SL-boss tager afstand fra derby-vold: Uacceptabelt

Vold hører ingen vegne hjemme i fodboldens verden, hverken på eller uden for stadion, slår Superliga-boss fast efter gårsdagens københavnske derby.



Både på og uden for stadion gik det over gevind, da FC København søndag gæstede Brøndby IF. Det får nu Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, til at tage afstand fra den vold, som mange var vidne til.

Det siger han til Jyllands-Posten.

Urolighederne medførte blandt andet, at en politibetjent trak sin tjenestepistol mod en gruppe Brøndby-fans, at politiet har rejst 61 sager om vold mod politiet i forbindelse med kampen, og at nogle FCK-fans kastede genstande mod Brøndbys familieafsnit.

– Det er selvfølgelig uacceptabelt, at man anvender vold i forbindelse med fodboldkampe – også uden for stadion. Det tager vi afstand fra. Og så er det selvfølgelig også uacceptabelt ikke at overholde de regler og bestemmelser, der er inde på stadion, siger Claus Thomsen ifølge Jyllands-Posten.

En anden episode, der ikke indeholdt vold, men henviste til en verserende retssag om blandt andet voldtægt, fandt også sted i forbindelse med kampen. I FCK’s udebaneafsnit hang et banner med påskriften “Flere voldtægtssigtelser end mesterskaber”.

Det er en reference til en sag, hvor en 28-årig mand med tilknytning til Brøndbys hooliganmiljø er tiltalt for voldtægt, vold, trusler om vold, tvungen oralsex og afpresning af unge mænd og drenge gennem en årrække.

Ritzau har tidligere skrevet, at det ifølge anklageskriftet drejer sig om mindreårige i mindst tre tilfælde.

FCK har efter kampen fordømt banneret.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Historisk finale! Han er verdens bedste

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De er interesseret i Christian Eriksen

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De vil gerne have Jens Jønsson

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Han vender hjem til FC København

17 minutter for United – nu skal han til VM

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’