Ballade i FCK: Stjerne smidt hjem

Det blev til en tidlig hjemrejse for FCK-spilleren, da de var i Portugal.



Under FC Københavns træningslejr i vinterpausen i Portugal er det nu kommet frem, at deres rutinerede forsvarsspiller David Khocholava havde forbrudt sig på de interne retningslinjer i klubben.

Det kan Onside fortælle søndag aften.

Det betød efter sigende, at Khocholava blev sendt hjem af klubben, og i et interview med FCK-cheftræner Jacob Neestrup bliver der spurgt ind til sagen.

– Jeg kan bekræfte, at han tog hjem. Jeg kan ikke bekræfte, at der har været en kontrovers med mig eller David Khocholava, og det havde jeg også kunne bekræfte, hvis I havde gidet at ringe til mig i stedet for at ligge og kontakte FC Københavns spillere på diverse sociale medier og bede dem om at udtale sig uden for citat, siger han og fortsætter:

– Mig og David Khocholava, vi har ikke haft en kontrovers, men det er rigtigt, at han tog hjem. Men vi har det godt og kører på, lyder det fra Neestrup.

Derudover slår han fast, at han har været på krammer med Khocholava siden hjemkomsten fra træningslejren.

– Som jeg siger, så kan der være en disciplinærsag eller ej, men udgangspunktet det er, at der ikke har været en kontrovers med mig eller David. Og han træner hjemme på Frederiksberg i dag, og når jeg kommer ind i morgen, så får han en kæmpe krammer, ligesom han har fået alle andre dage efter, at jeg er kommet hjem fra Portugal.

– Nogle gange er det sådan, at du kan kalde det 'disciplinærsag' eller ej. Men en kontrovers har der ikke været, fastslår FCK-cheftræneren.

Neestrup vil dog ikke komme nærmere på, hvad der ligger bag hjemturen for Khocholava.

Øverst i artiklen kan man også høre, hvad FCK-sportsdirektør Peter Christiansen har at sige til sagen.






Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

VM-Vækkeuret: Superstjernerne funkler!

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Brøndby henter keeper – her er planen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Lurer på varm VM-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Misser første VM-kamp efter voldtægtsanklager

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

FC Midtjylland får bøde på en kvart million