Lad os starte denne artikel med at spole tiden nogle måneder tilbage.
Den 10. september 2022 kom et nyt navn nemlig på de flestes læber i Superligaen – Yankuba Minteh.
Her kom den 18-årige spiller fra Gambia på banen for OB og scorede sejrsmålet til 2-1 mod FC København på Nature Energy Park.
Siden er det kun gået den rigtige vej for Yankuba Minteh, som nu er en fast del af Andreas Alms startopstilling.
Men det var en smule overvælende i dagene efter kampen mod FC København.
Det fortæller kantspilleren i et interview med Tipsbladet.
– Det var skørt pludselig at være ham, som alle ville vide, hvem var, siger Yankuba Minteh og fortsætter:
– 'Hvem er den fyr?', spurgte mange om. Ingen kendte mig før FC København, men nu tror jeg, at alle kender mig.
Og selvom det hele er gået en anelse stærkt for den unge Superliga-profil, så kommer det ikke bag på ham.
– Det overrasker mig ikke, at jeg er kommet så langt på så kort tid. Jeg havde spillet tre kampe med U19-holdet, inden de tog mig med i Superligaen.
– Jeg talte til min agent inden kampen mod FC København, og jeg sagde til ham, jeg ville score, hvis jeg kom på banen. Han sagde, jeg skulle tænke på, det var Superligaen, men jeg holdt alligevel fast i, at jeg ville score.
Den forløsende og mindeværdige scoring for Yankuba Minteh blev sendt i nettet mod hovedstadsklubben efter 86 minutter.
Og det er slet ingen hemmelighed, at OB-spilleren fik en særlig følelse i kroppen, da Andreas Alm sagde, at han skulle i aktion.
– Jeg var så glad, da Andreas sagde, jeg skulle på banen mod FC København. Det var momentet, som jeg havde ventet på. Jeg sad hjemme inden kampen og tænkte på den. Alle sagde, at FC København var bedre end OB, så jeg ville bevise dem modsat. Derfor lovede jeg folk, at jeg ville score. Det var mit mindset.
Inden Danmarks bedste fodboldrække gik på vinterferie, nåede Yankuba Minteh at blive noteret for to mål og tre oplæg.
OB er i skrivende stund nummer fem med 11 point op til FC Nordsjælland på den eftertragtede førsteplads.
Alligevel holder Yankuba Minteh fast i en opsigtsvækkende udtalelse, han kom med efter en sejr i Herning mod FC Midtjylland.
– Når vi rammer niveau, kan ingen stoppe os i Superligaen. Vi spiller som et hold og ikke som individualister. Vi spiller god fodbold lige nu, og det var derfor, jeg sagde, vi kunne blive mestre. Jeg tror på det.
Afsluttende sætter Superliga-kometen lidt ord på fremtiden, og hvad han drømmer om.
– Jeg drømmer om at være en stor stjerne og være en af de spillere, som kæmper om Ballon d'Or. Lige nu spiller jeg i Superligaen, fordi det er et godt sted at starte, men jeg vil gerne spille i en top fem-liga på et tidspunkt. Mit idol i verden er Lionel Messi.
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
‘Meget problematiske udtalelser’
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg
INTERVIEW