SL-profil overvejer fremtiden: Forventer interesse

Forsvarsspiller har kontraktudløb til sommer og kan dermed forhandle med interesserede parter fra den 31. december. Og det lader til, at han vil vurdere mulighederne.



Viborg FF’s sportschef, Jesper Fredberg, har allerede gjort det klart, at han gerne vil forlænge aftalen med den hollandske forsvarsspiller Lars Kramer, men den 22-årige har i sinde at vurdere sine muligheder.

Det siger den hollandske forsvarsspiller til Viborg Stifts Folkeblad.

Her gør han det klart, at han har i sinde at se på de muligheder, der kommer hans vej. Selv om han ikke afviser at forlænge aftalen med oprykkerklubben, lyder det ikke usandsynligt, at han bruger sine gode præstationer i Viborg FF til at få en større aftale andetsteds.

– Jeg forventer, at der er noget interesse, men nu må vi se, hvilke klubber der vil melde sig på banen. Og selvfølgelig skal jeg tænke over, om jeg risikerer at ende på bænken i en større klub. Men omvendt kan det også være sundt, at jeg virkelig skal kæmpe for min plads, siger Lars Kramer til Viborgs Stifts Folkeblad.

Lars Kramer, der kom til Viborg FF fra Groningen i sommeren 2019, har scoret tre gange i 15 Superliga-kampe i denne sæson, hvor han har været fast mand for Lars Friis’ oprykkerklub.

– Jeg har spillet i klubben i to et halvt år, og jeg har haft en fantastisk tid, hvor jeg har lært utrolig meget. Og nogle gange når man dertil, hvor det er nok. Men så længe jeg spiller for klubben og har logoet på brystet, så kan man regne med, at jeg vil gøre mit bedste, slår Lars Kramer fast over for Viborg Stifts Folkeblad.

VFF og Lars Kramer overvintrer på ottendepladsen i Superligaen – klubben har hentet 20 point i 17 kampe. Der er 10 point ned til SønderjyskE, der er under stregen.






Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lyon forhandler med dansk profil

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Godt nyt for Jess Thorup

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Fortryder FC Barcelona-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF