“Verdensklasse”: Se Eriksens assist i Man Utd-sejr

Et hårdt indlæg fra Christian Eriksen landede i panden på Marcus Rashford, der stangede United til sejr.



Christian Eriksen spillede en afgørende rolle, da Manchester United søndag aften kravlede op på Premier Leagues femteplads.

Hjemme på Old Trafford lagde den danske landsholdsstjerne op til Marcus Rashford, der scorede det eneste og afgørende mål mod West Ham.

Målet blev kampens klare højdepunkt.

Det vrimlede ikke ligefrem med store chancer. Begge hold havde svært ved at lægge den afgørende aflevering eller tage det afgørende træk forbi en modstander.

Først til allersidst blev West Ham rigtig farlige, og David De Gea måtte et par gange vise sin klasse i United-målet. Blandt andet efter et langskud fra Declan Rice i sidste minut.

Sammen med West Hams Said Benrahma, der lavede tryllerier på Uniteds banehalvdel igen og igen, var Marcus Rashford første halvlegs farligste spiller.

Efter godt og vel et kvarter kom han frem til to fine muligheder. På den første sparkede han kuglen lige over mål, og på den anden var West Ham-keeper Lukasz Fabianski vågen efter et hovedstød.

Vi skulle frem til det 38. minut for at finde kampens afgørende scoring.

Christian Eriksen fik bolden i udkanten af feltet i højre side af banen. Han lod den hoppe et par gange og smækkede den så hårdt på tværs af feltet. Ved bageste stolpe kom Rashford stormende og stangede United i front.

Se den flotte assist, som kommentatoren kaldte verdensklasse, i videoafspilleren øverst i artiklen.  

I anden halvleg var West Ham tvunget til at satse.

Det gav nogle løse muligheder her og der, og med omtrent ti minutter tilbage af kampen måtte David De Gea diske op med en klasseredning, da Kurt Zouma headede bolden mod mål efter en dødbold.

United forsøgte et par gange at slå kontra, men West Ham stod godt defensivt og pressede hurtigt bolden over på egne fødder igen, men kunne altså ikke få hul på målbylden.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Arsenal-træner er rasende

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Landsholdet annoncerer to testkampe

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk viking på vej mod trist afslutning

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’