Sölvi Ottesen i kapløb med tiden

FC Københavns forsvarsspiller Sölvi Ottesen kæmper i øjeblikket en hård kamp for at blive sin skade kvit inden sæsonen slutter.



Med blot fire runder tilbage, går Superliga-sæsonen nu for alvor på hæld. Men for nogle spillere blev det ikke dén sæson, de havde håbet på. En af dem er FC Københavns midterforsvarer Sölvi Ottesen, som har fået sin sæson ødelagt af to skader. Først en brækket arm, og i vinter en skade i ryggen. Rygskaden har holdt hanm ude lige siden, men nu læner den islandske forsvarskæmpe sig for alvor op ad et comeback.

– Det går meget bedre nu. Fra på onsdag eller torsdag træner jeg med resten af holdet for fuld styrke igen, siger Sölvi Ottesen til tipsbladet.dk.

Senest Ottesen var i kamp, var den 4. december mod Esbjerg. Siden har de smerter i ryggen, som han fortsat mærker lidt til, holdt ham på tribunen. Men reagerer kroppen som den gerne skal, når forsvasspilleren senere på ugen træner for fuld kraft, ligger et comeback lige rundt om hjørnet.

– Mit mål er at være fit til den sidste kamp i sæsonen, og så må vi se, om jeg bliver udtaget. Som det ser ud nu, tror jeg på det. Men det bliver et kapløb med tiden, bedyrer Sölvi Ottesen.

Sidste runde i denne Superliga-sæson afvikles den 29. maj, hvor Sölvi Ottesen og FC København tager imod AaB. Bliver stopperen klar til denne kamp, åbner det også op for et landsholdscomeback for Island få dage senere, hvor holdet fra sagaøen møder det danske landshold.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Mexico – England

Brasilien – Norge

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

“Du er en fucking maskine!”

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Skyder stor FCM-historie ned

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-direktør får job i West Ham

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’