SL-boss: Vi drømmer om et stadion som i Esbjerg

De ønsker sig et nyt stadion i OB, og det skal gerne være ligesom Blue Water Arena i Esbjerg. De mangler dog stadig at finde ud af, hvordan det skal finansieres.



I OB forventer de en langstrakt proces mod at få et nyt stadion, men det er ikke, fordi klubben ikke ved, hvad den ønsker sig. Det er faktisk simpelt nok, siger direktøren i podcasten Stemmer fra Ådalen: Det skal være ligesom i Esbjerg.

Klubben arbejder allerede med det i en arbejdsgruppe med kommunen, men det handler ifølge Enrico Augustinus ikke kun om en fodboldarena, men om hele området omkring. Derfor forventer han også, at det bliver et langt, sejt træk.

En af knasterne er finansieringen. Det er ikke billigt at bygge renovere eller bygge nyt.

– Det er et fantastisk område med mange idrætsfaciliteter, men det er bøvlet at skulle bygge noget nyt samtidig med, at vi skal spille kampe. Vi kan ikke flytte til en anden by og spille i halvandet år. Det er den ene problematik, siger administrerende direkør i Odense Sport & Event Enrico Augustinus til Stemmer fra Ådalen.

– Det andet handler om økonomi, og det er nok den største hurdle. Der skal findes en masse skillinger. Samtidig skal der findes en model, der kan kombinere offentligt og privat ejerskab. Vi bøvler også med at finde den rette model på det. Derfor handler det ikke så meget om at gå i udbud med opgaven og finde en entreprenør. Det er hele økonomien, finansieringsmodellen og ejerskabet, vi skal finde ud af.

Men problemet er altså ikke at finde ud af, hvordan stadion gerne skal se ud.

– For at skære det ud i pap: Vores ønske er at få et stadion ligesom i Esbjerg. Hverken mere eller mindre. Aarhus drømmer stort, og det er en anden størrelse by end os. Helt konkret kan jeg derfor sige, at drømmen for os er et stadion som det, de har i Esbjerg. Det er vejen frem for OB, siger Augustinus.

Blue Water Arena i Esbjerg har plads til lidt over 17.000 tilskuere og kostede 135 millioner at ombygge i 2008-09. Klubben fortsatte med at spille sine hjemmekampe på stadion, mens byggeriet stod på.

Enrico Augustinus tilføjer desuden, at stadion ikke bliver en af den kommende fodbolddirektør, Björn Wesströms, opgaver.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Skyder stor FCM-historie ned

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Her er prisen på Aral Simsir

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Dansker på blokken i ny storklub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

‘Det er et angreb på FCK’

Mexico – England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK tjener millioner på ung stopper

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Stort FCK-talent er blevet solgt

Paraguay – Frankrig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-direktør får job i West Ham

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien