Lad os starte denne artikel med at spole tiden nogle måneder tilbage.
Den 10. september 2022 kom et nyt navn nemlig på de flestes læber i Superligaen – Yankuba Minteh.
Her kom den 18-årige spiller fra Gambia på banen for OB og scorede sejrsmålet til 2-1 mod FC København på Nature Energy Park.
Siden er det kun gået den rigtige vej for Yankuba Minteh, som nu er en fast del af Andreas Alms startopstilling.
Men det var en smule overvælende i dagene efter kampen mod FC København.
Det fortæller kantspilleren i et interview med Tipsbladet.
– Det var skørt pludselig at være ham, som alle ville vide, hvem var, siger Yankuba Minteh og fortsætter:
– 'Hvem er den fyr?', spurgte mange om. Ingen kendte mig før FC København, men nu tror jeg, at alle kender mig.
Og selvom det hele er gået en anelse stærkt for den unge Superliga-profil, så kommer det ikke bag på ham.
– Det overrasker mig ikke, at jeg er kommet så langt på så kort tid. Jeg havde spillet tre kampe med U19-holdet, inden de tog mig med i Superligaen.
– Jeg talte til min agent inden kampen mod FC København, og jeg sagde til ham, jeg ville score, hvis jeg kom på banen. Han sagde, jeg skulle tænke på, det var Superligaen, men jeg holdt alligevel fast i, at jeg ville score.
Den forløsende og mindeværdige scoring for Yankuba Minteh blev sendt i nettet mod hovedstadsklubben efter 86 minutter.
Og det er slet ingen hemmelighed, at OB-spilleren fik en særlig følelse i kroppen, da Andreas Alm sagde, at han skulle i aktion.
– Jeg var så glad, da Andreas sagde, jeg skulle på banen mod FC København. Det var momentet, som jeg havde ventet på. Jeg sad hjemme inden kampen og tænkte på den. Alle sagde, at FC København var bedre end OB, så jeg ville bevise dem modsat. Derfor lovede jeg folk, at jeg ville score. Det var mit mindset.
Inden Danmarks bedste fodboldrække gik på vinterferie, nåede Yankuba Minteh at blive noteret for to mål og tre oplæg.
OB er i skrivende stund nummer fem med 11 point op til FC Nordsjælland på den eftertragtede førsteplads.
Alligevel holder Yankuba Minteh fast i en opsigtsvækkende udtalelse, han kom med efter en sejr i Herning mod FC Midtjylland.
– Når vi rammer niveau, kan ingen stoppe os i Superligaen. Vi spiller som et hold og ikke som individualister. Vi spiller god fodbold lige nu, og det var derfor, jeg sagde, vi kunne blive mestre. Jeg tror på det.
Afsluttende sætter Superliga-kometen lidt ord på fremtiden, og hvad han drømmer om.
– Jeg drømmer om at være en stor stjerne og være en af de spillere, som kæmper om Ballon d'Or. Lige nu spiller jeg i Superligaen, fordi det er et godt sted at starte, men jeg vil gerne spille i en top fem-liga på et tidspunkt. Mit idol i verden er Lionel Messi.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
TOPNYHED