SL-spørgsmål: Får Wilczek overhovedet en rolle?

Tipsbladet.dk zoomer ind på 20. spillerunde i Superligaen.



Alle hold i Superligaen har været i kamp i midtugen, men der bliver ikke tid til at puste ud. 20. runde – den tredjesidste i grundspillet – står for døren.

Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål før den kommende runde.

Sender Lyngby chokbølger gennem Superligaen?

Ryster Vejle Boldklub i bukserne over Lyngby Boldklub? Gør AaB? Og FC Nordsjælland?

Man forstår godt, hvis de gør. 

Lyngby Boldklub har vundet de seneste to kampe mod SønderjyskE og FC Midtjylland, og man fristes til at kalde Lyngby det pt. bedste mandskab uden for top seks. 

De Kongeblå lignede for en håndfuld runder siden en sikker nedrykker sammen med AC Horsens, men kan Carit Falchs mandskab fastholde de nuværende takter, er der al mulighed grund til at frygte Lyngby. Og det gør de tre førnævnte klubber formentlig.

Lyngby møder Randers FC søndag middag. Der er syv point op til Vejle.

Er sæsonens store historie blevet helt ligegyldig?

Forud for denne sæson var der næppe en fodboldfan i Danmark, der ikke fuld af forventning satte et stort kryds i kalenderen ud for 20. spillerunde. Dagen for sæsonens andet opgør mellem Brøndby IF og FC København. Dagen for Kamil Wilczeks første kamp på Brøndby Stadion som FC København-spiller! 

Vi troede alle, at det ville blive en mindeværdig dag i dansk fodbold, men tænk lige over, hvor ligegyldig den historie er blevet grundet omstændighederne. 

Der kommer ingen tilskuere på Brøndby Stadion, og Kamil Wilczek kommer næppe til at spille meget mere end 10 minutter, hvis han overhovedet kommer på banen.

Bliver vi overrasket på søndag, eller ender Kamil Wilczek med at blive et komma i fortællingen om opgøret på Brøndby Stadion?

Kommer der en trodsreaktion fra AGF?

Hvis der er et hold i Superligaen, der føler, at hele verden er imod dem i øjeblikket, er det AGF.

For en uge siden følte holdet sig godt og grundigt snydt i Parken, da FC København fik et VAR-straffe i allersidste øjeblik, og det var ikke meget bedre i midtugen mod FC Nordsjælland, hvor århusianerne igen følte sig trådt på af dommeren, der udviste Bubacarr Sanneh efter bare to minutter.

Læg dertil, at klubben har mistet den sportschef, de lige havde ansat, på grund af en krænkelssag udenfor banen.

Nu venter en meget svær kamp mod topholdet og de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, men det er faktisk et hold, AGF har haft godt styr på tidligere. I sidste sæson vandt David Nielsens mandskab tre ud af fire kampe mod mesterholdet.

Ser vi mon en trodsreaktion fra det frustrerede AGF-mandskab søndag aften? 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

FC København i forhandlinger med svensk klub

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Medie: De lurer på FCM-profil

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Her er prisen på Aral Simsir

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Åbner for sommertransfer