Sønderjyske buldrer mod overlevelse i Superligaen

Tre kampe har Sønderjyske nu vundet i træk, mens AaB er uden sejr i fem superligakampe.



Sønderjyske er i forrygende form i øjeblikket. AaB er i pointkrise.

Det må være konklusionen, efter at de to mandskaber søndag bragede sammen i Superligaens nedrykningsspil.

Sønderjyske vandt 3-2 i Aalborg og tog dermed sin tredje sejr på stribe. Det betyder, at klubben fra Haderslev nu har ti point ned til Lyngby Boldklub på den forkerte side af nedrykningsstregen.

Med nederlaget er AaB uden sejr i fem kampe, og nordjyderne har fire point ned til Lyngby og fem til Vejle Boldklub på sidstepladsen. Begge hold under stregen har en kamp i hånden.

I søndagens opgør havde AaB en masse fine muligheder, som ikke blev udnyttet, og samtidig var nordjyderne dårligt organiseret i defensiven.

Gæsterne blev i første halvleg farlige, nærmest hver eneste gang de angreb over kanterne, og AaB’erne lignede nogen, der ikke i deres vildeste fantasi havde forudset, at Sønderjyske ville angribe på den måde.

Helt mærkeligt blev det i AaB-defensiven, da Sønderjyske efter 19 minutter fik straffespark. Kasper Jørgensen nedlagde Olti Hyseni, som slet ikke var i en farlig position, og så pegede dommeren på pletten.

Lirim Qamili misbrugte godt nok straffesparket, men sendte selv riposten i nettet.

Både Hyseni og Qamili spillede også roller i Sønderjyskes mål til 2-0, som faldt kort før pausefløjt. Hyseni fik bolden lidt uden for feltet og lagde den fikst bagom støttebenet til Qamili, som med et venstrehug udplacerede AaB-keeper Vincent Müller.

AaB samlede sig efter pausen og blæste til angreb. Det gav pote efter 66 minutter, da indskiftede Nicklas Helenius kom på tavlen. Den erfarne målmager fik bolden på kanten af feltet og sparkede den fladt i nettet.

Glæden varede dog ikke længe. Seks minutter efter Helenius’ fuldtræffer scorede Sønderjyske igen. Et hjørnespark landede midt i det lille felt, hvorfra Daniel Gretarsson dirigerede bolden over stregen med hælen.

AaB gav imidlertid ikke op, og med godt ti minutter tilbage reducerede nordjyderne igen. Denne gang var Helenius i oplæggerens rolle, da han serverede kuglen for Kasper Jørgensen, der med et brag sparkede den op i målhjørnet.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Arbejder på Brøndby-exit



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Uwe Rösler henter dansker

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Fredberg henter italiensk legende

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Hylder kæmpe FCM-transfer

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko

Toptræner hylder Danmark og FC København



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio