Man City-stjerne: De skulle have haft dødsstødet

Phil Foden og Bernardo Silva ærgrer sig over, at Manchester City ikke gav Real Madrid dødsstødet.



Manchester City hentede tirsdag en snæver sejr på et enkelt mål over Real Madrid i den første af to semifinaler i Champions League.

På hjemmebane vandt City med 4-3 efter tre tomålsføringer på 2-0, 3-1 og 4-2 undervejs.

Efter kampen piner det målscoreren til 3-1, Phil Foden, at englænderne ikke fik afgjort duellen før næste uges returkamp i Spaniens hovedstad.

– Spillet bølgede fra den ene ende af banen til den anden. Vi havde chancerne til at give dem dødsstødet, og i de her kampe er man nødt til at udnytte de chancer, siger Phil Foden ifølge uefa.com til BT Sport.

– For tilskuerne var det en fed fodboldkamp. Vi ved, at vi ikke må forære dem bolden i bestemte områder, for så ville de straffe os. Så vi har helt sikkert noget at arbejde med, siger han.

Holdkammeraten Bernardo Silva, der med et kvarter tilbage scorede til 4-2, hæfter sig især ved Citys blændende start på opgøret med to mål inden for de første ti minutter.

– Vi var virkelig gode i de første 20 minutter, når man ser på, hvordan vi pressede og kontrollede kampen.

– Desværre lykkedes det os ikke at udnytte de tomålsføringer, vi havde undervejs. Sådan er det i Champions League, hvor man møder de bedste hold, siger Silva.

– Vi vandt trods alt det første opgør. Vores fans skal være stolte af os og vores arbejde. Vi kunne have fået mere ud af vores chancer, men det var en meget god kamp fra vores side, lyder det videre.

Som så ofte før kom Real Madrid-angriberen Karim Benzema til at spille en hovedrolle. Franskmanden reducerede to gange undervejs, og han vil have det spanske storhold videre til finalen.

– Det er aldrig godt at tabe, for vi er virkelig glade for at spille i Champions League.

– Det vigtigste er, at vi aldrig giver op. Vi kæmper til det sidste. Nu skal vi spille på Bernabeu, og vi får brug for vores fans som aldrig før. Vi skal skabe noget magisk – vi skal vinde, siger Benzema ifølge uefa.com til Movistar.

Returkampen spilles i Spaniens hovedstad på onsdag i næste uge. I den anden semifinale står Liverpool over for Villarreal.

/ritzau/





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Målfattig mandagskamp i New York

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Foreslår dansk fyrtårn til storklub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

De jagter Henrik Meister

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’