Sölvi Ottesen i kapløb med tiden

FC Københavns forsvarsspiller Sölvi Ottesen kæmper i øjeblikket en hård kamp for at blive sin skade kvit inden sæsonen slutter.



Med blot fire runder tilbage, går Superliga-sæsonen nu for alvor på hæld. Men for nogle spillere blev det ikke dén sæson, de havde håbet på. En af dem er FC Københavns midterforsvarer Sölvi Ottesen, som har fået sin sæson ødelagt af to skader. Først en brækket arm, og i vinter en skade i ryggen. Rygskaden har holdt hanm ude lige siden, men nu læner den islandske forsvarskæmpe sig for alvor op ad et comeback.

– Det går meget bedre nu. Fra på onsdag eller torsdag træner jeg med resten af holdet for fuld styrke igen, siger Sölvi Ottesen til tipsbladet.dk.

Senest Ottesen var i kamp, var den 4. december mod Esbjerg. Siden har de smerter i ryggen, som han fortsat mærker lidt til, holdt ham på tribunen. Men reagerer kroppen som den gerne skal, når forsvasspilleren senere på ugen træner for fuld kraft, ligger et comeback lige rundt om hjørnet.

– Mit mål er at være fit til den sidste kamp i sæsonen, og så må vi se, om jeg bliver udtaget. Som det ser ud nu, tror jeg på det. Men det bliver et kapløb med tiden, bedyrer Sölvi Ottesen.

Sidste runde i denne Superliga-sæson afvikles den 29. maj, hvor Sölvi Ottesen og FC København tager imod AaB. Bliver stopperen klar til denne kamp, åbner det også op for et landsholdscomeback for Island få dage senere, hvor holdet fra sagaøen møder det danske landshold.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Uruguay – Spanien

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Kap Verde – Saudi-Arabien

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Neestrup og co. henter stjerne

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Egypten – Iran