Manchester City hentede tirsdag en snæver sejr på et enkelt mål over Real Madrid i den første af to semifinaler i Champions League.
På hjemmebane vandt City med 4-3 efter tre tomålsføringer på 2-0, 3-1 og 4-2 undervejs.
Efter kampen piner det målscoreren til 3-1, Phil Foden, at englænderne ikke fik afgjort duellen før næste uges returkamp i Spaniens hovedstad.
– Spillet bølgede fra den ene ende af banen til den anden. Vi havde chancerne til at give dem dødsstødet, og i de her kampe er man nødt til at udnytte de chancer, siger Phil Foden ifølge uefa.com til BT Sport.
– For tilskuerne var det en fed fodboldkamp. Vi ved, at vi ikke må forære dem bolden i bestemte områder, for så ville de straffe os. Så vi har helt sikkert noget at arbejde med, siger han.
Holdkammeraten Bernardo Silva, der med et kvarter tilbage scorede til 4-2, hæfter sig især ved Citys blændende start på opgøret med to mål inden for de første ti minutter.
– Vi var virkelig gode i de første 20 minutter, når man ser på, hvordan vi pressede og kontrollede kampen.
– Desværre lykkedes det os ikke at udnytte de tomålsføringer, vi havde undervejs. Sådan er det i Champions League, hvor man møder de bedste hold, siger Silva.
– Vi vandt trods alt det første opgør. Vores fans skal være stolte af os og vores arbejde. Vi kunne have fået mere ud af vores chancer, men det var en meget god kamp fra vores side, lyder det videre.
Som så ofte før kom Real Madrid-angriberen Karim Benzema til at spille en hovedrolle. Franskmanden reducerede to gange undervejs, og han vil have det spanske storhold videre til finalen.
– Det er aldrig godt at tabe, for vi er virkelig glade for at spille i Champions League.
– Det vigtigste er, at vi aldrig giver op. Vi kæmper til det sidste. Nu skal vi spille på Bernabeu, og vi får brug for vores fans som aldrig før. Vi skal skabe noget magisk – vi skal vinde, siger Benzema ifølge uefa.com til Movistar.
Returkampen spilles i Spaniens hovedstad på onsdag i næste uge. I den anden semifinale står Liverpool over for Villarreal.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Skifter til Rangers
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
