Under FC Københavns træningslejr i vinterpausen i Portugal er det nu kommet frem, at deres rutinerede forsvarsspiller David Khocholava havde forbrudt sig på de interne retningslinjer i klubben.
Det kan Onside fortælle søndag aften.
Det betød efter sigende, at Khocholava blev sendt hjem af klubben, og i et interview med FCK-cheftræner Jacob Neestrup bliver der spurgt ind til sagen.
– Jeg kan bekræfte, at han tog hjem. Jeg kan ikke bekræfte, at der har været en kontrovers med mig eller David Khocholava, og det havde jeg også kunne bekræfte, hvis I havde gidet at ringe til mig i stedet for at ligge og kontakte FC Københavns spillere på diverse sociale medier og bede dem om at udtale sig uden for citat, siger han og fortsætter:
– Mig og David Khocholava, vi har ikke haft en kontrovers, men det er rigtigt, at han tog hjem. Men vi har det godt og kører på, lyder det fra Neestrup.
Derudover slår han fast, at han har været på krammer med Khocholava siden hjemkomsten fra træningslejren.
– Som jeg siger, så kan der være en disciplinærsag eller ej, men udgangspunktet det er, at der ikke har været en kontrovers med mig eller David. Og han træner hjemme på Frederiksberg i dag, og når jeg kommer ind i morgen, så får han en kæmpe krammer, ligesom han har fået alle andre dage efter, at jeg er kommet hjem fra Portugal.
– Nogle gange er det sådan, at du kan kalde det 'disciplinærsag' eller ej. Men en kontrovers har der ikke været, fastslår FCK-cheftræneren.
Neestrup vil dog ikke komme nærmere på, hvad der ligger bag hjemturen for Khocholava.
Øverst i artiklen kan man også høre, hvad FCK-sportsdirektør Peter Christiansen har at sige til sagen.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
MEDIE