Sønderjyske – FC København

Sønderjyske får søndag aften besøg af FC København. For oprykkerne er det en stor kamp, når Løverne kommer til Haderslev. For gæsterne er det nok mest en banal tur i provinsen med en klar forventning om at køre hjem med tre point..



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev, Danmark
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+

Holdnyt:
Sønderjyske

Sønderjyske spillede en flot sæson i NordicBet Ligaen og sikrede oprykning. De har dog fået en hård indledning på livet på dansk fodbolds penthouse-etage.

0-1 ude mod Silkeborg IF i premieren var nogenlunde godkendt, og 1-1 hjemme mod Lyngby Boldklub kan også gå an. I seneste runde fik de så læsterlige klø og var helt chanceløse mod et stærkt AGF-hold, der havde en herlig fredag i Aarhus og bankede sønderjyderne 4-0. Mon ikke bussen kørte til grænsen for at hente en tut trøste-bom?

De skal i hvert fald forbedre sig kraftigt, hvis de vil sætte et blivende aftryk på Superligaen.

Det kan de passende gøre mod FC København, for i de foreløbig 25 indbyrdes ligamøder på sønderjydernes hjemmebane er det kun blevet til én sønderjysk sejr. Otte af de resterende 24 kampe er endt uafgjort.

Til seneste runde var Daniel Gretarsson ude med en mindre skade, men der har ikke været updates på ham fra Haderslev-holdet, så måske er skaden trods alt slem nok til at holde ham ude en runde mere.

Lirim Qamili kan få debut, efter at han lørdag blev præsenteret. 

FC København
FC København balancerede på kanten af et skuffende resultat mod Banik Ostrava i torsdags. I københavnernes selvforståelse skal de høste danske mesterskaber og deltagelse i Champions League. De skal i hvert fald ikke bøvle unødigt med kvalifikationen til Conference League. Men det gør de altså.

På torsdag rejser de til Tjekkiet for at spille en lusket returkamp med en meget spinkel 1-0-føring fra Parken i bagagen.

Men først skal de til Haderslev, hvor de kun har prøvet at tabe i en Superligakamp én gang i 25 dueller.

Den stjernespækkede trup skal formentlig rotere en anelse, og måske skal der spares kræfter til torsdagens kamp.

Rodrigo Huescas måtte fra banen torsdag aften, og han blev erstattet af en anden ny Løve, georgiske Gocholeishvili.

I det hele taget har de forsøgt at styrke defensiven denne sommer, for FCK har hentet Trott til at erstatte Grabara i målet, og ud over de to nye på højre back er også kommet Garananga og Pereira i midterforsvaret.

Pereira er i truppen, selvom han har en karantæne på 60 dage hængende over hovedet. Den er appelleret.  

FCK har set mest stilsikker ud i deres sæsonpremiere, hvor de vandt 2-0 ude mod Lyngby Boldklub. Siden har de slået AGF med stort besvær i Parken med 3-2 og delt 1-1 med Randers FC, der var i undertal i en time – også i Parken. Så måske passer det københavnerne fint med en udekamp, hvor de er store favoritter mod et af rækkens forventet svagere hold.

FC København er uden Thomas Delaney, der doseres, mens Huescas er skadet. 

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Flø – Oggesen, Soulas, Sommer, Barkarson – Vinderslev, Emini, Cherif – Björklund, Ingason, Gallegos

FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Garananga, Diks, Meling – Falk, Mattsson, Froholdt – Larsson, Oskarsson, Elyounoussi

Dom:
FC København har historisk set et overtag i disse kampe mod Sønderjyske.

Derfor er de da også klare favoritter.

Men FCK har en svær udekamp på torsdag i Ostrava, hvor tjekkerne vil gøre alt for at sende danskerne ud af Europa. Dét kan blive sønderjydernes chance. Gæsternes fokus kan meget vel være på returopgøret i Tjekkiet allerede, og så er der muligheder for hjemmeholdet.

Sønderjyske har ikke helt levet op til sidste sæsons flotte spil endnu, men en hjemmekamp på et fyldt stadion i Haderslev mod overmagten fra hovedstaden kan være den perfekte lejlighed til modstand for sønderjyderne.

Der lurer en overraskelse i denne duel, som vi tror på ender 1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 4,40 hos Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Cooper med kontant transfermelding

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

– Han er bare ren verdensklasse!



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Storklub har taget kontakt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Henter Kamil Wilczek

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

AaB-angriber på vej til Serie A

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Transferudmelding fra Vallys

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Gravesen med vild Neestrup-melding

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Choktransfer på vej? 

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

– Han leder efter et sted at eksplodere

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’