SL-boss: Bruger ikke energi på de andres budgetter

Viborg FF har med stor succes spillet sig i Europa og ligner i denne sæson et Top 6-hold. Men det får ikke klubdirektøren til at drømme om at vokse sig lige så økonomisk stor som eksempelvis AGF eller FCK.



Viborg FF formåede i sidste sæson at kvalificere sig til Conference League, efter man havde slået AaB i Europa-playoffen, og i de første 10 runder har VFF i både tabellen og spillet lignet en klub, der er på vej mod en plads i Top 6.

Sidste sæsons præstation var imponerende set i det lys, at samtlige Superliga-konkurrenter havde et større budget end de grønblusede oprykkere, og i denne sæson er det kun oprykkerne Lyngby og AC Horsens, der skal klare sig med færre penge til lønninger og transfers end VFF.

Den slags overpræstationer i forhold til økonomien er ofte svære at fastholde over tid, men selvom finanserne i Viborg vokser og planer er store, bruger Morten Jensen ikke megen tid på at drømme om, hvad Viborg mon kunne udrette med budgetter som dem i Århus, Herning eller København.

– Vi skal ikke bruge en masse energi på at række ud efter de andre klubbers store budgetter, for vi kommer aldrig derop. I hvert fald ikke på den korte bane. AGF spiller i Danmarks næststørste by, og de løfter deres ting, men deres investeringer er bundet op af, at de skal have en transfermønt, der skal være væsentligt større.

– Andre klubber skal i Europa League eller Champions League. Der er vi ikke endnu med vores penge, og det er ikke sikkert, at vi nogensinde kommer det. Men mindre kan også gøre det, for vores primære mål er stadig at etablere os i Superligaen, siger Morten Jensen til Tipsbladet.

175966

Aktiemajoriteten i Viborg FF blev sidste år købt af to af grundlæggerne af selskabet Better Collective, der driver en forretning med en omsætning i milliardklassen.

Som nogle måske husker fra TV MidtVests Viborg-serie ‘For Enhver F*cking Pris’, affødte de nye investorers ankomst blandt andet diskussioner om et nyt træningsanlæg, der både kunne ligge inde i byen og ‘ude på en mark’, som sportschef Jesper Fredberg formulerede det på et møde, tv-holdet filmede.

VFF arbejder fortsat med planerne, og det at have pengestærke folk i ryggen giver mere arbejdsro og større muligheder for klubben, fortæller Morten Jensen.

– Det giver en anderledes tryghed, og det betyder, at vi har lavet nogle offensive handlinger, som vi ikke har gjort på samme vis tidligere. Dengang var vi mere usikre på, om vi fik pengene ind igen.

– Dengang skulle vi være mere sikre, før vi tog beslutninger. Nu begynder vi at kigge på, hvordan vi kan gøre vores faciliteter på træningsanlægget og på stadion bedre. Vi har allerede sat nogle ting i gang, og jeg er sikker på, at det giver os en god effekt på både den korte og lange bane, siger Morten Jensen.

Læs hele interviewet med Morten Jensen og hør blandt andet om forholdet til FC Midtjylland og forklaringerne på Viborg FF’s fremgang i Tipsbladets trykte udgave fredag.

I Tipsbladet fredag er der blandt også historierne om:
Jacob Neestrup og hans evner som cheftræner
Klopp og Liverpools afgørende uger før VM i Qatar
En stor analyse af alle 12 Superliga-klubber og hvordan de har klaret sig i denne sæson set ud fra data

175966





Utroligt: Brøndby må glæde sig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

LIVE: AGF – FC Midtjylland

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Derfor var Moukoko vraget



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Godt nyt – nu er han landet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Afviser Anderlecht

Mohamed Salah forhandler med ny klub

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Hvem trækker Danmark i Nations League?

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Hård dom over Franks fremtid

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Nægtet Brøndby-skifte

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Thomas Tuchel laver ny aftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

Ekspert: Det mest positive for FCK