Sønderjyske spillede sig torsdag tilbage i oprykningskampen i 1. division med en udesejr over Hvidovre.
To scoringer inden for de sidste kvarter betød, at Sønderjyske vandt den svære udekamp med 2-1.
Rammerne i Hvidovre var ellers festlige, og alt var lagt til rette for den store oprykningsfest, da en hjemmesejr ville sende værterne op i Superligaen efter 26 års fravær.
Hvidovre lagde fra kampens start et højt pres på Sønderjyske på holdets knoldede og udskældte bane på den storkøbenhavnske vestegn.
Det gav udbytte allerede efter ti minutter, da Hvidovre-midten Fredrik Carlsen sparkede bolden i mål til 1-0 efter en retur fra et hjørnespark.
Målet skubbede gæsterne længere frem på banen, men det var stadig Hvidovre, der styrede spillet.
Det var tydeligt, at der var noget på spil for begge hold, hvilket viste sig gennem mange hårde dueller og frispark.
I slutningen af første halvleg blev kampen mere lige. Særligt Sønderjyske-kanten Peter Christiansen voldte med sine hurtige ryk problemer for værternes forsvar.
Efter pausen var det igen hjemmeholdet, der kom bedst ud. Holdet kredsede om gæsternes felt, men chancerne kom aldrig helt tæt på.
Selv om Hvidovre var mest boldbesiddende, så lå Sønderjyske på lur og var klar på en hurtig kontra.
Sønderjyske kom bedre med, som kampen skred frem. Hvidovre begyndte at pakke sig, men den strategi slog fejl, da Emil Frederiksen efter 77 minutter udlignede til 1-1 for Sønderjyske.
Kun to minutter senere blev ondt værre for Hvidovre. Den indskiftede José Gallegos hamrede bolden op i krogen, og så førte gæsterne pludselig 2-1.
De to Sønderjyske-scoringer satte gang i Hvidovre, og Marcus Lindberg var tæt på at udligne med et skud på overliggeren. I overtiden havde Lirim Qamili også et forsøg, der sneg sig forbi stolpen.
Med to spillerunder tilbage har Hvidovre på andenpladsen 55 point, mens Sønderjyske følger efter med 52 point.
Vejle er med 60 point sikker på oprykning til Superligaen.
Hvidovres målscore er så tilpas meget bedre end Sønderjyskes, at en sejr i en af de to sidste kampe formentlig vil sende Hvidovre i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Frederiksen renser ud
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Et skridt tættere Englands største stadion
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
England – Ghana
Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
NYHEDER