SønderjyskE henter spiller fra FC Midtjylland

Et ungt angrebstalent skifter fra FC Midtjylland til SønderjyskE.



SønderjyskE hentede for godt en måned siden forsvarstalentet Philip Banda fra FC København, og nu har klubben fra Haderslev også hentet en ung spiller i FC Midtjylland.

Der er tale om den 17-årige angriber Mikkel Tønnesen. Han skifter fra midtjyderne til SønderjyskE, hvor han har fået en toårig aftale. Det oplyser begge klubber på deres respektive hjemmesider.

Mikkel Tønnesen skal indgå i sønderjydernes trup til U19-ligaen, men har i løbet af sin kontrakt et år som seniorspiller, lyder det fra transitionstræner Mohammed Hamad. 

– Mikkel er en powerangriber med en i den grad veludviklet målnæse. Som U17 spiller blev han topscorer i U17 ligaen, og i den forgangne sæson i U19 ligaen scorede han 10 mål for FC Midtjylland. Netop hans power passer rigtig godt ind i SønderjyskEs spillestil. Han er som person hårdt arbejdende, og dermed matcher han også de lyseblå værdier i SønderjyskE. Han har i løbet af kontraktperioden også et år som seniorspiller, hvor han så får mulighed for vise sig frem for førsteholdet i SønderjyskE, siger Mohammed Hamad. 

Selv ser den unge spiller også frem til at tiltræde i den sønderjyske Superliga-klub. 

– Vi har haft nogle gode samtaler, og jeg kunne lide det, jeg både så, hørte og fik tilbudt i SønderjyskE. Det er hele setupet, rolle og spilletid, der tiltaler mig. Jeg glæder mig til at møde gutterne og spille noget bold.

– Og så skal det da ikke være nogen hemmelighed, at jeg på et tidspunkt meget gerne vil snuse lidt til Superligaholdet, siger 17-årige Mikkel Tønnesen ifølge SønderjyskE’s hjemmeside.

Ifølge Transfermarkt scorede Mikkel Tønnesen 10 mål på 27 kampe i U19-ligaen for FC Midtjylland, heraf ni mål på 24 kampe i sidste sæson. 





LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej