Hoff Thorup: Håber dommeren får en tung aften

Kian Hansen er utilfreds med sit holds pres i forbindelse med Ludogorets' afgørende scoring.



Uafgjort havde været nok til avancement, men FC Nordsjælland er ude af europæisk fodbold for denne sæson efter 0-1 i Ludogorets.

Anfører Kian Hansen græmmer sig over både holdets forspildte chancer, men også den passive tilgang til målscorer Jakub Piotrowskis afgørende afslutning godt ti minutter før tid.

Indskiftede Ibrahim Osman og Marcus Ingvartsen var lidt uden for feltets kant tættest på polakken, men forsømte at presse ham tilstrækkeligt.

– Vi blev 100 procent for passive. Når man kravler otte mand ned i feltet i en fembackkæde, skal man stadig være aggressive i midten. Vi vidste, at han ville sparke udefra. Det var slet ikke godt nok, siger Kian Hansen til TV 2 Sport X.

FCN slog tidligere i gruppespillet Ludogorets 7-1 hjemme i Farum, og Fenerbahce blev siden banket 6-1 samme sted.

Men trods ti point og en målscore på 17-7 sluttede FCN på tredjepladsen bag netop Fenerbahce og Ludogorets.

– Jeg er sådan set sindssygt stolt af vores kampagne. Vi gav os selv de bedste kort på hånden. Men vi må blive klogere, og vi må se, om vi kan komme videre og i et nyt gruppespil, siger en slagen Kian Hansen.

Billedet havde måske set anderledes ud, hvis Ludogorets-spilleren Bernard Tekpetey havde fået direkte rødt i én situation eller sit andet gule i en anden, men dommeren Ovidiu Hategan undlod at udvise ham.

Efter kampen vil FCN-træner Johannes Hoff Thorup ikke sige sin mening om dommeren direkte, men han antyder en vis utilfredshed.

– Jeg skal ikke evaluere ham. Der står et helt Uefa-apparat, der gør aftenen tung for ham. Vil jeg håbe, siger træneren til TV 2 Sport.

– Selvfølgelig er det afgørende, og det havde været glædeligt at spille 11 mod 10, men det er ikke mig, der skal afgøre det, lyder det fra Johannes Hoff Thorup.

FC Nordsjælland overvintrer som nummer fem i Superligaen og kan også se frem til to pokalsemifinaler mod AGF i foråret.

/ritzau/





I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub




LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Ked af hemmeligt FCK-skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Anton Gaaei-handel meldes død

FC København bekræfter transfer

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København