Sölvi Ottesen i kapløb med tiden

FC Københavns forsvarsspiller Sölvi Ottesen kæmper i øjeblikket en hård kamp for at blive sin skade kvit inden sæsonen slutter.



Med blot fire runder tilbage, går Superliga-sæsonen nu for alvor på hæld. Men for nogle spillere blev det ikke dén sæson, de havde håbet på. En af dem er FC Københavns midterforsvarer Sölvi Ottesen, som har fået sin sæson ødelagt af to skader. Først en brækket arm, og i vinter en skade i ryggen. Rygskaden har holdt hanm ude lige siden, men nu læner den islandske forsvarskæmpe sig for alvor op ad et comeback.

– Det går meget bedre nu. Fra på onsdag eller torsdag træner jeg med resten af holdet for fuld styrke igen, siger Sölvi Ottesen til tipsbladet.dk.

Senest Ottesen var i kamp, var den 4. december mod Esbjerg. Siden har de smerter i ryggen, som han fortsat mærker lidt til, holdt ham på tribunen. Men reagerer kroppen som den gerne skal, når forsvasspilleren senere på ugen træner for fuld kraft, ligger et comeback lige rundt om hjørnet.

– Mit mål er at være fit til den sidste kamp i sæsonen, og så må vi se, om jeg bliver udtaget. Som det ser ud nu, tror jeg på det. Men det bliver et kapløb med tiden, bedyrer Sölvi Ottesen.

Sidste runde i denne Superliga-sæson afvikles den 29. maj, hvor Sölvi Ottesen og FC København tager imod AaB. Bliver stopperen klar til denne kamp, åbner det også op for et landsholdscomeback for Island få dage senere, hvor holdet fra sagaøen møder det danske landshold.





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

AGF køber dansk profil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub