FCK-anfører tom for ord: Det er mærkeligt

FCK's anfører, Viktor Claesson, står med en tom fornemmelse efter torsdagens nederlag til polske Jagiellonia.



Efter at have domineret store dele af kampen endte FC København alligevel med at tabe sæsonens første Conference League-kamp 1-2 til den polske mesterklub Jagiellonia.

Hovedstadsklubben var ellers foran med 1-0 undervejs.

Derfor var det en meget slukøret Viktor Claesson, der mødte pressen kort efter kampen. Anføreren fik 86 minutter på banen i torsdagens hjemmekamp og kunne dermed fra bænken se gæsterne score til 2-1 dybt inde i tillægstiden.

– Det er det sidste mål, der fylder nu. Det er tomt.

– Det er mærkeligt at sige nu, men jeg synes, at vi havde god kontrol på kampen, og jeg synes, at vi spillede godt i store dele af kampen, siger Claesson.

FCK-anføren synes, at holdet lykkedes med meget af det, københavnerne ville, men alligevel blev det ikke til point.

– Vi startede godt, og vi vandt bolden højt flere gange. Vi fik god kontrol på kampen og scorede det første mål. Men så scorede de til 1-1. Vi bliver straffet i sådan en kamp, og det er hårdt.

– Det spiller ingen rolle, at du har kontrol i 90 procent af kampen, når du bliver straffet, siger Claesson.

Mod slutningen af kampen mistede københavnerne lidt momentum og lykkedes ikke med at skabe de samme chancer som i første halvleg.

Samtidig begyndte polakkerne at lægge sig ned og trække tiden.

– Jeg synes ikke, at vi blev irriterede over det, men det skabte lidt uro. Vi kunne ikke holde det flow, som vi havde brug for i den periode. Vi kom ikke helt rundt på kanten, og vi skulle bare være lidt mere direkte i den fase.

– Vi kom op til deres felt relativt nemt, men vi skal være skarpere der og spille chancerne større, men det er svært at sige, præcis hvad vi skulle have gjort bedre, siger Claesson.

Det bekymrer cheftræner Jacob Neestrup, at holdet ikke formår at lukke kampene.

– Jeg synes, at vi fik Jagiellonia til at se markant dårligere ud, end de er. Vi havde rigeligt med muligheder. Vi var ikke dygtige nok til at ramme målet eller score på en retur.

– Vi sparkede over eller forbi. Vi bliver nødt til at løfte kvaliteten, for så ville den her kamp være blevet lukket, siger Neestrup.

Victor Froholdt afløste Thomas Delaney i første halvleg, og den unge FCK'er mener, at skarpheden manglede.

– Det er klart, når man ikke får scoret på sine chancer, bliver man nødt til at holde det oppe. Jeg synes ikke, at vi formåede at skabe de helt store chancer i anden halvleg, så vi skal score. Jeg synes, at vi skulle have været skarpere til at finde større muligheder, så vi kunne score til 2-1, der ville dræbe kampen, siger Froholdt og tilføjer.

– Der er en del af fodbold, at tiden bliver trukket, når du kan fornemme, at der er noget momentum den anden vej. Det er en del af spillet, at man gør brug af ens fordele. Det har vi mødt mange gange før.

/ritzau og Anders Jensen/



Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Brøndby takker nej til to spillere

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Medier i svime: Den bedste!

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Manchester United rasende

– Overdrevet og unuanceret

Han er verdens bedste fodboldspiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Albert Grønbæk skifter agent

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Aldrig set før

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’