Efter at have domineret store dele af kampen endte FC København alligevel med at tabe sæsonens første Conference League-kamp 1-2 til den polske mesterklub Jagiellonia.
Hovedstadsklubben var ellers foran med 1-0 undervejs.
Derfor var det en meget slukøret Viktor Claesson, der mødte pressen kort efter kampen. Anføreren fik 86 minutter på banen i torsdagens hjemmekamp og kunne dermed fra bænken se gæsterne score til 2-1 dybt inde i tillægstiden.
– Det er det sidste mål, der fylder nu. Det er tomt.
– Det er mærkeligt at sige nu, men jeg synes, at vi havde god kontrol på kampen, og jeg synes, at vi spillede godt i store dele af kampen, siger Claesson.
FCK-anføren synes, at holdet lykkedes med meget af det, københavnerne ville, men alligevel blev det ikke til point.
– Vi startede godt, og vi vandt bolden højt flere gange. Vi fik god kontrol på kampen og scorede det første mål. Men så scorede de til 1-1. Vi bliver straffet i sådan en kamp, og det er hårdt.
– Det spiller ingen rolle, at du har kontrol i 90 procent af kampen, når du bliver straffet, siger Claesson.
Mod slutningen af kampen mistede københavnerne lidt momentum og lykkedes ikke med at skabe de samme chancer som i første halvleg.
Samtidig begyndte polakkerne at lægge sig ned og trække tiden.
– Jeg synes ikke, at vi blev irriterede over det, men det skabte lidt uro. Vi kunne ikke holde det flow, som vi havde brug for i den periode. Vi kom ikke helt rundt på kanten, og vi skulle bare være lidt mere direkte i den fase.
– Vi kom op til deres felt relativt nemt, men vi skal være skarpere der og spille chancerne større, men det er svært at sige, præcis hvad vi skulle have gjort bedre, siger Claesson.
Det bekymrer cheftræner Jacob Neestrup, at holdet ikke formår at lukke kampene.
– Jeg synes, at vi fik Jagiellonia til at se markant dårligere ud, end de er. Vi havde rigeligt med muligheder. Vi var ikke dygtige nok til at ramme målet eller score på en retur.
– Vi sparkede over eller forbi. Vi bliver nødt til at løfte kvaliteten, for så ville den her kamp være blevet lukket, siger Neestrup.
Victor Froholdt afløste Thomas Delaney i første halvleg, og den unge FCK'er mener, at skarpheden manglede.
– Det er klart, når man ikke får scoret på sine chancer, bliver man nødt til at holde det oppe. Jeg synes ikke, at vi formåede at skabe de helt store chancer i anden halvleg, så vi skal score. Jeg synes, at vi skulle have været skarpere til at finde større muligheder, så vi kunne score til 2-1, der ville dræbe kampen, siger Froholdt og tilføjer.
– Der er en del af fodbold, at tiden bliver trukket, når du kan fornemme, at der er noget momentum den anden vej. Det er en del af spillet, at man gør brug af ens fordele. Det har vi mødt mange gange før.
/ritzau og Anders Jensen/
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
I svime over Højlund
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Vild udtalelse om Nathan Trott
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Medie peger på FC København
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
MEDIE
Choktransfer?
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Færdig i Brøndbys bestyrelse
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
Real Madrid raser efter anklager om racisme
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
Forlænger med stortalent
NYHEDER