Der er grund til at trække på smilebåndet for Norman Campbell i øjeblikket.
Den jamaicanske hurtigløber er kommet stærkt fra start i Superligaen, med fire mål i otte kampe, og i begyndelsen af september blev de overbevisende præstationer så belønnet af Steve McClaren.
Den tidligere engelske landstræner og Manchester United-assistent blev i juli ny landstræner for Jamaica, og han valgte ved den seneste landsholdssamling at indkalde Norman Campbell, der inden da ikke havde spillet en landskamp i mere end tre år.
– Det er en vidunderlig følelse at være tilbage på landsholdet. Især på det tidspunkt, hvor vi har fået en rutineret træner, der har været i Manchester United og har været engelsk landstræner.
– Så at blive udtaget til landsholdet igen af den her træner, det er en fremragende følelse, fordi alt det arbejde, jeg har leveret i de seneste tre år, har jeg leveret for at blive udtaget igen.Det er dejligt at vide, at mit hårde arbejde ikke har været forgæves. Det har betalt sig. Jeg er en patriotisk person, så jeg kan godt lide at repræsentere mit landshold og mit land, siger Norman Campbell til Tipsbladet.
At spille under en så berømt træner som Steve McClaren medfører også et vist pres på skuldrene, lyder det fra den 24-årige Randers-profil.
– Der følger et vist pres med, men det er også rigtigt sjov at spille under ham, for han er en sjov fyr. Han prøver at at tage presset væk, men på landsholdet er der dygtige spillere på alle positioner.
– Hvis du får chancen for at komme i startopstillingen, så ved du, at der er pres på. Men du skal bruge det pres til at opbygge din selvtillid, så du ikke tænker på presset, lyder det fra Norman Campbell.
VM-drøm
Randers-profilen startede inde og leverede en assist i Jamaicas seneste landskamp, hvor Honduras blev besejret med 2-1 i Nations League.
– Vores primære mål lige nu er at kvalificere os til VM, og derefter vil vi selvfølgelig gerne gøre det godt til VM. Vi er et af de bedste hold i vores region, vi skal bare vise det i kampene også, men jeg tror, at vi har en ret god chance for at kvalificere os til VM den her gang, siger Norman Campbell.
Randers-profilen glæder sig over, at Jamaica lige nu har et landshold med kvalitet på de fleste positioner.
– Jeg beundrer faktisk alle spillerne på landsholdet, for vi har nogle gode spillere. Vi har en spiller, Demarai Gray, der har vundet Premier League med Leicester. Vi har også Michael Antonio (West Ham, red.), Bobby Reid (Leicester, red.) og Leon Bailey (Aston Villa, red.), så vi har nogle gode spillere, der faktisk spiller i Premier League nu.
– Jeg ser faktisk op til dem alle, for de spiller i en bedre liga end mig, så jeg kan lære meget af dem bare ved at træne med dem, lyder det afslutningsvist fra Norman Campbell.
Tidligere i karrieren havde Norman Campbell muligheden for at komme til engelsk fodbold, men transferen endte med at gå i vasken. Den historie kan du læse her.
LIVE
LIVE: Han er tilbage
AGF smider sejren i de døende sekunder
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
OPTAKT
OB – FC København
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
MEDIE