Slagter AaB’er: Opfører sig som kongen af Aalborg

I denne uges Verdens Lækreste Superliga er David Boysen særdeles skuffet over AaB.



AaB’s comeback i Superligaen har budt på et par fornemme sejre over Viborg FF og Silkeborg IF, men i de seneste to runder er nordjyderne kommet i menneskehænder på hjemmebane.

Både AGF og Brøndby IF kunne nemlig rejse fra Aalborg med 4-0-sejre.

Jeg tror, Rasmus Thelander sidder og griner

David Boysen

Eter den seneste afklapsning mod AGF rettede Viaplays ekspert Peter Sørensen også kras kritik af AaB og særligt Oumar Diakhite, der samlede spillerne i en rundkreds for at tale tingene igennem.

Den kritik bakker David Boysen op om i Tipsbladets ugentlige Superliga-show, Verdens Lækreste Superliga, når han skal pege på rundens skuffelse.

– Det er i tråd med Peter Sørensen på Viaplay, som siger, at Oumar Diakhite fra AaB var lidt en joke, når han står og laver en cirkel efter deres nederlag. For mig er det hele måden, AaB angriber det her på. De føler sig for gode til det, der foregår i Superligaen, og at de kan tillade sig hvad som helst.

– Men kan I tillade jer over for en stolt fanbase bare at blive smasket på hjemmebane uge efter uge? Det kan jeg ikke tro på.

– Når man kigger på fansene, virker det til, at tålmodigheden stadig er der, men på et tidspunkt begynder de da at synes, at det er pinligt at tabe 3-0 eller 4-0 på hjemmebane.

– Jeg synes, de ser dumme ud, og jeg synes også, at de ser dumme ud efter kampen. Den der cirkel var nærmest hånlig, at han står derinde og beordrer, hvad der skal ske, når han selv har været en del af et forsvar, der har lukket otte mål ind i de seneste to kampe. Det kan jeg ikke se en pointe i, siger David Boysen i programmet og tilføjer:

– Jeg ville bare stå og sige, hold nu kæft. Du er en del af det lorteforsvar, så lad os komme ind.

Panelet, der også består af Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, diskuterer også, om man kan se det som et signal om, at hierarkiet ikke er helt på plads i AaB, hvor der har været stor udskiftning denne sommer, og hvor den tidligere anfører Rasmus Thelander er røget ud i kulden.

– Jeg tror, Rasmus Thelander sidder og griner, når han ser det der. Han har været vant til at være anfører, og nu sidder han og ser en spiller, han dårligt ved, hvem er, som står og opfører sig som kongen af Aalborg. Hold kæft, det ser dumt ud. Det kan godt være, at de vil af med deres løntunge spillere, men de kunne da godt bruge ham i midterforsvaret lige nu, siger David Boysen.

Se hele programmet, hvor David Boysen og Allan Olsen også udpeger rundens positive indslag, i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Brøndby-boss teaser for transfer



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tottenham-flop i stor transfer

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Franco Baresi er død

Her er FC Københavns vej i Europa

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring