Så vildt comeback: Tre SønderjyskE-mål i overtiden

Nykøbing FC, som er uden sejre i 1. division, smed i overtiden en 2-0-føring og tabte 2-3 til Sønderjyske.



Nykøbing FC har fået en forfærdelig start på sæsonen, og lørdag blev den endnu værre.

Her var 1. divisions bundprop ellers godt på vej til at tage sæsonens første ligasejr, da Sønderjyske var på besøg.

Nykøbing førte 2-0, da kampuret rundede 90 minutter, men da dommeren fløjtede af, stod der 3-2 til gæsterne efter et utroligt comeback i tillægstiden.

Først reducerede Emil Berggreen på et straffespark. Så udlignede Marc Dal Hende, inden Rasmus Wikström fuldendte comebacket med sin scoring til 3-2.

Nykøbing FC har nu spillet 11 ligakampe i denne sæson med blot to point til følge. Væsentligt bedre går det for Sønderjyske, der med sejren holder snor i topholdet Vejle.

Sønderjyske ligger på tredjepladsen med to point op til Vejle. Hvidovre ligger imellem de to hold.

Det var et sønderjysk selvmål, der gjorde det til 1-0 for Nykøbing efter en halv times spil.

Emil Berggreen endte i den uheldige hovedrolle, da han i eget felt efter en halv times spil satte hovedet på et Nykøbing-indlæg, så bolden røg i en bue over målmanden og i nettet.

I anden halvleg pressede Sønderjyske på for at udligne, men nærmest ud af ingenting blev det altså i stedet 2-0, da Luca Kjerrumgaard i 85. minut hamrede bolden op i målhjørnet.

Men bedst som det lignede en sjælden Nykøbing-sejr, fik Sønderjyske altså vendt kampen på hovedet med sit vilde comeback.

Hvis de 600 fremmødte tilskuere undervejs havde lidt svært ved at holde styr på, hvilket hold der gjorde hvad, var de lovligt undskyldt.

Begge hold spillede således i Nykøbing FC-trøjer. Sønderjyske var taget til kampen med den overbevisning, at man kunne spille i sine lyseblå trøjer, men det var dommeren uenig i før kampstart. Så Sønderjyske måtte låne Nykøbings hvide udebanetrøjer.

Tidligere lørdag vandt Vendsyssel 4-1 over FC Helsingør. De to hold ligger henholdsvis på fjerde- og sjettepladsen med fem og syv point op til topholdet Vejle.

/ritzau/






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Norge – England

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Stor profil ude af Frankrig-brag

Åbner for flere Brøndby-salg