Slagter FCM efter pinlig nedtur: Hvor står de nu?

TV3 Sport-ekspert er bestemt ikke imponeret over den indsats, som FC Midtjylland leverede i torsdagens pokalkamp mod Viborg.



FC Midtjylland blev torsdag rundbarberet af Viborg i pokalturneringen, og efter slutfløjtet var det svært at sige noget positivt om 'ulvenes' præstation. 

Albert Capellas mandskab var således bagud med hele 3-0 efter 36 minutter, og efter 3-1-nederlaget til Viborg står FC Midtjylland i en meget lidt misundelsesværdig situation. Sådan lød det efterfølgende fra TV3 Sport-ekspert Kenneth Emil Petersen. 

– Det er en helt vildt imponerende indsats, Viborg leverer. Omvendt med FC Midtjylland. Hold da op… hvor står de nu? 10 point efter FC Nordsjælland, ude af pokalen. De kan jo, heldigvis for dem, kigge mod Europa, hvor de har leveret godt. Men det, de har leveret hjemme i Superligaen, det har langt fra været godkendt. Jeg er meget overrasket, lød det således fra Kenneth Emil Petersen. 

Ifølge eksperten er det især taktisk, at det sejler for Capellas og kompagni.  

– Vi kan sagtens stå her og sige, at de har nogle gode offensivspillere og sådan noget, men målene piber ind. Deres struktur på holdet – de giver så meget plads. Det er det, der har været forskellen fra FC Midtjylland tidligere – når man har set hold spille mod FC Midtjylland, så har man haft den der følelse af: 'De får bare ikke ingenting. Der er ikke noget at komme efter. Der er lukket.' Det er fuldstændig den omvendte følelse, man sidder med nu. Og så er det lige meget, om det er Horsens, der tager til Herning, eller hvem det er. 

FC Midtjylland møder søndag Randers FC på udebane i årets sidste Superliga-runde. FC Midtjylland ligger i skrivende stund nummer otte i Superligaen, men har dog kun to point op til FC København på tredjepladsen. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Harry Maguire i chok

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Kæmpe røgslør af Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brighton – Manchester United

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Dansk toptræner lander stort job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bayern – Stuttgart

José Mourinho vil have dansk stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men