Sønderjyske – FC København

Sønderjyske får søndag aften besøg af FC København. For oprykkerne er det en stor kamp, når Løverne kommer til Haderslev. For gæsterne er det nok mest en banal tur i provinsen med en klar forventning om at køre hjem med tre point..



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev, Danmark
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+

Holdnyt:
Sønderjyske

Sønderjyske spillede en flot sæson i NordicBet Ligaen og sikrede oprykning. De har dog fået en hård indledning på livet på dansk fodbolds penthouse-etage.

0-1 ude mod Silkeborg IF i premieren var nogenlunde godkendt, og 1-1 hjemme mod Lyngby Boldklub kan også gå an. I seneste runde fik de så læsterlige klø og var helt chanceløse mod et stærkt AGF-hold, der havde en herlig fredag i Aarhus og bankede sønderjyderne 4-0. Mon ikke bussen kørte til grænsen for at hente en tut trøste-bom?

De skal i hvert fald forbedre sig kraftigt, hvis de vil sætte et blivende aftryk på Superligaen.

Det kan de passende gøre mod FC København, for i de foreløbig 25 indbyrdes ligamøder på sønderjydernes hjemmebane er det kun blevet til én sønderjysk sejr. Otte af de resterende 24 kampe er endt uafgjort.

Til seneste runde var Daniel Gretarsson ude med en mindre skade, men der har ikke været updates på ham fra Haderslev-holdet, så måske er skaden trods alt slem nok til at holde ham ude en runde mere.

Lirim Qamili kan få debut, efter at han lørdag blev præsenteret. 

FC København
FC København balancerede på kanten af et skuffende resultat mod Banik Ostrava i torsdags. I københavnernes selvforståelse skal de høste danske mesterskaber og deltagelse i Champions League. De skal i hvert fald ikke bøvle unødigt med kvalifikationen til Conference League. Men det gør de altså.

På torsdag rejser de til Tjekkiet for at spille en lusket returkamp med en meget spinkel 1-0-føring fra Parken i bagagen.

Men først skal de til Haderslev, hvor de kun har prøvet at tabe i en Superligakamp én gang i 25 dueller.

Den stjernespækkede trup skal formentlig rotere en anelse, og måske skal der spares kræfter til torsdagens kamp.

Rodrigo Huescas måtte fra banen torsdag aften, og han blev erstattet af en anden ny Løve, georgiske Gocholeishvili.

I det hele taget har de forsøgt at styrke defensiven denne sommer, for FCK har hentet Trott til at erstatte Grabara i målet, og ud over de to nye på højre back er også kommet Garananga og Pereira i midterforsvaret.

Pereira er i truppen, selvom han har en karantæne på 60 dage hængende over hovedet. Den er appelleret.  

FCK har set mest stilsikker ud i deres sæsonpremiere, hvor de vandt 2-0 ude mod Lyngby Boldklub. Siden har de slået AGF med stort besvær i Parken med 3-2 og delt 1-1 med Randers FC, der var i undertal i en time – også i Parken. Så måske passer det københavnerne fint med en udekamp, hvor de er store favoritter mod et af rækkens forventet svagere hold.

FC København er uden Thomas Delaney, der doseres, mens Huescas er skadet. 

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Flø – Oggesen, Soulas, Sommer, Barkarson – Vinderslev, Emini, Cherif – Björklund, Ingason, Gallegos

FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Garananga, Diks, Meling – Falk, Mattsson, Froholdt – Larsson, Oskarsson, Elyounoussi

Dom:
FC København har historisk set et overtag i disse kampe mod Sønderjyske.

Derfor er de da også klare favoritter.

Men FCK har en svær udekamp på torsdag i Ostrava, hvor tjekkerne vil gøre alt for at sende danskerne ud af Europa. Dét kan blive sønderjydernes chance. Gæsternes fokus kan meget vel være på returopgøret i Tjekkiet allerede, og så er der muligheder for hjemmeholdet.

Sønderjyske har ikke helt levet op til sidste sæsons flotte spil endnu, men en hjemmekamp på et fyldt stadion i Haderslev mod overmagten fra hovedstaden kan være den perfekte lejlighed til modstand for sønderjyderne.

Der lurer en overraskelse i denne duel, som vi tror på ender 1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 4,40 hos Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





I svime over Højlund




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Medie peger på FC København

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Samler informationer om FCK’er

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Trods krise: Freder Superliga-træner



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Vild udtalelse om Nathan Trott

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand

Brøndby henter stort målmandstalent



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Færdig i Brøndbys bestyrelse

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

– Det er absolut bekymrende!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Celtic – Stuttgart

José Mourinho klarmelder dansker

Benfica – Real Madrid

Forlænger med stortalent

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

FC København-boss reagerer på tilråb

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?