Slog klokkeværket i jubelscene: Gør det gerne igen

Lyngby-spilleren var yderst tilfreds med De Kongeblås spil mod AaB, selvom det sluttede i en pointdeling. Og så kom han også selv galt afsted i en jubelscene.



Det så længe ud til, at Lyngby Boldklub ville tage deres første sejr i kvalifikationsspillet over AaB mandag aften, men i kampens allersidste formåede nordjyderne alligevel at sikre et enkelt point.

På et direkte frispark fra kanten af feltet sendte norske Iver Fossum nemlig bolden i mål, og så sluttede det i stedet med 2-2 og en pointdeling. Men efter kampen kunne Lyngbys midtbanekriger Mathias Hebo Rasmussen imidlertid se lyst på situationen.

– Jeg er faktisk ikke engang ærgerlig. Jeg synes, vi spiller en fed form for fodbold, så vi ville selvfølgelig gerne have haft tre point, og det er ærgerligt, at de scorer to sekunder før slutfløjtet. Det må vi lære af og lukke kampen noget før. Men fed måde vi spiller på, og jeg tror også, at det er fedt at se på udefra. Det skal nok komme, hvis vi spiller sådan her, siger han til tipsbladet.dk efter kampen. 

I kampens første halvleg havde Lyngby Boldklub haft et hav af chancer, men de fik ikke sendt kuglen i kassen.

Det gjorde AaB til gengæld kort efter pausen, hvor Mathias Ross fik sat gang i scoringen med et hovedstødsmål. Det lod Lyngby sig dog ikke slå ud af, og kort efter fik De Kongeblå også sendt bolden i mål to gange og vendt kampen.

– Vi er sådan lidt ligeglade, om vi kommer bagud eller foran. Vi spiller på samme måde – dejlig offensiv og aggressiv fodbold. Det ryster os ikke at komme bagud. Tværtimod ved vi så, at vi skal op og lave et par kasser, siger Mathias Hebo Rasmussen.

Og netop i forbindelse med jubelscenen efter Lyngbys andet mål, som Emil Nielsen satte i kassen, kom Mathias Hebo Rasmussen imidlertid galt afsted.

– Jeg får Emils albue lige i kuglerne. Jeg får et chok og den får et chok, men det var det værd. Det var dejligt at lave en assist til Emil, der spiller en rigtig flot kamp. Jeg bliver gerne skadet i flere jubelscener, bare vi scorer nogle mål, griner midtbanespilleren, der også få minutter senere blev ramt af en bold i den nedre maveregion.

Trods det ene point er Lyngby stadig næstsidst i Superligaen, hvor de ligger til nedrykning.

– Vi er stadig seks point bagud, så vidt jeg ved. Det er klart, at vi kigger en del på tabellen, men lige nu kigger vi meget på os selv, siger Hebo

Næste opgave for Lyngby bliver mod Superligaens bundprop, AC Horsens, i weekenden. 





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Tysk VM-chok

Afslører: Dolberg sat til salg

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Medier sender ham hjem til AGF

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De jagter Henrik Meister

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Kæmper om det samme trænerjob

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

De lurer på Vejle-profil

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’