Der er grund til at trække på smilebåndet for Norman Campbell i øjeblikket.
Den jamaicanske hurtigløber er kommet stærkt fra start i Superligaen, med fire mål i otte kampe, og i begyndelsen af september blev de overbevisende præstationer så belønnet af Steve McClaren.
Den tidligere engelske landstræner og Manchester United-assistent blev i juli ny landstræner for Jamaica, og han valgte ved den seneste landsholdssamling at indkalde Norman Campbell, der inden da ikke havde spillet en landskamp i mere end tre år.
– Det er en vidunderlig følelse at være tilbage på landsholdet. Især på det tidspunkt, hvor vi har fået en rutineret træner, der har været i Manchester United og har været engelsk landstræner.
– Så at blive udtaget til landsholdet igen af den her træner, det er en fremragende følelse, fordi alt det arbejde, jeg har leveret i de seneste tre år, har jeg leveret for at blive udtaget igen.Det er dejligt at vide, at mit hårde arbejde ikke har været forgæves. Det har betalt sig. Jeg er en patriotisk person, så jeg kan godt lide at repræsentere mit landshold og mit land, siger Norman Campbell til Tipsbladet.
At spille under en så berømt træner som Steve McClaren medfører også et vist pres på skuldrene, lyder det fra den 24-årige Randers-profil.
– Der følger et vist pres med, men det er også rigtigt sjov at spille under ham, for han er en sjov fyr. Han prøver at at tage presset væk, men på landsholdet er der dygtige spillere på alle positioner.
– Hvis du får chancen for at komme i startopstillingen, så ved du, at der er pres på. Men du skal bruge det pres til at opbygge din selvtillid, så du ikke tænker på presset, lyder det fra Norman Campbell.
VM-drøm
Randers-profilen startede inde og leverede en assist i Jamaicas seneste landskamp, hvor Honduras blev besejret med 2-1 i Nations League.
– Vores primære mål lige nu er at kvalificere os til VM, og derefter vil vi selvfølgelig gerne gøre det godt til VM. Vi er et af de bedste hold i vores region, vi skal bare vise det i kampene også, men jeg tror, at vi har en ret god chance for at kvalificere os til VM den her gang, siger Norman Campbell.
Randers-profilen glæder sig over, at Jamaica lige nu har et landshold med kvalitet på de fleste positioner.
– Jeg beundrer faktisk alle spillerne på landsholdet, for vi har nogle gode spillere. Vi har en spiller, Demarai Gray, der har vundet Premier League med Leicester. Vi har også Michael Antonio (West Ham, red.), Bobby Reid (Leicester, red.) og Leon Bailey (Aston Villa, red.), så vi har nogle gode spillere, der faktisk spiller i Premier League nu.
– Jeg ser faktisk op til dem alle, for de spiller i en bedre liga end mig, så jeg kan lære meget af dem bare ved at træne med dem, lyder det afslutningsvist fra Norman Campbell.
Tidligere i karrieren havde Norman Campbell muligheden for at komme til engelsk fodbold, men transferen endte med at gå i vasken. Den historie kan du læse her.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Sprudler i MLS
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER