Smittekaos i Brøndby: Fans kan ånde lettet op

Corona-smitten stiger i Brøndby Kommune, og det kan resultere i, at kommunen risikerer at lukke ned, men det til trods er der gode nyheder for BIF-fans.



Selvom smittetallene i Brøndby Kommune er på vej i den forkerte retning, så kan dem med billetter til søndagens topbrag på Brøndby Stadion ånde lettet op.

Superliga-ordningen blev genindført i midten af april måned, og med den er der igen fans tilbage på tribunerne.

Fansenes tilbagetog på de danske stadioner kommer efter en periode med fald i smittetallene, men efter den seneste genåbning af de danske samfund begynder tallene så småt at stige igen.

Én af de kommuner, der er særlig hårdt ramt er Brøndby Kommune, der torsdag eftermiddag registrerede 275 smittede per 100.000 indbyggere. Derfor flirter kommunen lige nu med en automatisk nedlukning.

Alligevel skal Brøndby IF og de mange tusinder fans, der skal på stadion, ikke bekymrer sig om, hvorvidt søndagens kamp mod FC Midtjylland skal spilles uden tilskuere, hvis kommunen bliver tvunget til at lukke ned.

Forklaringen er, at udendørs idrætslokaliteter ikke er omfattet af den kommunale nedlukning.

Det oplyser Kulturministeritet i en mail til tipsbladet.dk.

– Udendørsfaciliteter på et stadion er ikke omfattet af nedlukningen, og der kan fortsat inviteres tilskuere på den del af stadion, som er udendørs.

Helt fri af den kommunale nedlukning går Brøndby IF dog ikke.

– Hvis stadion har indendørs lokaler, så vil disse blive omfattet af nedlukningen, skriver kulturministeriet i samme mail til tipsbladet.dk.

En nedlukning vil derfor få betydning for klubbernes muligheder for at bespise sponsorer og andre gæster. Derfor er Brøndby IF nødt til at rykke arrangementer før kampen uden for eller helt aflyse dem, hvis en nedlukning træder i kraft.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Wind til danskerklub?

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Sat til salg – så dyr er han

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Danske klubber scorer millioner på VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre