Lad os starte denne artikel med at spole tiden nogle måneder tilbage.
Den 10. september 2022 kom et nyt navn nemlig på de flestes læber i Superligaen – Yankuba Minteh.
Her kom den 18-årige spiller fra Gambia på banen for OB og scorede sejrsmålet til 2-1 mod FC København på Nature Energy Park.
Siden er det kun gået den rigtige vej for Yankuba Minteh, som nu er en fast del af Andreas Alms startopstilling.
Men det var en smule overvælende i dagene efter kampen mod FC København.
Det fortæller kantspilleren i et interview med Tipsbladet.
– Det var skørt pludselig at være ham, som alle ville vide, hvem var, siger Yankuba Minteh og fortsætter:
– 'Hvem er den fyr?', spurgte mange om. Ingen kendte mig før FC København, men nu tror jeg, at alle kender mig.
Og selvom det hele er gået en anelse stærkt for den unge Superliga-profil, så kommer det ikke bag på ham.
– Det overrasker mig ikke, at jeg er kommet så langt på så kort tid. Jeg havde spillet tre kampe med U19-holdet, inden de tog mig med i Superligaen.
– Jeg talte til min agent inden kampen mod FC København, og jeg sagde til ham, jeg ville score, hvis jeg kom på banen. Han sagde, jeg skulle tænke på, det var Superligaen, men jeg holdt alligevel fast i, at jeg ville score.
Den forløsende og mindeværdige scoring for Yankuba Minteh blev sendt i nettet mod hovedstadsklubben efter 86 minutter.
Og det er slet ingen hemmelighed, at OB-spilleren fik en særlig følelse i kroppen, da Andreas Alm sagde, at han skulle i aktion.
– Jeg var så glad, da Andreas sagde, jeg skulle på banen mod FC København. Det var momentet, som jeg havde ventet på. Jeg sad hjemme inden kampen og tænkte på den. Alle sagde, at FC København var bedre end OB, så jeg ville bevise dem modsat. Derfor lovede jeg folk, at jeg ville score. Det var mit mindset.
Inden Danmarks bedste fodboldrække gik på vinterferie, nåede Yankuba Minteh at blive noteret for to mål og tre oplæg.
OB er i skrivende stund nummer fem med 11 point op til FC Nordsjælland på den eftertragtede førsteplads.
Alligevel holder Yankuba Minteh fast i en opsigtsvækkende udtalelse, han kom med efter en sejr i Herning mod FC Midtjylland.
– Når vi rammer niveau, kan ingen stoppe os i Superligaen. Vi spiller som et hold og ikke som individualister. Vi spiller god fodbold lige nu, og det var derfor, jeg sagde, vi kunne blive mestre. Jeg tror på det.
Afsluttende sætter Superliga-kometen lidt ord på fremtiden, og hvad han drømmer om.
– Jeg drømmer om at være en stor stjerne og være en af de spillere, som kæmper om Ballon d'Or. Lige nu spiller jeg i Superligaen, fordi det er et godt sted at starte, men jeg vil gerne spille i en top fem-liga på et tidspunkt. Mit idol i verden er Lionel Messi.
LIVE
LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE