Socialdemokratiet: Derfor må fodboldfans vente

Det er for usikkert at lukke give tilskuere adgang til fodboldkampe, lyder det fra Socialdemokratiets kulturordfører.



Sent mandag aften nåede Folketingets partier – minus Nye Borgerlige – til enighed om en langsigtet genåbningsplan for Danmark.

Planen indeholder dog ikke svar på, hvornår der igen kan komme fans på de danske stadions. Regeringen har i første omgang nedsat en ekspertgruppe, der senest i midten af april skal komme med et forslag til, hvordan der forsvarligt kan komme tilskuere tilbage.

Statens Serum Institut vurderede i sidste uge smitterisikoen som værende “lav-middel”, hvis man lukkede 500 tilskuere på stadion. Det svarer til det antal, der måtte komme på stadion, da den såkaldte Superliga-ordning var gældene i efteråret.

På trods af den lave smitterisiko er der altså fortsat ingen adgang for tilskuere i Superligaen.

På Twitter forklarer Kasper Sand Kjær, der er kultur- og medieordfører i Socialdemokratiet, hvorfor.

– Jeg glæder mig virkelig også til at komme på stadion igen, til koncerter, festivaler osv. Og bare for at slå det helt fast: Det handler ikke om, at partilederne ikke kan lide fodbold eller musik. Heller ikke om at nogen er blevet glemt eller ikke er vigtige, skriver Kasper Sand Kjær og fortsætter:

– Det handler først og fremmest om, at sundhedsmyndighederne vurderer, at der ved store forsamlinger er en stor risiko for smitte. Særligt med den langt mere smitsomme britiske variant. Også selvom man bruger de redskaber, vi kender fra superligaordningen.

– På den baggrund har partilederne vurderet, at det endnu er for tidligt at åbne op for de store arrangementer med mange mennesker samlet. De mange gode erfaringer fra sommeren og efteråret, internationale erfaringer, nyeste viden om smitte, coronapassets muligheder mv. skal inddrages i arbejdet med at finde vejen til, at vi igen kan samle store menneskemængder.

– Men for nu er det for usikkert. Og derfor giver det rigtig god mening at samle eksperter og branchen i en gruppe, der (hurtigt) skal komme med anbefalinger til, hvordan vi griber det an. Sådan, at vi – når det er forsvarligt – kan åbne endnu mere og større end, vi ville kunne med den viden, vi har i dag.

– Og når vi taler om fodbold, så hører det med, at udendørs idræt blev åbnet som noget af det første så alle dem, der spiller fodbold, kunne komme tilbage samt at den professionel idræt har været undtaget under hele nedlukningen, sådan at der fortsat kunne afvikles kampe.

Divisionsforeningen er træt af at skulle vente op til tre uger på en afklaring – læs mere her. 





Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’




LIVE

LIVE: AGF tænder røde lamper

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Hugo Ekitike misser VM



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Arsenal – Sporting CP

Langer ud efter Peter Sørensen

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

22 millioner kroner!

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Presset Cooper tager drastiske metoder i brug

Laver aftale med Frederik Birk

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Bayern München – Real Madrid

Blæst fuldstændig omkuld

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Brøndby er de dårligste i Europa

Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken

I transfermøde med Superliga-klub