Viborg FF’s sportschef, Jesper Fredberg, har allerede gjort det klart, at han gerne vil forlænge aftalen med den hollandske forsvarsspiller Lars Kramer, men den 22-årige har i sinde at vurdere sine muligheder.
Det siger den hollandske forsvarsspiller til Viborg Stifts Folkeblad.
Her gør han det klart, at han har i sinde at se på de muligheder, der kommer hans vej. Selv om han ikke afviser at forlænge aftalen med oprykkerklubben, lyder det ikke usandsynligt, at han bruger sine gode præstationer i Viborg FF til at få en større aftale andetsteds.
– Jeg forventer, at der er noget interesse, men nu må vi se, hvilke klubber der vil melde sig på banen. Og selvfølgelig skal jeg tænke over, om jeg risikerer at ende på bænken i en større klub. Men omvendt kan det også være sundt, at jeg virkelig skal kæmpe for min plads, siger Lars Kramer til Viborgs Stifts Folkeblad.
Lars Kramer, der kom til Viborg FF fra Groningen i sommeren 2019, har scoret tre gange i 15 Superliga-kampe i denne sæson, hvor han har været fast mand for Lars Friis’ oprykkerklub.
– Jeg har spillet i klubben i to et halvt år, og jeg har haft en fantastisk tid, hvor jeg har lært utrolig meget. Og nogle gange når man dertil, hvor det er nok. Men så længe jeg spiller for klubben og har logoet på brystet, så kan man regne med, at jeg vil gøre mit bedste, slår Lars Kramer fast over for Viborg Stifts Folkeblad.
VFF og Lars Kramer overvintrer på ottendepladsen i Superligaen – klubben har hentet 20 point i 17 kampe. Der er 10 point ned til SønderjyskE, der er under stregen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Delaney afslører dialog
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Arsenal-træner er rasende
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
