Sløj halvleg giver danske talenter svær vej til EM

Danmark tabte den første playoffkamp til Kroatien med 1-2. En skidt første halvleg gjorde det svært.



Det danske U21-landshold lever stadig i kampen om adgang til EM-slutrunden næste år. Men holdet skal løfte sig til returkampen mod Kroatien på tirsdag.

Danskerne skuffede nemlig i den første af to playoffkampe, hvor kroaterne vandt 2-1 foran eget publikum. Kun en spiselig anden halvleg reddede lidt af æren for de danske talenter.

Landstræner Jesper Sørensen har givetvis fået noget at gruble over. Hans hold var helt fra koncepterne fra kampens start og i det meste af første halvleg.

Set i det lys var et 1-2-nederlag billigt sluppet. Men Danmark havde faktisk muligheden for at udligne i slutfasen.

Efter ni minutter gik det galt første gang. En passiv og ubeslutsom dansk defensiv lod kroaterne spille bolden uhindret igennem til 18-årige Gabriel Vidovic, der let kunne passere Mads Hermansen til 1-0.

Danmark spillede en skrækkelig første halv time præget af stribevis af fejlafleveringer, mærkelige beslutninger og vild forvirring.

Med tiden begyndte spillerne dog at få en smule bedre fat. Matt O'Reily kunne have udlignet på en tværbold fra Mohamed Daramy, men krøllede bolden over det kroatiske mål.

Bedst som danskerne var ved at tilspille sig et lille overtag, løb de ind i endnu en syngende lussing.

Et nyt dansk boldtab sendte kroaterne afsted i et kontrastød, som Dion Drena Beljo afsluttede ved at score til 2-0 med et hovedstød.

Det kunne nærmest kun blive bedre efter pausen, og det blev det da også. Kroaterne koncentrerede sig mest om at holde forspringet, så de danske spillere fik ro til at sætte spillet.

Efter en time skabte Casper Tengstedt nyt håb. Efter et indlæg fra højre kiksede O'Riley sin afslutning, men bolden havnede for fødderne af Tengstedt, der sendte den i nettet med en præcis afslutning.

Den brandvarme Rosenborg-angriber havde ellers ikke sat mange fødder rigtigt indtil da. Men målet kan få stor betydning i returkampen.

Flere scoringer blev det nemlig ikke til. Dermed skal Danmark slå kroaterne med to mål på tirsdag i Vejle for at sikre sig EM-billet. En etmålssejr udløser forlænget spilletid.

/ritzau/





Brøndby-stjerne langer ud efter dommer


Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Andreas Christensen i chokskifte?

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Biereth og Dolberg bryder måltørke

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Kongesæson – de køber Pep Biel

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Superliga-legende stråler som 41-årig

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

FC Midtjylland kan score gode penge

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Sønderjyske – FC Midtjylland

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

Pogba er lettet

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Slut: FC København vinder intenst derby

FC København – Brøndby IF

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller