Sønderjyske – FC København

Sønderjyske får søndag aften besøg af FC København. For oprykkerne er det en stor kamp, når Løverne kommer til Haderslev. For gæsterne er det nok mest en banal tur i provinsen med en klar forventning om at køre hjem med tre point..



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev, Danmark
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+

Holdnyt:
Sønderjyske

Sønderjyske spillede en flot sæson i NordicBet Ligaen og sikrede oprykning. De har dog fået en hård indledning på livet på dansk fodbolds penthouse-etage.

0-1 ude mod Silkeborg IF i premieren var nogenlunde godkendt, og 1-1 hjemme mod Lyngby Boldklub kan også gå an. I seneste runde fik de så læsterlige klø og var helt chanceløse mod et stærkt AGF-hold, der havde en herlig fredag i Aarhus og bankede sønderjyderne 4-0. Mon ikke bussen kørte til grænsen for at hente en tut trøste-bom?

De skal i hvert fald forbedre sig kraftigt, hvis de vil sætte et blivende aftryk på Superligaen.

Det kan de passende gøre mod FC København, for i de foreløbig 25 indbyrdes ligamøder på sønderjydernes hjemmebane er det kun blevet til én sønderjysk sejr. Otte af de resterende 24 kampe er endt uafgjort.

Til seneste runde var Daniel Gretarsson ude med en mindre skade, men der har ikke været updates på ham fra Haderslev-holdet, så måske er skaden trods alt slem nok til at holde ham ude en runde mere.

Lirim Qamili kan få debut, efter at han lørdag blev præsenteret. 

FC København
FC København balancerede på kanten af et skuffende resultat mod Banik Ostrava i torsdags. I københavnernes selvforståelse skal de høste danske mesterskaber og deltagelse i Champions League. De skal i hvert fald ikke bøvle unødigt med kvalifikationen til Conference League. Men det gør de altså.

På torsdag rejser de til Tjekkiet for at spille en lusket returkamp med en meget spinkel 1-0-føring fra Parken i bagagen.

Men først skal de til Haderslev, hvor de kun har prøvet at tabe i en Superligakamp én gang i 25 dueller.

Den stjernespækkede trup skal formentlig rotere en anelse, og måske skal der spares kræfter til torsdagens kamp.

Rodrigo Huescas måtte fra banen torsdag aften, og han blev erstattet af en anden ny Løve, georgiske Gocholeishvili.

I det hele taget har de forsøgt at styrke defensiven denne sommer, for FCK har hentet Trott til at erstatte Grabara i målet, og ud over de to nye på højre back er også kommet Garananga og Pereira i midterforsvaret.

Pereira er i truppen, selvom han har en karantæne på 60 dage hængende over hovedet. Den er appelleret.  

FCK har set mest stilsikker ud i deres sæsonpremiere, hvor de vandt 2-0 ude mod Lyngby Boldklub. Siden har de slået AGF med stort besvær i Parken med 3-2 og delt 1-1 med Randers FC, der var i undertal i en time – også i Parken. Så måske passer det københavnerne fint med en udekamp, hvor de er store favoritter mod et af rækkens forventet svagere hold.

FC København er uden Thomas Delaney, der doseres, mens Huescas er skadet. 

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Flø – Oggesen, Soulas, Sommer, Barkarson – Vinderslev, Emini, Cherif – Björklund, Ingason, Gallegos

FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Garananga, Diks, Meling – Falk, Mattsson, Froholdt – Larsson, Oskarsson, Elyounoussi

Dom:
FC København har historisk set et overtag i disse kampe mod Sønderjyske.

Derfor er de da også klare favoritter.

Men FCK har en svær udekamp på torsdag i Ostrava, hvor tjekkerne vil gøre alt for at sende danskerne ud af Europa. Dét kan blive sønderjydernes chance. Gæsternes fokus kan meget vel være på returopgøret i Tjekkiet allerede, og så er der muligheder for hjemmeholdet.

Sønderjyske har ikke helt levet op til sidste sæsons flotte spil endnu, men en hjemmekamp på et fyldt stadion i Haderslev mod overmagten fra hovedstaden kan være den perfekte lejlighed til modstand for sønderjyderne.

Der lurer en overraskelse i denne duel, som vi tror på ender 1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 4,40 hos Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Den første i næsten 40 år

Færdig i FC Midtjylland?

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Bo Svensson i spil til stort job

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Manchester United jagter Liverpool-profil

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

UEFA med ny stor FC København-straf

I svime over Højlund

Samler informationer om FCK’er

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

FC København-stjerne straffes af UEFA

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Choktransfer?

Superliga-stortalenter topper international liste

Vild udtalelse om Nathan Trott

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Celtic – Stuttgart