Sløj halvleg giver danske talenter svær vej til EM

Danmark tabte den første playoffkamp til Kroatien med 1-2. En skidt første halvleg gjorde det svært.



Det danske U21-landshold lever stadig i kampen om adgang til EM-slutrunden næste år. Men holdet skal løfte sig til returkampen mod Kroatien på tirsdag.

Danskerne skuffede nemlig i den første af to playoffkampe, hvor kroaterne vandt 2-1 foran eget publikum. Kun en spiselig anden halvleg reddede lidt af æren for de danske talenter.

Landstræner Jesper Sørensen har givetvis fået noget at gruble over. Hans hold var helt fra koncepterne fra kampens start og i det meste af første halvleg.

Set i det lys var et 1-2-nederlag billigt sluppet. Men Danmark havde faktisk muligheden for at udligne i slutfasen.

Efter ni minutter gik det galt første gang. En passiv og ubeslutsom dansk defensiv lod kroaterne spille bolden uhindret igennem til 18-årige Gabriel Vidovic, der let kunne passere Mads Hermansen til 1-0.

Danmark spillede en skrækkelig første halv time præget af stribevis af fejlafleveringer, mærkelige beslutninger og vild forvirring.

Med tiden begyndte spillerne dog at få en smule bedre fat. Matt O'Reily kunne have udlignet på en tværbold fra Mohamed Daramy, men krøllede bolden over det kroatiske mål.

Bedst som danskerne var ved at tilspille sig et lille overtag, løb de ind i endnu en syngende lussing.

Et nyt dansk boldtab sendte kroaterne afsted i et kontrastød, som Dion Drena Beljo afsluttede ved at score til 2-0 med et hovedstød.

Det kunne nærmest kun blive bedre efter pausen, og det blev det da også. Kroaterne koncentrerede sig mest om at holde forspringet, så de danske spillere fik ro til at sætte spillet.

Efter en time skabte Casper Tengstedt nyt håb. Efter et indlæg fra højre kiksede O'Riley sin afslutning, men bolden havnede for fødderne af Tengstedt, der sendte den i nettet med en præcis afslutning.

Den brandvarme Rosenborg-angriber havde ellers ikke sat mange fødder rigtigt indtil da. Men målet kan få stor betydning i returkampen.

Flere scoringer blev det nemlig ikke til. Dermed skal Danmark slå kroaterne med to mål på tirsdag i Vejle for at sikre sig EM-billet. En etmålssejr udløser forlænget spilletid.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Mæhle reagerer på dansk klubs krise

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Randers var tæt på – nu er han et monster

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Ser I med, Brøndby?

Det skal blive bedre, Isaksen!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vil du være multimillionær?’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Sendt hjem fra FC København-træning

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

– Hele holdet er trygge ved ham

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘FC København var en mulighed’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

‘Det er en gave for Danmark’

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Her begynder næste sæson i Superligaen

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

– Det er et møghold!