SL-spørgsmål: Kommer FCK og AGF med slutspurter?

Den kommende runde i Superligaen byder på flere spændende kampe. Vi er klar med det, vi søger svar på.



Der resterer bare ni runder af dansk fodbolds bedste række, og det er tæt i både toppen og bunden af rækken.

24. runde i Superligaen byder på flere fede opgør, og her er, hvad vi i den kommnende runde søger svar på.

Kan FC København komme med en slutspurt i mesterskabsjagten?

De ligger otte point efter FC Midtjylland og syv efter Brøndby IF, men klubberne mødes på kryds og tværs i Mesterskabsspillet, så alt håb om en titel er ikke ude for FC København. Men Jess Thorups hold skal til at vinde nogle kampe over konkurrenterne i toppen, og det skal starte allerede søndag i det københavnske derby mod Brøndby.

Hvis FCK vinder opgøret, er der bare fire point til Brøndby, og snubler FC Midtjylland også, er man så småt tilbage i topkampen, da FCM i så fald “blot” er fem point foran. Omvendt er et nederlag et endegyldigt farvel til det, der i forvejen ser svært ud, nemlig et mestersakb, og så vil det være anden sæson i træk, at FCK ikke får en titel.

Kan FC København levere en slutspurt mod mesterskabet, er det mod ærkerivalerne, det starter. Og holdet skal have tre pinde, hvis man fortsat skal være i spil.

Kommer SønderjyskE ud af den pointmæssige krise?

Bare syv point har Glen Riddersholm og SønderjyskE hentet i 10 runder i 2021, og det er sammen med AC Horsens færrest af alle mandskaber. Klubben missede Mesterskabsspillet og skal nu kigge ned i stedet for op, da der er syv point ned til Lyngby under stregen. Vel at mærke et Lyngby-hold, der har hentet 10 point mere end Haderslev-klubben i 2021.

Glen Riddersholm har selv betegnet det som en sæson, hvor holdet viser for mange ansigter, og mod AaB senest var det også en regulær Two-Face-præstation, for dem der har set Batman. Godt og derefter skidt.

Hvilken udgave af SønderjyskE møder op til den kommende kamp, hvor netop AC Horsens venter? Taber SønderjyskE, begynder det at se kritisk ud, mens en sejr vil bringe smilene tilbage i Haderslev.

Gør AGF, som AGF ofte gør mod Midtjylland?

Der er ikke mange hold, der gør ondt på FC Midtjylland, men det gør AGF. Fire af de fem seneste møder mellem de to klubber har AGF trukket sig sejrrigt ud af, og nu mødes de to hold igen, efter aarhusianerne senest vandt med 1-0 ude over FCM.

Det er, som om AGF bare står godt til FC Midtjylland. David Nielsens hold er et fightermandskab, der er gode på dødbolde og forsvarer godt. Det er gift for FC Midtjylland, der lever på lidt de samme dyder. Det bliver et fysisk hårdt opgør.

Ligesom FC København kan melde sig tilbage i kampen om mesterskabet med en sejr over Brøndby, kan AGF det også med en sejr over FC Midtjylland. 

Kan AGF gøre, som AGF ofte gør mod FCM? Svaret kommer på søndag.





Daniel Wass får ny Brøndby-rolle




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Snød FC København for keeper

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København

Frankrig – England

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Smadrer transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCK-boss åben for lejeaftaler

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira