Så vildt comeback: Tre SønderjyskE-mål i overtiden

Nykøbing FC, som er uden sejre i 1. division, smed i overtiden en 2-0-føring og tabte 2-3 til Sønderjyske.



Nykøbing FC har fået en forfærdelig start på sæsonen, og lørdag blev den endnu værre.

Her var 1. divisions bundprop ellers godt på vej til at tage sæsonens første ligasejr, da Sønderjyske var på besøg.

Nykøbing førte 2-0, da kampuret rundede 90 minutter, men da dommeren fløjtede af, stod der 3-2 til gæsterne efter et utroligt comeback i tillægstiden.

Først reducerede Emil Berggreen på et straffespark. Så udlignede Marc Dal Hende, inden Rasmus Wikström fuldendte comebacket med sin scoring til 3-2.

Nykøbing FC har nu spillet 11 ligakampe i denne sæson med blot to point til følge. Væsentligt bedre går det for Sønderjyske, der med sejren holder snor i topholdet Vejle.

Sønderjyske ligger på tredjepladsen med to point op til Vejle. Hvidovre ligger imellem de to hold.

Det var et sønderjysk selvmål, der gjorde det til 1-0 for Nykøbing efter en halv times spil.

Emil Berggreen endte i den uheldige hovedrolle, da han i eget felt efter en halv times spil satte hovedet på et Nykøbing-indlæg, så bolden røg i en bue over målmanden og i nettet.

I anden halvleg pressede Sønderjyske på for at udligne, men nærmest ud af ingenting blev det altså i stedet 2-0, da Luca Kjerrumgaard i 85. minut hamrede bolden op i målhjørnet.

Men bedst som det lignede en sjælden Nykøbing-sejr, fik Sønderjyske altså vendt kampen på hovedet med sit vilde comeback.

Hvis de 600 fremmødte tilskuere undervejs havde lidt svært ved at holde styr på, hvilket hold der gjorde hvad, var de lovligt undskyldt.

Begge hold spillede således i Nykøbing FC-trøjer. Sønderjyske var taget til kampen med den overbevisning, at man kunne spille i sine lyseblå trøjer, men det var dommeren uenig i før kampstart. Så Sønderjyske måtte låne Nykøbings hvide udebanetrøjer.

Tidligere lørdag vandt Vendsyssel 4-1 over FC Helsingør. De to hold ligger henholdsvis på fjerde- og sjettepladsen med fem og syv point op til topholdet Vejle.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De er interesseret i Christian Eriksen

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

17 minutter for United – nu skal han til VM

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Patrick Mortensen færdig i AGF

De vil gerne have Jens Jønsson

Arne Slot fyret af Liverpool

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Spurs-stjerne tager pis på Arsenal



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’