Denis Vavro og co. skaber EM-chok mod Belgien

Belgien fik to Romelu Lukaku-mål annulleret, da Slovakiet overraskende vandt 1-0 på Ivan Schranz' scoring.



EM-slutrundens hidtil største overraskelse er en kendsgerning.

Mandag aften skabte Slovakiet således en lille sensation ved at slå Belgien med 1-0 i holdenes første kamp ved EM.

Belgien havde store chancer nok til at vinde, men spillerne var ineffektive, og i stedet blev Ivan Schranz slovakisk matchvinder.

Romelu Lukaku havde to gange bolden i nettet for Belgien, men i begge situationer annullerede VAR.

Dermed har Rumænien, der tidligere mandag slog Ukraine med 3-0, og Slovakiet taget teten i gruppe E med hver tre point.

Kampen begyndte som forventet med Belgien i offensiven, og allerede efter to minutter var spydspidsen Romelu Lukaku tæt på. Helt fri tæt på mål sendte han imidlertid sin afslutning lige på keeper Martin Dúbravka.

Manchester City-kanten Jeremy Doku skabte chancen med sine snævre driblinger, og man fik en tidlig fornemmelse af, at han kunne blive afgørende. Det blev han så i det syvende minut. Bare i den forkerte ende.

I egen forsvarszone afleverede han til en slovak, og øjeblikke efter stod det 1-0, efter at Ivan Schranz sparkede en ripost i mål til overraskende føring.

Efter en god start faldt Belgien i niveau og leverede generelt en skidt første halvleg.

Favoritten kom dog til enkelte muligheder. Det løb dog flere gange ud i sandet for Lukaku, der ellers blev suveræn topscorer i EM-kvalifikationsturneringen med 14 mål.

Faktisk var Slovakiet tættere på 2-0 før pausen, da Lukás Haraslín flugtede fra kanten af feltet, men Koen Casteels reddede bolden, der havde kurs mod målhjørnet.

Belgien kom klart bedre ud til anden halvleg, og angrebene bølgede ned mod Slovakiets mål.

Lukaku fik endelig bolden i nettet, men viste sig at stå offside, og kort efter blev Johan Bakayokos forsøg reddet på stregen af en forsvarer.

Som minutterne gik, fik Slovakiet dæmpet de belgiske angreb en anelse.

Særligt den tidligere FC Nordsjælland-spiller Stanislav Lobotka leverede en stor præstation på Slovakiets centrale midtbane, og også FC København-stopperen Denis Vavro var solid.

Vavro kunne dog ikke følge Lois Openda på kanten fem minutter før tid, og sidstnævnte fandt Lukaku, der igen sendte bolden i nettet, men VAR viste, at Openda havde haft arm på bolden, og så blev endnu et Lukaku-mål annulleret.

Efter otte tillægsminutter kunne Slovakiet juble over den meriterende sejr.

I næste kamp på fredag skal Slovakiet møde Ukraine, mens Belgien lørdag tørner sammen med Rumænien.

/ritzau/





Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Bekymring om Lionel Messi før VM

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Fem bud på Brøndbys nye træner