Sønderjyske er i forrygende form i øjeblikket. AaB er i pointkrise.
Det må være konklusionen, efter at de to mandskaber søndag bragede sammen i Superligaens nedrykningsspil.
Sønderjyske vandt 3-2 i Aalborg og tog dermed sin tredje sejr på stribe. Det betyder, at klubben fra Haderslev nu har ti point ned til Lyngby Boldklub på den forkerte side af nedrykningsstregen.
Med nederlaget er AaB uden sejr i fem kampe, og nordjyderne har fire point ned til Lyngby og fem til Vejle Boldklub på sidstepladsen. Begge hold under stregen har en kamp i hånden.
I søndagens opgør havde AaB en masse fine muligheder, som ikke blev udnyttet, og samtidig var nordjyderne dårligt organiseret i defensiven.
Gæsterne blev i første halvleg farlige, nærmest hver eneste gang de angreb over kanterne, og AaB’erne lignede nogen, der ikke i deres vildeste fantasi havde forudset, at Sønderjyske ville angribe på den måde.
Helt mærkeligt blev det i AaB-defensiven, da Sønderjyske efter 19 minutter fik straffespark. Kasper Jørgensen nedlagde Olti Hyseni, som slet ikke var i en farlig position, og så pegede dommeren på pletten.
Lirim Qamili misbrugte godt nok straffesparket, men sendte selv riposten i nettet.
Både Hyseni og Qamili spillede også roller i Sønderjyskes mål til 2-0, som faldt kort før pausefløjt. Hyseni fik bolden lidt uden for feltet og lagde den fikst bagom støttebenet til Qamili, som med et venstrehug udplacerede AaB-keeper Vincent Müller.
AaB samlede sig efter pausen og blæste til angreb. Det gav pote efter 66 minutter, da indskiftede Nicklas Helenius kom på tavlen. Den erfarne målmager fik bolden på kanten af feltet og sparkede den fladt i nettet.
Glæden varede dog ikke længe. Seks minutter efter Helenius’ fuldtræffer scorede Sønderjyske igen. Et hjørnespark landede midt i det lille felt, hvorfra Daniel Gretarsson dirigerede bolden over stregen med hælen.
AaB gav imidlertid ikke op, og med godt ti minutter tilbage reducerede nordjyderne igen. Denne gang var Helenius i oplæggerens rolle, da han serverede kuglen for Kasper Jørgensen, der med et brag sparkede den op i målhjørnet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Tyrkiet – USA
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Senegal – Irak
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
OPTAKT
Norge – Frankrig
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
EKSKLUSIVT