Søndergaard: Vi mangler tre point endnu

Lars Søndergaard mener stadig, at SønderjyskE skal have minimum tre point, for at klubben er sikret endnu en sæson i Superligaen.



SønderjyskE var med til at levere en underholdende kamp i dag i Farum, hvor bundholdet hentede ét point ud af opgøret mod de forsvarende mestre fra FC Nordsjælland.

Dermed fortsætter SønderjyskE en god periode foråret, men trods pointet i dag og et hul på seks point ned til 11. pladsen og Horsens, som spiller deres kamp i 29. runde i morgen, så er SønderjyskEs træner Lars Søndergaard ikke sikker på, at billetten til Superligaen sæson 13/14 er i hus endnu.

– Vi mangler nok tre point endnu. Vi er ikke frie endnu. Hvis Brøndby eller Horsens vinder i morgen – og det synes jeg ikke, er usandsynligt, at begge hold gør – så er der kun tre point ned igen, så vi er ikke sikre, siger Lars Søndergaard til tipsbladet.dk.

– Men når det så er sagt, så er det rart at se, at vi er i en god spillemæssig periode lige nu, og det er også derfor, at det er svært at tro på, at vi skulle komme i knibe igen. 

– Men jeg tror, vi skal have en sejr mere, og vi vil selvfølgelig meget gerne have den så hurtigt som muligt, men omvendt er der også andre hold med i det. Det er også derfor, at vi er ekstra skuffede i dag, for normalvis ville vi jo være glade for at få et point med fra Farum og et af topholdene, men der er fantastisk spænding på over det hele i Superligaen i øjeblikket, og derfor skal man have sejre. Det er det, der rykker noget, siger han.

I dag endte det altså med 2-2 mellem SønderjyskE og FCN, og undervejs var udeholdet fra Sønderjylland oppe 2-1 og havde chancer til at sætte flere scoringer ind. Det er især det, at SønderjyskE er i stand til at skabe store chancer, Søndergaard er tilfreds med.

– Ser vi isoleret på kampen, så skal vi selvfølgelig bygge videre på noget af det spil, vi viser i dag og meget af det, vi har lavet i de tre kampe før i dag. 

– Det er klart, at de har deres chancer, og de lægger os under et fantastisk pres mod slut, hvor de meget vel kan score, men vi ved også, at vi havde mulighederne for at gøre det onde ved dem, men det udnytter vi ikke, og derfor skal vi være tilfreds med det ene point, siger han.

SønderjyskE møder om en uge AaB hjemme i Haderslev.





LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Københavns vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF i Europa: De venter i næste runde

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Franco Baresi er død

Er de også færdige i OB?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

De vil have Jelert

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’