Så vildt comeback: Tre SønderjyskE-mål i overtiden

Nykøbing FC, som er uden sejre i 1. division, smed i overtiden en 2-0-føring og tabte 2-3 til Sønderjyske.



Nykøbing FC har fået en forfærdelig start på sæsonen, og lørdag blev den endnu værre.

Her var 1. divisions bundprop ellers godt på vej til at tage sæsonens første ligasejr, da Sønderjyske var på besøg.

Nykøbing førte 2-0, da kampuret rundede 90 minutter, men da dommeren fløjtede af, stod der 3-2 til gæsterne efter et utroligt comeback i tillægstiden.

Først reducerede Emil Berggreen på et straffespark. Så udlignede Marc Dal Hende, inden Rasmus Wikström fuldendte comebacket med sin scoring til 3-2.

Nykøbing FC har nu spillet 11 ligakampe i denne sæson med blot to point til følge. Væsentligt bedre går det for Sønderjyske, der med sejren holder snor i topholdet Vejle.

Sønderjyske ligger på tredjepladsen med to point op til Vejle. Hvidovre ligger imellem de to hold.

Det var et sønderjysk selvmål, der gjorde det til 1-0 for Nykøbing efter en halv times spil.

Emil Berggreen endte i den uheldige hovedrolle, da han i eget felt efter en halv times spil satte hovedet på et Nykøbing-indlæg, så bolden røg i en bue over målmanden og i nettet.

I anden halvleg pressede Sønderjyske på for at udligne, men nærmest ud af ingenting blev det altså i stedet 2-0, da Luca Kjerrumgaard i 85. minut hamrede bolden op i målhjørnet.

Men bedst som det lignede en sjælden Nykøbing-sejr, fik Sønderjyske altså vendt kampen på hovedet med sit vilde comeback.

Hvis de 600 fremmødte tilskuere undervejs havde lidt svært ved at holde styr på, hvilket hold der gjorde hvad, var de lovligt undskyldt.

Begge hold spillede således i Nykøbing FC-trøjer. Sønderjyske var taget til kampen med den overbevisning, at man kunne spille i sine lyseblå trøjer, men det var dommeren uenig i før kampstart. Så Sønderjyske måtte låne Nykøbings hvide udebanetrøjer.

Tidligere lørdag vandt Vendsyssel 4-1 over FC Helsingør. De to hold ligger henholdsvis på fjerde- og sjettepladsen med fem og syv point op til topholdet Vejle.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

TV-ekspert chokerer på direkte tv



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

De vil have Victor Nelsson

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lurer på PSG-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stolt over dansk transfer

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Sverige – Tunesien



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla