Nu skal Brøndby IF arbejde mere langsigtet

Brøndby-træner Jesper Sørensen ser frem til at kunne arbejde uden truslen om misset top-6 hængende over sig.



Jesper Sørensen overtog i vinterpausen et Brøndby-hold, som lå placeret under den linje, der skulle inddele holdene i et mesterskabs- og nedrykningsspil efter 22 runder.

Det lykkedes Brøndby at snige sig med i den sjove Superliga-halvdel på trods af et nederlag til FC Nordsjælland søndag.

Fra første dag i cheftrænerstolen har alt handlet om at kæmpe sig ind i top-6, og Jesper Sørensen tror på, at nu hvor den snak kan forstumme, kan det løfte holdet.

– Det kan forløse noget energi, og det kan gøre vores måde at arbejde på lidt mere langsigtet. Vi kan lave vores ting med lidt mere tryghed, siger Brøndby-træneren.

Han lægger heller ikke skjul på, at det på ingen måde var en ønskeposition for ham at indlede sit virke i.

– Det har været et irritationsmoment for mig, fordi det har tvunget mig til at kigge meget på den korte bane. Men sådan er det. Det er vilkårene i branchen.

Brøndby har spillet fem kampe i foråret, og inden nederlaget i Farum, havde holdet fra den københavnske vestegn vundet tre ud af de fire. Ifølge Jesper Sørensen har det dog ikke fyldt ret meget, fordi alles fokus har været på top-6, og at Brøndby ikke var sikre.

– Hvis vi var startet med ni point i fire kampe i en ny sæson, så var vi kommet rigtig godt fra land, men her skulle vi stadig indhente noget, og der var masser af stress på i forhold til næste kamp og næste kamp, siger den tidligere U21-landstræner.

Selv om han var irriteret over den pauvre indsats mod FCN i grundspillets sidste runde, så er det ikke noget, han kommer til at lægge søvnløs over frem mod mesterskabsspillet.

– Det her var en kamp, hvor vi var på hælene og langsomme, og hvor vi ikke spillede med det mod, som vi skal spille med, siger han.

– Vi blev sat lidt tilbage her. Jeg tvivler på, det kommer til at se sådan her ud næste gang.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Svensson giver status på Huescas

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Viborg FF – OB

Her er VM-turneringens hold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Tullberg bekræfter FCM-skifte