Superliga-efteråret er spillet færdig, vi har inden længe fundet de fire hold til pokalsemifinalerne, og de danske klubbers europæiske skæbne er også ved at være beseglet.
Tipsbladet stiller skarpt på de 12 Superliga-klubbers efterårssæson.
Efterårets nøglepunkter
Superliga: 10. plads, 20-31 i målscore, 16 point
Ni point op til Top 6, seks point ned til nedrykning
Europa: Ingen kampe
Pokal: Tabte 1-4 til OB i ottendedelsfinalen
Efterårets overraskelse: At FCN for en gang skyld ikke havde afløserne klar, da man solgte suveræne Kamaldeen Sulemana.
Efterårets højdepunkt: Kom allerede i transfervinduet, hvor man fik utrolige 150 millioner kroner for Sulemana, der dermed blev ligaens dyreste nogensinde.
Efterårets nedtur: At spille som et nedrykkerhold siden sommer.
Bedste comeback: Ja dem har der ikke været mange af. Man fik point i Viborg efter at have været bagud.
Efterårets nye spiller: Forsvarsspilleren Adamo Nagalo fra U/19-holdet
Efteråret i tal
Topscorer i alle turneringer: Simon Adingra (6)
Afslutninger inden for rammen: 75 (8)
Afslutninger imod inden for rammen: 88 (10)
Boldbesiddelse: 53,2% (3)
Anvendte spillere i Superligaen: 23 (Delt-10)
Gennemsnitsalder: 21 år og 131 dage (1)
(Tallet i parentensen er placering i den kategori i Superligaen. Minus målstatikken er tallene kun for Superligaen)
Hvad siger tallene?
Det står ikke direkte her, men FC Nordsjællands tal var langt bedre i begyndelsen af sæsonen og er så styrtdykket i de tre efterårsmåneder. Det varsler ilde og siger noget om den betydning, Peter Vindahl havde – kun én sejr har FCN vundet siden salget af ham til AZ Alkmaar.

Karakterbogen (0-6 bolde)
Resultater: 2
Det er absolut ikke første gang, FCN har ligget dårligt til efter første halvdel af sæsonen, men under et point per kamp er bekymrende.
Cheftræneren: 2
Han har før styret FCN i land, men i efteråret har Flemming Pedersen ikke formået at finde løsninger for et hold, der har haft tydelige problemer på målmandsposten og i angrebet.
Truppen: 3
Fornemmelsen er, at der stadig er alt for meget kvalitet og potentiale til at rykke ud, men de mangler nok et par folk til at komplimentere de unge gutter.
Efterårets transfers: 1
De fik ikke den rette keeper, den rette angriber eller den rette spiller til at hæve den unge trups bundniveau. I denne omgang fungerede transferstrategien ikke.
Transfermagt: 4
Hvis de vil, har FC Nordsjælland råd til at købe to-tre profiler. Det her er ikke en fattig klub uden muligheder, og alene af den grund bør det altså ikke blive aktuelt med en nedrykningskamp.
Sæsonen kort
Uha uha uha.
Det her er en decideret giftig situation for FC Nordsjælland.
16 point i 17 kampe er skidt, men det er faktisk mere måden end placeringen, der er problemet, for FCN har før kæmpet sig ud af et hul.
Nej det er spillet overalt på banen og resultaternes rækkefølge, der virkelig vækker bekymring.
I de tre efterårsmåneder er FC Nordsjælland det suverænt dårligste hold i Superligaen målt på pointhøst.
Spillere er dalet i niveau, og salget af Peter Vindahl til AZ Alkmaar har vist sig at være katastrofalt, fordi FCN slet ikke ramte den rigtige afløser i form af tysk-brasilianske Eduardo ”Dudu” Dos Santos, som er blevet bænket til fordel for 19-årige Emmanuel Ogura.
Det her kan ende i tårer og en tur i 1. division, hvis resultaterne fortsætter, og holdet er dykket så dybt, at der er reel grund til bekymring. Bare tænk, hvis ikke både Vejle og SønderjyskE havde klaret sig så håbløst, som de på alle måder gjorde i efteråret, så var FCN virkelig på spanden.
Vi tror stadig, at FCN løser situationen, nok også via en mere aktiv tilgang til januarmarkedet, end vi sædvanligvis ser.
Men holder man bare kursen og truppen, og der ikke sker forbedring, er det vel indlysende, at det vil gå galt, for tre point i de seneste 11 Superliga-kampe er på alle måder en advarselsindikator om, at GPS’en er ved at køre en i havnen, eller 1. division, om man vil.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER