Sölvi Ottesen i kapløb med tiden

FC Københavns forsvarsspiller Sölvi Ottesen kæmper i øjeblikket en hård kamp for at blive sin skade kvit inden sæsonen slutter.



Med blot fire runder tilbage, går Superliga-sæsonen nu for alvor på hæld. Men for nogle spillere blev det ikke dén sæson, de havde håbet på. En af dem er FC Københavns midterforsvarer Sölvi Ottesen, som har fået sin sæson ødelagt af to skader. Først en brækket arm, og i vinter en skade i ryggen. Rygskaden har holdt hanm ude lige siden, men nu læner den islandske forsvarskæmpe sig for alvor op ad et comeback.

– Det går meget bedre nu. Fra på onsdag eller torsdag træner jeg med resten af holdet for fuld styrke igen, siger Sölvi Ottesen til tipsbladet.dk.

Senest Ottesen var i kamp, var den 4. december mod Esbjerg. Siden har de smerter i ryggen, som han fortsat mærker lidt til, holdt ham på tribunen. Men reagerer kroppen som den gerne skal, når forsvasspilleren senere på ugen træner for fuld kraft, ligger et comeback lige rundt om hjørnet.

– Mit mål er at være fit til den sidste kamp i sæsonen, og så må vi se, om jeg bliver udtaget. Som det ser ud nu, tror jeg på det. Men det bliver et kapløb med tiden, bedyrer Sölvi Ottesen.

Sidste runde i denne Superliga-sæson afvikles den 29. maj, hvor Sölvi Ottesen og FC København tager imod AaB. Bliver stopperen klar til denne kamp, åbner det også op for et landsholdscomeback for Island få dage senere, hvor holdet fra sagaøen møder det danske landshold.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Conte stopper i Napoli

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Fem bud på Brøndbys nye træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-oprykker varsler flere transfers

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League