Alle hold i Superligaen har været i kamp i midtugen, men der bliver ikke tid til at puste ud. 20. runde – den tredjesidste i grundspillet – står for døren.
Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål før den kommende runde.
Sender Lyngby chokbølger gennem Superligaen?
Ryster Vejle Boldklub i bukserne over Lyngby Boldklub? Gør AaB? Og FC Nordsjælland?
Man forstår godt, hvis de gør.
Lyngby Boldklub har vundet de seneste to kampe mod SønderjyskE og FC Midtjylland, og man fristes til at kalde Lyngby det pt. bedste mandskab uden for top seks.
De Kongeblå lignede for en håndfuld runder siden en sikker nedrykker sammen med AC Horsens, men kan Carit Falchs mandskab fastholde de nuværende takter, er der al mulighed grund til at frygte Lyngby. Og det gør de tre førnævnte klubber formentlig.
Lyngby møder Randers FC søndag middag. Der er syv point op til Vejle.
Er sæsonens store historie blevet helt ligegyldig?
Forud for denne sæson var der næppe en fodboldfan i Danmark, der ikke fuld af forventning satte et stort kryds i kalenderen ud for 20. spillerunde. Dagen for sæsonens andet opgør mellem Brøndby IF og FC København. Dagen for Kamil Wilczeks første kamp på Brøndby Stadion som FC København-spiller!
Vi troede alle, at det ville blive en mindeværdig dag i dansk fodbold, men tænk lige over, hvor ligegyldig den historie er blevet grundet omstændighederne.
Der kommer ingen tilskuere på Brøndby Stadion, og Kamil Wilczek kommer næppe til at spille meget mere end 10 minutter, hvis han overhovedet kommer på banen.
Bliver vi overrasket på søndag, eller ender Kamil Wilczek med at blive et komma i fortællingen om opgøret på Brøndby Stadion?
Kommer der en trodsreaktion fra AGF?
Hvis der er et hold i Superligaen, der føler, at hele verden er imod dem i øjeblikket, er det AGF.
For en uge siden følte holdet sig godt og grundigt snydt i Parken, da FC København fik et VAR-straffe i allersidste øjeblik, og det var ikke meget bedre i midtugen mod FC Nordsjælland, hvor århusianerne igen følte sig trådt på af dommeren, der udviste Bubacarr Sanneh efter bare to minutter.
Læg dertil, at klubben har mistet den sportschef, de lige havde ansat, på grund af en krænkelssag udenfor banen.
Nu venter en meget svær kamp mod topholdet og de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, men det er faktisk et hold, AGF har haft godt styr på tidligere. I sidste sæson vandt David Nielsens mandskab tre ud af fire kampe mod mesterholdet.
Ser vi mon en trodsreaktion fra det frustrerede AGF-mandskab søndag aften?
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne i kæmpetransfer?
NYHEDER
Holdkammerater hylder iransk sprællemand ved VM
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
VM-vækkeuret: Slutrundens vildeste redning?
Næsten halvdelen af Portugal så VM-kamp
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
OPTAKT
Norge – Senegal
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
OPTAKT
