Sløj halvleg giver danske talenter svær vej til EM

Danmark tabte den første playoffkamp til Kroatien med 1-2. En skidt første halvleg gjorde det svært.



Det danske U21-landshold lever stadig i kampen om adgang til EM-slutrunden næste år. Men holdet skal løfte sig til returkampen mod Kroatien på tirsdag.

Danskerne skuffede nemlig i den første af to playoffkampe, hvor kroaterne vandt 2-1 foran eget publikum. Kun en spiselig anden halvleg reddede lidt af æren for de danske talenter.

Landstræner Jesper Sørensen har givetvis fået noget at gruble over. Hans hold var helt fra koncepterne fra kampens start og i det meste af første halvleg.

Set i det lys var et 1-2-nederlag billigt sluppet. Men Danmark havde faktisk muligheden for at udligne i slutfasen.

Efter ni minutter gik det galt første gang. En passiv og ubeslutsom dansk defensiv lod kroaterne spille bolden uhindret igennem til 18-årige Gabriel Vidovic, der let kunne passere Mads Hermansen til 1-0.

Danmark spillede en skrækkelig første halv time præget af stribevis af fejlafleveringer, mærkelige beslutninger og vild forvirring.

Med tiden begyndte spillerne dog at få en smule bedre fat. Matt O'Reily kunne have udlignet på en tværbold fra Mohamed Daramy, men krøllede bolden over det kroatiske mål.

Bedst som danskerne var ved at tilspille sig et lille overtag, løb de ind i endnu en syngende lussing.

Et nyt dansk boldtab sendte kroaterne afsted i et kontrastød, som Dion Drena Beljo afsluttede ved at score til 2-0 med et hovedstød.

Det kunne nærmest kun blive bedre efter pausen, og det blev det da også. Kroaterne koncentrerede sig mest om at holde forspringet, så de danske spillere fik ro til at sætte spillet.

Efter en time skabte Casper Tengstedt nyt håb. Efter et indlæg fra højre kiksede O'Riley sin afslutning, men bolden havnede for fødderne af Tengstedt, der sendte den i nettet med en præcis afslutning.

Den brandvarme Rosenborg-angriber havde ellers ikke sat mange fødder rigtigt indtil da. Men målet kan få stor betydning i returkampen.

Flere scoringer blev det nemlig ikke til. Dermed skal Danmark slå kroaterne med to mål på tirsdag i Vejle for at sikre sig EM-billet. En etmålssejr udløser forlænget spilletid.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Det er en katastrofe for Brøndby

Nu er han tilbage for Brøndby

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Hård kritik af FCM-profil

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

‘De har grinet deres røv i laser’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Han er Superligaens ringeste målmand!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Robert trækker overskrifter i udlandet

Thomas Frank er favorit til jobbet

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Gift Links hylder FCK-legende

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Liverpool – Fulham

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme