Hoff Thorup: Håber dommeren får en tung aften

Kian Hansen er utilfreds med sit holds pres i forbindelse med Ludogorets' afgørende scoring.



Uafgjort havde været nok til avancement, men FC Nordsjælland er ude af europæisk fodbold for denne sæson efter 0-1 i Ludogorets.

Anfører Kian Hansen græmmer sig over både holdets forspildte chancer, men også den passive tilgang til målscorer Jakub Piotrowskis afgørende afslutning godt ti minutter før tid.

Indskiftede Ibrahim Osman og Marcus Ingvartsen var lidt uden for feltets kant tættest på polakken, men forsømte at presse ham tilstrækkeligt.

– Vi blev 100 procent for passive. Når man kravler otte mand ned i feltet i en fembackkæde, skal man stadig være aggressive i midten. Vi vidste, at han ville sparke udefra. Det var slet ikke godt nok, siger Kian Hansen til TV 2 Sport X.

FCN slog tidligere i gruppespillet Ludogorets 7-1 hjemme i Farum, og Fenerbahce blev siden banket 6-1 samme sted.

Men trods ti point og en målscore på 17-7 sluttede FCN på tredjepladsen bag netop Fenerbahce og Ludogorets.

– Jeg er sådan set sindssygt stolt af vores kampagne. Vi gav os selv de bedste kort på hånden. Men vi må blive klogere, og vi må se, om vi kan komme videre og i et nyt gruppespil, siger en slagen Kian Hansen.

Billedet havde måske set anderledes ud, hvis Ludogorets-spilleren Bernard Tekpetey havde fået direkte rødt i én situation eller sit andet gule i en anden, men dommeren Ovidiu Hategan undlod at udvise ham.

Efter kampen vil FCN-træner Johannes Hoff Thorup ikke sige sin mening om dommeren direkte, men han antyder en vis utilfredshed.

– Jeg skal ikke evaluere ham. Der står et helt Uefa-apparat, der gør aftenen tung for ham. Vil jeg håbe, siger træneren til TV 2 Sport.

– Selvfølgelig er det afgørende, og det havde været glædeligt at spille 11 mod 10, men det er ikke mig, der skal afgøre det, lyder det fra Johannes Hoff Thorup.

FC Nordsjælland overvintrer som nummer fem i Superligaen og kan også se frem til to pokalsemifinaler mod AGF i foråret.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stort medie hylder AGF-profil

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage