Det så længe ud til, at Lyngby Boldklub ville tage deres første sejr i kvalifikationsspillet over AaB mandag aften, men i kampens allersidste formåede nordjyderne alligevel at sikre et enkelt point.
På et direkte frispark fra kanten af feltet sendte norske Iver Fossum nemlig bolden i mål, og så sluttede det i stedet med 2-2 og en pointdeling. Men efter kampen kunne Lyngbys midtbanekriger Mathias Hebo Rasmussen imidlertid se lyst på situationen.
– Jeg er faktisk ikke engang ærgerlig. Jeg synes, vi spiller en fed form for fodbold, så vi ville selvfølgelig gerne have haft tre point, og det er ærgerligt, at de scorer to sekunder før slutfløjtet. Det må vi lære af og lukke kampen noget før. Men fed måde vi spiller på, og jeg tror også, at det er fedt at se på udefra. Det skal nok komme, hvis vi spiller sådan her, siger han til tipsbladet.dk efter kampen.
I kampens første halvleg havde Lyngby Boldklub haft et hav af chancer, men de fik ikke sendt kuglen i kassen.
Det gjorde AaB til gengæld kort efter pausen, hvor Mathias Ross fik sat gang i scoringen med et hovedstødsmål. Det lod Lyngby sig dog ikke slå ud af, og kort efter fik De Kongeblå også sendt bolden i mål to gange og vendt kampen.
– Vi er sådan lidt ligeglade, om vi kommer bagud eller foran. Vi spiller på samme måde – dejlig offensiv og aggressiv fodbold. Det ryster os ikke at komme bagud. Tværtimod ved vi så, at vi skal op og lave et par kasser, siger Mathias Hebo Rasmussen.
Og netop i forbindelse med jubelscenen efter Lyngbys andet mål, som Emil Nielsen satte i kassen, kom Mathias Hebo Rasmussen imidlertid galt afsted.
– Jeg får Emils albue lige i kuglerne. Jeg får et chok og den får et chok, men det var det værd. Det var dejligt at lave en assist til Emil, der spiller en rigtig flot kamp. Jeg bliver gerne skadet i flere jubelscener, bare vi scorer nogle mål, griner midtbanespilleren, der også få minutter senere blev ramt af en bold i den nedre maveregion.
Trods det ene point er Lyngby stadig næstsidst i Superligaen, hvor de ligger til nedrykning.
– Vi er stadig seks point bagud, så vidt jeg ved. Det er klart, at vi kigger en del på tabellen, men lige nu kigger vi meget på os selv, siger Hebo
Næste opgave for Lyngby bliver mod Superligaens bundprop, AC Horsens, i weekenden.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
