Socialdemokratiet: Derfor må fodboldfans vente

Det er for usikkert at lukke give tilskuere adgang til fodboldkampe, lyder det fra Socialdemokratiets kulturordfører.



Sent mandag aften nåede Folketingets partier – minus Nye Borgerlige – til enighed om en langsigtet genåbningsplan for Danmark.

Planen indeholder dog ikke svar på, hvornår der igen kan komme fans på de danske stadions. Regeringen har i første omgang nedsat en ekspertgruppe, der senest i midten af april skal komme med et forslag til, hvordan der forsvarligt kan komme tilskuere tilbage.

Statens Serum Institut vurderede i sidste uge smitterisikoen som værende “lav-middel”, hvis man lukkede 500 tilskuere på stadion. Det svarer til det antal, der måtte komme på stadion, da den såkaldte Superliga-ordning var gældene i efteråret.

På trods af den lave smitterisiko er der altså fortsat ingen adgang for tilskuere i Superligaen.

På Twitter forklarer Kasper Sand Kjær, der er kultur- og medieordfører i Socialdemokratiet, hvorfor.

– Jeg glæder mig virkelig også til at komme på stadion igen, til koncerter, festivaler osv. Og bare for at slå det helt fast: Det handler ikke om, at partilederne ikke kan lide fodbold eller musik. Heller ikke om at nogen er blevet glemt eller ikke er vigtige, skriver Kasper Sand Kjær og fortsætter:

– Det handler først og fremmest om, at sundhedsmyndighederne vurderer, at der ved store forsamlinger er en stor risiko for smitte. Særligt med den langt mere smitsomme britiske variant. Også selvom man bruger de redskaber, vi kender fra superligaordningen.

– På den baggrund har partilederne vurderet, at det endnu er for tidligt at åbne op for de store arrangementer med mange mennesker samlet. De mange gode erfaringer fra sommeren og efteråret, internationale erfaringer, nyeste viden om smitte, coronapassets muligheder mv. skal inddrages i arbejdet med at finde vejen til, at vi igen kan samle store menneskemængder.

– Men for nu er det for usikkert. Og derfor giver det rigtig god mening at samle eksperter og branchen i en gruppe, der (hurtigt) skal komme med anbefalinger til, hvordan vi griber det an. Sådan, at vi – når det er forsvarligt – kan åbne endnu mere og større end, vi ville kunne med den viden, vi har i dag.

– Og når vi taler om fodbold, så hører det med, at udendørs idræt blev åbnet som noget af det første så alle dem, der spiller fodbold, kunne komme tilbage samt at den professionel idræt har været undtaget under hele nedlukningen, sådan at der fortsat kunne afvikles kampe.

Divisionsforeningen er træt af at skulle vente op til tre uger på en afklaring – læs mere her. 





Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Blæst fuldstændig omkuld

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

‘Det former ens karakter’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Laver aftale med Frederik Birk

Voldsom straf til Clement Bischoff

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Stjerne peger på Højlund

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Afviser mesterskabssnak

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

FC København med overtidssejr over Randers

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub