Sønderjyske er i forrygende form i øjeblikket. AaB er i pointkrise.
Det må være konklusionen, efter at de to mandskaber søndag bragede sammen i Superligaens nedrykningsspil.
Sønderjyske vandt 3-2 i Aalborg og tog dermed sin tredje sejr på stribe. Det betyder, at klubben fra Haderslev nu har ti point ned til Lyngby Boldklub på den forkerte side af nedrykningsstregen.
Med nederlaget er AaB uden sejr i fem kampe, og nordjyderne har fire point ned til Lyngby og fem til Vejle Boldklub på sidstepladsen. Begge hold under stregen har en kamp i hånden.
I søndagens opgør havde AaB en masse fine muligheder, som ikke blev udnyttet, og samtidig var nordjyderne dårligt organiseret i defensiven.
Gæsterne blev i første halvleg farlige, nærmest hver eneste gang de angreb over kanterne, og AaB’erne lignede nogen, der ikke i deres vildeste fantasi havde forudset, at Sønderjyske ville angribe på den måde.
Helt mærkeligt blev det i AaB-defensiven, da Sønderjyske efter 19 minutter fik straffespark. Kasper Jørgensen nedlagde Olti Hyseni, som slet ikke var i en farlig position, og så pegede dommeren på pletten.
Lirim Qamili misbrugte godt nok straffesparket, men sendte selv riposten i nettet.
Både Hyseni og Qamili spillede også roller i Sønderjyskes mål til 2-0, som faldt kort før pausefløjt. Hyseni fik bolden lidt uden for feltet og lagde den fikst bagom støttebenet til Qamili, som med et venstrehug udplacerede AaB-keeper Vincent Müller.
AaB samlede sig efter pausen og blæste til angreb. Det gav pote efter 66 minutter, da indskiftede Nicklas Helenius kom på tavlen. Den erfarne målmager fik bolden på kanten af feltet og sparkede den fladt i nettet.
Glæden varede dog ikke længe. Seks minutter efter Helenius’ fuldtræffer scorede Sønderjyske igen. Et hjørnespark landede midt i det lille felt, hvorfra Daniel Gretarsson dirigerede bolden over stregen med hælen.
AaB gav imidlertid ikke op, og med godt ti minutter tilbage reducerede nordjyderne igen. Denne gang var Helenius i oplæggerens rolle, da han serverede kuglen for Kasper Jørgensen, der med et brag sparkede den op i målhjørnet.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Frankrig – England
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
TOPNYHED