Efter et par gode år i Brøndby IF står Menno van Dam nu overfor en ny udfordring i Aalborg, hvor hollænderen er blevet ansat som cheftræner for AaB.
Her skal Menno van Dam forsøge at etablere AaB som et Superliga-hold, så nordjyderne undgår en gentagelse af sidste års katastrofale nedrykning. Hollænderen glæder sig selvsagt til udfordringen i AaB, men samtidig ser han også tilbage på sine to sæsoner i Brøndby med stor glæde.
– Det var en utrolig tid. Det er en fantastisk klub. Brøndby er selvfølgelig en rival for AaB, men jeg kan kun være taknemmelig for den måde, som de behandlede mig, da jeg var der. Jeg er virkelig stolt over, at jeg kunne være en del af fællesskabet i Brøndby, siger Menno van Dam til Tipsbladet.
Den i dag 40-årige Menno van Dam kom til Brøndby fra hollandske Heerenveen tilbage i juli 2022 og blev i første omgang cheftræner for U17-holdet, inden han sidste sommer blev cheftræner for Brøndbys U19-hold.
– Brøndby ville gerne hente en hollandsk træner (i 2022, red.). Ole Tobiasen var i Heerenveen på det tidspunkt, og jeg lærte meget af ham. Klavs Rasmussen (tidligere Masterclass-chef i Brøndby, red.) ville på det tidspunkt gerne have en træner fra Holland, der havde fokus på boldbesiddelse. Så de rakte ud til mig, og vi havde en god dialog, lyder det fra Menno van Dam.
Efter et år i spidsen for Brøndbys U19-hold har Menno van Dam selvsagt et indgående kendskab til de største talenter i klubben, og ifølge hollænderen er der en hel del talenter, der står foran et gennembrud på førsteholdet hos de blå-gule.
– Jeg kan nævne mange. Jeg håber at se spillere som Noah Nartey, Oscar Schwartau, Clement Bischoff, Lukas Larsen, Adam Claridge og Philip Søndergaard få chancen. Det er alle spillere, som også er tæt på førsteholdet nu. Forhåbentligt får de alle snart deres debut i Superligaen, siger Menno van Dam.
Af ovennævnte har Nartey, Schwartau og Bischoff allerede debuteret i Superligaen, mens de øvrige tre stadig har deres debuter til gode.
Menno van Dam kan ikke sige, om AaB vil forsøge at gå efter nogle af de Brøndby-talenter, som hollænderen har trænet i sidste sæson.
– Jeg ved det ikke. Vi har også et godt scoutingteam i AaB. Hvis der dukker et navn op fra Brøndby, så vil jeg give min vurdering. Men jeg tror ikke, at det er op til mig at tage disse beslutninger, lyder det fra Menno van Dam.
Én ting ligger dog fast, og det er, at Menno van Dam har en ambition om at satse på ungdommen i AaB. Det kan du læse mere om HER.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER