“Verdensklasse”: Se Eriksens assist i Man Utd-sejr

Et hårdt indlæg fra Christian Eriksen landede i panden på Marcus Rashford, der stangede United til sejr.



Christian Eriksen spillede en afgørende rolle, da Manchester United søndag aften kravlede op på Premier Leagues femteplads.

Hjemme på Old Trafford lagde den danske landsholdsstjerne op til Marcus Rashford, der scorede det eneste og afgørende mål mod West Ham.

Målet blev kampens klare højdepunkt.

Det vrimlede ikke ligefrem med store chancer. Begge hold havde svært ved at lægge den afgørende aflevering eller tage det afgørende træk forbi en modstander.

Først til allersidst blev West Ham rigtig farlige, og David De Gea måtte et par gange vise sin klasse i United-målet. Blandt andet efter et langskud fra Declan Rice i sidste minut.

Sammen med West Hams Said Benrahma, der lavede tryllerier på Uniteds banehalvdel igen og igen, var Marcus Rashford første halvlegs farligste spiller.

Efter godt og vel et kvarter kom han frem til to fine muligheder. På den første sparkede han kuglen lige over mål, og på den anden var West Ham-keeper Lukasz Fabianski vågen efter et hovedstød.

Vi skulle frem til det 38. minut for at finde kampens afgørende scoring.

Christian Eriksen fik bolden i udkanten af feltet i højre side af banen. Han lod den hoppe et par gange og smækkede den så hårdt på tværs af feltet. Ved bageste stolpe kom Rashford stormende og stangede United i front.

Se den flotte assist, som kommentatoren kaldte verdensklasse, i videoafspilleren øverst i artiklen.  

I anden halvleg var West Ham tvunget til at satse.

Det gav nogle løse muligheder her og der, og med omtrent ti minutter tilbage af kampen måtte David De Gea diske op med en klasseredning, da Kurt Zouma headede bolden mod mål efter en dødbold.

United forsøgte et par gange at slå kontra, men West Ham stod godt defensivt og pressede hurtigt bolden over på egne fødder igen, men kunne altså ikke få hul på målbylden.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens