SL-dommen: Det kan ende i tårer og 1. division

SERIE: FC Nordsjælland begyndte flot og gik så totalt i stå. Her er vores karakterbog og vurdering af FC Nordsjællands efterår.



Superliga-efteråret er spillet færdig, vi har inden længe fundet de fire hold til pokalsemifinalerne, og de danske klubbers europæiske skæbne er også ved at være beseglet.

Tipsbladet stiller skarpt på de 12 Superliga-klubbers efterårssæson.


Efterårets nøglepunkter
Superliga: 10. plads, 20-31 i målscore, 16 point
Ni point op til Top 6, seks point ned til nedrykning
Europa: Ingen kampe
Pokal: Tabte 1-4 til OB i ottendedelsfinalen
Efterårets overraskelse: At FCN for en gang skyld ikke havde afløserne klar, da man solgte suveræne Kamaldeen Sulemana.
Efterårets højdepunkt: Kom allerede i transfervinduet, hvor man fik utrolige 150 millioner kroner for Sulemana, der dermed blev ligaens dyreste nogensinde.
Efterårets nedtur: At spille som et nedrykkerhold siden sommer.
Bedste comeback: Ja dem har der ikke været mange af. Man fik point i Viborg efter at have været bagud.
Efterårets nye spiller: Forsvarsspilleren Adamo Nagalo fra U/19-holdet


Efteråret i tal
Topscorer i alle turneringer: Simon Adingra (6)
Afslutninger inden for rammen: 75 (8)
Afslutninger imod inden for rammen: 88 (10)
Boldbesiddelse: 53,2% (3)
Anvendte spillere i Superligaen: 23 (Delt-10)
Gennemsnitsalder: 21 år og 131 dage (1)

(Tallet i parentensen er placering i den kategori i Superligaen. Minus målstatikken er tallene kun for Superligaen)


Hvad siger tallene?
Det står ikke direkte her, men FC Nordsjællands tal var langt bedre i begyndelsen af sæsonen og er så styrtdykket i de tre efterårsmåneder. Det varsler ilde og siger noget om den betydning, Peter Vindahl havde – kun én sejr har FCN vundet siden salget af ham til AZ Alkmaar.

GettyImages-1235952232

Karakterbogen (0-6 bolde)

Resultater: 2
Det er absolut ikke første gang, FCN har ligget dårligt til efter første halvdel af sæsonen, men under et point per kamp er bekymrende.

Cheftræneren: 2
Han har før styret FCN i land, men i efteråret har Flemming Pedersen ikke formået at finde løsninger for et hold, der har haft tydelige problemer på målmandsposten og i angrebet.

Truppen: 3
Fornemmelsen er, at der stadig er alt for meget kvalitet og potentiale til at rykke ud, men de mangler nok et par folk til at komplimentere de unge gutter.

Efterårets transfers: 1
De fik ikke den rette keeper, den rette angriber eller den rette spiller til at hæve den unge trups bundniveau. I denne omgang fungerede transferstrategien ikke.

Transfermagt: 4
Hvis de vil, har FC Nordsjælland råd til at købe to-tre profiler. Det her er ikke en fattig klub uden muligheder, og alene af den grund bør det altså ikke blive aktuelt med en nedrykningskamp.

Sæsonen kort
Uha uha uha.
Det her er en decideret giftig situation for FC Nordsjælland.
16 point i 17 kampe er skidt, men det er faktisk mere måden end placeringen, der er problemet, for FCN har før kæmpet sig ud af et hul.

Nej det er spillet overalt på banen og resultaternes rækkefølge, der virkelig vækker bekymring.

I de tre efterårsmåneder er FC Nordsjælland det suverænt dårligste hold i Superligaen målt på pointhøst.

Spillere er dalet i niveau, og salget af Peter Vindahl til AZ Alkmaar har vist sig at være katastrofalt, fordi FCN slet ikke ramte den rigtige afløser i form af tysk-brasilianske Eduardo ”Dudu” Dos Santos, som er blevet bænket til fordel for 19-årige Emmanuel Ogura.

Det her kan ende i tårer og en tur i 1. division, hvis resultaterne fortsætter, og holdet er dykket så dybt, at der er reel grund til bekymring. Bare tænk, hvis ikke både Vejle og SønderjyskE havde klaret sig så håbløst, som de på alle måder gjorde i efteråret, så var FCN virkelig på spanden.

Vi tror stadig, at FCN løser situationen, nok også via en mere aktiv tilgang til januarmarkedet, end vi sædvanligvis ser.

Men holder man bare kursen og truppen, og der ikke sker forbedring, er det vel indlysende, at det vil gå galt, for tre point i de seneste 11 Superliga-kampe er på alle måder en advarselsindikator om, at GPS’en er ved at køre en i havnen, eller 1. division, om man vil.







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



LIVE

LIVE: Dansker turde ikke sparke

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tullberg revser medier og roser Neestrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Rasmus Højlund har ikke set det før

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Tottenham præsenterer ny træner



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kæmpe stjerne besøger København

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Skal han med Bo Svensson til FC København?

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Tjekkiet – Danmark



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Melder ud om Kasper Hjulmand

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Sverige skal til VM

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Priske melder ud: DE er favoritter i aften