Sønderjyske – FC København

Sønderjyske får søndag aften besøg af FC København. For oprykkerne er det en stor kamp, når Løverne kommer til Haderslev. For gæsterne er det nok mest en banal tur i provinsen med en klar forventning om at køre hjem med tre point..



Kampfakta:
Kampstart: Søndag den 11. august klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev, Danmark
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3+

Holdnyt:
Sønderjyske

Sønderjyske spillede en flot sæson i NordicBet Ligaen og sikrede oprykning. De har dog fået en hård indledning på livet på dansk fodbolds penthouse-etage.

0-1 ude mod Silkeborg IF i premieren var nogenlunde godkendt, og 1-1 hjemme mod Lyngby Boldklub kan også gå an. I seneste runde fik de så læsterlige klø og var helt chanceløse mod et stærkt AGF-hold, der havde en herlig fredag i Aarhus og bankede sønderjyderne 4-0. Mon ikke bussen kørte til grænsen for at hente en tut trøste-bom?

De skal i hvert fald forbedre sig kraftigt, hvis de vil sætte et blivende aftryk på Superligaen.

Det kan de passende gøre mod FC København, for i de foreløbig 25 indbyrdes ligamøder på sønderjydernes hjemmebane er det kun blevet til én sønderjysk sejr. Otte af de resterende 24 kampe er endt uafgjort.

Til seneste runde var Daniel Gretarsson ude med en mindre skade, men der har ikke været updates på ham fra Haderslev-holdet, så måske er skaden trods alt slem nok til at holde ham ude en runde mere.

Lirim Qamili kan få debut, efter at han lørdag blev præsenteret. 

FC København
FC København balancerede på kanten af et skuffende resultat mod Banik Ostrava i torsdags. I københavnernes selvforståelse skal de høste danske mesterskaber og deltagelse i Champions League. De skal i hvert fald ikke bøvle unødigt med kvalifikationen til Conference League. Men det gør de altså.

På torsdag rejser de til Tjekkiet for at spille en lusket returkamp med en meget spinkel 1-0-føring fra Parken i bagagen.

Men først skal de til Haderslev, hvor de kun har prøvet at tabe i en Superligakamp én gang i 25 dueller.

Den stjernespækkede trup skal formentlig rotere en anelse, og måske skal der spares kræfter til torsdagens kamp.

Rodrigo Huescas måtte fra banen torsdag aften, og han blev erstattet af en anden ny Løve, georgiske Gocholeishvili.

I det hele taget har de forsøgt at styrke defensiven denne sommer, for FCK har hentet Trott til at erstatte Grabara i målet, og ud over de to nye på højre back er også kommet Garananga og Pereira i midterforsvaret.

Pereira er i truppen, selvom han har en karantæne på 60 dage hængende over hovedet. Den er appelleret.  

FCK har set mest stilsikker ud i deres sæsonpremiere, hvor de vandt 2-0 ude mod Lyngby Boldklub. Siden har de slået AGF med stort besvær i Parken med 3-2 og delt 1-1 med Randers FC, der var i undertal i en time – også i Parken. Så måske passer det københavnerne fint med en udekamp, hvor de er store favoritter mod et af rækkens forventet svagere hold.

FC København er uden Thomas Delaney, der doseres, mens Huescas er skadet. 

Karantæner:
Sønderjyske: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Sønderjyske (4-3-3): Flø – Oggesen, Soulas, Sommer, Barkarson – Vinderslev, Emini, Cherif – Björklund, Ingason, Gallegos

FC København (4-3-3): Trott – Gocholeishvili, Garananga, Diks, Meling – Falk, Mattsson, Froholdt – Larsson, Oskarsson, Elyounoussi

Dom:
FC København har historisk set et overtag i disse kampe mod Sønderjyske.

Derfor er de da også klare favoritter.

Men FCK har en svær udekamp på torsdag i Ostrava, hvor tjekkerne vil gøre alt for at sende danskerne ud af Europa. Dét kan blive sønderjydernes chance. Gæsternes fokus kan meget vel være på returopgøret i Tjekkiet allerede, og så er der muligheder for hjemmeholdet.

Sønderjyske har ikke helt levet op til sidste sæsons flotte spil endnu, men en hjemmekamp på et fyldt stadion i Haderslev mod overmagten fra hovedstaden kan være den perfekte lejlighed til modstand for sønderjyderne.

Der lurer en overraskelse i denne duel, som vi tror på ender 1-1.

Spilforslag:
Uafgjort til odds 4,40 hos Unibet. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Australien – Tyrkiet

Elias Jelert færdig

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Overraskende melding om Oliver Christensen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav