Gustav Isaksen er FC Midtjyllands farligste offensive kort, og det har man også fundet ud af rundt omkring i fodboldeuropa.
U21-landsholdsspilleren har været flyvende for FC Midtjylland, hvilket allerede i januar kastede interesse af sig. Selv forventer Gustav Isaksen, at han skal sendes afsted til sommer.
Spørgsmålet er bare, hvor han skal hen? Den tidligere skotske fodboldspiller Tam McManus er ikke i tvivl. Han er overbevist om, at Rangers har et godt øje til danskeren.
– Jeg er helt sikker på, at Rangers vil have scouts overalt for at se en masse kamp. Jeg er sikker på, at hvis en ung spiller gør det godt i en mindre klub i Danmark, så vil Rangers gå efter ham, siger han til Ibrox News.
Gustav Isaksen gjorde særligt opmærksom på sig selv i løbet af efteråret, da han i 5-1-sejren over Lazio var her, der og alle vegne. Efterfølgende begyndte rygterne om et januarskifte at sprede sig som ringe i vandet.
Da transfervinduet åbnede op blev det også til konkrete bud i laget lige under 100 millioner kroner, hvilket ikke var nok til at få FC Midtjylland ud i at sige ja. Det har Claus Steinlein tidligere bekræftet.
Ledelsen i FC Midtjylland kan dog godt forvente, at der igen bliver travlt omkring Gustav Isaksen til sommer. Kantspilleren har i løbet af foråret været bedste mand på et svagt spillende FCM-hold.
Han åbnede forårssæsonen ved at score hattrick mod Viborg FF, inden han igen mod Silkeborg IF scorede to mål. En annulleret scoring i overtiden gjorde dog, at man missede top seks.
Nu venter på papiret svagere modstandere i nedrykningsspillet, hvor Gustav Isaksen har rig mulighed for at dominere og gøre sig yderligere attraktiv for Rangers eller andre interesserede klubber.
Gustav Isaksen har scoret 13 mål og assisteret tre gange i denne sæson, hvor han har optrådt 34 gange for FC Midtjylland. Kontrakten løber frem til 2025.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
Hjulmand og co. taber stort skridt
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
EKSKLUSIVT