SL-spørgsmål: Kommer FCK og AGF med slutspurter?

Den kommende runde i Superligaen byder på flere spændende kampe. Vi er klar med det, vi søger svar på.



Der resterer bare ni runder af dansk fodbolds bedste række, og det er tæt i både toppen og bunden af rækken.

24. runde i Superligaen byder på flere fede opgør, og her er, hvad vi i den kommnende runde søger svar på.

Kan FC København komme med en slutspurt i mesterskabsjagten?

De ligger otte point efter FC Midtjylland og syv efter Brøndby IF, men klubberne mødes på kryds og tværs i Mesterskabsspillet, så alt håb om en titel er ikke ude for FC København. Men Jess Thorups hold skal til at vinde nogle kampe over konkurrenterne i toppen, og det skal starte allerede søndag i det københavnske derby mod Brøndby.

Hvis FCK vinder opgøret, er der bare fire point til Brøndby, og snubler FC Midtjylland også, er man så småt tilbage i topkampen, da FCM i så fald “blot” er fem point foran. Omvendt er et nederlag et endegyldigt farvel til det, der i forvejen ser svært ud, nemlig et mestersakb, og så vil det være anden sæson i træk, at FCK ikke får en titel.

Kan FC København levere en slutspurt mod mesterskabet, er det mod ærkerivalerne, det starter. Og holdet skal have tre pinde, hvis man fortsat skal være i spil.

Kommer SønderjyskE ud af den pointmæssige krise?

Bare syv point har Glen Riddersholm og SønderjyskE hentet i 10 runder i 2021, og det er sammen med AC Horsens færrest af alle mandskaber. Klubben missede Mesterskabsspillet og skal nu kigge ned i stedet for op, da der er syv point ned til Lyngby under stregen. Vel at mærke et Lyngby-hold, der har hentet 10 point mere end Haderslev-klubben i 2021.

Glen Riddersholm har selv betegnet det som en sæson, hvor holdet viser for mange ansigter, og mod AaB senest var det også en regulær Two-Face-præstation, for dem der har set Batman. Godt og derefter skidt.

Hvilken udgave af SønderjyskE møder op til den kommende kamp, hvor netop AC Horsens venter? Taber SønderjyskE, begynder det at se kritisk ud, mens en sejr vil bringe smilene tilbage i Haderslev.

Gør AGF, som AGF ofte gør mod Midtjylland?

Der er ikke mange hold, der gør ondt på FC Midtjylland, men det gør AGF. Fire af de fem seneste møder mellem de to klubber har AGF trukket sig sejrrigt ud af, og nu mødes de to hold igen, efter aarhusianerne senest vandt med 1-0 ude over FCM.

Det er, som om AGF bare står godt til FC Midtjylland. David Nielsens hold er et fightermandskab, der er gode på dødbolde og forsvarer godt. Det er gift for FC Midtjylland, der lever på lidt de samme dyder. Det bliver et fysisk hårdt opgør.

Ligesom FC København kan melde sig tilbage i kampen om mesterskabet med en sejr over Brøndby, kan AGF det også med en sejr over FC Midtjylland. 

Kan AGF gøre, som AGF ofte gør mod FCM? Svaret kommer på søndag.




Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Rasmus Højlund-episode vækker opsigt

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Er han Superligaens bedste træner?

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Ekspert: Her er Thomas Franks store problem

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet

Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’

Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen

Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’

Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop

Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent

Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale

Overlegent! Steve Cooper må elske ham

Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Var i gang med at planlægge sine fridage

– Det er en katastrofe!

Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’

Det er useriøst, FCK!

Giver status på Wahid Faghir

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

Froholdt i stor hovedrolle

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Thompson prygler Pölten

Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys

Fyret efter forfærdelig stime

‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’

Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub

Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord

AGF-styrmand er ude resten af 2025

Brian Riemer tvunget til ændring

Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’

Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur

Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’

Verdens ældste drukner i helseby