Sløj halvleg giver danske talenter svær vej til EM

Danmark tabte den første playoffkamp til Kroatien med 1-2. En skidt første halvleg gjorde det svært.



Det danske U21-landshold lever stadig i kampen om adgang til EM-slutrunden næste år. Men holdet skal løfte sig til returkampen mod Kroatien på tirsdag.

Danskerne skuffede nemlig i den første af to playoffkampe, hvor kroaterne vandt 2-1 foran eget publikum. Kun en spiselig anden halvleg reddede lidt af æren for de danske talenter.

Landstræner Jesper Sørensen har givetvis fået noget at gruble over. Hans hold var helt fra koncepterne fra kampens start og i det meste af første halvleg.

Set i det lys var et 1-2-nederlag billigt sluppet. Men Danmark havde faktisk muligheden for at udligne i slutfasen.

Efter ni minutter gik det galt første gang. En passiv og ubeslutsom dansk defensiv lod kroaterne spille bolden uhindret igennem til 18-årige Gabriel Vidovic, der let kunne passere Mads Hermansen til 1-0.

Danmark spillede en skrækkelig første halv time præget af stribevis af fejlafleveringer, mærkelige beslutninger og vild forvirring.

Med tiden begyndte spillerne dog at få en smule bedre fat. Matt O'Reily kunne have udlignet på en tværbold fra Mohamed Daramy, men krøllede bolden over det kroatiske mål.

Bedst som danskerne var ved at tilspille sig et lille overtag, løb de ind i endnu en syngende lussing.

Et nyt dansk boldtab sendte kroaterne afsted i et kontrastød, som Dion Drena Beljo afsluttede ved at score til 2-0 med et hovedstød.

Det kunne nærmest kun blive bedre efter pausen, og det blev det da også. Kroaterne koncentrerede sig mest om at holde forspringet, så de danske spillere fik ro til at sætte spillet.

Efter en time skabte Casper Tengstedt nyt håb. Efter et indlæg fra højre kiksede O'Riley sin afslutning, men bolden havnede for fødderne af Tengstedt, der sendte den i nettet med en præcis afslutning.

Den brandvarme Rosenborg-angriber havde ellers ikke sat mange fødder rigtigt indtil da. Men målet kan få stor betydning i returkampen.

Flere scoringer blev det nemlig ikke til. Dermed skal Danmark slå kroaterne med to mål på tirsdag i Vejle for at sikre sig EM-billet. En etmålssejr udløser forlænget spilletid.

/ritzau/





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Manchester United jagter Liverpool-profil

Færdig i FC Midtjylland?

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Samler informationer om FCK’er

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Den første i næsten 40 år



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bo Svensson i spil til stort job

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

I svime over Højlund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Sæsonens hurtigste hattrick

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

FC København-stjerne straffes af UEFA

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Superliga-stortalenter topper international liste

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Medie peger på FC København

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Celtic – Stuttgart

Trods krise: Freder Superliga-træner

UEFA med ny stor FC København-straf

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Brøndby henter stort målmandstalent