SL-komet afslører særligt løfte inden kamp mod FCK

For et par måneder siden var der ingen, som kendte den unge OB-spiller Yankuba Minteh. Nu er historien en helt anden.



Lad os starte denne artikel med at spole tiden nogle måneder tilbage. 

Den 10. september 2022 kom et nyt navn nemlig på de flestes læber i Superligaen – Yankuba Minteh. 

Her kom den 18-årige spiller fra Gambia på banen for OB og scorede sejrsmålet til 2-1 mod FC København på Nature Energy Park. 

Siden er det kun gået den rigtige vej for Yankuba Minteh, som nu er en fast del af Andreas Alms startopstilling. 

Men det var en smule overvælende i dagene efter kampen mod FC København.

Det fortæller kantspilleren i et interview med Tipsbladet. 

– Det var skørt pludselig at være ham, som alle ville vide, hvem var, siger Yankuba Minteh og fortsætter: 

– 'Hvem er den fyr?', spurgte mange om. Ingen kendte mig før FC København, men nu tror jeg, at alle kender mig. 

Og selvom det hele er gået en anelse stærkt for den unge Superliga-profil, så kommer det ikke bag på ham. 

– Det overrasker mig ikke, at jeg er kommet så langt på så kort tid. Jeg havde spillet tre kampe med U19-holdet, inden de tog mig med i Superligaen. 

– Jeg talte til min agent inden kampen mod FC København, og jeg sagde til ham, jeg ville score, hvis jeg kom på banen. Han sagde, jeg skulle tænke på, det var Superligaen, men jeg holdt alligevel fast i, at jeg ville score. 

Den forløsende og mindeværdige scoring for Yankuba Minteh blev sendt i nettet mod hovedstadsklubben efter 86 minutter. 

Og det er slet ingen hemmelighed, at OB-spilleren fik en særlig følelse i kroppen, da Andreas Alm sagde, at han skulle i aktion. 

– Jeg var så glad, da Andreas sagde, jeg skulle på banen mod FC København. Det var momentet, som jeg havde ventet på. Jeg sad hjemme inden kampen og tænkte på den. Alle sagde, at FC København var bedre end OB, så jeg ville bevise dem modsat. Derfor lovede jeg folk, at jeg ville score. Det var mit mindset

Inden Danmarks bedste fodboldrække gik på vinterferie, nåede Yankuba Minteh at blive noteret for to mål og tre oplæg. 

OB er i skrivende stund nummer fem med 11 point op til FC Nordsjælland på den eftertragtede førsteplads. 

Alligevel holder Yankuba Minteh fast i en opsigtsvækkende udtalelse, han kom med efter en sejr i Herning mod FC Midtjylland. 

– Når vi rammer niveau, kan ingen stoppe os i Superligaen. Vi spiller som et hold og ikke som individualister. Vi spiller god fodbold lige nu, og det var derfor, jeg sagde, vi kunne blive mestre. Jeg tror på det. 

Afsluttende sætter Superliga-kometen lidt ord på fremtiden, og hvad han drømmer om. 

– Jeg drømmer om at være en stor stjerne og være en af de spillere, som kæmper om Ballon d'Or. Lige nu spiller jeg i Superligaen, fordi det er et godt sted at starte, men jeg vil gerne spille i en top fem-liga på et tidspunkt. Mit idol i verden er Lionel Messi. 





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Han kan blive den næste store profil!

Hylder Manchester United-stjerne

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Officielt: Her spilles AGF-OB

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Spændende OB-nyhed

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Brøndby IF – Randers FC

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tror på overraskelse i startopstilling

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

– Priserne er eksploderet

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller