Socialdemokratiet: Derfor må fodboldfans vente

Det er for usikkert at lukke give tilskuere adgang til fodboldkampe, lyder det fra Socialdemokratiets kulturordfører.



Sent mandag aften nåede Folketingets partier – minus Nye Borgerlige – til enighed om en langsigtet genåbningsplan for Danmark.

Planen indeholder dog ikke svar på, hvornår der igen kan komme fans på de danske stadions. Regeringen har i første omgang nedsat en ekspertgruppe, der senest i midten af april skal komme med et forslag til, hvordan der forsvarligt kan komme tilskuere tilbage.

Statens Serum Institut vurderede i sidste uge smitterisikoen som værende “lav-middel”, hvis man lukkede 500 tilskuere på stadion. Det svarer til det antal, der måtte komme på stadion, da den såkaldte Superliga-ordning var gældene i efteråret.

På trods af den lave smitterisiko er der altså fortsat ingen adgang for tilskuere i Superligaen.

På Twitter forklarer Kasper Sand Kjær, der er kultur- og medieordfører i Socialdemokratiet, hvorfor.

– Jeg glæder mig virkelig også til at komme på stadion igen, til koncerter, festivaler osv. Og bare for at slå det helt fast: Det handler ikke om, at partilederne ikke kan lide fodbold eller musik. Heller ikke om at nogen er blevet glemt eller ikke er vigtige, skriver Kasper Sand Kjær og fortsætter:

– Det handler først og fremmest om, at sundhedsmyndighederne vurderer, at der ved store forsamlinger er en stor risiko for smitte. Særligt med den langt mere smitsomme britiske variant. Også selvom man bruger de redskaber, vi kender fra superligaordningen.

– På den baggrund har partilederne vurderet, at det endnu er for tidligt at åbne op for de store arrangementer med mange mennesker samlet. De mange gode erfaringer fra sommeren og efteråret, internationale erfaringer, nyeste viden om smitte, coronapassets muligheder mv. skal inddrages i arbejdet med at finde vejen til, at vi igen kan samle store menneskemængder.

– Men for nu er det for usikkert. Og derfor giver det rigtig god mening at samle eksperter og branchen i en gruppe, der (hurtigt) skal komme med anbefalinger til, hvordan vi griber det an. Sådan, at vi – når det er forsvarligt – kan åbne endnu mere og større end, vi ville kunne med den viden, vi har i dag.

– Og når vi taler om fodbold, så hører det med, at udendørs idræt blev åbnet som noget af det første så alle dem, der spiller fodbold, kunne komme tilbage samt at den professionel idræt har været undtaget under hele nedlukningen, sådan at der fortsat kunne afvikles kampe.

Divisionsforeningen er træt af at skulle vente op til tre uger på en afklaring – læs mere her. 



Arne Slot svarer efter stor Mohamed Salah-ballade

Thomas Frank afviser at tale om det

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– De skal skille sig af med ham!

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Kæmpe triumf for Frank

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Steve Cooper skifter tre mand

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Voldsom Franculino-spådom

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Spanske medier i ekstase

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur