Det så længe ud til, at Lyngby Boldklub ville tage deres første sejr i kvalifikationsspillet over AaB mandag aften, men i kampens allersidste formåede nordjyderne alligevel at sikre et enkelt point.
På et direkte frispark fra kanten af feltet sendte norske Iver Fossum nemlig bolden i mål, og så sluttede det i stedet med 2-2 og en pointdeling. Men efter kampen kunne Lyngbys midtbanekriger Mathias Hebo Rasmussen imidlertid se lyst på situationen.
– Jeg er faktisk ikke engang ærgerlig. Jeg synes, vi spiller en fed form for fodbold, så vi ville selvfølgelig gerne have haft tre point, og det er ærgerligt, at de scorer to sekunder før slutfløjtet. Det må vi lære af og lukke kampen noget før. Men fed måde vi spiller på, og jeg tror også, at det er fedt at se på udefra. Det skal nok komme, hvis vi spiller sådan her, siger han til tipsbladet.dk efter kampen.
I kampens første halvleg havde Lyngby Boldklub haft et hav af chancer, men de fik ikke sendt kuglen i kassen.
Det gjorde AaB til gengæld kort efter pausen, hvor Mathias Ross fik sat gang i scoringen med et hovedstødsmål. Det lod Lyngby sig dog ikke slå ud af, og kort efter fik De Kongeblå også sendt bolden i mål to gange og vendt kampen.
– Vi er sådan lidt ligeglade, om vi kommer bagud eller foran. Vi spiller på samme måde – dejlig offensiv og aggressiv fodbold. Det ryster os ikke at komme bagud. Tværtimod ved vi så, at vi skal op og lave et par kasser, siger Mathias Hebo Rasmussen.
Og netop i forbindelse med jubelscenen efter Lyngbys andet mål, som Emil Nielsen satte i kassen, kom Mathias Hebo Rasmussen imidlertid galt afsted.
– Jeg får Emils albue lige i kuglerne. Jeg får et chok og den får et chok, men det var det værd. Det var dejligt at lave en assist til Emil, der spiller en rigtig flot kamp. Jeg bliver gerne skadet i flere jubelscener, bare vi scorer nogle mål, griner midtbanespilleren, der også få minutter senere blev ramt af en bold i den nedre maveregion.
Trods det ene point er Lyngby stadig næstsidst i Superligaen, hvor de ligger til nedrykning.
– Vi er stadig seks point bagud, så vidt jeg ved. Det er klart, at vi kigger en del på tabellen, men lige nu kigger vi meget på os selv, siger Hebo
Næste opgave for Lyngby bliver mod Superligaens bundprop, AC Horsens, i weekenden.
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Kasper Schmeichel stopper karrieren
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
TIPSBLADET SPECIAL
