Han har prøvet lidt af det hele, og efter to år som fysisk træner for talenterne i Bodø/Glimt sætter norske Petter Skogsletten kursen mod Danmark.
Her er han blevet ansat i FC Nordsjælland, bekræfter han over for Akers Avis Groruddalen.
Han skal også arbejde med talenterne i FCN og har som job at arbejde med det fysiske og motoriske.
– Det er meget ens mellem Bodø/Glimt og FC Nordsjælland, men organisationen og alt omkring FC Nordsjælland er i en klasse for sig. Klubben har egne akademier på alle kontinenter og er kendt for at udvikle talenter til førsteholdet, som man siden sælger til store klubber i de fem første ligare. Samtidig gør de det godt i Superligaen. Jeg glæder mig meget til at få lov til at arbejde med nogle af de mest spændende fodboldtalenter i Europa, siger Petter Skogsletten til Akers Avis Groruddalen.
Han lærte allerede FC Nordsjælland at kende i 2019, hvor han fik lov til at besøge klubben. Siden har kontakten været holdt ved lige, og nu har han altså fået et job i Farum-klubben, efter han faktisk af klubben blev opfordret til at søge stillingen.
– Glimt er en klub med dygtige, kompetente og hyggelige mennesker, som har passet godt på mig i to år. Det er klart, at jeg kommer til at savne dem, men sådan er fodbolden. Jeg er også helt sikker på, at jeg kommer til at trives som blommen i et æg i Danmark. Klubben har ordnet alt for mig dernede med bolig, møbler, transport og alt det, jeg kunne tænkes at skulle bruge hjælp til, fortæller han avisen.
Netop Skogsletten og Akers Avis Groruddalen har et særdeles godt forhold, for den ambitiøse træner var allerede som 14-årig første gang i avisen, da han blev “kendt” for at være skarp til Football Manager. Dengang havde han ført den lokale klub Groruddalen BK op i Tippeligaen, og det var altså nok til en større historie i den lokale sprøjte.
Nu vender han altså snuden mod Danmark og Farum.
LIVE
TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
