SL-klub søger ny chef: Jeg er da et fornuftigt bud

Den danske klub SønderjyskE søger en ny sportschef, og tidligere angriber Tommy Bechmann menes at have søgt jobbet.



De søger fortsat efter en ny sportschef i SønderjyskE, hvor profilen er, at det skal være en dansk kandidat med lokal forankring.

Dem er der ikke nødvendigvis mange af, men en af dem, der er ledige, er Tommy Bechmann. Og ham har Jyllands-Posten talt med.

Bechmann, der har en fortid i udlandet og samtidig også var en stor profil i netop SønderjyskE, blev af B.T. for en måneds tid siden meldt interesseret i jobbet i SønderjyskE. Dengang ville han ikke kommentere på, om han havde søgt jobbet.

Det vil han heller ikke denne gang, men i forhold til den profil, SønderjyskE søger, siger han alligevel:

– Hvis det er nogle af kriterierne, så tænker jeg da, at jeg ville være et fornuftigt bud? En ting er at kende til kulturen, noget andet er at trives under den … Det gjorde jeg i den grad i mine godt fem år i SønderjyskE. Jeg kan godt lide den ydmyghed og arbejdsomhed og de spilleregler, der gælder nede i Haderslev, siger den tidligere Superliga-bomber til Jyllands-Posten Aarhus. 

Tommy Bechmann har siden sit karrierestop i 2017 blandt andet arbejdet som fodboldkommentator. I dag er han bestyrelsesmedlem i Aarhus Fremad, mens han altså fremadrettet gerne vil have en stilling som sportslig leder. 

Hans Jørgen Haysen stoppede 1. marts i jobbet som sportschef i SønderjyskE for at starte i AGF, men det job fik han ikke alligevel, da en personalesag fra SønderjyskE satte en stopper for ansættelsen.

På banen er SønderjyskE i øvrigt i krise – det kan du læse mere om her.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Offentliggøres i dag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Andreas Christensen afviser tilbud

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Leverkusen – Bayern

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’