Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Tre kampe har Sønderjyske nu vundet i træk, mens AaB er uden sejr i fem superligakampe.



Sønderjyske er i forrygende form i øjeblikket. AaB er i pointkrise.

Det må være konklusionen, efter at de to mandskaber søndag bragede sammen i Superligaens nedrykningsspil.

Sønderjyske vandt 3-2 i Aalborg og tog dermed sin tredje sejr på stribe. Det betyder, at klubben fra Haderslev nu har ti point ned til Lyngby Boldklub på den forkerte side af nedrykningsstregen.

Med nederlaget er AaB uden sejr i fem kampe, og nordjyderne har fire point ned til Lyngby og fem til Vejle Boldklub på sidstepladsen. Begge hold under stregen har en kamp i hånden.

I søndagens opgør havde AaB en masse fine muligheder, som ikke blev udnyttet, og samtidig var nordjyderne dårligt organiseret i defensiven.

Gæsterne blev i første halvleg farlige, nærmest hver eneste gang de angreb over kanterne, og AaB’erne lignede nogen, der ikke i deres vildeste fantasi havde forudset, at Sønderjyske ville angribe på den måde.

Helt mærkeligt blev det i AaB-defensiven, da Sønderjyske efter 19 minutter fik straffespark. Kasper Jørgensen nedlagde Olti Hyseni, som slet ikke var i en farlig position, og så pegede dommeren på pletten.

Lirim Qamili misbrugte godt nok straffesparket, men sendte selv riposten i nettet.

Både Hyseni og Qamili spillede også roller i Sønderjyskes mål til 2-0, som faldt kort før pausefløjt. Hyseni fik bolden lidt uden for feltet og lagde den fikst bagom støttebenet til Qamili, som med et venstrehug udplacerede AaB-keeper Vincent Müller.

AaB samlede sig efter pausen og blæste til angreb. Det gav pote efter 66 minutter, da indskiftede Nicklas Helenius kom på tavlen. Den erfarne målmager fik bolden på kanten af feltet og sparkede den fladt i nettet.

Glæden varede dog ikke længe. Seks minutter efter Helenius’ fuldtræffer scorede Sønderjyske igen. Et hjørnespark landede midt i det lille felt, hvorfra Daniel Gretarsson dirigerede bolden over stregen med hælen.

AaB gav imidlertid ikke op, og med godt ti minutter tilbage reducerede nordjyderne igen. Denne gang var Helenius i oplæggerens rolle, da han serverede kuglen for Kasper Jørgensen, der med et brag sparkede den op i målhjørnet.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Hvor er I vilde, AGF!

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren



LIVE

Superliga-LIVE: Stor FCM-bet: Ramt af ny skade

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

AGF fandt vej til comeback gennem delmål

De vil have Jelert

Tottenham-flop i stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Ny FC København-stjerne imponerer

Vildt Superliga-rygte afvises

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Surt show – dumpet!

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Københavns pris på William Clem

AGF skaber vildt mirakel i Europa

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni