SL-spørgsmål: Kommer FCK og AGF med slutspurter?

Den kommende runde i Superligaen byder på flere spændende kampe. Vi er klar med det, vi søger svar på.



Der resterer bare ni runder af dansk fodbolds bedste række, og det er tæt i både toppen og bunden af rækken.

24. runde i Superligaen byder på flere fede opgør, og her er, hvad vi i den kommnende runde søger svar på.

Kan FC København komme med en slutspurt i mesterskabsjagten?

De ligger otte point efter FC Midtjylland og syv efter Brøndby IF, men klubberne mødes på kryds og tværs i Mesterskabsspillet, så alt håb om en titel er ikke ude for FC København. Men Jess Thorups hold skal til at vinde nogle kampe over konkurrenterne i toppen, og det skal starte allerede søndag i det københavnske derby mod Brøndby.

Hvis FCK vinder opgøret, er der bare fire point til Brøndby, og snubler FC Midtjylland også, er man så småt tilbage i topkampen, da FCM i så fald “blot” er fem point foran. Omvendt er et nederlag et endegyldigt farvel til det, der i forvejen ser svært ud, nemlig et mestersakb, og så vil det være anden sæson i træk, at FCK ikke får en titel.

Kan FC København levere en slutspurt mod mesterskabet, er det mod ærkerivalerne, det starter. Og holdet skal have tre pinde, hvis man fortsat skal være i spil.

Kommer SønderjyskE ud af den pointmæssige krise?

Bare syv point har Glen Riddersholm og SønderjyskE hentet i 10 runder i 2021, og det er sammen med AC Horsens færrest af alle mandskaber. Klubben missede Mesterskabsspillet og skal nu kigge ned i stedet for op, da der er syv point ned til Lyngby under stregen. Vel at mærke et Lyngby-hold, der har hentet 10 point mere end Haderslev-klubben i 2021.

Glen Riddersholm har selv betegnet det som en sæson, hvor holdet viser for mange ansigter, og mod AaB senest var det også en regulær Two-Face-præstation, for dem der har set Batman. Godt og derefter skidt.

Hvilken udgave af SønderjyskE møder op til den kommende kamp, hvor netop AC Horsens venter? Taber SønderjyskE, begynder det at se kritisk ud, mens en sejr vil bringe smilene tilbage i Haderslev.

Gør AGF, som AGF ofte gør mod Midtjylland?

Der er ikke mange hold, der gør ondt på FC Midtjylland, men det gør AGF. Fire af de fem seneste møder mellem de to klubber har AGF trukket sig sejrrigt ud af, og nu mødes de to hold igen, efter aarhusianerne senest vandt med 1-0 ude over FCM.

Det er, som om AGF bare står godt til FC Midtjylland. David Nielsens hold er et fightermandskab, der er gode på dødbolde og forsvarer godt. Det er gift for FC Midtjylland, der lever på lidt de samme dyder. Det bliver et fysisk hårdt opgør.

Ligesom FC København kan melde sig tilbage i kampen om mesterskabet med en sejr over Brøndby, kan AGF det også med en sejr over FC Midtjylland. 

Kan AGF gøre, som AGF ofte gør mod FCM? Svaret kommer på søndag.





LIVE

LIVE: Brøndby-fans med kritik

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Brøndby IF – FC Midtjylland

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– Han ender i Premier League

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Flere ændringer kan være på vej i FC København



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

‘Det former ens karakter’

‘Han snakker ikke om andet!’

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Bayern slår rekord i ny storsejr

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Randers FC – FC København

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Tottenham under stregen

Cooper gav hård og ærlig besked

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

AGF snubler i guldkampen

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Arsenal snublede i guldkampen

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Sønderjyske – Viborg FF

Silkeborg IF – OB

Brøndby-fans sender åbent brev