SL-topscorer var hårdt plaget af sygdom i sommer

Superliga-topscorer Andreas Schjelderup har fået en forrygende start på denne sæson, men der var ikke meget, der tydede på, at det var sådan, det skulle gå, da han i sommer tabte en del kilo på grund af sygdom.



Han er bare 18 år, men han har været toneangivende for FC Nordsjælland, er aktuelt Superliga-topscorer og spås et salg på over 100 millioner kroner, når han en dag forlader Superligaen.

Men det er lidt af en kontrast i forhold til det, han kommer fra, norske Andreas Schjelderup.

For sidste sæson var ikke specielt god for det norske talent, der havde svært ved at finde rytmen og gøre en forskel, og da han samtidig brugte sommeren på at være syg, var der ikke meget, der tydede på, at han skulle brage igennem i dette efterår.

Men det har han gjort for Superligaens førerhold, FC Nordsjælland, der mandag slog Randers FC og dermed cementerede førstepladsen.

Den norske offensivspiller var nemlig ret syg i løbet af sommeren, hvor FCN var ved at forberede sig til denne sæson.

– Jeg kom skidt ud til denne sæson på grund af sygdom i sæsonopstarten. Jeg mistede en del kilo og følte, at jeg havde et eftersløb, men jeg er kommet tilbage på det niveau, jeg skal være på. Det er gået rigtig godt på banen for mig og holdet. Vi har været solide, og det gør, at jeg kan præstere, siger Andreas Schjelderup til Nettavisen.no.

Andreas Schjelderups præstationer i denne sæson har også bragt den norske landstræner Ståle Solbakken forbi Danmark.

– Jeg fik det at vide efter kampen, og det er selvfølgelig fedt, at A-landstræneren kommer og ser mig. Jeg ved ikke, hvorfor han var der, så det kan jo også være, at han bare ville se en topkamp i Danmark, siger Schjelderup, der scorede i det opgør mod FCK, som Solbakken så.

Den 18-årige Schjelderup scorede to gange mod Randers FC mandag – han står nu noteret for syv sæsonscoringer.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Brøndby tæt på denne keeper

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby med transferscoop?

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Brøndby i dialog med Christopher Olivier



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Mexico – Ecuador

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

England – DR Congo

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Kryptisk transfermelding

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’