Under FC Københavns træningslejr i vinterpausen i Portugal er det nu kommet frem, at deres rutinerede forsvarsspiller David Khocholava havde forbrudt sig på de interne retningslinjer i klubben.
Det kan Onside fortælle søndag aften.
Det betød efter sigende, at Khocholava blev sendt hjem af klubben, og i et interview med FCK-cheftræner Jacob Neestrup bliver der spurgt ind til sagen.
– Jeg kan bekræfte, at han tog hjem. Jeg kan ikke bekræfte, at der har været en kontrovers med mig eller David Khocholava, og det havde jeg også kunne bekræfte, hvis I havde gidet at ringe til mig i stedet for at ligge og kontakte FC Københavns spillere på diverse sociale medier og bede dem om at udtale sig uden for citat, siger han og fortsætter:
– Mig og David Khocholava, vi har ikke haft en kontrovers, men det er rigtigt, at han tog hjem. Men vi har det godt og kører på, lyder det fra Neestrup.
Derudover slår han fast, at han har været på krammer med Khocholava siden hjemkomsten fra træningslejren.
– Som jeg siger, så kan der være en disciplinærsag eller ej, men udgangspunktet det er, at der ikke har været en kontrovers med mig eller David. Og han træner hjemme på Frederiksberg i dag, og når jeg kommer ind i morgen, så får han en kæmpe krammer, ligesom han har fået alle andre dage efter, at jeg er kommet hjem fra Portugal.
– Nogle gange er det sådan, at du kan kalde det 'disciplinærsag' eller ej. Men en kontrovers har der ikke været, fastslår FCK-cheftræneren.
Neestrup vil dog ikke komme nærmere på, hvad der ligger bag hjemturen for Khocholava.
Øverst i artiklen kan man også høre, hvad FCK-sportsdirektør Peter Christiansen har at sige til sagen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
OPTAKT
Arsenal – Fulham
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen