Slagter FCM efter pinlig nedtur: Hvor står de nu?

TV3 Sport-ekspert er bestemt ikke imponeret over den indsats, som FC Midtjylland leverede i torsdagens pokalkamp mod Viborg.



FC Midtjylland blev torsdag rundbarberet af Viborg i pokalturneringen, og efter slutfløjtet var det svært at sige noget positivt om 'ulvenes' præstation. 

Albert Capellas mandskab var således bagud med hele 3-0 efter 36 minutter, og efter 3-1-nederlaget til Viborg står FC Midtjylland i en meget lidt misundelsesværdig situation. Sådan lød det efterfølgende fra TV3 Sport-ekspert Kenneth Emil Petersen. 

– Det er en helt vildt imponerende indsats, Viborg leverer. Omvendt med FC Midtjylland. Hold da op… hvor står de nu? 10 point efter FC Nordsjælland, ude af pokalen. De kan jo, heldigvis for dem, kigge mod Europa, hvor de har leveret godt. Men det, de har leveret hjemme i Superligaen, det har langt fra været godkendt. Jeg er meget overrasket, lød det således fra Kenneth Emil Petersen. 

Ifølge eksperten er det især taktisk, at det sejler for Capellas og kompagni.  

– Vi kan sagtens stå her og sige, at de har nogle gode offensivspillere og sådan noget, men målene piber ind. Deres struktur på holdet – de giver så meget plads. Det er det, der har været forskellen fra FC Midtjylland tidligere – når man har set hold spille mod FC Midtjylland, så har man haft den der følelse af: 'De får bare ikke ingenting. Der er ikke noget at komme efter. Der er lukket.' Det er fuldstændig den omvendte følelse, man sidder med nu. Og så er det lige meget, om det er Horsens, der tager til Herning, eller hvem det er. 

FC Midtjylland møder søndag Randers FC på udebane i årets sidste Superliga-runde. FC Midtjylland ligger i skrivende stund nummer otte i Superligaen, men har dog kun to point op til FC København på tredjepladsen. 





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Salah sender særlig besked

Tæt på aftale med Andreas Christensen

FC Midtjylland – Brøndby IF

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Transferbombe i Real Madrid?

Froholdt med vild hæder i Portugal



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

AGF – Viborg FF

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Ny offensiv transfer i FCN?

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København – Randers FC

FC Fredericia – Silkeborg IF

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Manchester City vinder FA Cup

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!