Under FC Københavns træningslejr i vinterpausen i Portugal er det nu kommet frem, at deres rutinerede forsvarsspiller David Khocholava havde forbrudt sig på de interne retningslinjer i klubben.
Det kan Onside fortælle søndag aften.
Det betød efter sigende, at Khocholava blev sendt hjem af klubben, og i et interview med FCK-cheftræner Jacob Neestrup bliver der spurgt ind til sagen.
– Jeg kan bekræfte, at han tog hjem. Jeg kan ikke bekræfte, at der har været en kontrovers med mig eller David Khocholava, og det havde jeg også kunne bekræfte, hvis I havde gidet at ringe til mig i stedet for at ligge og kontakte FC Københavns spillere på diverse sociale medier og bede dem om at udtale sig uden for citat, siger han og fortsætter:
– Mig og David Khocholava, vi har ikke haft en kontrovers, men det er rigtigt, at han tog hjem. Men vi har det godt og kører på, lyder det fra Neestrup.
Derudover slår han fast, at han har været på krammer med Khocholava siden hjemkomsten fra træningslejren.
– Som jeg siger, så kan der være en disciplinærsag eller ej, men udgangspunktet det er, at der ikke har været en kontrovers med mig eller David. Og han træner hjemme på Frederiksberg i dag, og når jeg kommer ind i morgen, så får han en kæmpe krammer, ligesom han har fået alle andre dage efter, at jeg er kommet hjem fra Portugal.
– Nogle gange er det sådan, at du kan kalde det 'disciplinærsag' eller ej. Men en kontrovers har der ikke været, fastslår FCK-cheftræneren.
Neestrup vil dog ikke komme nærmere på, hvad der ligger bag hjemturen for Khocholava.
Øverst i artiklen kan man også høre, hvad FCK-sportsdirektør Peter Christiansen har at sige til sagen.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED