SønderjyskE ærgrer sig: Det provokerer mit konkurrencegen

Sønderjyske-træner Glen Riddersholm ærgrer sig over, at klubben må gå tidligt på ferie efter kampen mod Lyngby onsdag aften. Klubben mister både værdifulde kampe og penge, lyder begrundelsen.



Det fører til frustration i SønderjyskE, at pokalmestrene allerede kan gå på sommerferie efter onsdagens opgør mod Lyngby. Der er nemlig flere ulemper ved ikke at få lov til at spille videre.

Det siger både sportschef Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm i et interview med JydskeVestkysten.

– Grundlæggende irriterer det mig, hvis vi skal stå i de officielle annaler som nummer ti, hvis vi reelt kunne have været nummer syv. Det provokerer mit konkurrencegen og min mentalitet. Men det er nu engang den præmis, vi spiller under, siger Riddersholm til avisen.

Da Sønderjyske allerede er kvalificeret til europæisk fodbold på grund af pokaltriumfen, er de automatisk udelukket fra de kommende Europa-playoff-kampe mellem de fire bedste hold fra de to nedrykningspuljer. 

Mens både AC Horsens, Randers FC og OB skal ud i flere kampe om europærisk fodbold, kan SønderjyskE altså allerede gå på sommerferie efter Lyngby-kampen i denne uge.

Kampene er dog også med til at afgøre de endelige placeringer fra syv til ti og dermed også, hvor mange tv-penge hvert hold kan indkassere efter sæsonen. Kampen om de ekstra penge og de ekstra tilskuerindtægter ved flere kampe, må SønderjyskE dog se bort fra.

Sønderjyderne vil derfor hellere have spillet de resterende kampe, fortæller sportschef Hans Jørgen Haysen til JydskeVestkysten.

SønderjyskE møder Lyngby onsdag aften klokken 20.00.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

I svime over Froholdt – får ny hæder



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Derfor kommer han IKKE til FC København

FCM-profil drømmer om Manchester City

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Messi-statue fjernes

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

De kan være færdige i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League