SL-klub søger ny chef: Jeg er da et fornuftigt bud

Den danske klub SønderjyskE søger en ny sportschef, og tidligere angriber Tommy Bechmann menes at have søgt jobbet.



De søger fortsat efter en ny sportschef i SønderjyskE, hvor profilen er, at det skal være en dansk kandidat med lokal forankring.

Dem er der ikke nødvendigvis mange af, men en af dem, der er ledige, er Tommy Bechmann. Og ham har Jyllands-Posten talt med.

Bechmann, der har en fortid i udlandet og samtidig også var en stor profil i netop SønderjyskE, blev af B.T. for en måneds tid siden meldt interesseret i jobbet i SønderjyskE. Dengang ville han ikke kommentere på, om han havde søgt jobbet.

Det vil han heller ikke denne gang, men i forhold til den profil, SønderjyskE søger, siger han alligevel:

– Hvis det er nogle af kriterierne, så tænker jeg da, at jeg ville være et fornuftigt bud? En ting er at kende til kulturen, noget andet er at trives under den … Det gjorde jeg i den grad i mine godt fem år i SønderjyskE. Jeg kan godt lide den ydmyghed og arbejdsomhed og de spilleregler, der gælder nede i Haderslev, siger den tidligere Superliga-bomber til Jyllands-Posten Aarhus. 

Tommy Bechmann har siden sit karrierestop i 2017 blandt andet arbejdet som fodboldkommentator. I dag er han bestyrelsesmedlem i Aarhus Fremad, mens han altså fremadrettet gerne vil have en stilling som sportslig leder. 

Hans Jørgen Haysen stoppede 1. marts i jobbet som sportschef i SønderjyskE for at starte i AGF, men det job fik han ikke alligevel, da en personalesag fra SønderjyskE satte en stopper for ansættelsen.

På banen er SønderjyskE i øvrigt i krise – det kan du læse mere om her.





LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Derfor kommer han IKKE til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Forhandler om Albert Grønbæk

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

De kan være færdige i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Oliver Sonne vender tilbage

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-klub bør jagte Robert Skov