Slagter AaB’er: Opfører sig som kongen af Aalborg

I denne uges Verdens Lækreste Superliga er David Boysen særdeles skuffet over AaB.



AaB’s comeback i Superligaen har budt på et par fornemme sejre over Viborg FF og Silkeborg IF, men i de seneste to runder er nordjyderne kommet i menneskehænder på hjemmebane.

Både AGF og Brøndby IF kunne nemlig rejse fra Aalborg med 4-0-sejre.

Jeg tror, Rasmus Thelander sidder og griner

David Boysen

Eter den seneste afklapsning mod AGF rettede Viaplays ekspert Peter Sørensen også kras kritik af AaB og særligt Oumar Diakhite, der samlede spillerne i en rundkreds for at tale tingene igennem.

Den kritik bakker David Boysen op om i Tipsbladets ugentlige Superliga-show, Verdens Lækreste Superliga, når han skal pege på rundens skuffelse.

– Det er i tråd med Peter Sørensen på Viaplay, som siger, at Oumar Diakhite fra AaB var lidt en joke, når han står og laver en cirkel efter deres nederlag. For mig er det hele måden, AaB angriber det her på. De føler sig for gode til det, der foregår i Superligaen, og at de kan tillade sig hvad som helst.

– Men kan I tillade jer over for en stolt fanbase bare at blive smasket på hjemmebane uge efter uge? Det kan jeg ikke tro på.

– Når man kigger på fansene, virker det til, at tålmodigheden stadig er der, men på et tidspunkt begynder de da at synes, at det er pinligt at tabe 3-0 eller 4-0 på hjemmebane.

– Jeg synes, de ser dumme ud, og jeg synes også, at de ser dumme ud efter kampen. Den der cirkel var nærmest hånlig, at han står derinde og beordrer, hvad der skal ske, når han selv har været en del af et forsvar, der har lukket otte mål ind i de seneste to kampe. Det kan jeg ikke se en pointe i, siger David Boysen i programmet og tilføjer:

– Jeg ville bare stå og sige, hold nu kæft. Du er en del af det lorteforsvar, så lad os komme ind.

Panelet, der også består af Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, diskuterer også, om man kan se det som et signal om, at hierarkiet ikke er helt på plads i AaB, hvor der har været stor udskiftning denne sommer, og hvor den tidligere anfører Rasmus Thelander er røget ud i kulden.

– Jeg tror, Rasmus Thelander sidder og griner, når han ser det der. Han har været vant til at være anfører, og nu sidder han og ser en spiller, han dårligt ved, hvem er, som står og opfører sig som kongen af Aalborg. Hold kæft, det ser dumt ud. Det kan godt være, at de vil af med deres løntunge spillere, men de kunne da godt bruge ham i midterforsvaret lige nu, siger David Boysen.

Se hele programmet, hvor David Boysen og Allan Olsen også udpeger rundens positive indslag, i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Storkamp af Patrick Dorgu



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Forhandler med storklub

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Her er FC Københavns vej i Europa

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Serie A-klubber jagter Randers-profil

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Jacob Neestrup er enig med ny klub