SL-profil overvejer fremtiden: Forventer interesse

Forsvarsspiller har kontraktudløb til sommer og kan dermed forhandle med interesserede parter fra den 31. december. Og det lader til, at han vil vurdere mulighederne.



Viborg FF’s sportschef, Jesper Fredberg, har allerede gjort det klart, at han gerne vil forlænge aftalen med den hollandske forsvarsspiller Lars Kramer, men den 22-årige har i sinde at vurdere sine muligheder.

Det siger den hollandske forsvarsspiller til Viborg Stifts Folkeblad.

Her gør han det klart, at han har i sinde at se på de muligheder, der kommer hans vej. Selv om han ikke afviser at forlænge aftalen med oprykkerklubben, lyder det ikke usandsynligt, at han bruger sine gode præstationer i Viborg FF til at få en større aftale andetsteds.

– Jeg forventer, at der er noget interesse, men nu må vi se, hvilke klubber der vil melde sig på banen. Og selvfølgelig skal jeg tænke over, om jeg risikerer at ende på bænken i en større klub. Men omvendt kan det også være sundt, at jeg virkelig skal kæmpe for min plads, siger Lars Kramer til Viborgs Stifts Folkeblad.

Lars Kramer, der kom til Viborg FF fra Groningen i sommeren 2019, har scoret tre gange i 15 Superliga-kampe i denne sæson, hvor han har været fast mand for Lars Friis’ oprykkerklub.

– Jeg har spillet i klubben i to et halvt år, og jeg har haft en fantastisk tid, hvor jeg har lært utrolig meget. Og nogle gange når man dertil, hvor det er nok. Men så længe jeg spiller for klubben og har logoet på brystet, så kan man regne med, at jeg vil gøre mit bedste, slår Lars Kramer fast over for Viborg Stifts Folkeblad.

VFF og Lars Kramer overvintrer på ottendepladsen i Superligaen – klubben har hentet 20 point i 17 kampe. Der er 10 point ned til SønderjyskE, der er under stregen.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Amir Richardson meldes tæt på skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Maxsø træner med i Brøndby

Melder ud om Mbappé

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Frankrig – Spanien

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører kæmpe VM-chok

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’