SL-spørgsmål: Kastes bomben i nedrykningsspillet?

Der er midtugerunde i Superligaen, og vi er klar med tre spørgsmål, vi søger svar på.



Der resterer bare syv runder af Superligaen i denne sæson, og det spidser til i både top og bund.

I toppen er FC Midtjylland på vej mod at genvinde mesterskabet, og i bunden af rækken er tæt på at blive sagt farvel til AC Horsens, mens Lyngby ligger til den anden nedrykningsbillet lige nu.

Her er, hvad vi skal have svar på i runden.

Hvor meget energi giver det spillerne og spillet, at der kommer tilskuere?

Endelig! Hele 2021 i Superligaen har været uden tilskuere, men nu er de på vej tilbage til lægterne.

Det giver noget til klubbernes lommer, og så giver det også en mulighed for, at man kan overdøve træner- og spillerråb. Det har selvfølgelig sin charme at høre, hvad der foregår inde på banen, men ofte sker det også, at en træner råber “frispark” 25 gange i løbet af en kamp, og det er alt andet lige irriterende at lytte på i længden.

Nu skal publikum igen være med til at klappe og synge og støtte deres hold, og det bliver forfriskende igen at se børn som voksne komme til fodbold og vise de følelser, der er forbundet med spillet.

Kan FC Midtjylland parkere FCK og cruise mod mesterskabet?

Én ting er helt sikkert i den her kamp. Taber FC København, kan klubben ikke vinde mesterskabet. Uafgjort er heller ikke nok. Vinder man, er man omvendt tilbage i kampen om top to-placeringerne, for så er der fem point op til FCM og et sted mellem et og fire til Brøndby på andenpladsen.

Omvendt kan FC Midtjylland tage et stort skridt mod mesterskabet med en sejr – specielt hvis Brøndby dummer sig i Farum. Og som flødeskummet på toppen kan man sætte FCK helt af – også hvis Brøndby vinder i Farum – så er Jess Thorups mandskab i stedet for Champions League-kvalifikation på vej i Conference League-kvalifikationen. Altså den lille, nye europæiske turnering. Her kan FCK komme langt, men den turnering harmonerer ikke med selvforståelsen.

Smider Lyngby bomben og åbner nedrykningskampen?

De har fået tredjeflest point i foråret, og i det hele taget er Lyngby Boldklub flyvende i Superligaen. Senest blev det til en sikker sejr på 3-1 over Horsens, og nu venter SønderjyskE. Sønderjyderne er omvendt forårets ringeste hold målt på point.

Der er fire point mellem de to hold, og vinder Lyngby, er det altså bare et enkelt point, som SønderjyskE har i forspring til Lyngby. Det vil blive neglebidende tæt i bunden, hvor Horsens reelt er rykket ud. 

Også Vejle kan være blot et enkelt point foran Lyngby, hvis De Kongeblå vinder, og OB kan være to point foran. Med andre ord kan Lyngby med en sejr smide en bombe i bunden af rækken.



AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Brøndbys store karantænemareridt

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

– Det er fuldkommen meningsløst

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

– De skal skille sig af med ham!

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Det var fuldstændig galimatias!

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Thomas Frank afviser at tale om det

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand