SL-spørgsmål: Får Wilczek overhovedet en rolle?

Tipsbladet.dk zoomer ind på 20. spillerunde i Superligaen.



Alle hold i Superligaen har været i kamp i midtugen, men der bliver ikke tid til at puste ud. 20. runde – den tredjesidste i grundspillet – står for døren.

Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål før den kommende runde.

Sender Lyngby chokbølger gennem Superligaen?

Ryster Vejle Boldklub i bukserne over Lyngby Boldklub? Gør AaB? Og FC Nordsjælland?

Man forstår godt, hvis de gør. 

Lyngby Boldklub har vundet de seneste to kampe mod SønderjyskE og FC Midtjylland, og man fristes til at kalde Lyngby det pt. bedste mandskab uden for top seks. 

De Kongeblå lignede for en håndfuld runder siden en sikker nedrykker sammen med AC Horsens, men kan Carit Falchs mandskab fastholde de nuværende takter, er der al mulighed grund til at frygte Lyngby. Og det gør de tre førnævnte klubber formentlig.

Lyngby møder Randers FC søndag middag. Der er syv point op til Vejle.

Er sæsonens store historie blevet helt ligegyldig?

Forud for denne sæson var der næppe en fodboldfan i Danmark, der ikke fuld af forventning satte et stort kryds i kalenderen ud for 20. spillerunde. Dagen for sæsonens andet opgør mellem Brøndby IF og FC København. Dagen for Kamil Wilczeks første kamp på Brøndby Stadion som FC København-spiller! 

Vi troede alle, at det ville blive en mindeværdig dag i dansk fodbold, men tænk lige over, hvor ligegyldig den historie er blevet grundet omstændighederne. 

Der kommer ingen tilskuere på Brøndby Stadion, og Kamil Wilczek kommer næppe til at spille meget mere end 10 minutter, hvis han overhovedet kommer på banen.

Bliver vi overrasket på søndag, eller ender Kamil Wilczek med at blive et komma i fortællingen om opgøret på Brøndby Stadion?

Kommer der en trodsreaktion fra AGF?

Hvis der er et hold i Superligaen, der føler, at hele verden er imod dem i øjeblikket, er det AGF.

For en uge siden følte holdet sig godt og grundigt snydt i Parken, da FC København fik et VAR-straffe i allersidste øjeblik, og det var ikke meget bedre i midtugen mod FC Nordsjælland, hvor århusianerne igen følte sig trådt på af dommeren, der udviste Bubacarr Sanneh efter bare to minutter.

Læg dertil, at klubben har mistet den sportschef, de lige havde ansat, på grund af en krænkelssag udenfor banen.

Nu venter en meget svær kamp mod topholdet og de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, men det er faktisk et hold, AGF har haft godt styr på tidligere. I sidste sæson vandt David Nielsens mandskab tre ud af fire kampe mod mesterholdet.

Ser vi mon en trodsreaktion fra det frustrerede AGF-mandskab søndag aften? 







LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stopper karrieren

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De er interesseret i Christian Eriksen

De vil gerne have Jens Jønsson

17 minutter for United – nu skal han til VM

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK