Sløj halvleg giver danske talenter svær vej til EM

Danmark tabte den første playoffkamp til Kroatien med 1-2. En skidt første halvleg gjorde det svært.



Det danske U21-landshold lever stadig i kampen om adgang til EM-slutrunden næste år. Men holdet skal løfte sig til returkampen mod Kroatien på tirsdag.

Danskerne skuffede nemlig i den første af to playoffkampe, hvor kroaterne vandt 2-1 foran eget publikum. Kun en spiselig anden halvleg reddede lidt af æren for de danske talenter.

Landstræner Jesper Sørensen har givetvis fået noget at gruble over. Hans hold var helt fra koncepterne fra kampens start og i det meste af første halvleg.

Set i det lys var et 1-2-nederlag billigt sluppet. Men Danmark havde faktisk muligheden for at udligne i slutfasen.

Efter ni minutter gik det galt første gang. En passiv og ubeslutsom dansk defensiv lod kroaterne spille bolden uhindret igennem til 18-årige Gabriel Vidovic, der let kunne passere Mads Hermansen til 1-0.

Danmark spillede en skrækkelig første halv time præget af stribevis af fejlafleveringer, mærkelige beslutninger og vild forvirring.

Med tiden begyndte spillerne dog at få en smule bedre fat. Matt O'Reily kunne have udlignet på en tværbold fra Mohamed Daramy, men krøllede bolden over det kroatiske mål.

Bedst som danskerne var ved at tilspille sig et lille overtag, løb de ind i endnu en syngende lussing.

Et nyt dansk boldtab sendte kroaterne afsted i et kontrastød, som Dion Drena Beljo afsluttede ved at score til 2-0 med et hovedstød.

Det kunne nærmest kun blive bedre efter pausen, og det blev det da også. Kroaterne koncentrerede sig mest om at holde forspringet, så de danske spillere fik ro til at sætte spillet.

Efter en time skabte Casper Tengstedt nyt håb. Efter et indlæg fra højre kiksede O'Riley sin afslutning, men bolden havnede for fødderne af Tengstedt, der sendte den i nettet med en præcis afslutning.

Den brandvarme Rosenborg-angriber havde ellers ikke sat mange fødder rigtigt indtil da. Men målet kan få stor betydning i returkampen.

Flere scoringer blev det nemlig ikke til. Dermed skal Danmark slå kroaterne med to mål på tirsdag i Vejle for at sikre sig EM-billet. En etmålssejr udløser forlænget spilletid.

/ritzau/





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Brasiliansk VM-mavepuster

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’