Så vildt comeback: Tre SønderjyskE-mål i overtiden

Nykøbing FC, som er uden sejre i 1. division, smed i overtiden en 2-0-føring og tabte 2-3 til Sønderjyske.



Nykøbing FC har fået en forfærdelig start på sæsonen, og lørdag blev den endnu værre.

Her var 1. divisions bundprop ellers godt på vej til at tage sæsonens første ligasejr, da Sønderjyske var på besøg.

Nykøbing førte 2-0, da kampuret rundede 90 minutter, men da dommeren fløjtede af, stod der 3-2 til gæsterne efter et utroligt comeback i tillægstiden.

Først reducerede Emil Berggreen på et straffespark. Så udlignede Marc Dal Hende, inden Rasmus Wikström fuldendte comebacket med sin scoring til 3-2.

Nykøbing FC har nu spillet 11 ligakampe i denne sæson med blot to point til følge. Væsentligt bedre går det for Sønderjyske, der med sejren holder snor i topholdet Vejle.

Sønderjyske ligger på tredjepladsen med to point op til Vejle. Hvidovre ligger imellem de to hold.

Det var et sønderjysk selvmål, der gjorde det til 1-0 for Nykøbing efter en halv times spil.

Emil Berggreen endte i den uheldige hovedrolle, da han i eget felt efter en halv times spil satte hovedet på et Nykøbing-indlæg, så bolden røg i en bue over målmanden og i nettet.

I anden halvleg pressede Sønderjyske på for at udligne, men nærmest ud af ingenting blev det altså i stedet 2-0, da Luca Kjerrumgaard i 85. minut hamrede bolden op i målhjørnet.

Men bedst som det lignede en sjælden Nykøbing-sejr, fik Sønderjyske altså vendt kampen på hovedet med sit vilde comeback.

Hvis de 600 fremmødte tilskuere undervejs havde lidt svært ved at holde styr på, hvilket hold der gjorde hvad, var de lovligt undskyldt.

Begge hold spillede således i Nykøbing FC-trøjer. Sønderjyske var taget til kampen med den overbevisning, at man kunne spille i sine lyseblå trøjer, men det var dommeren uenig i før kampstart. Så Sønderjyske måtte låne Nykøbings hvide udebanetrøjer.

Tidligere lørdag vandt Vendsyssel 4-1 over FC Helsingør. De to hold ligger henholdsvis på fjerde- og sjettepladsen med fem og syv point op til topholdet Vejle.

/ritzau/





– Jeg er dybt chokeret og forundret




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby melder duo færdig og teaser

Stolt over dansk transfer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Tyskland – Curacao

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Raser over VM-tiltag

Spanien – Kap Verde

De vil have Victor Nelsson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Iran – New Zealand

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han tager hjem fra VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel