Uafgjort havde været nok til avancement, men FC Nordsjælland er ude af europæisk fodbold for denne sæson efter 0-1 i Ludogorets.
Anfører Kian Hansen græmmer sig over både holdets forspildte chancer, men også den passive tilgang til målscorer Jakub Piotrowskis afgørende afslutning godt ti minutter før tid.
Indskiftede Ibrahim Osman og Marcus Ingvartsen var lidt uden for feltets kant tættest på polakken, men forsømte at presse ham tilstrækkeligt.
– Vi blev 100 procent for passive. Når man kravler otte mand ned i feltet i en fembackkæde, skal man stadig være aggressive i midten. Vi vidste, at han ville sparke udefra. Det var slet ikke godt nok, siger Kian Hansen til TV 2 Sport X.
FCN slog tidligere i gruppespillet Ludogorets 7-1 hjemme i Farum, og Fenerbahce blev siden banket 6-1 samme sted.
Men trods ti point og en målscore på 17-7 sluttede FCN på tredjepladsen bag netop Fenerbahce og Ludogorets.
– Jeg er sådan set sindssygt stolt af vores kampagne. Vi gav os selv de bedste kort på hånden. Men vi må blive klogere, og vi må se, om vi kan komme videre og i et nyt gruppespil, siger en slagen Kian Hansen.
Billedet havde måske set anderledes ud, hvis Ludogorets-spilleren Bernard Tekpetey havde fået direkte rødt i én situation eller sit andet gule i en anden, men dommeren Ovidiu Hategan undlod at udvise ham.
Efter kampen vil FCN-træner Johannes Hoff Thorup ikke sige sin mening om dommeren direkte, men han antyder en vis utilfredshed.
– Jeg skal ikke evaluere ham. Der står et helt Uefa-apparat, der gør aftenen tung for ham. Vil jeg håbe, siger træneren til TV 2 Sport.
– Selvfølgelig er det afgørende, og det havde været glædeligt at spille 11 mod 10, men det er ikke mig, der skal afgøre det, lyder det fra Johannes Hoff Thorup.
FC Nordsjælland overvintrer som nummer fem i Superligaen og kan også se frem til to pokalsemifinaler mod AGF i foråret.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
Smider Salah-bombe
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TIPSBLADET SPECIAL