SL-klub på rov i Norge: Kendt for Football Manager

Den danske klub FC Nordsjælland har tilknyttet en ny træner, der er hentet i Bodø/Glimt.



Han har prøvet lidt af det hele, og efter to år som fysisk træner for talenterne i Bodø/Glimt sætter norske Petter Skogsletten kursen mod Danmark.

Her er han blevet ansat i FC Nordsjælland, bekræfter han over for Akers Avis Groruddalen.

Han skal også arbejde med talenterne i FCN og har som job at arbejde med det fysiske og motoriske.

– Det er meget ens mellem Bodø/Glimt og FC Nordsjælland, men organisationen og alt omkring FC Nordsjælland er i en klasse for sig. Klubben har egne akademier på alle kontinenter og er kendt for at udvikle talenter til førsteholdet, som man siden sælger til store klubber i de fem første ligare. Samtidig gør de det godt i Superligaen. Jeg glæder mig meget til at få lov til at arbejde med nogle af de mest spændende fodboldtalenter i Europa, siger Petter Skogsletten til Akers Avis Groruddalen.

Han lærte allerede FC Nordsjælland at kende i 2019, hvor han fik lov til at besøge klubben. Siden har kontakten været holdt ved lige, og nu har han altså fået et job i Farum-klubben, efter han faktisk af klubben blev opfordret til at søge stillingen.

– Glimt er en klub med dygtige, kompetente og hyggelige mennesker, som har passet godt på mig i to år. Det er klart, at jeg kommer til at savne dem, men sådan er fodbolden. Jeg er også helt sikker på, at jeg kommer til at trives som blommen i et æg i Danmark. Klubben har ordnet alt for mig dernede med bolig, møbler, transport og alt det, jeg kunne tænkes at skulle bruge hjælp til, fortæller han avisen.

Netop Skogsletten og Akers Avis Groruddalen har et særdeles godt forhold, for den ambitiøse træner var allerede som 14-årig første gang i avisen, da han blev “kendt” for at være skarp til Football Manager. Dengang havde han ført den lokale klub Groruddalen BK op i Tippeligaen, og det var altså nok til en større historie i den lokale sprøjte.

Nu vender han altså snuden mod Danmark og Farum.





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Stort flop i England – hent Elias Jelert



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Det var vanvittigt brutalt

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Inter skuffer stort mod Torino

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC København – Vejle Boldklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Bombe på vej i Real Madrid?