Sent mandag aften nåede Folketingets partier – minus Nye Borgerlige – til enighed om en langsigtet genåbningsplan for Danmark.
Planen indeholder dog ikke svar på, hvornår der igen kan komme fans på de danske stadions. Regeringen har i første omgang nedsat en ekspertgruppe, der senest i midten af april skal komme med et forslag til, hvordan der forsvarligt kan komme tilskuere tilbage.
Statens Serum Institut vurderede i sidste uge smitterisikoen som værende “lav-middel”, hvis man lukkede 500 tilskuere på stadion. Det svarer til det antal, der måtte komme på stadion, da den såkaldte Superliga-ordning var gældene i efteråret.
På trods af den lave smitterisiko er der altså fortsat ingen adgang for tilskuere i Superligaen.
På Twitter forklarer Kasper Sand Kjær, der er kultur- og medieordfører i Socialdemokratiet, hvorfor.
– Jeg glæder mig virkelig også til at komme på stadion igen, til koncerter, festivaler osv. Og bare for at slå det helt fast: Det handler ikke om, at partilederne ikke kan lide fodbold eller musik. Heller ikke om at nogen er blevet glemt eller ikke er vigtige, skriver Kasper Sand Kjær og fortsætter:
– Det handler først og fremmest om, at sundhedsmyndighederne vurderer, at der ved store forsamlinger er en stor risiko for smitte. Særligt med den langt mere smitsomme britiske variant. Også selvom man bruger de redskaber, vi kender fra superligaordningen.
– På den baggrund har partilederne vurderet, at det endnu er for tidligt at åbne op for de store arrangementer med mange mennesker samlet. De mange gode erfaringer fra sommeren og efteråret, internationale erfaringer, nyeste viden om smitte, coronapassets muligheder mv. skal inddrages i arbejdet med at finde vejen til, at vi igen kan samle store menneskemængder.
– Men for nu er det for usikkert. Og derfor giver det rigtig god mening at samle eksperter og branchen i en gruppe, der (hurtigt) skal komme med anbefalinger til, hvordan vi griber det an. Sådan, at vi – når det er forsvarligt – kan åbne endnu mere og større end, vi ville kunne med den viden, vi har i dag.
– Og når vi taler om fodbold, så hører det med, at udendørs idræt blev åbnet som noget af det første så alle dem, der spiller fodbold, kunne komme tilbage samt at den professionel idræt har været undtaget under hele nedlukningen, sådan at der fortsat kunne afvikles kampe.
Divisionsforeningen er træt af at skulle vente op til tre uger på en afklaring – læs mere her.
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
AVIS
Stopper alle forhandlinger
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
Pibekoncert til Thomas Frank
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
