Efter at have domineret store dele af kampen endte FC København alligevel med at tabe sæsonens første Conference League-kamp 1-2 til den polske mesterklub Jagiellonia.
Hovedstadsklubben var ellers foran med 1-0 undervejs.
Derfor var det en meget slukøret Viktor Claesson, der mødte pressen kort efter kampen. Anføreren fik 86 minutter på banen i torsdagens hjemmekamp og kunne dermed fra bænken se gæsterne score til 2-1 dybt inde i tillægstiden.
– Det er det sidste mål, der fylder nu. Det er tomt.
– Det er mærkeligt at sige nu, men jeg synes, at vi havde god kontrol på kampen, og jeg synes, at vi spillede godt i store dele af kampen, siger Claesson.
FCK-anføren synes, at holdet lykkedes med meget af det, københavnerne ville, men alligevel blev det ikke til point.
– Vi startede godt, og vi vandt bolden højt flere gange. Vi fik god kontrol på kampen og scorede det første mål. Men så scorede de til 1-1. Vi bliver straffet i sådan en kamp, og det er hårdt.
– Det spiller ingen rolle, at du har kontrol i 90 procent af kampen, når du bliver straffet, siger Claesson.
Mod slutningen af kampen mistede københavnerne lidt momentum og lykkedes ikke med at skabe de samme chancer som i første halvleg.
Samtidig begyndte polakkerne at lægge sig ned og trække tiden.
– Jeg synes ikke, at vi blev irriterede over det, men det skabte lidt uro. Vi kunne ikke holde det flow, som vi havde brug for i den periode. Vi kom ikke helt rundt på kanten, og vi skulle bare være lidt mere direkte i den fase.
– Vi kom op til deres felt relativt nemt, men vi skal være skarpere der og spille chancerne større, men det er svært at sige, præcis hvad vi skulle have gjort bedre, siger Claesson.
Det bekymrer cheftræner Jacob Neestrup, at holdet ikke formår at lukke kampene.
– Jeg synes, at vi fik Jagiellonia til at se markant dårligere ud, end de er. Vi havde rigeligt med muligheder. Vi var ikke dygtige nok til at ramme målet eller score på en retur.
– Vi sparkede over eller forbi. Vi bliver nødt til at løfte kvaliteten, for så ville den her kamp være blevet lukket, siger Neestrup.
Victor Froholdt afløste Thomas Delaney i første halvleg, og den unge FCK'er mener, at skarpheden manglede.
– Det er klart, når man ikke får scoret på sine chancer, bliver man nødt til at holde det oppe. Jeg synes ikke, at vi formåede at skabe de helt store chancer i anden halvleg, så vi skal score. Jeg synes, at vi skulle have været skarpere til at finde større muligheder, så vi kunne score til 2-1, der ville dræbe kampen, siger Froholdt og tilføjer.
– Der er en del af fodbold, at tiden bliver trukket, når du kan fornemme, at der er noget momentum den anden vej. Det er en del af spillet, at man gør brug af ens fordele. Det har vi mødt mange gange før.
/ritzau og Anders Jensen/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Ny kontrakt før VM-åbner
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT