SL-komet afslører særligt løfte inden kamp mod FCK

For et par måneder siden var der ingen, som kendte den unge OB-spiller Yankuba Minteh. Nu er historien en helt anden.



Lad os starte denne artikel med at spole tiden nogle måneder tilbage. 

Den 10. september 2022 kom et nyt navn nemlig på de flestes læber i Superligaen – Yankuba Minteh. 

Her kom den 18-årige spiller fra Gambia på banen for OB og scorede sejrsmålet til 2-1 mod FC København på Nature Energy Park. 

Siden er det kun gået den rigtige vej for Yankuba Minteh, som nu er en fast del af Andreas Alms startopstilling. 

Men det var en smule overvælende i dagene efter kampen mod FC København.

Det fortæller kantspilleren i et interview med Tipsbladet. 

– Det var skørt pludselig at være ham, som alle ville vide, hvem var, siger Yankuba Minteh og fortsætter: 

– 'Hvem er den fyr?', spurgte mange om. Ingen kendte mig før FC København, men nu tror jeg, at alle kender mig. 

Og selvom det hele er gået en anelse stærkt for den unge Superliga-profil, så kommer det ikke bag på ham. 

– Det overrasker mig ikke, at jeg er kommet så langt på så kort tid. Jeg havde spillet tre kampe med U19-holdet, inden de tog mig med i Superligaen. 

– Jeg talte til min agent inden kampen mod FC København, og jeg sagde til ham, jeg ville score, hvis jeg kom på banen. Han sagde, jeg skulle tænke på, det var Superligaen, men jeg holdt alligevel fast i, at jeg ville score. 

Den forløsende og mindeværdige scoring for Yankuba Minteh blev sendt i nettet mod hovedstadsklubben efter 86 minutter. 

Og det er slet ingen hemmelighed, at OB-spilleren fik en særlig følelse i kroppen, da Andreas Alm sagde, at han skulle i aktion. 

– Jeg var så glad, da Andreas sagde, jeg skulle på banen mod FC København. Det var momentet, som jeg havde ventet på. Jeg sad hjemme inden kampen og tænkte på den. Alle sagde, at FC København var bedre end OB, så jeg ville bevise dem modsat. Derfor lovede jeg folk, at jeg ville score. Det var mit mindset

Inden Danmarks bedste fodboldrække gik på vinterferie, nåede Yankuba Minteh at blive noteret for to mål og tre oplæg. 

OB er i skrivende stund nummer fem med 11 point op til FC Nordsjælland på den eftertragtede førsteplads. 

Alligevel holder Yankuba Minteh fast i en opsigtsvækkende udtalelse, han kom med efter en sejr i Herning mod FC Midtjylland. 

– Når vi rammer niveau, kan ingen stoppe os i Superligaen. Vi spiller som et hold og ikke som individualister. Vi spiller god fodbold lige nu, og det var derfor, jeg sagde, vi kunne blive mestre. Jeg tror på det. 

Afsluttende sætter Superliga-kometen lidt ord på fremtiden, og hvad han drømmer om. 

– Jeg drømmer om at være en stor stjerne og være en af de spillere, som kæmper om Ballon d'Or. Lige nu spiller jeg i Superligaen, fordi det er et godt sted at starte, men jeg vil gerne spille i en top fem-liga på et tidspunkt. Mit idol i verden er Lionel Messi. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Viaplay deler stor nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Hemmelig samtale med storklub

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Rekordtransfer?

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Chokskifte?

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Reds spiser Cherries på Sydkysten

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FBI Boston fælder dansk rigmand

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

FC Midtjylland dummer sig i Norge