Nu skal Brøndby IF arbejde mere langsigtet

Brøndby-træner Jesper Sørensen ser frem til at kunne arbejde uden truslen om misset top-6 hængende over sig.



Jesper Sørensen overtog i vinterpausen et Brøndby-hold, som lå placeret under den linje, der skulle inddele holdene i et mesterskabs- og nedrykningsspil efter 22 runder.

Det lykkedes Brøndby at snige sig med i den sjove Superliga-halvdel på trods af et nederlag til FC Nordsjælland søndag.

Fra første dag i cheftrænerstolen har alt handlet om at kæmpe sig ind i top-6, og Jesper Sørensen tror på, at nu hvor den snak kan forstumme, kan det løfte holdet.

– Det kan forløse noget energi, og det kan gøre vores måde at arbejde på lidt mere langsigtet. Vi kan lave vores ting med lidt mere tryghed, siger Brøndby-træneren.

Han lægger heller ikke skjul på, at det på ingen måde var en ønskeposition for ham at indlede sit virke i.

– Det har været et irritationsmoment for mig, fordi det har tvunget mig til at kigge meget på den korte bane. Men sådan er det. Det er vilkårene i branchen.

Brøndby har spillet fem kampe i foråret, og inden nederlaget i Farum, havde holdet fra den københavnske vestegn vundet tre ud af de fire. Ifølge Jesper Sørensen har det dog ikke fyldt ret meget, fordi alles fokus har været på top-6, og at Brøndby ikke var sikre.

– Hvis vi var startet med ni point i fire kampe i en ny sæson, så var vi kommet rigtig godt fra land, men her skulle vi stadig indhente noget, og der var masser af stress på i forhold til næste kamp og næste kamp, siger den tidligere U21-landstræner.

Selv om han var irriteret over den pauvre indsats mod FCN i grundspillets sidste runde, så er det ikke noget, han kommer til at lægge søvnløs over frem mod mesterskabsspillet.

– Det her var en kamp, hvor vi var på hælene og langsomme, og hvor vi ikke spillede med det mod, som vi skal spille med, siger han.

– Vi blev sat lidt tilbage her. Jeg tvivler på, det kommer til at se sådan her ud næste gang.

/ritzau/





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Elias Jelert færdig

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Overraskende melding om Oliver Christensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Brøndby henter Alexander Drexel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Optakt: USA – Paraguay

Brasilien – Marokko

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla