SL-klub søger ny chef: Jeg er da et fornuftigt bud

Den danske klub SønderjyskE søger en ny sportschef, og tidligere angriber Tommy Bechmann menes at have søgt jobbet.



De søger fortsat efter en ny sportschef i SønderjyskE, hvor profilen er, at det skal være en dansk kandidat med lokal forankring.

Dem er der ikke nødvendigvis mange af, men en af dem, der er ledige, er Tommy Bechmann. Og ham har Jyllands-Posten talt med.

Bechmann, der har en fortid i udlandet og samtidig også var en stor profil i netop SønderjyskE, blev af B.T. for en måneds tid siden meldt interesseret i jobbet i SønderjyskE. Dengang ville han ikke kommentere på, om han havde søgt jobbet.

Det vil han heller ikke denne gang, men i forhold til den profil, SønderjyskE søger, siger han alligevel:

– Hvis det er nogle af kriterierne, så tænker jeg da, at jeg ville være et fornuftigt bud? En ting er at kende til kulturen, noget andet er at trives under den … Det gjorde jeg i den grad i mine godt fem år i SønderjyskE. Jeg kan godt lide den ydmyghed og arbejdsomhed og de spilleregler, der gælder nede i Haderslev, siger den tidligere Superliga-bomber til Jyllands-Posten Aarhus. 

Tommy Bechmann har siden sit karrierestop i 2017 blandt andet arbejdet som fodboldkommentator. I dag er han bestyrelsesmedlem i Aarhus Fremad, mens han altså fremadrettet gerne vil have en stilling som sportslig leder. 

Hans Jørgen Haysen stoppede 1. marts i jobbet som sportschef i SønderjyskE for at starte i AGF, men det job fik han ikke alligevel, da en personalesag fra SønderjyskE satte en stopper for ansættelsen.

På banen er SønderjyskE i øvrigt i krise – det kan du læse mere om her.







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Teaser for ny AGF-aftale

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tæt på aftale med Andreas Christensen

LIVE: Pludselig er de tilbage!

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Så er det officielt

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

– Niels Frederiksen er en legende!

Lewandowski forlader FC Barcelona

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

OB slutter sæsonen med et nederlag

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Transferbombe i Real Madrid?

Salah sender særlig besked

Knuser Silkeborg i afskedskamp

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

AGF forhører sig om legendes nevø – men…