Slog klokkeværket i jubelscene: Gør det gerne igen

Lyngby-spilleren var yderst tilfreds med De Kongeblås spil mod AaB, selvom det sluttede i en pointdeling. Og så kom han også selv galt afsted i en jubelscene.



Det så længe ud til, at Lyngby Boldklub ville tage deres første sejr i kvalifikationsspillet over AaB mandag aften, men i kampens allersidste formåede nordjyderne alligevel at sikre et enkelt point.

På et direkte frispark fra kanten af feltet sendte norske Iver Fossum nemlig bolden i mål, og så sluttede det i stedet med 2-2 og en pointdeling. Men efter kampen kunne Lyngbys midtbanekriger Mathias Hebo Rasmussen imidlertid se lyst på situationen.

– Jeg er faktisk ikke engang ærgerlig. Jeg synes, vi spiller en fed form for fodbold, så vi ville selvfølgelig gerne have haft tre point, og det er ærgerligt, at de scorer to sekunder før slutfløjtet. Det må vi lære af og lukke kampen noget før. Men fed måde vi spiller på, og jeg tror også, at det er fedt at se på udefra. Det skal nok komme, hvis vi spiller sådan her, siger han til tipsbladet.dk efter kampen. 

I kampens første halvleg havde Lyngby Boldklub haft et hav af chancer, men de fik ikke sendt kuglen i kassen.

Det gjorde AaB til gengæld kort efter pausen, hvor Mathias Ross fik sat gang i scoringen med et hovedstødsmål. Det lod Lyngby sig dog ikke slå ud af, og kort efter fik De Kongeblå også sendt bolden i mål to gange og vendt kampen.

– Vi er sådan lidt ligeglade, om vi kommer bagud eller foran. Vi spiller på samme måde – dejlig offensiv og aggressiv fodbold. Det ryster os ikke at komme bagud. Tværtimod ved vi så, at vi skal op og lave et par kasser, siger Mathias Hebo Rasmussen.

Og netop i forbindelse med jubelscenen efter Lyngbys andet mål, som Emil Nielsen satte i kassen, kom Mathias Hebo Rasmussen imidlertid galt afsted.

– Jeg får Emils albue lige i kuglerne. Jeg får et chok og den får et chok, men det var det værd. Det var dejligt at lave en assist til Emil, der spiller en rigtig flot kamp. Jeg bliver gerne skadet i flere jubelscener, bare vi scorer nogle mål, griner midtbanespilleren, der også få minutter senere blev ramt af en bold i den nedre maveregion.

Trods det ene point er Lyngby stadig næstsidst i Superligaen, hvor de ligger til nedrykning.

– Vi er stadig seks point bagud, så vidt jeg ved. Det er klart, at vi kigger en del på tabellen, men lige nu kigger vi meget på os selv, siger Hebo

Næste opgave for Lyngby bliver mod Superligaens bundprop, AC Horsens, i weekenden. 





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

FC København-spiller i kulden: Han burde skifte

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Bombe – Superliga-klub nævnes

Skræklodtrækning for FC Midtjylland



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

FCM ansætter ny topboss

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Mexico kommer med markant melding om VM



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mourinho tog røven på Zeca

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Nu svarer David Nielsen

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Osula slår alle andre

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Deler nyt om fremtiden



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Arsenal-stjerne svarer igen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Der får David at vide, at han er fyret

Chido Obi nomineret til pris

I svime over Filip Jørgensen

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans