Viborg FF’s sportschef, Jesper Fredberg, har allerede gjort det klart, at han gerne vil forlænge aftalen med den hollandske forsvarsspiller Lars Kramer, men den 22-årige har i sinde at vurdere sine muligheder.
Det siger den hollandske forsvarsspiller til Viborg Stifts Folkeblad.
Her gør han det klart, at han har i sinde at se på de muligheder, der kommer hans vej. Selv om han ikke afviser at forlænge aftalen med oprykkerklubben, lyder det ikke usandsynligt, at han bruger sine gode præstationer i Viborg FF til at få en større aftale andetsteds.
– Jeg forventer, at der er noget interesse, men nu må vi se, hvilke klubber der vil melde sig på banen. Og selvfølgelig skal jeg tænke over, om jeg risikerer at ende på bænken i en større klub. Men omvendt kan det også være sundt, at jeg virkelig skal kæmpe for min plads, siger Lars Kramer til Viborgs Stifts Folkeblad.
Lars Kramer, der kom til Viborg FF fra Groningen i sommeren 2019, har scoret tre gange i 15 Superliga-kampe i denne sæson, hvor han har været fast mand for Lars Friis’ oprykkerklub.
– Jeg har spillet i klubben i to et halvt år, og jeg har haft en fantastisk tid, hvor jeg har lært utrolig meget. Og nogle gange når man dertil, hvor det er nok. Men så længe jeg spiller for klubben og har logoet på brystet, så kan man regne med, at jeg vil gøre mit bedste, slår Lars Kramer fast over for Viborg Stifts Folkeblad.
VFF og Lars Kramer overvintrer på ottendepladsen i Superligaen – klubben har hentet 20 point i 17 kampe. Der er 10 point ned til SønderjyskE, der er under stregen.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
