SL-profil er nabo til stjernenavn: Surrealistisk

Han har klubber som Chelsea og Real Madrid på cv'et, og det er specielt for de unge spillere i FC Nordsjælland at støde på naboen Michael Essien, fortæller Superliga-profil Andreas Schjelderup.



Offensivspiller Andreas Schjelderup er en profil i Superligaen trods sine bare 18 år, men det, han indtil videre har opnået i sin karriere, er intet i forhold til det, hans nabo har prøvet og oplevet.

For naboen er ingen ringere end Michael Essien – den ghanesiske stjerne, der har 58 landskampe landskampe på cv'et, har spillet for de største klubber i verden og i de største turneringer. Han har blandt andet vundet Premier League to gange og Champions League en enkelt gang. Nu arbejder han i FC Nordsjælland i Flemming Pedersens trænerstab, og så er han altså nabo til 18-årige Schjelderup.

– Han er ikke så meget en del af træningerne og taktikdelen, men han er mere en rolig type, der giver individuelle tilbagemeldinger til os spillere.

– Det er lidt specielt egentlig, for vi er jo også naboer. Det er surrealistisk at gå en tur med hunden og så støde ind i ham. Det har været sindssygt fedt at lære ham at kende, siger Andreas Schjelderup til VG og forklarer, at Essien er nem at omgåes:

– Han er en fantastisk jordnær fyr. Man tænker ikke, at det er Michael Essien, der står lige der, for han er bare en af gutterne. Han er en træner, der bare hænger med drengene. En vældig fin fyr, og det er inspirerende at have ham tæt på.

Andreas Schjelderup har gang i en fin sæsonstart, der indtil videre har kastet tre scoringer og en assist af sig i sæsonens fire første runder, hvor FCN har ryddet bordet og står noteret for 12 point i fire kampe.

Næste opgave for klubben fra Farum er et opgør ude mod AaB på søndag.

Nordmanden har fortsat to år igen af sin aftale med FC Nordsjælland.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’




LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC København kan få Jens Stage-millioner

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Liverpool – Brentford

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Brøndby fyrer Steve Cooper