Denis Vavro og co. skaber EM-chok mod Belgien

Belgien fik to Romelu Lukaku-mål annulleret, da Slovakiet overraskende vandt 1-0 på Ivan Schranz' scoring.



EM-slutrundens hidtil største overraskelse er en kendsgerning.

Mandag aften skabte Slovakiet således en lille sensation ved at slå Belgien med 1-0 i holdenes første kamp ved EM.

Belgien havde store chancer nok til at vinde, men spillerne var ineffektive, og i stedet blev Ivan Schranz slovakisk matchvinder.

Romelu Lukaku havde to gange bolden i nettet for Belgien, men i begge situationer annullerede VAR.

Dermed har Rumænien, der tidligere mandag slog Ukraine med 3-0, og Slovakiet taget teten i gruppe E med hver tre point.

Kampen begyndte som forventet med Belgien i offensiven, og allerede efter to minutter var spydspidsen Romelu Lukaku tæt på. Helt fri tæt på mål sendte han imidlertid sin afslutning lige på keeper Martin Dúbravka.

Manchester City-kanten Jeremy Doku skabte chancen med sine snævre driblinger, og man fik en tidlig fornemmelse af, at han kunne blive afgørende. Det blev han så i det syvende minut. Bare i den forkerte ende.

I egen forsvarszone afleverede han til en slovak, og øjeblikke efter stod det 1-0, efter at Ivan Schranz sparkede en ripost i mål til overraskende føring.

Efter en god start faldt Belgien i niveau og leverede generelt en skidt første halvleg.

Favoritten kom dog til enkelte muligheder. Det løb dog flere gange ud i sandet for Lukaku, der ellers blev suveræn topscorer i EM-kvalifikationsturneringen med 14 mål.

Faktisk var Slovakiet tættere på 2-0 før pausen, da Lukás Haraslín flugtede fra kanten af feltet, men Koen Casteels reddede bolden, der havde kurs mod målhjørnet.

Belgien kom klart bedre ud til anden halvleg, og angrebene bølgede ned mod Slovakiets mål.

Lukaku fik endelig bolden i nettet, men viste sig at stå offside, og kort efter blev Johan Bakayokos forsøg reddet på stregen af en forsvarer.

Som minutterne gik, fik Slovakiet dæmpet de belgiske angreb en anelse.

Særligt den tidligere FC Nordsjælland-spiller Stanislav Lobotka leverede en stor præstation på Slovakiets centrale midtbane, og også FC København-stopperen Denis Vavro var solid.

Vavro kunne dog ikke følge Lois Openda på kanten fem minutter før tid, og sidstnævnte fandt Lukaku, der igen sendte bolden i nettet, men VAR viste, at Openda havde haft arm på bolden, og så blev endnu et Lukaku-mål annulleret.

Efter otte tillægsminutter kunne Slovakiet juble over den meriterende sejr.

I næste kamp på fredag skal Slovakiet møde Ukraine, mens Belgien lørdag tørner sammen med Rumænien.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Færdig

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Belgien knuser USA

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb