Med otte runder tilbage af denne sæson begynder det at snerpe til. Både i toppen og bunden.
Den kommende Superliga-runde byder på flere vigtige kampe med meget på spil og muligheden for at få besvaret nogle centrale spørgsmål.
Her er tre af dem.
Finder vi den første nedrykker?
Matematikerne derude vil selvfølgelig sige nej og teoretisk set have ret. Men i praksis kan 25. runde sagtens være den sidste, hvor alle 12 hold har en nogenlunde realistisk chance for at overleve.
Spillere og træner i AC Horsens holder hårdnakket fast i, at de stadig tror på chancen, men de har 12 point op til redning. Taber holdet til Lyngby BK, som vel at mærke ligger lige over i tabellen, synes løbet kørt.
Hvis også Vejle Boldklub og SønderjyskE lige over stregen får point, er der vist ikke så meget at rafle om længere. Så vil Horsens have 13-15 point op til redning og kun syv kampe til at hente det.
Slår FC Midtjylland et hul i guldkampen?
De seneste runder har svinget fordelen i mesterskabskampen over i favnen på FC Midtjylland, der fører med fire point ned til Brøndby IF og otte ned til FC København. Det lille hul kan blive et stort et.
FC Midtjylland møder selv Randers FC mandag aften og kan udvide stimen til fire runder i træk med sejre. Begge hold spiller pokalsemifinale torsdag aften.
Brøndby møder søndag aften AGF, der ligeledes har spillet pokalsemifinale torsdag. Taber førstnævnte point, mens FCM vinder dagen efter, begynder det at ligne endnu et midtjysk mesterskab.
Kan AGF-spillerne stå på benene?
Mange klubber lider under, at vinterpausen var kort, og at de skal spille mange kampe på kort tid. Få er dog hårdere ramt end AGF i øjeblikket.
Foruden de almindelige Superliga-kampe spiller holdet som nævnt stadig med i pokalturneringen. Derudover er truppen ramt af mandefald: I pokalreturen mod Randers sidder syv man ude.
Det har måske også en lille betydning, at det går dårligt for AGF i øjeblikket. Man får bare ikke mere energi af at gå skuffet fra banen hele tiden.
LIVE
TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
INTERVIEW
