nye investorers ankomst blandt andet diskussioner om et nyt træningsanlæg, der både kunne ligge inde i byen og ‘ude på en mark’, som sportschef Jesper Fredberg formulerede det på et møde, tv-holdet filmede.

VFF arbejder fortsat med planerne, og det at have pengestærke folk i ryggen giver mere arbejdsro og større muligheder for klubben, fortæller Morten Jensen.

– Det giver en anderledes tryghed, og det betyder, at vi har lavet nogle offensive handlinger, som vi ikke har gjort på samme vis tidligere. Dengang var vi mere usikre på, om vi fik pengene ind igen.

– Dengang skulle vi være mere sikre, før vi tog beslutninger. Nu begynder vi at kigge på, hvordan vi kan gøre vores faciliteter på træningsanlægget og på stadion bedre. Vi har allerede sat nogle ting i gang, og jeg er sikker på, at det giver os en god effekt på både den korte og lange bane, siger Morten Jensen.

Læs hele interviewet med Morten Jensen og hør blandt andet om forholdet til FC Midtjylland og forklaringerne på Viborg FF’s fremgang i Tipsbladets trykte udgave fredag.

I Tipsbladet fredag er der blandt også historierne om:
Jacob Neestrup og hans evner som cheftræner
Klopp og Liverpools afgørende uger før VM i Qatar
En stor analyse af alle 12 Superliga-klubber og hvordan de har klaret sig i denne sæson set ud fra data

175966





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

FCM ansætter ny topboss

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

– Der får David at vide, at han er fyret



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Deler nyt om fremtiden

Mexico kommer med markant melding om VM

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

I svime over Filip Jørgensen

Chido Obi nomineret til pris



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jonas Schwartz lander nyt job

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Mourinho tog røven på Zeca

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hjulmand vinder i Hamborg

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Nu svarer David Nielsen

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Wolfsburg-træner bønfalder fans

Celta Vigo – Real Madrid

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning