SL-boss spår gennembrud for disse Brøndby-talenter

AaB-cheftræner Menno van Dam håber på at se mange Brøndby IF-talenter få chancen på de blå-gules førstehold inden længe.



Efter et par gode år i Brøndby IF står Menno van Dam nu overfor en ny udfordring i Aalborg, hvor hollænderen er blevet ansat som cheftræner for AaB. 

Her skal Menno van Dam forsøge at etablere AaB som et Superliga-hold, så nordjyderne undgår en gentagelse af sidste års katastrofale nedrykning. Hollænderen glæder sig selvsagt til udfordringen i AaB, men samtidig ser han også tilbage på sine to sæsoner i Brøndby med stor glæde. 

– Det var en utrolig tid. Det er en fantastisk klub. Brøndby er selvfølgelig en rival for AaB, men jeg kan kun være taknemmelig for den måde, som de behandlede mig, da jeg var der. Jeg er virkelig stolt over, at jeg kunne være en del af fællesskabet i Brøndby, siger Menno van Dam til Tipsbladet. 

Den i dag 40-årige Menno van Dam kom til Brøndby fra hollandske Heerenveen tilbage i juli 2022 og blev i første omgang cheftræner for U17-holdet, inden han sidste sommer blev cheftræner for Brøndbys U19-hold. 

– Brøndby ville gerne hente en hollandsk træner (i 2022, red.). Ole Tobiasen var i Heerenveen på det tidspunkt, og jeg lærte meget af ham. Klavs Rasmussen (tidligere Masterclass-chef i Brøndby, red.) ville på det tidspunkt gerne have en træner fra Holland, der havde fokus på boldbesiddelse. Så de rakte ud til mig, og vi havde en god dialog, lyder det fra Menno van Dam. 

Efter et år i spidsen for Brøndbys U19-hold har Menno van Dam selvsagt et indgående kendskab til de største talenter i klubben, og ifølge hollænderen er der en hel del talenter, der står foran et gennembrud på førsteholdet hos de blå-gule. 

– Jeg kan nævne mange. Jeg håber at se spillere som Noah Nartey, Oscar Schwartau, Clement Bischoff, Lukas Larsen, Adam Claridge og Philip Søndergaard få chancen. Det er alle spillere, som også er tæt på førsteholdet nu. Forhåbentligt får de alle snart deres debut i Superligaen, siger Menno van Dam.

Af ovennævnte har Nartey, Schwartau og Bischoff allerede debuteret i Superligaen, mens de øvrige tre stadig har deres debuter til gode. 

Menno van Dam kan ikke sige, om AaB vil forsøge at gå efter nogle af de Brøndby-talenter, som hollænderen har trænet i sidste sæson. 

– Jeg ved det ikke. Vi har også et godt scoutingteam i AaB. Hvis der dukker et navn op fra Brøndby, så vil jeg give min vurdering. Men jeg tror ikke, at det er op til mig at tage disse beslutninger, lyder det fra Menno van Dam.

Én ting ligger dog fast, og det er, at Menno van Dam har en ambition om at satse på ungdommen i AaB. Det kan du læse mere om HER





Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket




LIVE

Superliga-LIVE: Stjernedommer kommer til Danmark

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

De viser interesse for Lyngby-profil

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Supercomputer: De vinder Superligaen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Binks lægger sig fladt ned: En åndssvag fejl

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

FC København – Lyngby BK

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding