Slet ikke i tvivl: De går efter Gustav Isaksen

Tidligere skotsk fodboldspiller har stor tro på, at Rangers vil gå efter Gustav Isaksen.



Gustav Isaksen er FC Midtjyllands farligste offensive kort, og det har man også fundet ud af rundt omkring i fodboldeuropa.

U21-landsholdsspilleren har været flyvende for FC Midtjylland, hvilket allerede i januar kastede interesse af sig. Selv forventer Gustav Isaksen, at han skal sendes afsted til sommer.

Spørgsmålet er bare, hvor han skal hen? Den tidligere skotske fodboldspiller Tam McManus er ikke i tvivl. Han er overbevist om, at Rangers har et godt øje til danskeren.

– Jeg er helt sikker på, at Rangers vil have scouts overalt for at se en masse kamp. Jeg er sikker på, at hvis en ung spiller gør det godt i en mindre klub i Danmark, så vil Rangers gå efter ham, siger han til Ibrox News.

Gustav Isaksen gjorde særligt opmærksom på sig selv i løbet af efteråret, da han i 5-1-sejren over Lazio var her, der og alle vegne. Efterfølgende begyndte rygterne om et januarskifte at sprede sig som ringe i vandet.

Da transfervinduet åbnede op blev det også til konkrete bud i laget lige under 100 millioner kroner, hvilket ikke var nok til at få FC Midtjylland ud i at sige ja. Det har Claus Steinlein tidligere bekræftet.

Ledelsen i FC Midtjylland kan dog godt forvente, at der igen bliver travlt omkring Gustav Isaksen til sommer. Kantspilleren har i løbet af foråret været bedste mand på et svagt spillende FCM-hold.

Han åbnede forårssæsonen ved at score hattrick mod Viborg FF, inden han igen mod Silkeborg IF scorede to mål. En annulleret scoring i overtiden gjorde dog, at man missede top seks.

Nu venter på papiret svagere modstandere i nedrykningsspillet, hvor Gustav Isaksen har rig mulighed for at dominere og gøre sig yderligere attraktiv for Rangers eller andre interesserede klubber.

Gustav Isaksen har scoret 13 mål og assisteret tre gange i denne sæson, hvor han har optrådt 34 gange for FC Midtjylland. Kontrakten løber frem til 2025.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Tæt på vild Superliga-handel – får option

‘Det er slut’

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Supercomputer: De vinder VM

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Succestræner forlader Premier League-klub

Storklub har kontaktet Brøndby

Optakt: Mexico – Sydafrika

Han bliver cheftræner i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir