SL-profil er nabo til stjernenavn: Surrealistisk

Han har klubber som Chelsea og Real Madrid på cv'et, og det er specielt for de unge spillere i FC Nordsjælland at støde på naboen Michael Essien, fortæller Superliga-profil Andreas Schjelderup.



Offensivspiller Andreas Schjelderup er en profil i Superligaen trods sine bare 18 år, men det, han indtil videre har opnået i sin karriere, er intet i forhold til det, hans nabo har prøvet og oplevet.

For naboen er ingen ringere end Michael Essien – den ghanesiske stjerne, der har 58 landskampe landskampe på cv'et, har spillet for de største klubber i verden og i de største turneringer. Han har blandt andet vundet Premier League to gange og Champions League en enkelt gang. Nu arbejder han i FC Nordsjælland i Flemming Pedersens trænerstab, og så er han altså nabo til 18-årige Schjelderup.

– Han er ikke så meget en del af træningerne og taktikdelen, men han er mere en rolig type, der giver individuelle tilbagemeldinger til os spillere.

– Det er lidt specielt egentlig, for vi er jo også naboer. Det er surrealistisk at gå en tur med hunden og så støde ind i ham. Det har været sindssygt fedt at lære ham at kende, siger Andreas Schjelderup til VG og forklarer, at Essien er nem at omgåes:

– Han er en fantastisk jordnær fyr. Man tænker ikke, at det er Michael Essien, der står lige der, for han er bare en af gutterne. Han er en træner, der bare hænger med drengene. En vældig fin fyr, og det er inspirerende at have ham tæt på.

Andreas Schjelderup har gang i en fin sæsonstart, der indtil videre har kastet tre scoringer og en assist af sig i sæsonens fire første runder, hvor FCN har ryddet bordet og står noteret for 12 point i fire kampe.

Næste opgave for klubben fra Farum er et opgør ude mod AaB på søndag.

Nordmanden har fortsat to år igen af sin aftale med FC Nordsjælland.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 




LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

De kan være færdige i Brøndby

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her lander Superliga-kampprogrammet

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Oliver Sonne vender tilbage

Kasper Schmeichel stopper karrieren

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Storklub jagter to danskere

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg