Nu skal Brøndby IF arbejde mere langsigtet

Brøndby-træner Jesper Sørensen ser frem til at kunne arbejde uden truslen om misset top-6 hængende over sig.



Jesper Sørensen overtog i vinterpausen et Brøndby-hold, som lå placeret under den linje, der skulle inddele holdene i et mesterskabs- og nedrykningsspil efter 22 runder.

Det lykkedes Brøndby at snige sig med i den sjove Superliga-halvdel på trods af et nederlag til FC Nordsjælland søndag.

Fra første dag i cheftrænerstolen har alt handlet om at kæmpe sig ind i top-6, og Jesper Sørensen tror på, at nu hvor den snak kan forstumme, kan det løfte holdet.

– Det kan forløse noget energi, og det kan gøre vores måde at arbejde på lidt mere langsigtet. Vi kan lave vores ting med lidt mere tryghed, siger Brøndby-træneren.

Han lægger heller ikke skjul på, at det på ingen måde var en ønskeposition for ham at indlede sit virke i.

– Det har været et irritationsmoment for mig, fordi det har tvunget mig til at kigge meget på den korte bane. Men sådan er det. Det er vilkårene i branchen.

Brøndby har spillet fem kampe i foråret, og inden nederlaget i Farum, havde holdet fra den københavnske vestegn vundet tre ud af de fire. Ifølge Jesper Sørensen har det dog ikke fyldt ret meget, fordi alles fokus har været på top-6, og at Brøndby ikke var sikre.

– Hvis vi var startet med ni point i fire kampe i en ny sæson, så var vi kommet rigtig godt fra land, men her skulle vi stadig indhente noget, og der var masser af stress på i forhold til næste kamp og næste kamp, siger den tidligere U21-landstræner.

Selv om han var irriteret over den pauvre indsats mod FCN i grundspillets sidste runde, så er det ikke noget, han kommer til at lægge søvnløs over frem mod mesterskabsspillet.

– Det her var en kamp, hvor vi var på hælene og langsomme, og hvor vi ikke spillede med det mod, som vi skal spille med, siger han.

– Vi blev sat lidt tilbage her. Jeg tvivler på, det kommer til at se sådan her ud næste gang.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: ‘De har en fed hjemmebane’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Osula får stor rolle i Newcastle

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her kan du se de danske hold i Europa

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Brøndby-flop: De henter Carl Björk



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

AGF – Brøndby IF

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Spår FCK-fiasko

I dag er det sidste chance for FC København

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

FCK-stjerne klar til Europa-brag