SL-profil udtaget af engelsk stjernetræner: Stort!

Efter den gode start for Randers i Superligaen er Norman Campbell blevet belønnet med et comeback på Jamaicas landshold, hvor den tidligere engelske landstræner Steve McClaren nu er blevet landstræner.



Der er grund til at trække på smilebåndet for Norman Campbell i øjeblikket. 

Den jamaicanske hurtigløber er kommet stærkt fra start i Superligaen, med fire mål i otte kampe, og i begyndelsen af september blev de overbevisende præstationer så belønnet af Steve McClaren. 

Den tidligere engelske landstræner og Manchester United-assistent blev i juli ny landstræner for Jamaica, og han valgte ved den seneste landsholdssamling at indkalde Norman Campbell, der inden da ikke havde spillet en landskamp i mere end tre år. 

– Det er en vidunderlig følelse at være tilbage på landsholdet. Især på det tidspunkt, hvor vi har fået en rutineret træner, der har været i Manchester United og har været engelsk landstræner.

– Så at blive udtaget til landsholdet igen af den her træner, det er en fremragende følelse, fordi alt det arbejde, jeg har leveret i de seneste tre år, har jeg leveret for at blive udtaget igen.Det er dejligt at vide, at mit hårde arbejde ikke har været forgæves. Det har betalt sig. Jeg er en patriotisk person, så jeg kan godt lide at repræsentere mit landshold og mit land, siger Norman Campbell til Tipsbladet. 

At spille under en så berømt træner som Steve McClaren medfører også et vist pres på skuldrene, lyder det fra den 24-årige Randers-profil. 

– Der følger et vist pres med, men det er også rigtigt sjov at spille under ham, for han er en sjov fyr. Han prøver at at tage presset væk, men på landsholdet er der dygtige spillere på alle positioner.

– Hvis du får chancen for at komme i startopstillingen, så ved du, at der er pres på. Men du skal bruge det pres til at opbygge din selvtillid, så du ikke tænker på presset, lyder det fra Norman Campbell. 

Steve McClaren har tidligere været assistenttræner for Sir Alex Ferguson i Manchester United. Foto: Alamy

VM-drøm
Randers-profilen startede inde og leverede en assist i Jamaicas seneste landskamp, hvor Honduras blev besejret med 2-1 i Nations League. 

– Vores primære mål lige nu er at kvalificere os til VM, og derefter vil vi selvfølgelig gerne gøre det godt til VM. Vi er et af de bedste hold i vores region, vi skal bare vise det i kampene også, men jeg tror, at vi har en ret god chance for at kvalificere os til VM den her gang, siger Norman Campbell.

Randers-profilen glæder sig over, at Jamaica lige nu har et landshold med kvalitet på de fleste positioner. 

– Jeg beundrer faktisk alle spillerne på landsholdet, for vi har nogle gode spillere. Vi har en spiller, Demarai Gray, der har vundet Premier League med Leicester. Vi har også Michael Antonio (West Ham, red.), Bobby Reid (Leicester, red.) og Leon Bailey (Aston Villa, red.), så vi har nogle gode spillere, der faktisk spiller i Premier League nu.

– Jeg ser faktisk op til dem alle, for de spiller i en bedre liga end mig, så jeg kan lære meget af dem bare ved at træne med dem, lyder det afslutningsvist fra Norman Campbell. 

Tidligere i karrieren havde Norman Campbell muligheden for at komme til engelsk fodbold, men transferen endte med at gå i vasken. Den historie kan du læse her. 





Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Her skal Sepp Piontek begraves

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Chok: Dortmund ude af Champions League



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Endelig er der godt nyt

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Real Madrid – Benfica

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Officielt: Sønderjyske sælger profil

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Ekspert med dyster FCK-dom

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’