SønderjyskE ærgrer sig: Det provokerer mit konkurrencegen

Sønderjyske-træner Glen Riddersholm ærgrer sig over, at klubben må gå tidligt på ferie efter kampen mod Lyngby onsdag aften. Klubben mister både værdifulde kampe og penge, lyder begrundelsen.



Det fører til frustration i SønderjyskE, at pokalmestrene allerede kan gå på sommerferie efter onsdagens opgør mod Lyngby. Der er nemlig flere ulemper ved ikke at få lov til at spille videre.

Det siger både sportschef Hans Jørgen Haysen og cheftræner Glen Riddersholm i et interview med JydskeVestkysten.

– Grundlæggende irriterer det mig, hvis vi skal stå i de officielle annaler som nummer ti, hvis vi reelt kunne have været nummer syv. Det provokerer mit konkurrencegen og min mentalitet. Men det er nu engang den præmis, vi spiller under, siger Riddersholm til avisen.

Da Sønderjyske allerede er kvalificeret til europæisk fodbold på grund af pokaltriumfen, er de automatisk udelukket fra de kommende Europa-playoff-kampe mellem de fire bedste hold fra de to nedrykningspuljer. 

Mens både AC Horsens, Randers FC og OB skal ud i flere kampe om europærisk fodbold, kan SønderjyskE altså allerede gå på sommerferie efter Lyngby-kampen i denne uge.

Kampene er dog også med til at afgøre de endelige placeringer fra syv til ti og dermed også, hvor mange tv-penge hvert hold kan indkassere efter sæsonen. Kampen om de ekstra penge og de ekstra tilskuerindtægter ved flere kampe, må SønderjyskE dog se bort fra.

Sønderjyderne vil derfor hellere have spillet de resterende kampe, fortæller sportschef Hans Jørgen Haysen til JydskeVestkysten.

SønderjyskE møder Lyngby onsdag aften klokken 20.00.







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Snart sker det

Vil hente FC Midtjylland-profil



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København

Fortryder FC Barcelona-transfer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Freiburg – Aston Villa

Chelsea – Tottenham

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Neymar er tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!