SønderjyskE ærgrer sig: Det provokerer mit konkurrencegen

Sønderjyske-træner Glen Riddersholm ærgrer sig over, at klubben må gå tidligt på ferie efter kampen mod Lyngby onsdag aften. Klubben mister både værdifulde kampe og penge, lyder begrundelsen.



Det fører til frustration i SønderjyskE, at pokalmestrene allerede kan gå på sommerferie efter onsdagens opgør mod Lyngby. Der er nemlig flere ulemper ved ikke at få lov til at spille videre.

Det siger både sportschef Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm i et interview med JydskeVestkysten.

– Grundlæggende irriterer det mig, hvis vi skal stå i de officielle annaler som nummer ti, hvis vi reelt kunne have været nummer syv. Det provokerer mit konkurrencegen og min mentalitet. Men det er nu engang den præmis, vi spiller under, siger Riddersholm til avisen.

Da Sønderjyske allerede er kvalificeret til europæisk fodbold på grund af pokaltriumfen, er de automatisk udelukket fra de kommende Europa-playoff-kampe mellem de fire bedste hold fra de to nedrykningspuljer. 

Mens både AC Horsens, Randers FC og OB skal ud i flere kampe om europærisk fodbold, kan SønderjyskE altså allerede gå på sommerferie efter Lyngby-kampen i denne uge.

Kampene er dog også med til at afgøre de endelige placeringer fra syv til ti og dermed også, hvor mange tv-penge hvert hold kan indkassere efter sæsonen. Kampen om de ekstra penge og de ekstra tilskuerindtægter ved flere kampe, må SønderjyskE dog se bort fra.

Sønderjyderne vil derfor hellere have spillet de resterende kampe, fortæller sportschef Hans Jørgen Haysen til JydskeVestkysten.

SønderjyskE møder Lyngby onsdag aften klokken 20.00.






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Djævle pelser Løver i Emerald City

De køber ham for 740 mio.

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby tæt på denne keeper

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Afsløring: Kolding køber stor profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

England – DR Congo



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Brøndby med transferscoop?

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM