I OB forventer de en langstrakt proces mod at få et nyt stadion, men det er ikke, fordi klubben ikke ved, hvad den ønsker sig. Det er faktisk simpelt nok, siger direktøren i podcasten Stemmer fra Ådalen: Det skal være ligesom i Esbjerg.
Klubben arbejder allerede med det i en arbejdsgruppe med kommunen, men det handler ifølge Enrico Augustinus ikke kun om en fodboldarena, men om hele området omkring. Derfor forventer han også, at det bliver et langt, sejt træk.
En af knasterne er finansieringen. Det er ikke billigt at bygge renovere eller bygge nyt.
– Det er et fantastisk område med mange idrætsfaciliteter, men det er bøvlet at skulle bygge noget nyt samtidig med, at vi skal spille kampe. Vi kan ikke flytte til en anden by og spille i halvandet år. Det er den ene problematik, siger administrerende direkør i Odense Sport & Event Enrico Augustinus til Stemmer fra Ådalen.
– Det andet handler om økonomi, og det er nok den største hurdle. Der skal findes en masse skillinger. Samtidig skal der findes en model, der kan kombinere offentligt og privat ejerskab. Vi bøvler også med at finde den rette model på det. Derfor handler det ikke så meget om at gå i udbud med opgaven og finde en entreprenør. Det er hele økonomien, finansieringsmodellen og ejerskabet, vi skal finde ud af.
Men problemet er altså ikke at finde ud af, hvordan stadion gerne skal se ud.
– For at skære det ud i pap: Vores ønske er at få et stadion ligesom i Esbjerg. Hverken mere eller mindre. Aarhus drømmer stort, og det er en anden størrelse by end os. Helt konkret kan jeg derfor sige, at drømmen for os er et stadion som det, de har i Esbjerg. Det er vejen frem for OB, siger Augustinus.
Blue Water Arena i Esbjerg har plads til lidt over 17.000 tilskuere og kostede 135 millioner at ombygge i 2008-09. Klubben fortsatte med at spille sine hjemmekampe på stadion, mens byggeriet stod på.
Enrico Augustinus tilføjer desuden, at stadion ikke bliver en af den kommende fodbolddirektør, Björn Wesströms, opgaver.
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
