I OB forventer de en langstrakt proces mod at få et nyt stadion, men det er ikke, fordi klubben ikke ved, hvad den ønsker sig. Det er faktisk simpelt nok, siger direktøren i podcasten Stemmer fra Ådalen: Det skal være ligesom i Esbjerg.
Klubben arbejder allerede med det i en arbejdsgruppe med kommunen, men det handler ifølge Enrico Augustinus ikke kun om en fodboldarena, men om hele området omkring. Derfor forventer han også, at det bliver et langt, sejt træk.
En af knasterne er finansieringen. Det er ikke billigt at bygge renovere eller bygge nyt.
– Det er et fantastisk område med mange idrætsfaciliteter, men det er bøvlet at skulle bygge noget nyt samtidig med, at vi skal spille kampe. Vi kan ikke flytte til en anden by og spille i halvandet år. Det er den ene problematik, siger administrerende direkør i Odense Sport & Event Enrico Augustinus til Stemmer fra Ådalen.
– Det andet handler om økonomi, og det er nok den største hurdle. Der skal findes en masse skillinger. Samtidig skal der findes en model, der kan kombinere offentligt og privat ejerskab. Vi bøvler også med at finde den rette model på det. Derfor handler det ikke så meget om at gå i udbud med opgaven og finde en entreprenør. Det er hele økonomien, finansieringsmodellen og ejerskabet, vi skal finde ud af.
Men problemet er altså ikke at finde ud af, hvordan stadion gerne skal se ud.
– For at skære det ud i pap: Vores ønske er at få et stadion ligesom i Esbjerg. Hverken mere eller mindre. Aarhus drømmer stort, og det er en anden størrelse by end os. Helt konkret kan jeg derfor sige, at drømmen for os er et stadion som det, de har i Esbjerg. Det er vejen frem for OB, siger Augustinus.
Blue Water Arena i Esbjerg har plads til lidt over 17.000 tilskuere og kostede 135 millioner at ombygge i 2008-09. Klubben fortsatte med at spille sine hjemmekampe på stadion, mens byggeriet stod på.
Enrico Augustinus tilføjer desuden, at stadion ikke bliver en af den kommende fodbolddirektør, Björn Wesströms, opgaver.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
BIZART
