Han er bare 18 år, men han har været toneangivende for FC Nordsjælland, er aktuelt Superliga-topscorer og spås et salg på over 100 millioner kroner, når han en dag forlader Superligaen.
Men det er lidt af en kontrast i forhold til det, han kommer fra, norske Andreas Schjelderup.
For sidste sæson var ikke specielt god for det norske talent, der havde svært ved at finde rytmen og gøre en forskel, og da han samtidig brugte sommeren på at være syg, var der ikke meget, der tydede på, at han skulle brage igennem i dette efterår.
Men det har han gjort for Superligaens førerhold, FC Nordsjælland, der mandag slog Randers FC og dermed cementerede førstepladsen.
Den norske offensivspiller var nemlig ret syg i løbet af sommeren, hvor FCN var ved at forberede sig til denne sæson.
– Jeg kom skidt ud til denne sæson på grund af sygdom i sæsonopstarten. Jeg mistede en del kilo og følte, at jeg havde et eftersløb, men jeg er kommet tilbage på det niveau, jeg skal være på. Det er gået rigtig godt på banen for mig og holdet. Vi har været solide, og det gør, at jeg kan præstere, siger Andreas Schjelderup til Nettavisen.no.
Andreas Schjelderups præstationer i denne sæson har også bragt den norske landstræner Ståle Solbakken forbi Danmark.
– Jeg fik det at vide efter kampen, og det er selvfølgelig fedt, at A-landstræneren kommer og ser mig. Jeg ved ikke, hvorfor han var der, så det kan jo også være, at han bare ville se en topkamp i Danmark, siger Schjelderup, der scorede i det opgør mod FCK, som Solbakken så.
Den 18-årige Schjelderup scorede to gange mod Randers FC mandag – han står nu noteret for syv sæsonscoringer.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
CUSTOM
Mexico – England
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE