SL-boss spår gennembrud for disse Brøndby-talenter

AaB-cheftræner Menno van Dam håber på at se mange Brøndby IF-talenter få chancen på de blå-gules førstehold inden længe.



Efter et par gode år i Brøndby IF står Menno van Dam nu overfor en ny udfordring i Aalborg, hvor hollænderen er blevet ansat som cheftræner for AaB. 

Her skal Menno van Dam forsøge at etablere AaB som et Superliga-hold, så nordjyderne undgår en gentagelse af sidste års katastrofale nedrykning. Hollænderen glæder sig selvsagt til udfordringen i AaB, men samtidig ser han også tilbage på sine to sæsoner i Brøndby med stor glæde. 

– Det var en utrolig tid. Det er en fantastisk klub. Brøndby er selvfølgelig en rival for AaB, men jeg kan kun være taknemmelig for den måde, som de behandlede mig, da jeg var der. Jeg er virkelig stolt over, at jeg kunne være en del af fællesskabet i Brøndby, siger Menno van Dam til Tipsbladet. 

Den i dag 40-årige Menno van Dam kom til Brøndby fra hollandske Heerenveen tilbage i juli 2022 og blev i første omgang cheftræner for U17-holdet, inden han sidste sommer blev cheftræner for Brøndbys U19-hold. 

– Brøndby ville gerne hente en hollandsk træner (i 2022, red.). Ole Tobiasen var i Heerenveen på det tidspunkt, og jeg lærte meget af ham. Klavs Rasmussen (tidligere Masterclass-chef i Brøndby, red.) ville på det tidspunkt gerne have en træner fra Holland, der havde fokus på boldbesiddelse. Så de rakte ud til mig, og vi havde en god dialog, lyder det fra Menno van Dam. 

Efter et år i spidsen for Brøndbys U19-hold har Menno van Dam selvsagt et indgående kendskab til de største talenter i klubben, og ifølge hollænderen er der en hel del talenter, der står foran et gennembrud på førsteholdet hos de blå-gule. 

– Jeg kan nævne mange. Jeg håber at se spillere som Noah Nartey, Oscar Schwartau, Clement Bischoff, Lukas Larsen, Adam Claridge og Philip Søndergaard få chancen. Det er alle spillere, som også er tæt på førsteholdet nu. Forhåbentligt får de alle snart deres debut i Superligaen, siger Menno van Dam.

Af ovennævnte har Nartey, Schwartau og Bischoff allerede debuteret i Superligaen, mens de øvrige tre stadig har deres debuter til gode. 

Menno van Dam kan ikke sige, om AaB vil forsøge at gå efter nogle af de Brøndby-talenter, som hollænderen har trænet i sidste sæson. 

– Jeg ved det ikke. Vi har også et godt scoutingteam i AaB. Hvis der dukker et navn op fra Brøndby, så vil jeg give min vurdering. Men jeg tror ikke, at det er op til mig at tage disse beslutninger, lyder det fra Menno van Dam.

Én ting ligger dog fast, og det er, at Menno van Dam har en ambition om at satse på ungdommen i AaB. Det kan du læse mere om HER





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Alexander Lind blæst bagover

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

– Presset er på Danmark!

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Dansker drillet af Mourinho

Topchef får nyt job i FCK

– Glem 4-4-4-4-0

Rundens hold i Superligaen – 24. runde



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Viser målform før vigtig landskamp

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Josip Radošević på samtlige forsider

AGF – Brøndby IF

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr