Med otte runder tilbage af denne sæson begynder det at snerpe til. Både i toppen og bunden.
Den kommende Superliga-runde byder på flere vigtige kampe med meget på spil og muligheden for at få besvaret nogle centrale spørgsmål.
Her er tre af dem.
Finder vi den første nedrykker?
Matematikerne derude vil selvfølgelig sige nej og teoretisk set have ret. Men i praksis kan 25. runde sagtens være den sidste, hvor alle 12 hold har en nogenlunde realistisk chance for at overleve.
Spillere og træner i AC Horsens holder hårdnakket fast i, at de stadig tror på chancen, men de har 12 point op til redning. Taber holdet til Lyngby BK, som vel at mærke ligger lige over i tabellen, synes løbet kørt.
Hvis også Vejle Boldklub og SønderjyskE lige over stregen får point, er der vist ikke så meget at rafle om længere. Så vil Horsens have 13-15 point op til redning og kun syv kampe til at hente det.
Slår FC Midtjylland et hul i guldkampen?
De seneste runder har svinget fordelen i mesterskabskampen over i favnen på FC Midtjylland, der fører med fire point ned til Brøndby IF og otte ned til FC København. Det lille hul kan blive et stort et.
FC Midtjylland møder selv Randers FC mandag aften og kan udvide stimen til fire runder i træk med sejre. Begge hold spiller pokalsemifinale torsdag aften.
Brøndby møder søndag aften AGF, der ligeledes har spillet pokalsemifinale torsdag. Taber førstnævnte point, mens FCM vinder dagen efter, begynder det at ligne endnu et midtjysk mesterskab.
Kan AGF-spillerne stå på benene?
Mange klubber lider under, at vinterpausen var kort, og at de skal spille mange kampe på kort tid. Få er dog hårdere ramt end AGF i øjeblikket.
Foruden de almindelige Superliga-kampe spiller holdet som nævnt stadig med i pokalturneringen. Derudover er truppen ramt af mandefald: I pokalreturen mod Randers sidder syv man ude.
Det har måske også en lille betydning, at det går dårligt for AGF i øjeblikket. Man får bare ikke mere energi af at gå skuffet fra banen hele tiden.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
NYHEDER
Superligaen dropper det
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
De 10 største stjerner, der misser VM
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
