Slet ikke i tvivl: De går efter Gustav Isaksen

Tidligere skotsk fodboldspiller har stor tro på, at Rangers vil gå efter Gustav Isaksen.



Gustav Isaksen er FC Midtjyllands farligste offensive kort, og det har man også fundet ud af rundt omkring i fodboldeuropa.

U21-landsholdsspilleren har været flyvende for FC Midtjylland, hvilket allerede i januar kastede interesse af sig. Selv forventer Gustav Isaksen, at han skal sendes afsted til sommer.

Spørgsmålet er bare, hvor han skal hen? Den tidligere skotske fodboldspiller Tam McManus er ikke i tvivl. Han er overbevist om, at Rangers har et godt øje til danskeren.

– Jeg er helt sikker på, at Rangers vil have scouts overalt for at se en masse kamp. Jeg er sikker på, at hvis en ung spiller gør det godt i en mindre klub i Danmark, så vil Rangers gå efter ham, siger han til Ibrox News.

Gustav Isaksen gjorde særligt opmærksom på sig selv i løbet af efteråret, da han i 5-1-sejren over Lazio var her, der og alle vegne. Efterfølgende begyndte rygterne om et januarskifte at sprede sig som ringe i vandet.

Da transfervinduet åbnede op blev det også til konkrete bud i laget lige under 100 millioner kroner, hvilket ikke var nok til at få FC Midtjylland ud i at sige ja. Det har Claus Steinlein tidligere bekræftet.

Ledelsen i FC Midtjylland kan dog godt forvente, at der igen bliver travlt omkring Gustav Isaksen til sommer. Kantspilleren har i løbet af foråret været bedste mand på et svagt spillende FCM-hold.

Han åbnede forårssæsonen ved at score hattrick mod Viborg FF, inden han igen mod Silkeborg IF scorede to mål. En annulleret scoring i overtiden gjorde dog, at man missede top seks.

Nu venter på papiret svagere modstandere i nedrykningsspillet, hvor Gustav Isaksen har rig mulighed for at dominere og gøre sig yderligere attraktiv for Rangers eller andre interesserede klubber.

Gustav Isaksen har scoret 13 mål og assisteret tre gange i denne sæson, hvor han har optrådt 34 gange for FC Midtjylland. Kontrakten løber frem til 2025.



Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

‘En stor fejltagelse’

Rygter om AC Horsens-legende

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Her er Ajax-danskers millionløn

De henter Gregoritsch – lægetjek i dag

Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

AGF binder stortalent på lang kontrakt

Hård udmelding fra Thomas Frank

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic

– Han er notorisk brutalt ærlig, åben og autentisk

Nu kan han spille for FC København

Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier

Afsløring: Osvald Søe solgt i kæmpe skifte til MLS

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Falske Brøndby-rygter i omløb

Medier fælder dom over Dorgu

Dropper fodbold – toptræner får job på McDonald’s

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Manchester City ramt af stort problem

Vil købe tidligere Superliga-profil

Stor hæder til Suzuki

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

De vil købe FC Midtjylland-profil

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Den værste nogensinde?

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Nordfransk point i Sydfrankrig

Glasgow kysser The Dons

Målkongen Biereth på vild liste

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Brøndby-stjerne på vej til Tyskland

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset