Da PSV Eindhoven i 2021/22 tog hul på det, der skulle blive en god sæson under den tyske cheftræner Roger Schmidt, havde man blandt andet øjnene rettet mod Superligaen.
PSV spillede i løbet af sæsonen Champions League-kvalifikation mod FC Midtjylland og var i det meget tidlige fodboldår her i 2022 igen forbi Danmark til en Conference League-kamp mod FC København.
Men den hollandske topklub kunne også sagtens være endt med at hive en af Superligaens største profiler med til Æresdivisionen ud over fortjente sejre over FC Midtjylland og FC København.
PSV solgte i sommeren 2021 Donyell Malen til Borussia Dortmund og Denzel Dumfries til Inter, og for at forstærke truppen den anden vej var man meget tæt på at købe brasilianske Evander af FC Midtjylland for 75 millioner kroner.
Prisen for den dengang 24-årige midtbanespiller var aftalt mellem de to klubber, Evanders betingelser for en kontrakt var også på plads.

Men i sidste øjeblik slog PSV bak og forsøgte at få forhandlet mere fordelagtige betingeler for transferen med FC Midtjylland, hvilket ifølge Tipsbladets oplysninger fik danskerne til at droppe handlen.
I løbet af 2022 forsøgte først David Beckhams Inter Miami og siden Galatasaray at købe Evander fri af FC Midtjylland.
Men først her i slutningen af året har FC Midtjylland fået forhandlet betingelser på plads om et salg til amerikanske Portland Timbers, der betaler omtrent samme beløb for Evander, som PSV var tæt på at lange over disken sidste år.
Papirarbejdet omkring Evanders skifte er stadig ved at falde på plads – som del af transferen bliver Evander en såkaldt designated player, der er undtaget fra MLS’ normale lønramme.
Kæmpe SL-salg snart på plads: Bruger Beckham-regel https://t.co/EFchtcJ8D9
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) November 28, 2022
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE