Der resterer bare ni runder af dansk fodbolds bedste række, og det er tæt i både toppen og bunden af rækken.
24. runde i Superligaen byder på flere fede opgør, og her er, hvad vi i den kommnende runde søger svar på.
Kan FC København komme med en slutspurt i mesterskabsjagten?
De ligger otte point efter FC Midtjylland og syv efter Brøndby IF, men klubberne mødes på kryds og tværs i Mesterskabsspillet, så alt håb om en titel er ikke ude for FC København. Men Jess Thorups hold skal til at vinde nogle kampe over konkurrenterne i toppen, og det skal starte allerede søndag i det københavnske derby mod Brøndby.
Hvis FCK vinder opgøret, er der bare fire point til Brøndby, og snubler FC Midtjylland også, er man så småt tilbage i topkampen, da FCM i så fald “blot” er fem point foran. Omvendt er et nederlag et endegyldigt farvel til det, der i forvejen ser svært ud, nemlig et mestersakb, og så vil det være anden sæson i træk, at FCK ikke får en titel.
Kan FC København levere en slutspurt mod mesterskabet, er det mod ærkerivalerne, det starter. Og holdet skal have tre pinde, hvis man fortsat skal være i spil.
Kommer SønderjyskE ud af den pointmæssige krise?
Bare syv point har Glen Riddersholm og SønderjyskE hentet i 10 runder i 2021, og det er sammen med AC Horsens færrest af alle mandskaber. Klubben missede Mesterskabsspillet og skal nu kigge ned i stedet for op, da der er syv point ned til Lyngby under stregen. Vel at mærke et Lyngby-hold, der har hentet 10 point mere end Haderslev-klubben i 2021.
Glen Riddersholm har selv betegnet det som en sæson, hvor holdet viser for mange ansigter, og mod AaB senest var det også en regulær Two-Face-præstation, for dem der har set Batman. Godt og derefter skidt.
Hvilken udgave af SønderjyskE møder op til den kommende kamp, hvor netop AC Horsens venter? Taber SønderjyskE, begynder det at se kritisk ud, mens en sejr vil bringe smilene tilbage i Haderslev.
Gør AGF, som AGF ofte gør mod Midtjylland?
Der er ikke mange hold, der gør ondt på FC Midtjylland, men det gør AGF. Fire af de fem seneste møder mellem de to klubber har AGF trukket sig sejrrigt ud af, og nu mødes de to hold igen, efter aarhusianerne senest vandt med 1-0 ude over FCM.
Det er, som om AGF bare står godt til FC Midtjylland. David Nielsens hold er et fightermandskab, der er gode på dødbolde og forsvarer godt. Det er gift for FC Midtjylland, der lever på lidt de samme dyder. Det bliver et fysisk hårdt opgør.
Ligesom FC København kan melde sig tilbage i kampen om mesterskabet med en sejr over Brøndby, kan AGF det også med en sejr over FC Midtjylland.
Kan AGF gøre, som AGF ofte gør mod FCM? Svaret kommer på søndag.
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
