FC Midtjylland blev torsdag rundbarberet af Viborg i pokalturneringen, og efter slutfløjtet var det svært at sige noget positivt om 'ulvenes' præstation.
Albert Capellas mandskab var således bagud med hele 3-0 efter 36 minutter, og efter 3-1-nederlaget til Viborg står FC Midtjylland i en meget lidt misundelsesværdig situation. Sådan lød det efterfølgende fra TV3 Sport-ekspert Kenneth Emil Petersen.
– Det er en helt vildt imponerende indsats, Viborg leverer. Omvendt med FC Midtjylland. Hold da op… hvor står de nu? 10 point efter FC Nordsjælland, ude af pokalen. De kan jo, heldigvis for dem, kigge mod Europa, hvor de har leveret godt. Men det, de har leveret hjemme i Superligaen, det har langt fra været godkendt. Jeg er meget overrasket, lød det således fra Kenneth Emil Petersen.
Ifølge eksperten er det især taktisk, at det sejler for Capellas og kompagni.
– Vi kan sagtens stå her og sige, at de har nogle gode offensivspillere og sådan noget, men målene piber ind. Deres struktur på holdet – de giver så meget plads. Det er det, der har været forskellen fra FC Midtjylland tidligere – når man har set hold spille mod FC Midtjylland, så har man haft den der følelse af: 'De får bare ikke ingenting. Der er ikke noget at komme efter. Der er lukket.' Det er fuldstændig den omvendte følelse, man sidder med nu. Og så er det lige meget, om det er Horsens, der tager til Herning, eller hvem det er.
FC Midtjylland møder søndag Randers FC på udebane i årets sidste Superliga-runde. FC Midtjylland ligger i skrivende stund nummer otte i Superligaen, men har dog kun to point op til FC København på tredjepladsen.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
NYHEDER