Sløj halvleg giver danske talenter svær vej til EM

Danmark tabte den første playoffkamp til Kroatien med 1-2. En skidt første halvleg gjorde det svært.



Det danske U21-landshold lever stadig i kampen om adgang til EM-slutrunden næste år. Men holdet skal løfte sig til returkampen mod Kroatien på tirsdag.

Danskerne skuffede nemlig i den første af to playoffkampe, hvor kroaterne vandt 2-1 foran eget publikum. Kun en spiselig anden halvleg reddede lidt af æren for de danske talenter.

Landstræner Jesper Sørensen har givetvis fået noget at gruble over. Hans hold var helt fra koncepterne fra kampens start og i det meste af første halvleg.

Set i det lys var et 1-2-nederlag billigt sluppet. Men Danmark havde faktisk muligheden for at udligne i slutfasen.

Efter ni minutter gik det galt første gang. En passiv og ubeslutsom dansk defensiv lod kroaterne spille bolden uhindret igennem til 18-årige Gabriel Vidovic, der let kunne passere Mads Hermansen til 1-0.

Danmark spillede en skrækkelig første halv time præget af stribevis af fejlafleveringer, mærkelige beslutninger og vild forvirring.

Med tiden begyndte spillerne dog at få en smule bedre fat. Matt O'Reily kunne have udlignet på en tværbold fra Mohamed Daramy, men krøllede bolden over det kroatiske mål.

Bedst som danskerne var ved at tilspille sig et lille overtag, løb de ind i endnu en syngende lussing.

Et nyt dansk boldtab sendte kroaterne afsted i et kontrastød, som Dion Drena Beljo afsluttede ved at score til 2-0 med et hovedstød.

Det kunne nærmest kun blive bedre efter pausen, og det blev det da også. Kroaterne koncentrerede sig mest om at holde forspringet, så de danske spillere fik ro til at sætte spillet.

Efter en time skabte Casper Tengstedt nyt håb. Efter et indlæg fra højre kiksede O'Riley sin afslutning, men bolden havnede for fødderne af Tengstedt, der sendte den i nettet med en præcis afslutning.

Den brandvarme Rosenborg-angriber havde ellers ikke sat mange fødder rigtigt indtil da. Men målet kan få stor betydning i returkampen.

Flere scoringer blev det nemlig ikke til. Dermed skal Danmark slå kroaterne med to mål på tirsdag i Vejle for at sikre sig EM-billet. En etmålssejr udløser forlænget spilletid.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fik blackout på Brøndby Stadion

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Det er aldrig sket før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB siger farvel til seks spillere

Steve Cooper storroser stjerne

Fifa kritiserer transportpriser under

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Chelsea – Manchester United

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ringet op af Brøndby-træner

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact