Sønderjyske er i forrygende form i øjeblikket. AaB er i pointkrise.
Det må være konklusionen, efter at de to mandskaber søndag bragede sammen i Superligaens nedrykningsspil.
Sønderjyske vandt 3-2 i Aalborg og tog dermed sin tredje sejr på stribe. Det betyder, at klubben fra Haderslev nu har ti point ned til Lyngby Boldklub på den forkerte side af nedrykningsstregen.
Med nederlaget er AaB uden sejr i fem kampe, og nordjyderne har fire point ned til Lyngby og fem til Vejle Boldklub på sidstepladsen. Begge hold under stregen har en kamp i hånden.
I søndagens opgør havde AaB en masse fine muligheder, som ikke blev udnyttet, og samtidig var nordjyderne dårligt organiseret i defensiven.
Gæsterne blev i første halvleg farlige, nærmest hver eneste gang de angreb over kanterne, og AaB’erne lignede nogen, der ikke i deres vildeste fantasi havde forudset, at Sønderjyske ville angribe på den måde.
Helt mærkeligt blev det i AaB-defensiven, da Sønderjyske efter 19 minutter fik straffespark. Kasper Jørgensen nedlagde Olti Hyseni, som slet ikke var i en farlig position, og så pegede dommeren på pletten.
Lirim Qamili misbrugte godt nok straffesparket, men sendte selv riposten i nettet.
Både Hyseni og Qamili spillede også roller i Sønderjyskes mål til 2-0, som faldt kort før pausefløjt. Hyseni fik bolden lidt uden for feltet og lagde den fikst bagom støttebenet til Qamili, som med et venstrehug udplacerede AaB-keeper Vincent Müller.
AaB samlede sig efter pausen og blæste til angreb. Det gav pote efter 66 minutter, da indskiftede Nicklas Helenius kom på tavlen. Den erfarne målmager fik bolden på kanten af feltet og sparkede den fladt i nettet.
Glæden varede dog ikke længe. Seks minutter efter Helenius’ fuldtræffer scorede Sønderjyske igen. Et hjørnespark landede midt i det lille felt, hvorfra Daniel Gretarsson dirigerede bolden over stregen med hælen.
AaB gav imidlertid ikke op, og med godt ti minutter tilbage reducerede nordjyderne igen. Denne gang var Helenius i oplæggerens rolle, da han serverede kuglen for Kasper Jørgensen, der med et brag sparkede den op i målhjørnet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Her kan man se La Liga fremover
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE