Med blot fire runder tilbage, går Superliga-sæsonen nu for alvor på hæld. Men for nogle spillere blev det ikke dén sæson, de havde håbet på. En af dem er FC Københavns midterforsvarer Sölvi Ottesen, som har fået sin sæson ødelagt af to skader. Først en brækket arm, og i vinter en skade i ryggen. Rygskaden har holdt hanm ude lige siden, men nu læner den islandske forsvarskæmpe sig for alvor op ad et comeback.
– Det går meget bedre nu. Fra på onsdag eller torsdag træner jeg med resten af holdet for fuld styrke igen, siger Sölvi Ottesen til tipsbladet.dk.
Senest Ottesen var i kamp, var den 4. december mod Esbjerg. Siden har de smerter i ryggen, som han fortsat mærker lidt til, holdt ham på tribunen. Men reagerer kroppen som den gerne skal, når forsvasspilleren senere på ugen træner for fuld kraft, ligger et comeback lige rundt om hjørnet.
– Mit mål er at være fit til den sidste kamp i sæsonen, og så må vi se, om jeg bliver udtaget. Som det ser ud nu, tror jeg på det. Men det bliver et kapløb med tiden, bedyrer Sölvi Ottesen.
Sidste runde i denne Superliga-sæson afvikles den 29. maj, hvor Sölvi Ottesen og FC København tager imod AaB. Bliver stopperen klar til denne kamp, åbner det også op for et landsholdscomeback for Island få dage senere, hvor holdet fra sagaøen møder det danske landshold.
LIVE
LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’
OB slutter sæsonen med et nederlag
NYHEDER
FC København slagter Randers
Knuser Silkeborg i afskedskamp
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
– Niels Frederiksen er en legende!
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’