Uret tikker i Brøndby IF, der er på jagt efter Carsten V. Jensens afløser.
Det kan blive Joacim Jonsson, der af VG meldes i spil til jobbet. Sportsdirektøren er netop lykkedes med at rykke Vålerenga op i Eliteserien og har høstet anerkendelse for kæmpesalget af Andrej Ilic for 25 millioner kroner til Lille.
Men hvem er denne 50-årige svensker, som har været i norsk fodbold siden 90'erne?
Det kan Erik Pedersen, sportskommentator på Fredriksstad Blad, fortælle. Han har nemlig et indgående kendskab til Fredrikstad FK, hvor Joacim Jonsson var ansat fra 2007 til 2013 som blandt andet sportsdirektør.
– Han har et stort overblik og er virkelig arbejdssom. Han prioriterer sit arbejde rigtig højt og er meget dedikeret til det, han laver. Fagligt er han rigtig stærk og har lavet flere gode salg i Vålerenga. Derudover er han vellidt, har klare meninger og er tydelig, siger Erik Pedersen til Tipsbladet.
Og faktisk passer han som person og fodboldmand godt ind i Brøndby ifølge den norske sportskommentator.
– Det bliver spændende at se, om han lander et eventyr i Danmark. Det, som taler imod, er jo, at Vålerenga er tilbage i Eliteserien, hvilket gør hans job mere interessant, siger han og tilføjer:
– Så vi må se, om han vil tage fra Vålerenga, men jeg synes, han passer perfekt ind i Brøndby. Det er en stor klub, men jeg synes, at hans frygtløshed, hårdhed og energi passer godt ind i en klub som Brøndby.

Blev gjort til syndebuk
Efter årene i Fredrikstad FK var Joacim Jonsson faktisk ansat på Fredriksstad Blad, hvor han skrev om fodbold og var deltager i avisens podcast. Senere begik han sig som fodboldekspert på TV.
Først ni år efter afskeden med Fredrikstad FK landede han jobbet i Vålerenga i 2022.
– Joacim Jonsson var inde i en vanskelig periode i sit sidste år i Fredrikstad med store økonomiske udfordringer. Der var organisatorisk rod og interne stridigheder. Det betød, at man rykkede ud af Eliteserien. Det efterfølgende år havde han heller ikke sportslig succes, og der var han en af dem, der fik skylden for, at det gik dårligt.
Det til trods lavede han flere gode handler både i tiden før og under det rædsomme sidste år i klubben.
– Han tjente gode penge til klubben. Dominic Adiyiah hentede han til, som blev U20-topscorer ved VM (i 2009), og røg videre til AC Milan for et stort beløb (omkring 10 millioner kroner, red.), siger Erik Pedersen og tilføjer:
– Han fandt også Christian Gamboa (som blev solgt fra Fredrikstad til FC København, red.) i Costa Rica, der senere kom til Premier League. Han lavede rigtig mange gode indkøb af spillere, som nærmest ingen havde hørt om.
Faktisk var han også inde over klubbens til dato største salg, da man i 2008 sendte Mohamed Elyounoussis fætter Tarik Elyounoussi til Heerenveen for omkring 25 millioner kroner.
Men udover at være en dygtig købmand er han også en fryd for pressen – han er nemlig ikke bange for at sige sin mening.
– Han er god til at være offensiv, hvilket man også kan mærke efter hans mange år på TV. Han kan godt råbe højt og har også været synlig i Vålerenga. Så han kan sagtens håndtere pressen.
Joacim Jonssons bramfrie facon kom også til udtryk tidligere på året, hvor han offentligt hang en af sine egne spillere ud – den historie kan du læse her.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
Danskerklub fyrer træneren
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
INTERVIEW
Topscorer kritiserer Silkeborg
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
Tipsbladets transfershow: Se det her!
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien
EKSKLUSIVT
Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’
INTERVIEW