SL-komet afslører særligt løfte inden kamp mod FCK

For et par måneder siden var der ingen, som kendte den unge OB-spiller Yankuba Minteh. Nu er historien en helt anden.



Lad os starte denne artikel med at spole tiden nogle måneder tilbage. 

Den 10. september 2022 kom et nyt navn nemlig på de flestes læber i Superligaen – Yankuba Minteh. 

Her kom den 18-årige spiller fra Gambia på banen for OB og scorede sejrsmålet til 2-1 mod FC København på Nature Energy Park. 

Siden er det kun gået den rigtige vej for Yankuba Minteh, som nu er en fast del af Andreas Alms startopstilling. 

Men det var en smule overvælende i dagene efter kampen mod FC København.

Det fortæller kantspilleren i et interview med Tipsbladet. 

– Det var skørt pludselig at være ham, som alle ville vide, hvem var, siger Yankuba Minteh og fortsætter: 

– 'Hvem er den fyr?', spurgte mange om. Ingen kendte mig før FC København, men nu tror jeg, at alle kender mig. 

Og selvom det hele er gået en anelse stærkt for den unge Superliga-profil, så kommer det ikke bag på ham. 

– Det overrasker mig ikke, at jeg er kommet så langt på så kort tid. Jeg havde spillet tre kampe med U19-holdet, inden de tog mig med i Superligaen. 

– Jeg talte til min agent inden kampen mod FC København, og jeg sagde til ham, jeg ville score, hvis jeg kom på banen. Han sagde, jeg skulle tænke på, det var Superligaen, men jeg holdt alligevel fast i, at jeg ville score. 

Den forløsende og mindeværdige scoring for Yankuba Minteh blev sendt i nettet mod hovedstadsklubben efter 86 minutter. 

Og det er slet ingen hemmelighed, at OB-spilleren fik en særlig følelse i kroppen, da Andreas Alm sagde, at han skulle i aktion. 

– Jeg var så glad, da Andreas sagde, jeg skulle på banen mod FC København. Det var momentet, som jeg havde ventet på. Jeg sad hjemme inden kampen og tænkte på den. Alle sagde, at FC København var bedre end OB, så jeg ville bevise dem modsat. Derfor lovede jeg folk, at jeg ville score. Det var mit mindset

Inden Danmarks bedste fodboldrække gik på vinterferie, nåede Yankuba Minteh at blive noteret for to mål og tre oplæg. 

OB er i skrivende stund nummer fem med 11 point op til FC Nordsjælland på den eftertragtede førsteplads. 

Alligevel holder Yankuba Minteh fast i en opsigtsvækkende udtalelse, han kom med efter en sejr i Herning mod FC Midtjylland. 

– Når vi rammer niveau, kan ingen stoppe os i Superligaen. Vi spiller som et hold og ikke som individualister. Vi spiller god fodbold lige nu, og det var derfor, jeg sagde, vi kunne blive mestre. Jeg tror på det. 

Afsluttende sætter Superliga-kometen lidt ord på fremtiden, og hvad han drømmer om. 

– Jeg drømmer om at være en stor stjerne og være en af de spillere, som kæmper om Ballon d'Or. Lige nu spiller jeg i Superligaen, fordi det er et godt sted at starte, men jeg vil gerne spille i en top fem-liga på et tidspunkt. Mit idol i verden er Lionel Messi. 



Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

AGF nærmer sig angriber

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FC København scorer 16 millioner kroner

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Bekræftet: Færdig

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Belønnes af FC København

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Spørger på Jonas Wind

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Stor ros til FC Midtjylland

– Det her gør ondt for at være ærlig