AGFs Casper Sloth fik de sidste ti minutter af Danmarks testkamp mod Makedonien i går, og dermed fik Sloth sin anden landsholdsoptræden i karrieren. De to kampe er kommet i denne sæson, hvor Sloths karriere for alvor har taget fart – ikke alene er han kommet på A-landsholdet, men han er også blevet et varmt salgsemne.
I januar meddelte den belgiske storklub Club Brugge således, at de fulgte Sloth, men hvis midtbanespilleren skal væk fra Aarhus, skal det ikke nødvendigvis være til en udenlandsk klub.
– Jeg kunne godt forestille mig at skifte til en anden klub i Danmark. Jeg synes, FCK er en spændende klub. Det er den største klub i Danmark, og de spiller en god form for fodbold, så der er da nogle klubber her, som kunne være interessante, men det må vi se på, hvis det bliver aktuelt, siger Casper Sloth til tipsbladet.dk og afviser, at han har været i kontakt med FCK.
Det blev altså ikke til noget skifte i denne omgang for Sloth, men han føler sig snart klar til at tage skridtet videre.
– Jeg ville gerne prøve mig af i en anden klub og en større liga, og hvis det var sket i januar, så ville jeg også være klar til det. Nu stiler jeg så efter at se, om der kan ske noget til sommer, men jeg sætter ingen deadline i forhold til, hvornår jeg skal af sted. Jeg drømmer om at komme videre, det gør de fleste, men jeg har ingen tidsramme, siger han og kommenterer på interessen fra Club Brugge:
– Umiddelbart lyder det som en god klub. Det er en liga, der måske er lidt bedre end den danske, men ikke helt på niveau med de allerbedste i Europa, så det ville være en god liga at starte i. Samtidig spiller de europæisk og spiller possession-fodbold, som jeg er tilhænger af, så det virkede som en god klub, siger han.
Casper Sloth har også været med på ligalandsholdets tur til USA i slutningen af januar.
LIVE
TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Her er Tunesiens nye VM-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
OPTAKT
Irak – Norge
Uruguay slider sig til uafgjort
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker