Gustav Isaksen er FC Midtjyllands farligste offensive kort, og det har man også fundet ud af rundt omkring i fodboldeuropa.
U21-landsholdsspilleren har været flyvende for FC Midtjylland, hvilket allerede i januar kastede interesse af sig. Selv forventer Gustav Isaksen, at han skal sendes afsted til sommer.
Spørgsmålet er bare, hvor han skal hen? Den tidligere skotske fodboldspiller Tam McManus er ikke i tvivl. Han er overbevist om, at Rangers har et godt øje til danskeren.
– Jeg er helt sikker på, at Rangers vil have scouts overalt for at se en masse kamp. Jeg er sikker på, at hvis en ung spiller gør det godt i en mindre klub i Danmark, så vil Rangers gå efter ham, siger han til Ibrox News.
Gustav Isaksen gjorde særligt opmærksom på sig selv i løbet af efteråret, da han i 5-1-sejren over Lazio var her, der og alle vegne. Efterfølgende begyndte rygterne om et januarskifte at sprede sig som ringe i vandet.
Da transfervinduet åbnede op blev det også til konkrete bud i laget lige under 100 millioner kroner, hvilket ikke var nok til at få FC Midtjylland ud i at sige ja. Det har Claus Steinlein tidligere bekræftet.
Ledelsen i FC Midtjylland kan dog godt forvente, at der igen bliver travlt omkring Gustav Isaksen til sommer. Kantspilleren har i løbet af foråret været bedste mand på et svagt spillende FCM-hold.
Han åbnede forårssæsonen ved at score hattrick mod Viborg FF, inden han igen mod Silkeborg IF scorede to mål. En annulleret scoring i overtiden gjorde dog, at man missede top seks.
Nu venter på papiret svagere modstandere i nedrykningsspillet, hvor Gustav Isaksen har rig mulighed for at dominere og gøre sig yderligere attraktiv for Rangers eller andre interesserede klubber.
Gustav Isaksen har scoret 13 mål og assisteret tre gange i denne sæson, hvor han har optrådt 34 gange for FC Midtjylland. Kontrakten løber frem til 2025.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Skal til Danmark: 570.000 kroner i forskel
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Bayern München er i pokalfinalen
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?