Transfervinduet nærmer sig med hastige skridt sin afslutning, og de næste par uger bliver særdeles afgørende for de danske Superligaklubber.
Drømmespilleren bliver måske alligevel tilgængelig, de sidste aftaler skal lukkes, eller der kan komme et sent uventet bud ind på en profil, som man bestemt ikke vil af med.
Scenarierne er mange, og der er ikke noget at sige til, hvis sportscheferne ikke får de syv til otte timers daglige søvn, som anbefalingen ellers lyder. I Lyngby Boldklub indrømmer fodboldchef Nicas Kjeldsen, at han går og er en smule nervøs for de sidste par uger af vinduet.
– Det er en drillepind. Vi er jo en sælgende klub – det ved vi godt, og det adresserer vi. Men jeg synes også, at vi har været rimelig tydelige over for vores spillere til en vis grænse.
– Vi har også nogle målsætninger, vi skal nå, og man kan ikke bare forvente, at vi med 14 dage tilbage er totalt samarbejdsvillige. Det har vi prøvet at være tydelige omkring, men selvfølgelig frygter man, at der kommer et eller andet, fortæller han til Tipsbladet.
Indtil videre har han og Lyngby-spillerne ikke været uenige om noget, men det kan ændre sig, hvis eller når det bliver alvor.
Kigger på Hey-afløser
Lyngby er en af de Superliga-klubber, hvor der godt kan ske noget i de sidste par uger af transfervinduet. Forsvarsprofilen Lucas Hey blev for nylig solgt til FC Nordsjælland, og den centrale forsvarsposition kunne sagtens være et sted, hvor Lyngby handler ind. Imod Brøndby bestod det centrale forsvar af 35-årige Andreas Bjelland, 34-årige Brian Hamalainen og 29-årige Pascal Gregor.
– Vi skal gøre noget på den lange bane. Selv om vi elsker Brian og Bjelland, spiller de nok ikke fire år mere. Så det er en position, vi kigger på, og jo før, jo bedre. Det kan give noget kontinuitet. Så det kunne være fedt, og det kunne være i det her vindue, men det skal også være det rigtige.
I et transfervindue vil fans ofte have mest fokus på de spillere, som bliver hentet til klubben. I Lyngby skal klubbens fans dog nok indstille sig på, at der primært vil blive ryddet op i truppen.
– Vi er nok lidt for store, tror jeg. Det er et luksusproblem, men jeg synes, vi har nogle spillere, der er for dygtige til at ikke spille mere, end de gør lige nu, forklarer Kjeldsen, som ikke kan sige noget om, hvornår klubben melder noget ud:
– Det er det, jeg synes er så svært. Jeg kan helt ærligt svare, at nej, der er ikke noget lige nu, og så kan der ske et eller andet om en time. Jeg tror, der sker noget begge veje i det her vindue, forklarer han.
Det er et luksusproblem
Nicas Kjeldsen vil ikke nævne konkrete navne på de spillere, som er for dygtige til ikke at spille mere, men fodboldchefen henviser til, at folk kan gætte sig til det selv. Rezan Corlu er dog en spiller, som kan falde ind i den kategori. Han har et flot CV, men har kun spillet 14 Superliga-minutter i denne sæson. Kjeldsen erkender da også, at Corlu er en af de spillere, som ikke spiller nok.
– Vi forholder os til, at han er her og er en god spiller. Han har kun spillet 14 minutter, og jeg kan godt forstå, hvis Rezan gerne vil spille lidt mere og eventuelt lede efter det et andet sted. Det kan jeg godt forstå. Han er jo en af dem. Det er et luksusproblem for mig, men det kræver tre parter.
De tre parter er Corlu selv, Lyngby Boldklub og en købende klub.
Lyngby har i denne sæson fået Magnus Kaastrup og Zean Dalügge retur fra lejeaftaler, mens Jonathan Amon og Magnus Riisgaard Jensen er hentet til udefra.
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
Rodri er blevet opereret i ryggen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
LIVE
TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Zinedine Zidane præsenteret
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
EKSKLUSIVT
