Socialdemokratiet: Derfor må fodboldfans vente

Det er for usikkert at lukke give tilskuere adgang til fodboldkampe, lyder det fra Socialdemokratiets kulturordfører.



Sent mandag aften nåede Folketingets partier – minus Nye Borgerlige – til enighed om en langsigtet genåbningsplan for Danmark.

Planen indeholder dog ikke svar på, hvornår der igen kan komme fans på de danske stadions. Regeringen har i første omgang nedsat en ekspertgruppe, der senest i midten af april skal komme med et forslag til, hvordan der forsvarligt kan komme tilskuere tilbage.

Statens Serum Institut vurderede i sidste uge smitterisikoen som værende “lav-middel”, hvis man lukkede 500 tilskuere på stadion. Det svarer til det antal, der måtte komme på stadion, da den såkaldte Superliga-ordning var gældene i efteråret.

På trods af den lave smitterisiko er der altså fortsat ingen adgang for tilskuere i Superligaen.

På Twitter forklarer Kasper Sand Kjær, der er kultur- og medieordfører i Socialdemokratiet, hvorfor.

– Jeg glæder mig virkelig også til at komme på stadion igen, til koncerter, festivaler osv. Og bare for at slå det helt fast: Det handler ikke om, at partilederne ikke kan lide fodbold eller musik. Heller ikke om at nogen er blevet glemt eller ikke er vigtige, skriver Kasper Sand Kjær og fortsætter:

– Det handler først og fremmest om, at sundhedsmyndighederne vurderer, at der ved store forsamlinger er en stor risiko for smitte. Særligt med den langt mere smitsomme britiske variant. Også selvom man bruger de redskaber, vi kender fra superligaordningen.

– På den baggrund har partilederne vurderet, at det endnu er for tidligt at åbne op for de store arrangementer med mange mennesker samlet. De mange gode erfaringer fra sommeren og efteråret, internationale erfaringer, nyeste viden om smitte, coronapassets muligheder mv. skal inddrages i arbejdet med at finde vejen til, at vi igen kan samle store menneskemængder.

– Men for nu er det for usikkert. Og derfor giver det rigtig god mening at samle eksperter og branchen i en gruppe, der (hurtigt) skal komme med anbefalinger til, hvordan vi griber det an. Sådan, at vi – når det er forsvarligt – kan åbne endnu mere og større end, vi ville kunne med den viden, vi har i dag.

– Og når vi taler om fodbold, så hører det med, at udendørs idræt blev åbnet som noget af det første så alle dem, der spiller fodbold, kunne komme tilbage samt at den professionel idræt har været undtaget under hele nedlukningen, sådan at der fortsat kunne afvikles kampe.

Divisionsforeningen er træt af at skulle vente op til tre uger på en afklaring – læs mere her. 







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Bekræfter kæmpebud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Han vender hjem til FC København

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Næste sæson skal vi i Europa

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’