Viborg FF formåede i sidste sæson at kvalificere sig til Conference League, efter man havde slået AaB i Europa-playoffen, og i de første 10 runder har VFF i både tabellen og spillet lignet en klub, der er på vej mod en plads i Top 6.
Sidste sæsons præstation var imponerende set i det lys, at samtlige Superliga-konkurrenter havde et større budget end de grønblusede oprykkere, og i denne sæson er det kun oprykkerne Lyngby og AC Horsens, der skal klare sig med færre penge til lønninger og transfers end VFF.
Den slags overpræstationer i forhold til økonomien er ofte svære at fastholde over tid, men selvom finanserne i Viborg vokser og planer er store, bruger Morten Jensen ikke megen tid på at drømme om, hvad Viborg mon kunne udrette med budgetter som dem i Århus, Herning eller København.
– Vi skal ikke bruge en masse energi på at række ud efter de andre klubbers store budgetter, for vi kommer aldrig derop. I hvert fald ikke på den korte bane. AGF spiller i Danmarks næststørste by, og de løfter deres ting, men deres investeringer er bundet op af, at de skal have en transfermønt, der skal være væsentligt større.
– Andre klubber skal i Europa League eller Champions League. Der er vi ikke endnu med vores penge, og det er ikke sikkert, at vi nogensinde kommer det. Men mindre kan også gøre det, for vores primære mål er stadig at etablere os i Superligaen, siger Morten Jensen til Tipsbladet.

Aktiemajoriteten i Viborg FF blev sidste år købt af to af grundlæggerne af selskabet Better Collective, der driver en forretning med en omsætning i milliardklassen.
Som nogle måske husker fra TV MidtVests Viborg-serie ‘For Enhver F*cking Pris’, affødte de nye investorers ankomst blandt andet diskussioner om et nyt træningsanlæg, der både kunne ligge inde i byen og ‘ude på en mark’, som sportschef Jesper Fredberg formulerede det på et møde, tv-holdet filmede.
VFF arbejder fortsat med planerne, og det at have pengestærke folk i ryggen giver mere arbejdsro og større muligheder for klubben, fortæller Morten Jensen.
– Det giver en anderledes tryghed, og det betyder, at vi har lavet nogle offensive handlinger, som vi ikke har gjort på samme vis tidligere. Dengang var vi mere usikre på, om vi fik pengene ind igen.
– Dengang skulle vi være mere sikre, før vi tog beslutninger. Nu begynder vi at kigge på, hvordan vi kan gøre vores faciliteter på træningsanlægget og på stadion bedre. Vi har allerede sat nogle ting i gang, og jeg er sikker på, at det giver os en god effekt på både den korte og lange bane, siger Morten Jensen.
Læs hele interviewet med Morten Jensen og hør blandt andet om forholdet til FC Midtjylland og forklaringerne på Viborg FF’s fremgang i Tipsbladets trykte udgave fredag.
I Tipsbladet fredag er der blandt også historierne om:
Jacob Neestrup og hans evner som cheftræner
Klopp og Liverpools afgørende uger før VM i Qatar
En stor analyse af alle 12 Superliga-klubber og hvordan de har klaret sig i denne sæson set ud fra data

LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
– Vi er pressede
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
NYHEDER
Topscorer færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
MEDIE
På blokken i danskerklub
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG