Den danske landsholdsspiller Thomas Delaney blev undervejs i løbet af denne vinter sat i forbindelse med et skifte til FC København, hvor karrieren begyndte for midtbanespilleren. I stedet blev det til et lejeophold i Hoffenheim for Sevilla-spilleren.
Det er dog ikke noget, som FCK-fansene skal være så kede af, mener fodbold-ekspert Peter Sørensen på Viaplay, som peger på at Delaneys 8'er-rolle på midtbanen ikke er det, som de står og mangler.
– Jeg synes faktisk, at det er rigtig godt, at de venter med at gøre det til det rigtige tidspunkt, fordi jeg er ikke helt sikker på, at det er 8'ere, de mangler, siger den tidligere Superliga-cheftræner og fortsætter:.
– Jeg synes, at de mangler en 6'er, hvis det er sådan, at (William red.) Clem ikke er stærk nok, hvilket han godt kan ske at være. Han har gjort et fornuftigt indtryk i de kampe, som han har spillet, lyder det fra Peter Sørensen.
For ham er det derfor interessant at se på, hvorvidt Delaney ville være en, som man skulle strække sig langt for at få ind på holdet.
– Men jeg synes ikke, at det er en 8'er. Jeg synes, at de er godt besat på 8'er-positionen. Spørgsmålet er hvor stor en forskel, han vil gøre. Han vil være god naturligvis, men vil han være det, som FCK skal gå ind og ligge boksen for. Det er jeg ikke sikker på, om jeg er enig i, siger Sørensen.
I videoen øverst i artiklen kan man også høre, hvordan Kenneth Emil Petersen ser på sagen, og for ham er der ingen tvivl om, at FCK til hver en tid skal gå efter at få Thomas Delaney til klubben.
Thomas Delaney har kontrakt med Sevilla frem til sommeren 2025.
Andre var også ude efter ham. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
England – DR Congo
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE