Sønderjyske – FC København

Sønderjyske får søndag aften besøg af FC København. For oprykkerne er det en stor kamp, når Løverne kommer til Haderslev. For gæsterne er det nok mest en banal tur i provinsen med en klar forventning om at køre hjem med tre point..



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev, Danmark
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+

Holdnyt:
Sønderjyske

Sønderjyske spillede en flot sæson i NordicBet Ligaen og sikrede oprykning. De har dog fået en hård indledning på livet på dansk fodbolds penthouse-etage.

0-1 ude mod Silkeborg IF i premieren var nogenlunde godkendt, og 1-1 hjemme mod Lyngby Boldklub kan også gå an. I seneste runde fik de så læsterlige klø og var helt chanceløse mod et stærkt AGF-hold, der havde en herlig fredag i Aarhus og bankede sønderjyderne 4-0. Mon ikke bussen kørte til grænsen for at hente en tut trøste-bom?

De skal i hvert fald forbedre sig kraftigt, hvis de vil sætte et blivende aftryk på Superligaen.

Det kan de passende gøre mod FC København, for i de foreløbig 25 indbyrdes ligamøder på sønderjydernes hjemmebane er det kun blevet til én sønderjysk sejr. Otte af de resterende 24 kampe er endt uafgjort.

Til seneste runde var Daniel Gretarsson ude med en mindre skade, men der har ikke været updates på ham fra Haderslev-holdet, så måske er skaden trods alt slem nok til at holde ham ude en runde mere.

Lirim Qamili kan få debut, efter at han lørdag blev præsenteret. 

FC København
FC København balancerede på kanten af et skuffende resultat mod Banik Ostrava i torsdags. I københavnernes selvforståelse skal de høste danske mesterskaber og deltagelse i Champions League. De skal i hvert fald ikke bøvle unødigt med kvalifikationen til Conference League. Men det gør de altså.

På torsdag rejser de til Tjekkiet for at spille en lusket returkamp med en meget spinkel 1-0-føring fra Parken i bagagen.

Men først skal de til Haderslev, hvor de kun har prøvet at tabe i en Superligakamp én gang i 25 dueller.

Den stjernespækkede trup skal formentlig rotere en anelse, og måske skal der spares kræfter til torsdagens kamp.

Rodrigo Huescas måtte fra banen torsdag aften, og han blev erstattet af en anden ny Løve, georgiske Gocholeishvili.

I det hele taget har de forsøgt at styrke defensiven denne sommer, for FCK har hentet Trott til at erstatte Grabara i målet, og ud over de to nye på højre back er også kommet Garananga og Pereira i midterforsvaret.

Pereira er i truppen, selvom han har en karantæne på 60 dage hængende over hovedet. Den er appelleret.  

FCK har set mest stilsikker ud i deres sæsonpremiere, hvor de vandt 2-0 ude mod Lyngby Boldklub. Siden har de slået AGF med stort besvær i Parken med 3-2 og delt 1-1 med Randers FC, der var i undertal i en time – også i Parken. Så måske passer det københavnerne fint med en udekamp, hvor de er store favoritter mod et af rækkens forventet svagere hold.

FC København er uden Thomas Delaney, der doseres, mens Huescas er skadet. 

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Flø – Oggesen, Soulas, Sommer, Barkarson – Vinderslev, Emini, Cherif – Björklund, Ingason, Gallegos

FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Garananga, Diks, Meling – Falk, Mattsson, Froholdt – Larsson, Oskarsson, Elyounoussi

Dom:
FC København har historisk set et overtag i disse kampe mod Sønderjyske.

Derfor er de da også klare favoritter.

Men FCK har en svær udekamp på torsdag i Ostrava, hvor tjekkerne vil gøre alt for at sende danskerne ud af Europa. Dét kan blive sønderjydernes chance. Gæsternes fokus kan meget vel være på returopgøret i Tjekkiet allerede, og så er der muligheder for hjemmeholdet.

Sønderjyske har ikke helt levet op til sidste sæsons flotte spil endnu, men en hjemmekamp på et fyldt stadion i Haderslev mod overmagten fra hovedstaden kan være den perfekte lejlighed til modstand for sønderjyderne.

Der lurer en overraskelse i denne duel, som vi tror på ender 1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 4,40 hos Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Afslører detaljer om Brøndby-skifte




LIVE

TransferLIVE: FCN udlejer til IFK Göteborg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Forventer klubskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medier jubler over USA’s nedtur



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

VM-Vækkeuret: Vildt VM-drama

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby