Sønderjyske bremser Hvidovre: Oprykning udsat

Hvidovre styrede mod oprykning til Superligaen, men to sene Sønderjyske-mål skaber ny spænding i 1. division.



Sønderjyske spillede sig torsdag tilbage i oprykningskampen i 1. division med en udesejr over Hvidovre.

To scoringer inden for de sidste kvarter betød, at Sønderjyske vandt den svære udekamp med 2-1.

Rammerne i Hvidovre var ellers festlige, og alt var lagt til rette for den store oprykningsfest, da en hjemmesejr ville sende værterne op i Superligaen efter 26 års fravær.

Hvidovre lagde fra kampens start et højt pres på Sønderjyske på holdets knoldede og udskældte bane på den storkøbenhavnske vestegn.

Det gav udbytte allerede efter ti minutter, da Hvidovre-midten Fredrik Carlsen sparkede bolden i mål til 1-0 efter en retur fra et hjørnespark.

Målet skubbede gæsterne længere frem på banen, men det var stadig Hvidovre, der styrede spillet.

Det var tydeligt, at der var noget på spil for begge hold, hvilket viste sig gennem mange hårde dueller og frispark.

I slutningen af første halvleg blev kampen mere lige. Særligt Sønderjyske-kanten Peter Christiansen voldte med sine hurtige ryk problemer for værternes forsvar.

Efter pausen var det igen hjemmeholdet, der kom bedst ud. Holdet kredsede om gæsternes felt, men chancerne kom aldrig helt tæt på.

Selv om Hvidovre var mest boldbesiddende, så lå Sønderjyske på lur og var klar på en hurtig kontra.

Sønderjyske kom bedre med, som kampen skred frem. Hvidovre begyndte at pakke sig, men den strategi slog fejl, da Emil Frederiksen efter 77 minutter udlignede til 1-1 for Sønderjyske.

Kun to minutter senere blev ondt værre for Hvidovre. Den indskiftede José Gallegos hamrede bolden op i krogen, og så førte gæsterne pludselig 2-1.

De to Sønderjyske-scoringer satte gang i Hvidovre, og Marcus Lindberg var tæt på at udligne med et skud på overliggeren. I overtiden havde Lirim Qamili også et forsøg, der sneg sig forbi stolpen.

Med to spillerunder tilbage har Hvidovre på andenpladsen 55 point, mens Sønderjyske følger efter med 52 point.

Vejle er med 60 point sikker på oprykning til Superligaen.

Hvidovres målscore er så tilpas meget bedre end Sønderjyskes, at en sejr i en af de to sidste kampe formentlig vil sende Hvidovre i Superligaen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Forventer klubskifte

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Stor nedtur for Superliga-komet