SL-klub på rov i Norge: Kendt for Football Manager

Den danske klub FC Nordsjælland har tilknyttet en ny træner, der er hentet i Bodø/Glimt.



Han har prøvet lidt af det hele, og efter to år som fysisk træner for talenterne i Bodø/Glimt sætter norske Petter Skogsletten kursen mod Danmark.

Her er han blevet ansat i FC Nordsjælland, bekræfter han over for Akers Avis Groruddalen.

Han skal også arbejde med talenterne i FCN og har som job at arbejde med det fysiske og motoriske.

– Det er meget ens mellem Bodø/Glimt og FC Nordsjælland, men organisationen og alt omkring FC Nordsjælland er i en klasse for sig. Klubben har egne akademier på alle kontinenter og er kendt for at udvikle talenter til førsteholdet, som man siden sælger til store klubber i de fem første ligare. Samtidig gør de det godt i Superligaen. Jeg glæder mig meget til at få lov til at arbejde med nogle af de mest spændende fodboldtalenter i Europa, siger Petter Skogsletten til Akers Avis Groruddalen.

Han lærte allerede FC Nordsjælland at kende i 2019, hvor han fik lov til at besøge klubben. Siden har kontakten været holdt ved lige, og nu har han altså fået et job i Farum-klubben, efter han faktisk af klubben blev opfordret til at søge stillingen.

– Glimt er en klub med dygtige, kompetente og hyggelige mennesker, som har passet godt på mig i to år. Det er klart, at jeg kommer til at savne dem, men sådan er fodbolden. Jeg er også helt sikker på, at jeg kommer til at trives som blommen i et æg i Danmark. Klubben har ordnet alt for mig dernede med bolig, møbler, transport og alt det, jeg kunne tænkes at skulle bruge hjælp til, fortæller han avisen.

Netop Skogsletten og Akers Avis Groruddalen har et særdeles godt forhold, for den ambitiøse træner var allerede som 14-årig første gang i avisen, da han blev “kendt” for at være skarp til Football Manager. Dengang havde han ført den lokale klub Groruddalen BK op i Tippeligaen, og det var altså nok til en større historie i den lokale sprøjte.

Nu vender han altså snuden mod Danmark og Farum.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Offentliggøres i dag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay