SL-klub på rov i Norge: Kendt for Football Manager

Den danske klub FC Nordsjælland har tilknyttet en ny træner, der er hentet i Bodø/Glimt.



Han har prøvet lidt af det hele, og efter to år som fysisk træner for talenterne i Bodø/Glimt sætter norske Petter Skogsletten kursen mod Danmark.

Her er han blevet ansat i FC Nordsjælland, bekræfter han over for Akers Avis Groruddalen.

Han skal også arbejde med talenterne i FCN og har som job at arbejde med det fysiske og motoriske.

– Det er meget ens mellem Bodø/Glimt og FC Nordsjælland, men organisationen og alt omkring FC Nordsjælland er i en klasse for sig. Klubben har egne akademier på alle kontinenter og er kendt for at udvikle talenter til førsteholdet, som man siden sælger til store klubber i de fem første ligare. Samtidig gør de det godt i Superligaen. Jeg glæder mig meget til at få lov til at arbejde med nogle af de mest spændende fodboldtalenter i Europa, siger Petter Skogsletten til Akers Avis Groruddalen.

Han lærte allerede FC Nordsjælland at kende i 2019, hvor han fik lov til at besøge klubben. Siden har kontakten været holdt ved lige, og nu har han altså fået et job i Farum-klubben, efter han faktisk af klubben blev opfordret til at søge stillingen.

– Glimt er en klub med dygtige, kompetente og hyggelige mennesker, som har passet godt på mig i to år. Det er klart, at jeg kommer til at savne dem, men sådan er fodbolden. Jeg er også helt sikker på, at jeg kommer til at trives som blommen i et æg i Danmark. Klubben har ordnet alt for mig dernede med bolig, møbler, transport og alt det, jeg kunne tænkes at skulle bruge hjælp til, fortæller han avisen.

Netop Skogsletten og Akers Avis Groruddalen har et særdeles godt forhold, for den ambitiøse træner var allerede som 14-årig første gang i avisen, da han blev “kendt” for at være skarp til Football Manager. Dengang havde han ført den lokale klub Groruddalen BK op i Tippeligaen, og det var altså nok til en større historie i den lokale sprøjte.

Nu vender han altså snuden mod Danmark og Farum.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FCK-stjerne klar til Europa-brag

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Spår FCK-fiasko

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Beijmo med kontant AGF-udmelding

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk stjerne i milliontransfer

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

‘De har haft det værste transfervindue’

Randers FC – Silkeborg IF

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er VM-turneringens hold

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

AC Horsens – FC Nordsjælland

FC København interesseret i Jonas Kersken