SL-chef erkender: Selvfølgelig frygter man det

I Lyngby er man udmærket klar over, at de sidste par uger af transfervinduet kan byde på udfordringer, og klubbens spillere skal ikke bare forvente totalt samarbejdsvillighed, hvis en anden klub banker på døren.



Transfervinduet nærmer sig med hastige skridt sin afslutning, og de næste par uger bliver særdeles afgørende for de danske Superligaklubber. 

Drømmespilleren bliver måske alligevel tilgængelig, de sidste aftaler skal lukkes, eller der kan komme et sent uventet bud ind på en profil, som man bestemt ikke vil af med. 

Scenarierne er mange, og der er ikke noget at sige til, hvis sportscheferne ikke får de syv til otte timers daglige søvn, som anbefalingen ellers lyder. I Lyngby Boldklub indrømmer fodboldchef Nicas Kjeldsen, at han går og er en smule nervøs for de sidste par uger af vinduet.

– Det er en drillepind. Vi er jo en sælgende klub – det ved vi godt, og det adresserer vi. Men jeg synes også, at vi har været rimelig tydelige over for vores spillere til en vis grænse.

– Vi har også nogle målsætninger, vi skal nå, og man kan ikke bare forvente, at vi med 14 dage tilbage er totalt samarbejdsvillige. Det har vi prøvet at være tydelige omkring, men selvfølgelig frygter man, at der kommer et eller andet, fortæller han til Tipsbladet.

Indtil videre har han og Lyngby-spillerne ikke været uenige om noget, men det kan ændre sig, hvis eller når det bliver alvor.

Kigger på Hey-afløser
Lyngby er en af de Superliga-klubber, hvor der godt kan ske noget i de sidste par uger af transfervinduet. Forsvarsprofilen Lucas Hey blev for nylig solgt til FC Nordsjælland, og den centrale forsvarsposition kunne sagtens være et sted, hvor Lyngby handler ind. Imod Brøndby bestod det centrale forsvar af 35-årige Andreas Bjelland, 34-årige Brian Hamalainen og 29-årige Pascal Gregor.

– Vi skal gøre noget på den lange bane. Selv om vi elsker Brian og Bjelland, spiller de nok ikke fire år mere. Så det er en position, vi kigger på, og jo før, jo bedre. Det kan give noget kontinuitet. Så det kunne være fedt, og det kunne være i det her vindue, men det skal også være det rigtige.

I et transfervindue vil fans ofte have mest fokus på de spillere, som bliver hentet til klubben. I Lyngby skal klubbens fans dog nok indstille sig på, at der primært vil blive ryddet op i truppen.

– Vi er nok lidt for store, tror jeg. Det er et luksusproblem, men jeg synes, vi har nogle spillere, der er for dygtige til at ikke spille mere, end de gør lige nu, forklarer Kjeldsen, som ikke kan sige noget om, hvornår klubben melder noget ud:

– Det er det, jeg synes er så svært. Jeg kan helt ærligt svare, at nej, der er ikke noget lige nu, og så kan der ske et eller andet om en time. Jeg tror, der sker noget begge veje i det her vindue, forklarer han.

Det er et luksusproblem
Nicas Kjeldsen vil ikke nævne konkrete navne på de spillere, som er for dygtige til ikke at spille mere, men fodboldchefen henviser til, at folk kan gætte sig til det selv. Rezan Corlu er dog en spiller, som kan falde ind i den kategori. Han har et flot CV, men har kun spillet 14 Superliga-minutter i denne sæson. Kjeldsen erkender da også, at Corlu er en af de spillere, som ikke spiller nok.

– Vi forholder os til, at han er her og er en god spiller. Han har kun spillet 14 minutter, og jeg kan godt forstå, hvis Rezan gerne vil spille lidt mere og eventuelt lede efter det et andet sted. Det kan jeg godt forstå. Han er jo en af dem. Det er et luksusproblem for mig, men det kræver tre parter.

De tre parter er Corlu selv, Lyngby Boldklub og en købende klub. 

Lyngby har i denne sæson fået Magnus Kaastrup og Zean Dalügge retur fra lejeaftaler, mens Jonathan Amon og Magnus Riisgaard Jensen er hentet til udefra. 





Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt


Stor skuffelse

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

‘Brøndby med kæmpebud på polsk midtstopper’

Legende med chokmelding

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– De lignede lort!

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København viser interesse for Udinese-spiller