SL-komet afslører særligt løfte inden kamp mod FCK

For et par måneder siden var der ingen, som kendte den unge OB-spiller Yankuba Minteh. Nu er historien en helt anden.



Lad os starte denne artikel med at spole tiden nogle måneder tilbage. 

Den 10. september 2022 kom et nyt navn nemlig på de flestes læber i Superligaen – Yankuba Minteh. 

Her kom den 18-årige spiller fra Gambia på banen for OB og scorede sejrsmålet til 2-1 mod FC København på Nature Energy Park. 

Siden er det kun gået den rigtige vej for Yankuba Minteh, som nu er en fast del af Andreas Alms startopstilling. 

Men det var en smule overvælende i dagene efter kampen mod FC København.

Det fortæller kantspilleren i et interview med Tipsbladet. 

– Det var skørt pludselig at være ham, som alle ville vide, hvem var, siger Yankuba Minteh og fortsætter: 

– 'Hvem er den fyr?', spurgte mange om. Ingen kendte mig før FC København, men nu tror jeg, at alle kender mig. 

Og selvom det hele er gået en anelse stærkt for den unge Superliga-profil, så kommer det ikke bag på ham. 

– Det overrasker mig ikke, at jeg er kommet så langt på så kort tid. Jeg havde spillet tre kampe med U19-holdet, inden de tog mig med i Superligaen. 

– Jeg talte til min agent inden kampen mod FC København, og jeg sagde til ham, jeg ville score, hvis jeg kom på banen. Han sagde, jeg skulle tænke på, det var Superligaen, men jeg holdt alligevel fast i, at jeg ville score. 

Den forløsende og mindeværdige scoring for Yankuba Minteh blev sendt i nettet mod hovedstadsklubben efter 86 minutter. 

Og det er slet ingen hemmelighed, at OB-spilleren fik en særlig følelse i kroppen, da Andreas Alm sagde, at han skulle i aktion. 

– Jeg var så glad, da Andreas sagde, jeg skulle på banen mod FC København. Det var momentet, som jeg havde ventet på. Jeg sad hjemme inden kampen og tænkte på den. Alle sagde, at FC København var bedre end OB, så jeg ville bevise dem modsat. Derfor lovede jeg folk, at jeg ville score. Det var mit mindset

Inden Danmarks bedste fodboldrække gik på vinterferie, nåede Yankuba Minteh at blive noteret for to mål og tre oplæg. 

OB er i skrivende stund nummer fem med 11 point op til FC Nordsjælland på den eftertragtede førsteplads. 

Alligevel holder Yankuba Minteh fast i en opsigtsvækkende udtalelse, han kom med efter en sejr i Herning mod FC Midtjylland. 

– Når vi rammer niveau, kan ingen stoppe os i Superligaen. Vi spiller som et hold og ikke som individualister. Vi spiller god fodbold lige nu, og det var derfor, jeg sagde, vi kunne blive mestre. Jeg tror på det. 

Afsluttende sætter Superliga-kometen lidt ord på fremtiden, og hvad han drømmer om. 

– Jeg drømmer om at være en stor stjerne og være en af de spillere, som kæmper om Ballon d'Or. Lige nu spiller jeg i Superligaen, fordi det er et godt sted at starte, men jeg vil gerne spille i en top fem-liga på et tidspunkt. Mit idol i verden er Lionel Messi. 





Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent




LIVE

LIVE: Ikke sket i over 28 år

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Her spiller Lasse Schöne i dag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

‘Så brænder hele København ned’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Manchester United sætter Chelsea på plads

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Kan koste Brøndby flere millioner

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Lukas Lerager fortryder slet ikke!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

OB siger farvel til seks spillere

Nu klager FC Barcelona igen

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Det drømmer alle om’

Mål i begge ender i Farum

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Chelsea – Manchester United