SL-boss spår gennembrud for disse Brøndby-talenter

AaB-cheftræner Menno van Dam håber på at se mange Brøndby IF-talenter få chancen på de blå-gules førstehold inden længe.



Efter et par gode år i Brøndby IF står Menno van Dam nu overfor en ny udfordring i Aalborg, hvor hollænderen er blevet ansat som cheftræner for AaB. 

Her skal Menno van Dam forsøge at etablere AaB som et Superliga-hold, så nordjyderne undgår en gentagelse af sidste års katastrofale nedrykning. Hollænderen glæder sig selvsagt til udfordringen i AaB, men samtidig ser han også tilbage på sine to sæsoner i Brøndby med stor glæde. 

– Det var en utrolig tid. Det er en fantastisk klub. Brøndby er selvfølgelig en rival for AaB, men jeg kan kun være taknemmelig for den måde, som de behandlede mig, da jeg var der. Jeg er virkelig stolt over, at jeg kunne være en del af fællesskabet i Brøndby, siger Menno van Dam til Tipsbladet. 

Den i dag 40-årige Menno van Dam kom til Brøndby fra hollandske Heerenveen tilbage i juli 2022 og blev i første omgang cheftræner for U17-holdet, inden han sidste sommer blev cheftræner for Brøndbys U19-hold. 

– Brøndby ville gerne hente en hollandsk træner (i 2022, red.). Ole Tobiasen var i Heerenveen på det tidspunkt, og jeg lærte meget af ham. Klavs Rasmussen (tidligere Masterclass-chef i Brøndby, red.) ville på det tidspunkt gerne have en træner fra Holland, der havde fokus på boldbesiddelse. Så de rakte ud til mig, og vi havde en god dialog, lyder det fra Menno van Dam. 

Efter et år i spidsen for Brøndbys U19-hold har Menno van Dam selvsagt et indgående kendskab til de største talenter i klubben, og ifølge hollænderen er der en hel del talenter, der står foran et gennembrud på førsteholdet hos de blå-gule. 

– Jeg kan nævne mange. Jeg håber at se spillere som Noah Nartey, Oscar Schwartau, Clement Bischoff, Lukas Larsen, Adam Claridge og Philip Søndergaard få chancen. Det er alle spillere, som også er tæt på førsteholdet nu. Forhåbentligt får de alle snart deres debut i Superligaen, siger Menno van Dam.

Af ovennævnte har Nartey, Schwartau og Bischoff allerede debuteret i Superligaen, mens de øvrige tre stadig har deres debuter til gode. 

Menno van Dam kan ikke sige, om AaB vil forsøge at gå efter nogle af de Brøndby-talenter, som hollænderen har trænet i sidste sæson. 

– Jeg ved det ikke. Vi har også et godt scoutingteam i AaB. Hvis der dukker et navn op fra Brøndby, så vil jeg give min vurdering. Men jeg tror ikke, at det er op til mig at tage disse beslutninger, lyder det fra Menno van Dam.

Én ting ligger dog fast, og det er, at Menno van Dam har en ambition om at satse på ungdommen i AaB. Det kan du læse mere om HER







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Kræver fuldstændig vanvittig løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Nørgaard kommenterer exitrygte

‘FCK er nødt til at lytte’

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Vil væk fra Brøndby

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Choktransfer på vej? 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Storklub har taget kontakt

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

FC København er uden Andreas Cornelius

Medie: FC København nægter

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

AaB-angriber på vej til Serie A

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op