De søger fortsat efter en ny sportschef i SønderjyskE, hvor profilen er, at det skal være en dansk kandidat med lokal forankring.
Dem er der ikke nødvendigvis mange af, men en af dem, der er ledige, er Tommy Bechmann. Og ham har Jyllands-Posten talt med.
Bechmann, der har en fortid i udlandet og samtidig også var en stor profil i netop SønderjyskE, blev af B.T. for en måneds tid siden meldt interesseret i jobbet i SønderjyskE. Dengang ville han ikke kommentere på, om han havde søgt jobbet.
Det vil han heller ikke denne gang, men i forhold til den profil, SønderjyskE søger, siger han alligevel:
– Hvis det er nogle af kriterierne, så tænker jeg da, at jeg ville være et fornuftigt bud? En ting er at kende til kulturen, noget andet er at trives under den … Det gjorde jeg i den grad i mine godt fem år i SønderjyskE. Jeg kan godt lide den ydmyghed og arbejdsomhed og de spilleregler, der gælder nede i Haderslev, siger den tidligere Superliga-bomber til Jyllands-Posten Aarhus.
Tommy Bechmann har siden sit karrierestop i 2017 blandt andet arbejdet som fodboldkommentator. I dag er han bestyrelsesmedlem i Aarhus Fremad, mens han altså fremadrettet gerne vil have en stilling som sportslig leder.
Hans Jørgen Haysen stoppede 1. marts i jobbet som sportschef i SønderjyskE for at starte i AGF, men det job fik han ikke alligevel, da en personalesag fra SønderjyskE satte en stopper for ansættelsen.
På banen er SønderjyskE i øvrigt i krise – det kan du læse mere om her.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
FC Midtjylland-spiller stukket ned
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Legende scorer landstrænerjob
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
