SL-boss spår gennembrud for disse Brøndby-talenter

AaB-cheftræner Menno van Dam håber på at se mange Brøndby IF-talenter få chancen på de blå-gules førstehold inden længe.



Efter et par gode år i Brøndby IF står Menno van Dam nu overfor en ny udfordring i Aalborg, hvor hollænderen er blevet ansat som cheftræner for AaB. 

Her skal Menno van Dam forsøge at etablere AaB som et Superliga-hold, så nordjyderne undgår en gentagelse af sidste års katastrofale nedrykning. Hollænderen glæder sig selvsagt til udfordringen i AaB, men samtidig ser han også tilbage på sine to sæsoner i Brøndby med stor glæde. 

– Det var en utrolig tid. Det er en fantastisk klub. Brøndby er selvfølgelig en rival for AaB, men jeg kan kun være taknemmelig for den måde, som de behandlede mig, da jeg var der. Jeg er virkelig stolt over, at jeg kunne være en del af fællesskabet i Brøndby, siger Menno van Dam til Tipsbladet. 

Den i dag 40-årige Menno van Dam kom til Brøndby fra hollandske Heerenveen tilbage i juli 2022 og blev i første omgang cheftræner for U17-holdet, inden han sidste sommer blev cheftræner for Brøndbys U19-hold. 

– Brøndby ville gerne hente en hollandsk træner (i 2022, red.). Ole Tobiasen var i Heerenveen på det tidspunkt, og jeg lærte meget af ham. Klavs Rasmussen (tidligere Masterclass-chef i Brøndby, red.) ville på det tidspunkt gerne have en træner fra Holland, der havde fokus på boldbesiddelse. Så de rakte ud til mig, og vi havde en god dialog, lyder det fra Menno van Dam. 

Efter et år i spidsen for Brøndbys U19-hold har Menno van Dam selvsagt et indgående kendskab til de største talenter i klubben, og ifølge hollænderen er der en hel del talenter, der står foran et gennembrud på førsteholdet hos de blå-gule. 

– Jeg kan nævne mange. Jeg håber at se spillere som Noah Nartey, Oscar Schwartau, Clement Bischoff, Lukas Larsen, Adam Claridge og Philip Søndergaard få chancen. Det er alle spillere, som også er tæt på førsteholdet nu. Forhåbentligt får de alle snart deres debut i Superligaen, siger Menno van Dam.

Af ovennævnte har Nartey, Schwartau og Bischoff allerede debuteret i Superligaen, mens de øvrige tre stadig har deres debuter til gode. 

Menno van Dam kan ikke sige, om AaB vil forsøge at gå efter nogle af de Brøndby-talenter, som hollænderen har trænet i sidste sæson. 

– Jeg ved det ikke. Vi har også et godt scoutingteam i AaB. Hvis der dukker et navn op fra Brøndby, så vil jeg give min vurdering. Men jeg tror ikke, at det er op til mig at tage disse beslutninger, lyder det fra Menno van Dam.

Én ting ligger dog fast, og det er, at Menno van Dam har en ambition om at satse på ungdommen i AaB. Det kan du læse mere om HER







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Fortryder FC Barcelona-transfer

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Roy Keane slagter dansk stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Dansk stortalents værdi eksploderer

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’