SL-spørgsmål: Får Wilczek overhovedet en rolle?

Tipsbladet.dk zoomer ind på 20. spillerunde i Superligaen.



Alle hold i Superligaen har været i kamp i midtugen, men der bliver ikke tid til at puste ud. 20. runde – den tredjesidste i grundspillet – står for døren.

Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål før den kommende runde.

Sender Lyngby chokbølger gennem Superligaen?

Ryster Vejle Boldklub i bukserne over Lyngby Boldklub? Gør AaB? Og FC Nordsjælland?

Man forstår godt, hvis de gør. 

Lyngby Boldklub har vundet de seneste to kampe mod SønderjyskE og FC Midtjylland, og man fristes til at kalde Lyngby det pt. bedste mandskab uden for top seks. 

De Kongeblå lignede for en håndfuld runder siden en sikker nedrykker sammen med AC Horsens, men kan Carit Falchs mandskab fastholde de nuværende takter, er der al mulighed grund til at frygte Lyngby. Og det gør de tre førnævnte klubber formentlig.

Lyngby møder Randers FC søndag middag. Der er syv point op til Vejle.

Er sæsonens store historie blevet helt ligegyldig?

Forud for denne sæson var der næppe en fodboldfan i Danmark, der ikke fuld af forventning satte et stort kryds i kalenderen ud for 20. spillerunde. Dagen for sæsonens andet opgør mellem Brøndby IF og FC København. Dagen for Kamil Wilczeks første kamp på Brøndby Stadion som FC København-spiller! 

Vi troede alle, at det ville blive en mindeværdig dag i dansk fodbold, men tænk lige over, hvor ligegyldig den historie er blevet grundet omstændighederne. 

Der kommer ingen tilskuere på Brøndby Stadion, og Kamil Wilczek kommer næppe til at spille meget mere end 10 minutter, hvis han overhovedet kommer på banen.

Bliver vi overrasket på søndag, eller ender Kamil Wilczek med at blive et komma i fortællingen om opgøret på Brøndby Stadion?

Kommer der en trodsreaktion fra AGF?

Hvis der er et hold i Superligaen, der føler, at hele verden er imod dem i øjeblikket, er det AGF.

For en uge siden følte holdet sig godt og grundigt snydt i Parken, da FC København fik et VAR-straffe i allersidste øjeblik, og det var ikke meget bedre i midtugen mod FC Nordsjælland, hvor århusianerne igen følte sig trådt på af dommeren, der udviste Bubacarr Sanneh efter bare to minutter.

Læg dertil, at klubben har mistet den sportschef, de lige havde ansat, på grund af en krænkelssag udenfor banen.

Nu venter en meget svær kamp mod topholdet og de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, men det er faktisk et hold, AGF har haft godt styr på tidligere. I sidste sæson vandt David Nielsens mandskab tre ud af fire kampe mod mesterholdet.

Ser vi mon en trodsreaktion fra det frustrerede AGF-mandskab søndag aften? 





LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Mexico – Sydafrika

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson