• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

SønderjyskE får nyt trøjedesign: Fire striber med bestemt betydning

Foto: SønderjyskE

Når SønderjyskE skal møde FC København, så bliver det med et anderledes udseende end normalt.

Af Oliver Okstrøm

Siden SønderjyskE blev grundlagt i 2014 har man kunne kende dem på deres lyseblå farver, men det er nu et overstået kapitel, da klubben nu har præsenteret en ny med mørkeblå striber, som vil blive taget i brug for første gang i deres kommende kamp mod FCK 29. november.

I forbindelse med præsentationen bliver de forklaret som fire søjler, der symboliserer de fire byer, hvor SønderjyskE-holdene har hjemme: Haderslev, Vojens, Aabenraa og Sønderborg.

Læs også:SønderjyskE vil offentliggøre "spændende nyhed" 16. november

Endvidere har man indskrevet samtlige sønderjyske byer - både de store og de små - i trøjen, så man understreger, at der er tale om en landsdelstrøje. For klubbens marketingchef Kell Haugaard er det vigtigt at understrege, hvor de kommer fra.

- Vi er stolte som få af vores baggrund og vores historie, og den nye SønderjyskE-trøje er en hyldest til vores dejlige Sønderjylland, siger han og fortsætter:

Læs også:Nedtur for Sønderjyske: Klubbens målmaskine skadet

- Når vi trækker i trøjen, kæmper vi for hele landsdelen. Det viser vi i historiefortællingerne på trøjen og på banerne. Jeg tror og håber, at mange sønderjyder vil tage trøjen til sig, og vi glæder os i den grad til at præsentere den for sønderjyderne til kampen mod FC København, lyder det fra Kell Haugaard.

Det er som før Hummel, der står bag SønderjyskE-trøjen, og den er blevet designet af sønderjyden Lasse Betzer.

Både dame- og herrehåndboldholdet kommer også til at spille med den nye landsdelstrøje. Det er dog først fra februar for herrerne, mens damerne må vente til næste sæson. Ishockey-holdet bliver ikke nævnt.

Læs også:Bah drømmer om klubskifte i nærmeste fremtid

Læs også:Imponeret af Alexander Bah: Han mindede mig om Yussuf Poulsen

Læs også:Pokalvinderne fra SønderjyskE sigter efter ny finale

-----
Se alt det bedste fodbold fra de største ligaer med YouTV - Intro-tilbud

Superliga

Mere Superliga

Fokus