Slagter FCM efter pinlig nedtur: Hvor står de nu?

TV3 Sport-ekspert er bestemt ikke imponeret over den indsats, som FC Midtjylland leverede i torsdagens pokalkamp mod Viborg.



FC Midtjylland blev torsdag rundbarberet af Viborg i pokalturneringen, og efter slutfløjtet var det svært at sige noget positivt om 'ulvenes' præstation. 

Albert Capellas mandskab var således bagud med hele 3-0 efter 36 minutter, og efter 3-1-nederlaget til Viborg står FC Midtjylland i en meget lidt misundelsesværdig situation. Sådan lød det efterfølgende fra TV3 Sport-ekspert Kenneth Emil Petersen. 

– Det er en helt vildt imponerende indsats, Viborg leverer. Omvendt med FC Midtjylland. Hold da op… hvor står de nu? 10 point efter FC Nordsjælland, ude af pokalen. De kan jo, heldigvis for dem, kigge mod Europa, hvor de har leveret godt. Men det, de har leveret hjemme i Superligaen, det har langt fra været godkendt. Jeg er meget overrasket, lød det således fra Kenneth Emil Petersen. 

Ifølge eksperten er det især taktisk, at det sejler for Capellas og kompagni.  

– Vi kan sagtens stå her og sige, at de har nogle gode offensivspillere og sådan noget, men målene piber ind. Deres struktur på holdet – de giver så meget plads. Det er det, der har været forskellen fra FC Midtjylland tidligere – når man har set hold spille mod FC Midtjylland, så har man haft den der følelse af: 'De får bare ikke ingenting. Der er ikke noget at komme efter. Der er lukket.' Det er fuldstændig den omvendte følelse, man sidder med nu. Og så er det lige meget, om det er Horsens, der tager til Herning, eller hvem det er. 

FC Midtjylland møder søndag Randers FC på udebane i årets sidste Superliga-runde. FC Midtjylland ligger i skrivende stund nummer otte i Superligaen, men har dog kun to point op til FC København på tredjepladsen. 







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Bayern – PSG

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper

Millionregn over ‘PC’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Tv-vært stopper på Viaplay

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I dialog om Albert Grønbæk

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker