Sent mandag aften nåede Folketingets partier – minus Nye Borgerlige – til enighed om en langsigtet genåbningsplan for Danmark.
Planen indeholder dog ikke svar på, hvornår der igen kan komme fans på de danske stadions. Regeringen har i første omgang nedsat en ekspertgruppe, der senest i midten af april skal komme med et forslag til, hvordan der forsvarligt kan komme tilskuere tilbage.
Statens Serum Institut vurderede i sidste uge smitterisikoen som værende “lav-middel”, hvis man lukkede 500 tilskuere på stadion. Det svarer til det antal, der måtte komme på stadion, da den såkaldte Superliga-ordning var gældene i efteråret.
På trods af den lave smitterisiko er der altså fortsat ingen adgang for tilskuere i Superligaen.
På Twitter forklarer Kasper Sand Kjær, der er kultur- og medieordfører i Socialdemokratiet, hvorfor.
– Jeg glæder mig virkelig også til at komme på stadion igen, til koncerter, festivaler osv. Og bare for at slå det helt fast: Det handler ikke om, at partilederne ikke kan lide fodbold eller musik. Heller ikke om at nogen er blevet glemt eller ikke er vigtige, skriver Kasper Sand Kjær og fortsætter:
– Det handler først og fremmest om, at sundhedsmyndighederne vurderer, at der ved store forsamlinger er en stor risiko for smitte. Særligt med den langt mere smitsomme britiske variant. Også selvom man bruger de redskaber, vi kender fra superligaordningen.
– På den baggrund har partilederne vurderet, at det endnu er for tidligt at åbne op for de store arrangementer med mange mennesker samlet. De mange gode erfaringer fra sommeren og efteråret, internationale erfaringer, nyeste viden om smitte, coronapassets muligheder mv. skal inddrages i arbejdet med at finde vejen til, at vi igen kan samle store menneskemængder.
– Men for nu er det for usikkert. Og derfor giver det rigtig god mening at samle eksperter og branchen i en gruppe, der (hurtigt) skal komme med anbefalinger til, hvordan vi griber det an. Sådan, at vi – når det er forsvarligt – kan åbne endnu mere og større end, vi ville kunne med den viden, vi har i dag.
– Og når vi taler om fodbold, så hører det med, at udendørs idræt blev åbnet som noget af det første så alle dem, der spiller fodbold, kunne komme tilbage samt at den professionel idræt har været undtaget under hele nedlukningen, sådan at der fortsat kunne afvikles kampe.
Divisionsforeningen er træt af at skulle vente op til tre uger på en afklaring – læs mere her.
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Forlader FC København: Her er Leragers reaktion
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
Her er de vigtige VM-informationer for Danmark
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
Alle storroser Dario Osorio
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
TOPNYHED
Thomas Delaney vil forlænge med FCK
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
NYHEDER
Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
MEDIE
Storklub meldes interesseret
HELT VILDT
Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
LIGE NU
Lukas Lerager er færdig i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
