Det danske U21-landshold lever stadig i kampen om adgang til EM-slutrunden næste år. Men holdet skal løfte sig til returkampen mod Kroatien på tirsdag.
Danskerne skuffede nemlig i den første af to playoffkampe, hvor kroaterne vandt 2-1 foran eget publikum. Kun en spiselig anden halvleg reddede lidt af æren for de danske talenter.
Landstræner Jesper Sørensen har givetvis fået noget at gruble over. Hans hold var helt fra koncepterne fra kampens start og i det meste af første halvleg.
Set i det lys var et 1-2-nederlag billigt sluppet. Men Danmark havde faktisk muligheden for at udligne i slutfasen.
Efter ni minutter gik det galt første gang. En passiv og ubeslutsom dansk defensiv lod kroaterne spille bolden uhindret igennem til 18-årige Gabriel Vidovic, der let kunne passere Mads Hermansen til 1-0.
Danmark spillede en skrækkelig første halv time præget af stribevis af fejlafleveringer, mærkelige beslutninger og vild forvirring.
Med tiden begyndte spillerne dog at få en smule bedre fat. Matt O'Reily kunne have udlignet på en tværbold fra Mohamed Daramy, men krøllede bolden over det kroatiske mål.
Bedst som danskerne var ved at tilspille sig et lille overtag, løb de ind i endnu en syngende lussing.
Et nyt dansk boldtab sendte kroaterne afsted i et kontrastød, som Dion Drena Beljo afsluttede ved at score til 2-0 med et hovedstød.
Det kunne nærmest kun blive bedre efter pausen, og det blev det da også. Kroaterne koncentrerede sig mest om at holde forspringet, så de danske spillere fik ro til at sætte spillet.
Efter en time skabte Casper Tengstedt nyt håb. Efter et indlæg fra højre kiksede O'Riley sin afslutning, men bolden havnede for fødderne af Tengstedt, der sendte den i nettet med en præcis afslutning.
Den brandvarme Rosenborg-angriber havde ellers ikke sat mange fødder rigtigt indtil da. Men målet kan få stor betydning i returkampen.
Flere scoringer blev det nemlig ikke til. Dermed skal Danmark slå kroaterne med to mål på tirsdag i Vejle for at sikre sig EM-billet. En etmålssejr udløser forlænget spilletid.
/ritzau/
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Sikrer historisk VM-plads
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Skuffer igen
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
MEDIE
Storklub meldes interesseret
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Her kan du se Skotland mod Danmark
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich