SL-boss tager afstand fra derby-vold: Uacceptabelt

Vold hører ingen vegne hjemme i fodboldens verden, hverken på eller uden for stadion, slår Superliga-boss fast efter gårsdagens københavnske derby.



Både på og uden for stadion gik det over gevind, da FC København søndag gæstede Brøndby IF. Det får nu Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, til at tage afstand fra den vold, som mange var vidne til.

Det siger han til Jyllands-Posten.

Urolighederne medførte blandt andet, at en politibetjent trak sin tjenestepistol mod en gruppe Brøndby-fans, at politiet har rejst 61 sager om vold mod politiet i forbindelse med kampen, og at nogle FCK-fans kastede genstande mod Brøndbys familieafsnit.

– Det er selvfølgelig uacceptabelt, at man anvender vold i forbindelse med fodboldkampe – også uden for stadion. Det tager vi afstand fra. Og så er det selvfølgelig også uacceptabelt ikke at overholde de regler og bestemmelser, der er inde på stadion, siger Claus Thomsen ifølge Jyllands-Posten.

En anden episode, der ikke indeholdt vold, men henviste til en verserende retssag om blandt andet voldtægt, fandt også sted i forbindelse med kampen. I FCK’s udebaneafsnit hang et banner med påskriften “Flere voldtægtssigtelser end mesterskaber”.

Det er en reference til en sag, hvor en 28-årig mand med tilknytning til Brøndbys hooliganmiljø er tiltalt for voldtægt, vold, trusler om vold, tvungen oralsex og afpresning af unge mænd og drenge gennem en årrække.

Ritzau har tidligere skrevet, at det ifølge anklageskriftet drejer sig om mindreårige i mindst tre tilfælde.

FCK har efter kampen fordømt banneret.







LIVE

VM-LIVE: Henter træner i Tottenham

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Peger på ham som ny Superliga-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen