Alle hold i Superligaen har været i kamp i midtugen, men der bliver ikke tid til at puste ud. 20. runde – den tredjesidste i grundspillet – står for døren.
Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål før den kommende runde.
Sender Lyngby chokbølger gennem Superligaen?
Ryster Vejle Boldklub i bukserne over Lyngby Boldklub? Gør AaB? Og FC Nordsjælland?
Man forstår godt, hvis de gør.
Lyngby Boldklub har vundet de seneste to kampe mod SønderjyskE og FC Midtjylland, og man fristes til at kalde Lyngby det pt. bedste mandskab uden for top seks.
De Kongeblå lignede for en håndfuld runder siden en sikker nedrykker sammen med AC Horsens, men kan Carit Falchs mandskab fastholde de nuværende takter, er der al mulighed grund til at frygte Lyngby. Og det gør de tre førnævnte klubber formentlig.
Lyngby møder Randers FC søndag middag. Der er syv point op til Vejle.
Er sæsonens store historie blevet helt ligegyldig?
Forud for denne sæson var der næppe en fodboldfan i Danmark, der ikke fuld af forventning satte et stort kryds i kalenderen ud for 20. spillerunde. Dagen for sæsonens andet opgør mellem Brøndby IF og FC København. Dagen for Kamil Wilczeks første kamp på Brøndby Stadion som FC København-spiller!
Vi troede alle, at det ville blive en mindeværdig dag i dansk fodbold, men tænk lige over, hvor ligegyldig den historie er blevet grundet omstændighederne.
Der kommer ingen tilskuere på Brøndby Stadion, og Kamil Wilczek kommer næppe til at spille meget mere end 10 minutter, hvis han overhovedet kommer på banen.
Bliver vi overrasket på søndag, eller ender Kamil Wilczek med at blive et komma i fortællingen om opgøret på Brøndby Stadion?
Kommer der en trodsreaktion fra AGF?
Hvis der er et hold i Superligaen, der føler, at hele verden er imod dem i øjeblikket, er det AGF.
For en uge siden følte holdet sig godt og grundigt snydt i Parken, da FC København fik et VAR-straffe i allersidste øjeblik, og det var ikke meget bedre i midtugen mod FC Nordsjælland, hvor århusianerne igen følte sig trådt på af dommeren, der udviste Bubacarr Sanneh efter bare to minutter.
Læg dertil, at klubben har mistet den sportschef, de lige havde ansat, på grund af en krænkelssag udenfor banen.
Nu venter en meget svær kamp mod topholdet og de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, men det er faktisk et hold, AGF har haft godt styr på tidligere. I sidste sæson vandt David Nielsens mandskab tre ud af fire kampe mod mesterholdet.
Ser vi mon en trodsreaktion fra det frustrerede AGF-mandskab søndag aften?
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
