Transfervinduet nærmer sig med hastige skridt sin afslutning, og de næste par uger bliver særdeles afgørende for de danske Superligaklubber.
Drømmespilleren bliver måske alligevel tilgængelig, de sidste aftaler skal lukkes, eller der kan komme et sent uventet bud ind på en profil, som man bestemt ikke vil af med.
Scenarierne er mange, og der er ikke noget at sige til, hvis sportscheferne ikke får de syv til otte timers daglige søvn, som anbefalingen ellers lyder. I Lyngby Boldklub indrømmer fodboldchef Nicas Kjeldsen, at han går og er en smule nervøs for de sidste par uger af vinduet.
– Det er en drillepind. Vi er jo en sælgende klub – det ved vi godt, og det adresserer vi. Men jeg synes også, at vi har været rimelig tydelige over for vores spillere til en vis grænse.
– Vi har også nogle målsætninger, vi skal nå, og man kan ikke bare forvente, at vi med 14 dage tilbage er totalt samarbejdsvillige. Det har vi prøvet at være tydelige omkring, men selvfølgelig frygter man, at der kommer et eller andet, fortæller han til Tipsbladet.
Indtil videre har han og Lyngby-spillerne ikke været uenige om noget, men det kan ændre sig, hvis eller når det bliver alvor.
Kigger på Hey-afløser
Lyngby er en af de Superliga-klubber, hvor der godt kan ske noget i de sidste par uger af transfervinduet. Forsvarsprofilen Lucas Hey blev for nylig solgt til FC Nordsjælland, og den centrale forsvarsposition kunne sagtens være et sted, hvor Lyngby handler ind. Imod Brøndby bestod det centrale forsvar af 35-årige Andreas Bjelland, 34-årige Brian Hamalainen og 29-årige Pascal Gregor.
– Vi skal gøre noget på den lange bane. Selv om vi elsker Brian og Bjelland, spiller de nok ikke fire år mere. Så det er en position, vi kigger på, og jo før, jo bedre. Det kan give noget kontinuitet. Så det kunne være fedt, og det kunne være i det her vindue, men det skal også være det rigtige.
I et transfervindue vil fans ofte have mest fokus på de spillere, som bliver hentet til klubben. I Lyngby skal klubbens fans dog nok indstille sig på, at der primært vil blive ryddet op i truppen.
– Vi er nok lidt for store, tror jeg. Det er et luksusproblem, men jeg synes, vi har nogle spillere, der er for dygtige til at ikke spille mere, end de gør lige nu, forklarer Kjeldsen, som ikke kan sige noget om, hvornår klubben melder noget ud:
– Det er det, jeg synes er så svært. Jeg kan helt ærligt svare, at nej, der er ikke noget lige nu, og så kan der ske et eller andet om en time. Jeg tror, der sker noget begge veje i det her vindue, forklarer han.
Det er et luksusproblem
Nicas Kjeldsen vil ikke nævne konkrete navne på de spillere, som er for dygtige til ikke at spille mere, men fodboldchefen henviser til, at folk kan gætte sig til det selv. Rezan Corlu er dog en spiller, som kan falde ind i den kategori. Han har et flot CV, men har kun spillet 14 Superliga-minutter i denne sæson. Kjeldsen erkender da også, at Corlu er en af de spillere, som ikke spiller nok.
– Vi forholder os til, at han er her og er en god spiller. Han har kun spillet 14 minutter, og jeg kan godt forstå, hvis Rezan gerne vil spille lidt mere og eventuelt lede efter det et andet sted. Det kan jeg godt forstå. Han er jo en af dem. Det er et luksusproblem for mig, men det kræver tre parter.
De tre parter er Corlu selv, Lyngby Boldklub og en købende klub.
Lyngby har i denne sæson fået Magnus Kaastrup og Zean Dalügge retur fra lejeaftaler, mens Jonathan Amon og Magnus Riisgaard Jensen er hentet til udefra.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
Optur før FC København-brag
Dorgu lyner! Manchester United slår City
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
