Tipsbladet i Hvidovre.
Få dage før braget mod Brøndby er der en hyggelig og afslappet stemning på Peter Lassens kontor, da Hvidovre-sportschefen tager imod Tipsbladets udsendte reporter.
Den tidligere Superliga-topscorer varetager et hav af opgaver hos oprykkerne, og han har derfor glemt at informere spillerne om de planlagte interviews. Gennem vinduet får Peter Lassen dog heldigvis øje på Filip Djukic og Simon Makienok, der kommer gående ude på gaden.
– Drenge, kom lige herind på kontoret! Vi har interviews, råber sportschefen gennem vinduet til de to Hvidovre-profiler.
Filip Djukic kommer ind på kontoret, og Peter Lassen advarer herefter – med et glimt i øjet – målmanden om, at Tipsbladet vil spørge til kampen mod FC København, hvor Hvidovre-målmanden måtte løbe ud på toilettet midt i kampen.
Peter Lassens telefon bimler og bamler, da der venter 'en lille kamp på søndag', og vi indleder i stedet interviewet med Filip Djukic med at vende målmandens fortid i FC København.
– Jeg havde en fantastisk tid i FCK. Det er der, jeg har haft min fodboldopdragelse, og jeg har taget alt med i bagagen derfra. Det var en fantastisk tid, og klubben har jo kun rykket sig op på en endnu højere hylde end dengang, siger Filip Djukic.
– Den dag i dag kigger man måske mere i talenternes retning, end man gjorde dengang. Men det er superfedt at se, at mange af dem, man har arbejdet med dengang, er dem, der er med til at løfte klubben i dag.
Er du ked af, at du ikke fik dit gennembrud i FC København?
– Det havde da selvfølgelig været fantastisk at få et gennembrud i FCK, men sådan skulle det ikke være. Det er ikke så nemt at komme igennem som keeper derinde, men så kunne jeg ikke ønske mig nogle andre steder, end at det så skulle være Hvidovre, hvor jeg er vokset op.
Peter Lassen har i mellemtiden afsluttet et af sine opkald, og sportschefen melder sig herefter ind i interviewet.
– Må jeg lige sige noget? Hans mail-adresse er stadig FCK, lyder det fra Hvidovre-sportschefen, der slår en stor latter op.
Filip Djukic griner også højt og erkender, at FC København-mailadressen har resulteret i en del drilleri.
– Jeg har bare altid haft den, og så har jeg bare ikke fået den skiftet, fordi den er knyttet til så mange ting. Så jeg har bare beholdt den, hvilket jeg har fået meget røg for herude i Hvidovre, lyder det fra målmanden.
Du er Hvidovre-dreng, og du har fået din fodboldopdragelse i FCK. Hvordan er dit forhold egentlig til Brøndby?
– Jeg har ikke rigtigt noget forhold til Brøndby. Jeg har selvfølgelig haft nogle kammerater, der har spillet derude, men ellers er det bare en fodboldkamp som alle andre. Udover, at man altid har haft det sådan, at man gerne vil vinde derude, siger Djukic.
I Viaplay-programmet 'Outsiderne' har Peter Lassen kaldt dig en af Superligaens bedste målmænd. Hvad tænker du om det?
– Det er meget sødt af ham. Som tidligere angriber har han trods alt lidt styr på det. Det er jeg da utroligt glad og stolt over, at han synes det. Det tager jeg som et skulderklap, siger Filip Djukic.
I Hvidovre IF kører man med et deltidsprofessionelt setup, og i en overgang havde Filip Djukic derfor en dobbeltrolle i klubben, idet målmanden brugte den første halvdel af dagen på at være Peter Lassens assistent.
– Inden vi rykkede op sidste år stod Lassen stort set for alt herude. Så jeg var sådan lidt en forlænget arm for ham herinde på kontoret, i form af salg af sponsorater. Det var super lærerigt, og det synes jeg egentlig var meget fedt at prøve ved siden af fodbolden, nu når vi ikke er fuldtidsprofessionelle herude. At jeg kunne komme herud og blive beskæftiget lidt med det voksne liv. Så jeg var glad for, at jeg fik sådan en mulighed her i klubben, lyder det fra den 24-årige målmand.
Filip Djukic stod mandag en stor kamp, da Hvidovre højst overraskende fik 0-0 ude mod FC Nordsjælland (Foto: Lars Rønbøg/Getty Images).
Trods de mange indkasserede mål i denne sæson er der ingen tvivl om, at Filip Djukic har været en af de bedre Superliga-målmænd i denne sæson, hvor Hvidovre-keeperen har leveret en række vigtige redninger. Filip Djukic er derfor også ganske ærlig, da Tipsbladet spørger, om målmanden ser denne sæson som et udstillingsvindue i forhold til et skifte til en større klub.
– Selvfølgelig gør jeg det. Jeg ville lyve, hvis jeg sagde andet. Men jeg har selvfølgelig fokus på at gøre det så godt som muligt i Hvidovre, så vi kan få det bedst mulige resultat her. Men jeg er rigtig ambitiøs, og jeg vil forsøge at få den bedst mulige karriere.
Hvidovres sidste skanse peger afslutningsvist på, at oprykkerne i sæsonens første måneder har lært, at kampe i Superligaen 'bliver afgjort i felterne'. Filip Djukic ser en parallel til Lyngby i sidste sæson, hvor 'De Kongeblå' ofte havde marginalerne imod sig, inden de i foråret formåede at vende en stensikker nedrykning til en mirakuløs overlevelse.
Tipsbladet har også talt med Filip Djukic om Hvidovre-målmandens drøm om at tørne ud for Montenegros landshold. Det kan du læse om HER.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE