Transfervinduet nærmer sig med hastige skridt sin afslutning, og de næste par uger bliver særdeles afgørende for de danske Superligaklubber.
Drømmespilleren bliver måske alligevel tilgængelig, de sidste aftaler skal lukkes, eller der kan komme et sent uventet bud ind på en profil, som man bestemt ikke vil af med.
Scenarierne er mange, og der er ikke noget at sige til, hvis sportscheferne ikke får de syv til otte timers daglige søvn, som anbefalingen ellers lyder. I Lyngby Boldklub indrømmer fodboldchef Nicas Kjeldsen, at han går og er en smule nervøs for de sidste par uger af vinduet.
– Det er en drillepind. Vi er jo en sælgende klub – det ved vi godt, og det adresserer vi. Men jeg synes også, at vi har været rimelig tydelige over for vores spillere til en vis grænse.
– Vi har også nogle målsætninger, vi skal nå, og man kan ikke bare forvente, at vi med 14 dage tilbage er totalt samarbejdsvillige. Det har vi prøvet at være tydelige omkring, men selvfølgelig frygter man, at der kommer et eller andet, fortæller han til Tipsbladet.
Indtil videre har han og Lyngby-spillerne ikke været uenige om noget, men det kan ændre sig, hvis eller når det bliver alvor.
Kigger på Hey-afløser
Lyngby er en af de Superliga-klubber, hvor der godt kan ske noget i de sidste par uger af transfervinduet. Forsvarsprofilen Lucas Hey blev for nylig solgt til FC Nordsjælland, og den centrale forsvarsposition kunne sagtens være et sted, hvor Lyngby handler ind. Imod Brøndby bestod det centrale forsvar af 35-årige Andreas Bjelland, 34-årige Brian Hamalainen og 29-årige Pascal Gregor.
– Vi skal gøre noget på den lange bane. Selv om vi elsker Brian og Bjelland, spiller de nok ikke fire år mere. Så det er en position, vi kigger på, og jo før, jo bedre. Det kan give noget kontinuitet. Så det kunne være fedt, og det kunne være i det her vindue, men det skal også være det rigtige.
I et transfervindue vil fans ofte have mest fokus på de spillere, som bliver hentet til klubben. I Lyngby skal klubbens fans dog nok indstille sig på, at der primært vil blive ryddet op i truppen.
– Vi er nok lidt for store, tror jeg. Det er et luksusproblem, men jeg synes, vi har nogle spillere, der er for dygtige til at ikke spille mere, end de gør lige nu, forklarer Kjeldsen, som ikke kan sige noget om, hvornår klubben melder noget ud:
– Det er det, jeg synes er så svært. Jeg kan helt ærligt svare, at nej, der er ikke noget lige nu, og så kan der ske et eller andet om en time. Jeg tror, der sker noget begge veje i det her vindue, forklarer han.
Det er et luksusproblem
Nicas Kjeldsen vil ikke nævne konkrete navne på de spillere, som er for dygtige til ikke at spille mere, men fodboldchefen henviser til, at folk kan gætte sig til det selv. Rezan Corlu er dog en spiller, som kan falde ind i den kategori. Han har et flot CV, men har kun spillet 14 Superliga-minutter i denne sæson. Kjeldsen erkender da også, at Corlu er en af de spillere, som ikke spiller nok.
– Vi forholder os til, at han er her og er en god spiller. Han har kun spillet 14 minutter, og jeg kan godt forstå, hvis Rezan gerne vil spille lidt mere og eventuelt lede efter det et andet sted. Det kan jeg godt forstå. Han er jo en af dem. Det er et luksusproblem for mig, men det kræver tre parter.
De tre parter er Corlu selv, Lyngby Boldklub og en købende klub.
Lyngby har i denne sæson fået Magnus Kaastrup og Zean Dalügge retur fra lejeaftaler, mens Jonathan Amon og Magnus Riisgaard Jensen er hentet til udefra.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
Her begynder næste sæson i Superligaen
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
OPTAKT
